Ses Kartı Ile Hangi Programı ( D A W ) Kullanıyorsunuz?

'Müzik Endüstrisi' forumunda devastator tarafından 2 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

1. Kayıt işleriyle uğraşanlar mutlaka bir program (DAW) kullanıyordur. Peki acaba ses kartı ile birlikte gelen programı mı kullanıyorsunuz yoksa başka bir program mı?

Ses kartı ile hediye gelen programı kullanamıyorsanız yetersiz geldiği için mi? Yoksa sürüm olarak kısıtlı kaldığı için mi?

Peki favori programınız hangisi? Neden?

2. Eğer Guitar Rig gibi efekt programı değil de kayıt programı arıyorsanız ben de takipteyim, bana da lazım böyle bir program.

devastator bunu beğendi.
  3. Cubase 5. Alıştım diye başkasına da geçmek istemiyorum. Hatta epey de çektiriyor, @cenkcakmakci şahidim. Pratik olduğunu düşünüyorum, biraz kurcalama meraklısıysanız bence kolayca keşfedebilirsiniz programın yeterli kısmını. Fazlası için de interneti kullanmak yetiyor. En sevdiğim yanı ise, alıştığımdan olabilir belki de, görünümü.

devastator bunu beğendi.
  4. DAW diye özellikle belirttim. Yani Cubase, Abelton, Pro Tools, FL Studio, Presonus vb. hangi program neden tercih ediliyor?

5. DAW'ın ne olduğunu bilmiyordum :D
    Ben de ID Core amfimle kullanmak için arıyorum, Blackstar'ın Youtube kanalındaki kayıt videosunda Reaper kullanılmış. Onu indirdim, USB kablom bozuk olduğu için deneyemedim henüz ama hem indirmek çok kolaydı hem de kullanım olarak basit görünüyor. Yarın yeni kablo alıp deneyeceğim. Cubase ücretli ve baya kapsamlı bir program sanırım. Benim sadece gitar kaydını alabilen bir program işimi görür.

devastator bunu beğendi.
  6. Logic pro kullanıyorum. Ses bankaları çok kapsamlı ve kolay bir arayüzü var.

devastator bunu beğendi.
  7. Logic Pro

devastator bunu beğendi.
  8. Presonus Studio One kullanıyorum. Logic Pro'ya görünüm ve kullanım olarak çok benziyor, kullanımı da çok kolay. Bilal bile kullanabilir, o derece.

9. Apple bilgisayarin varsa logic pro, windows varsa cubase 5 kirigini deneyebilirsiniz. Cok farklari yok. Logic daha kolay anlasilir, Amerikan yazilimi ve cok dusuk ucretli.. Cubase cok ince ayarlarda iyi ama Alman mantigi, cozulmesi zor.

Mustafa İLKER ve devastator bunu beğendi.
  10. Reaper, arada bir çalımı kontrol maksatlı kullanıyorum. Sağlam işler yapanlar da var, ev için yeterlidir bence.

hakandncr ve devastator bunu beğendi.
  11. Reaper kullanıyorum. Basit, kullanımı kolay, stabil çalışan, anlamsız hatalar vermeyen bir DAW. Cubase in yıprattığı sinirlerimi kısa sürede tedavi etti.

hakandncr, forbidden_city ve devastator bunu beğendi.
  12. Şu anda (yaklaşık 3 saatir) Cubase başından psikiyatriye yatay geçiş yapmaya çeyrek kaldı. Şu Reaper'ı bir arayayım bakalım. :banghead:

13. Bu Reaper kaç mb.lik bir program?

14. REAPER | Download

devastator bunu beğendi.
  15. Yalnız olmadığıma sevindim :D Belki ben de geçerim.

16. Evet ben yükledim. Gerçekten de 17 mb.lik program olunca ilk başta virüs zannettim ama basitmiş. Sıra üzerinde pratik yapmaya geldi ama bana da gına geldi. :sour:

17. Yani tabi Cubase içinde bir sürü vst enstrümanları da var, bunlardan pek faydalanılmayacaksa, direkt kayıt yapılacaksa hiç düşünmem ben de ama bunlar işimi çok görecek gibi.

Pentagram-Tigris Sound Test (Engl) Şu son kaydımda mesela bas seslerini oradan çaldırdım. Halion One epey bir enstrümanı içeriyor. Ama @demirsert 'in bahsettiği gibi saatlerini verir uğraşırsın, birden çalışmayı durdurur -artık fazla yük mü biniyor ne oluyorsa- save de almadıysan tüm emek, vakit çöpe. Böyle çok sinir krizi geçirmişliğim var. Hele hele beste kaydederken..

devastator bunu beğendi.
  18. Reaper

hakandncr ve devastator bunu beğendi.
  19. Reaper ve en çok Mixcraft Pro Studio 7, ara yüzler ve genel kullanım pek bi basit.

devastator bunu beğendi.
  20. Sonar x3 pe

devastator bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş