Vokal Olmak Hakkında Sorular

'Müzik - Genel' forumunda Billie Joe Armstrong tarafından 31 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar yaklaşık 6-7 senedir elektro gitar çalıyorum. Ancak artık sadece gitar çalmak değil gitar-vokal yapmak yapmak istiyorum. Sesim çok iyi diyemem ama çok kötü de değil. Hiçbir eğitimim de yok. Tek deneyimim okul grubunda 2 sene back vokal-lead gitar olmaktı. Sizce eğitim alabilirsem iyi bir rock clean vokali olabilir miyim gerçekten? Ayrıca şu an 17 yaşındayım eğitim için geç mi kaldım acaba?
   
  Mustafa İLKER ve cemborek3 bunu beğendi.
 2. Bence yaşında bir sorun yok. Sesin normalse ortalamanın üstüne çıkarır bence ders almak seni. Ha ne kadar çıkarır bilemem. Bakarsın sesin baya güzeldir.
   
 3. Geç kalmadın,bence önce bol bol taklit etmelisin.Taklit ettiğin şeyler üzerinden daha sonra kendine has yorumlamalar geliştirebilirsin,bu şekilde yorumcu olabilirsin.Vokal olmak ve yorumcu olmak çok ayrı şeylerdir.Taklit kısmında kalırsan en iyi ihtimalle idare eden bir vokal olursun.Bunun dışında her parçanın kendisine ait bir ruhu vardır.Bunu yakalamaya, o ruh çerçevesinde şarkıları farklı bedenlere sokmaya çalışmalısın.Vokal egzersizleri zaten youtube da bolca mevcut,bulup ses aralığınla ya da detonasyon&entonasyonla ilgili problemlerini giderebilirsin.Son olarak da piyasada vokal hocasıyım diye dolaşan ve şan hocalığı yapıp vokal hocalığı yaptığını iddia eden şahıslara çok para kaptırmamanı tavsiye ederim.Vokal koçluğu çok başka bir iştir.Şan tekniklerine girip, bambaşka bir yöne farkında olmadan evrilebilirsin bunu da geri düzeltmek zor olabilir.Söylenebilecekler ilk etapta bunlar sanırım..
   
  Billie Joe Armstrong bunu beğendi.
 4. O zaman benim şan hocası değil vokal hocası bulmam gerekiyor anladığıma göre. Şan hocasıyla vokal hocasının farkı nedir acaba peki abi? Hangisine gidersem ne olur bunları biraz açabilir misin rica etsem?
   
  BrainPoor bunu beğendi.
 5. Şan hocası, şan teknikleri üzerine eğitim verir, şan tavırları üzerine gelişim sağlayıp bir operet olmaya yönelik seni geliştirir.Vokal koçu sana şarkı söylemeyi öğretir,şarkı söylemeyi öğretirken, şarkı söylemeye dair seçimlik tavırları(scream vokal,brutal vokal vs) da öğretir. Tabii ki vokal tekniklerinin temelinde de şan teknikleri vardır ama vokal, şan tekniklerinin modüle olmuş halidir demek çok yanlış olmaz. şan teknikleri daha ham ses kullanımını içerir.ayrıca vokal dersleri almak sana bunların yanında mikrofonla şarkı söylemek hususunda yardımcı olur,şanda mikrofonik vokal yoktur..
   
  actarus bunu beğendi.
 6. vokal gelişimi vucüt geliştirme spor yapmak gibidir. Akciğer, diyafram kastır. Nefesi alıp ve basınçla dışarı verme epey vücudu zorluyor. Nefes geliştirirken solfej içeren çalışmalar yapılır.
  notaların yerini aralıklarını orturtmak gerek, notaların 2 aralıkları, 3 aralıkları geçişler çalışması Lavrignac çok temeldir. Çalan notayı algılama bu çalışmadan sonra oluşur, yani kulak gelişimi denebilir.
  vokal kısmı bu olsa gerek, şan kısmı belli düzeydeki fiziksel gelişimi sesi yönlendirme sesin dalgalanması, iniş çıkışları, ince notaları kalın nota çalışması.
  genelde yüksek seste söylerken, bağırırken boğazdan cazır cuzur sesler gelir bunlardan kurtulmak.
  koçluk noktasında sporcu gibi yeme içmeye dikkat etmek gerekiyor. Sigara, alkol yok. Sabah mümkünse temiz havada koşma.
  Vücudun tahribatını çabuk onarması ve gelişmesi önemli. Acıya, ağrı dayanıklık.
   
 7. hocam merhaba benim sesim kötü öyle dinlenilecek bi seviyeye yakın bi yerlerde ama değil.ben gitardan mesela f4 sesini çıkarıp , vokalimle o sesi yakalıyorum bi kaç denemden sonra ( bunuda ap tuner programından anlıyorum merak eden arkadaşlar için ) sonra f4 g4 a4 diye ilerlediğimde rahatça aynı sesleri devam ettirebiliyorum ... anlattığınızı yanlış anlamadıysam vokal eğitimine ihtiyacım yok sanırsam.tavsiyeleriniz nelerdir diğer arkadaşların tavsiyelerinide alabilirim .şan dersi mi vokal dersimi ?

  merhaba .internetten yapılacak egzersizlerin yanlış yorumlanması sonucundan geri döndürelemeyen hasarlar olabileceğini duymuştum .  kusura bakmayın benim merak ettiğim konular açılınca bende yazmak iistiyorunm aklımdakilerini bu yüzden forumdaki arkadaşların affına sığınıyorum :)
   
 8. Selamlar, youtube üzerinden klavyeyle yapılan kromatik tize ya da peste doğru giden egzersizlerin yapılmasında bir sakınca yok,aynen gitar egzersizleri gibi düşünülebilir ve bu egzersizler sesinizi ısıtır.Ses aralığının egzersizler vasıtasıyla gelişmesi ise bir süreç meselesidir.Zaten sesinizin zorlandığını hissettiğiniz anda bırakmanız gerekli aksi halde hasarlar meydana gelir denildiği gibi.ancak bahsettiğim kromatik egzersizler, gidilebildiği yere kadar gidilerek düzenli olarak yapılırsa, zaman içerisinde nefes kontrolü,entonasyon bozuklukları,detoneler ortadan kalkacaktır.Sesinizi bir enstruman gibi düşünün kullanmaya kullanmaya paslanabileceğini,ayarlarının bozulabileceğini unutmayın,sürekli egzersizler yaparak sesinizi zinde tutmaya çalışın.Şan dersleri kötüleyicisi gibi olmak da istemiyorum,ama amacınızı belirleyip,doğru koç la doğru eğitimi almadığınız takdirde sonuca ulaşamadığınız gibi,istemediğiniz sonuçlarla da yüz yüze kalabilirsiniz.
   

 9. anladım teşekkür ederim.demek bu yaptığım egzersiz oluyormuş artık düzenli şekilde yaparım o zaman .. vokal koçluğu yapan şan eğitmeni konusunu nasıl ayırt edicez ?
   
 10. Bir vokal koçu,size istediğiniz tarz parçalar üzerinden öğreticilik yapacağını,sizi istediğiniz ve talep ettiğiniz yönde eğiteceğini söylemeli.Şan egzersizlerini de kullanmalı ancak bu egzersizleri sizi bir vokal ya da şarkıcı yapmak üzerine, ihtiyaca uygun olarak vermeli. Örneğin her egzersizin bir amacı vardır,bir parçada bir geçiş olduğunu ve sizin o geçişte zorlandığınızı düşünelim,vokal koçunuzun problemi tespit edebilmesi ve size doğru şan egzersiziyle yardım edebilmesi gerekli.Bir öğreticiye,öğretim tarzını sorun,size buna yakın bir şeyler söylerse vokal koçudur,yolunu kendin bulursun ben sesini adam ederim yola sokarım gibi şeyler söylerse şan hocasıdır :) aslında bu kadar basit
   
 11. malesef izmirde vokal koçu yok
   
 12. brainpoor ilk başlarda bende tunerla çalışıyordum. Pek verimli olmadığı kanaatindeyim.
  Enstrümanla sesini ayar verirsen daha iyi olur duyarak tepki vermek önemli. Gitarın ilk üç perdesini üzerindeki notalar veya rick dediği gibi klavyele tam frekansında sesleri duyarsın. gitardaki gibi akor etmek tuşe gibi değişkenler olmaz.
  İnce notaları yakalaman güzel ama nefesini sadece bir nota üzerine değilde daha iniş çıkışlı, bir nefeste çok notaya ve doğru yakalamaya çalışmak gerek.
  sesinin şiddeti önemli. Normal konuşma şiddetinde değilde, daha nefesi ittirerek vurgu yaparak olmalı. Kum torbası yumruklarken aynı anda notayı bağıyor gibi düşün. Gitarın veya klaviyenin sesi yüksek olursa bastırmak için kendini zorlayacaksındır.
  Tam bilemiyorum sebastian bach, bon jovi, matijeviç gibi şarkılar için şan dersi, metallica, megadeth şarkılar için iyi bir nefes yeterli olur gibi.
  rick e bir konuda katılmıyorum. Çekingenlik ve yüklenme konusunda tereddüt olmamalı. Bastır bastırabildiğin kadar çokta evhamlı endişeli olmamak gerek.
  tabi mutlaka ses kısılır, acır, ağrır. dayan dayanabildiğin kadar. Gözüne yüzüne ağrı, akciğer, baş dönemsi. mutlak olur.
   
 13. Vokal deneyiminiz nedir, bilmiyorum. Ama verdiğiniz bilgiler yanlıştan da öte, TEHLİKELİ.
  İlk mesajınızda da yanlış-yunluş laflar vardı, ama burada çok çığrından çıkmış işler. Müdahale etme ihtiyacı hissettim. 7-8 ay vokal dersi alıp epey bir şey okumuşluğum var bu konuda. Aramızda okullu olanlar da var, onlar daha da iyi bilgi verebilir. Ben bildiklerimi yazayım:
  Şarkı söylerken asla YÜKLENİLMEZ. Yüze giren ağrı, yüzün ön kısmındaki rezonatörlerden (maske tabir edilen kısım) sesi yansıtırken olabilir. Baş dönmesi de diyafram egzersizleri sırasında olabilir. Ama ACI duymak KESİNLİKLE YANLIŞ TEKNİK anlamına gelir.
  Anatomik olarak "Ses kutusu" (voice box) tabir edilen yerde bulunan kaslar ve ses telleri, egzersiz mantığı ile çalıştırılabilir. Ama kesinlikle vücudun büyük kaslarına BENZEMEZLER. Bu nedenle de yüklenmeye gelmezler.
  Güce dayalı söylediğini sandığınız pek çok kişi de aslında müthiş teknik sahibidir ve o sesleri yüklenerek çıkartmazlar.
  ASLA bağırarak şarkı söylenmez. Bağırmak, kötü tekniğin son noktasıdır. Bağırma sırasında hava gırtlakta sıkışıp kalır ve ses tellerine yük biner.
  İyi vokal tekniği, havanın akciğerlerden hiç bir yere sıkışmaksızın çıktığı ve sesin doğru yerleden "yansıdığı" tekniktir.
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 14. En sağlıklısı şan dersi derim. Clean rock dediğiniz için de söylüyorum, brutal, scream vs. bunlar ses tellerini mahveden şeyler. Ses tellerine ne kadar hava basıncı binerse o kadar zarar verir. Herkes tizlere çıkmak için kendini itmek gerektiğini düşünür, aksine nefesi kısıp, boğazın arkasındaki derinliği ve sesin yankı yapacağı maske bölgenizi iyi ayarlarsanız inanılmaz bir ses çıkışınız olduğunu görürsünüz. Diğer yandan şan hocaları sizi zirveye çıkarabileceği gibi yerin dibine de sokabilir. Benim eski şan hocam kendimi bırakmamı sesi itmemi istiyordu ve her dersten çıktığımda neredeyse konuşamıyordum. Şimdiki hocamın bana emeklerini ödeyemem, nefes çalışmaları, sesin doğru yerde yankılanması, zorlanmadan çıkılan tiz notalar ve en önemlisi hiçbir zaman kısılmayan, çatlamayan ve bozulmayan bir ses, tabi tam oldum diyemem eksiklerim var ama eskiyle kesinlikle kıyaslanmaz. Rock müzik , r & b , pop türünde şarkılar söyleyebiliyorum.
  Taklit konusunda da bir iki bir şey söylemek isterim. Örneğin Korn, System of a Down , Linkin Park gibi grupların vokallerini taklit etmen sesini kötü seviyelere getirebilir. Doğal ve güçlü şarkı söyleyenleri taklit edebilirsin, ama şan eğitimi kesinlikle almanızı şiddetle öneririm..
   
  Atakan Ulubay ve BrainPoor bunu beğendi.
 15. @barrios heralde şakalaşmak için yazdınız. yanlış yunluş laflarınızı aynen iade ediyorum.
  bağıra çağra, çığlık çığlığa şarkıları çalışıyoruz. Siz heralde diksyon telaffuz dersi görmüş olmalısınız.
  Tehlike diye yazdığınız ( büyük harf bağırma anlamındadır, aslında altını çizmelesiniz) sanayide iş kazasına uyarı yapar yaklaşımınız ilginç.
  Herkes konserlere maça gidiyor, şarkıları söylüyor marş tezahürat yapıyor, sesi kısılan bir daha bu etkinliklerden men olanını hiç duymadım.
  sataşma ve tahrik yazınıza şimdilik bu kadar cevap veriyorum. Bu üslubunuzda ısrar etmemenizi tavsiye ederim.
   
  Son düzenleme: 4 Ağustos 2015
 16. Tam olarak doğru değil şan zaten fransızca "şarkı söylemek" anlamındadır. "Doğru Şan Eğitimi" enstrumanınızı yani sesinizi (tarzdan bağımsız olarak) doğru kullanmanızı öğretecektir.
  Biraz önce söylediğim gibi Şan zaten Vokal'in fransızcasıdır. Vokal Koçluğunu ise Şan eğitiminden "sonra" gelen bir kısım olarak düşünebilirsiniz enstrumanını kullanmayı bilmeyen birine nasıl söyleyeceğini anlatamazsınız. Berklee gibi okullarda, tarz çalışmaları teknik eğitimin yanında veya sonrasında gelmektedir.
  Daha detaylandırabilirim fakat uzun bir konu...
   
 17. Ben de hakkında hiç bir şey bilmediğiniz anlaşılan konularda ahkam kesmemeniz konusunda ısrar ediyorum.
  Maça gidip de bağıra-çağıra tezahürat yaptığı için sesi kısılan kimseyi duymadığınız iddiası ise o kadar fantastik ki, üstüne diyecek lafım yok.
  Not: Üstüne bir de blokluyorum ki, kafam da rahat olsun.
   
  nurialcho ve Atakan Ulubay bunu beğendi.
 18. Sese yüklenerek ,kendinizi ancak bitirirsiniz. Barrios haklıdır bu konuda.Yanlış teknik kullanan Axl rose vb gibi isimler defalarca ameliyat olmuş ve ilk orjinal seslerini (aynı yanlış tekniği kullanmayı bırakmak zorunda olduklarından) tam muhafaza edememektedirler.

  Bağırarak şarkı söylenmez ,distortion tonlar harmoniklerle elde edilir doğru teknikle yapılmazsa uzun vadede sağlık problemleri yaratır.
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 19. james hetfield, celine dion gibi daha bir sürü ses şarkıcı ses problemleri yaşamıştır. Bunların hepsi teknik bilmiyor diyemezsiniz.
  burada bir bağırma üzerinden kelime, sesin şiddeti ifadesi üzerinden spekülasyon yapıyorsunuz.
   
 20. Celine Dion şu anda sürekli koç eşliğinde çalışmaktadır daha önceden yaşamış olabilir doğaldır.Yanlış tekniklerden dünya starı diye bilinen kişiler ses problemi yaşamaktadır.Bu fizyolojik bir durum , kişilerin kalitesi müzisyenliği ile alakalı değil.
   

Bu Sayfayı Paylaş