Chorus Pedal Tavsiyesi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda mutlufelsefe tarafından 5 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

1. Merhaba,
    Çeşitli stiüdyolara gidiyorum ve farklı farklı amfiler oluyor. Fender, Marshall vb full lambalı amfilere normal gitar girişinden girebileceğim ve clean kanalını kullanmak istiyorum.
    Amfilerde send/return veya fx giriş çıkışlar ile uğraşmak istemiyorum.

Tarz olarak da Blues, Rock, Hard Rock ve Metale kadar her tarzda kullanacağım bir setup olsun istiyorum.
    Aslında her yer de, her tarzda kullanılabilecek orta yollu bir chorus.
    Analog ton olması önemli.
    Aşağıda aklıma gelen modelleri yazıyorum ama siz farklı modelde tavsiye edebilirsiniz. Sizlerin tecrübelerine göre, her yola gelecek ve lambalı amfilerle uyum sağlayacak, bir chorus almak isteseniz hangisini tercih edersiniz.

Electro Harmonixin Small Clone veya Neo Clone
    Boss CH1 veya CH5
    Mxr M234 Analog chorus veya M148 Micro
    Carl Martin Chorus XII veya Classic Chorus V2
    Mooer Ensemble King Chorus
    TC Electronic Corona veya mini corona

2. Bence aklındakilerin yanı sıra bunlara da bakınıver:

Emperor Analog Chorus/Vibrato with Tap Tempo
    Seafoam Chorus - Robert Keeley
    http://www.retro-sonic.com/featured/chorus-stereo-edition (sahip olduklarım arasında en iyisi ama artık üretimi yok, ebay'e bakınmak lazım)
    Analog Man Chorus Pedals
    Voodoo Lab - Analog Chorus (bunun da üretimi yok, ebay'e bakınmak lazım)

JHS ve Keeley'i @ambarguitars üzerinden alabilirsin.

İyi chorus ucuz değil, analog chorus ise her istediğin zaman iyi sonuç vermeyebilir, özellikle Boss CE1 muadili chorus pedallarında dip gürültüsü ile karşılabilirsin.

3. Providence Anadime Chorus var birde

taka bunu beğendi.
  4. Corona chorus kullandım. Hem clean de hemde drive tonları gayet iyi anlaşıyor. Mxr analog chorus daha çok 80 li yılların hardrock gruplarının tonlarını anımsatmakta.

mutlufelsefe bunu beğendi.
  5. Bu tarz yorumlar daha çok işimi yarar. Kullandığınız chorus pedallar size ne hissettiriyor.

6. diabolique

diabolique Forum Yöneticisi

1,415
    793
    2,705
    Kısa bir süre EHX Small clone, bir süre de Mooer King Chorus "denedim" merak ettiğimden. EHX tek potlu olduğu için çok hakim olamıyorsunuz ve drive için çok beklentimi karşılamadı. Clean, hafif drive tonlarını arayanlar için bir de Cobain etkisiyle oldukça popüler. Ama adaptör çıkışı 3.5mm ve çeviricisi çok kolay kayboluyor. Mooer daha kompakt, üzerindeki potlarla daha farklı kullanım olanağı sunana bir pedal. Hi-gain için daha iyi sonuç aldım, genel olarak chorus efekti benim kalemim değilmiş, onu anlayınca sattım. Tavsiyem önce ch1 olur mooer olur ucuz ve elden kolay çıkabilen bir chorus ile denemeler yapmanız, sonrasında arayışınız sürerse daha üst seviye pedalları da deneyebilirsiniz.

forbidden_city bunu beğendi.
  7. Keeley Seafoam Chorus USA perakede $229 USD, adresinize teslim fiyatı $229 USD PTT ile kapıda ödeme hizmeti dahil
    TC Electronic Corona Chorus adrese teslim fiyatı 350 TL, PTT kapıda ödeme hizmeti dahil

taka bunu beğendi.
  8. Peki, bakalım neler denemişiz.

EXH Small Clone: Yıllar önce almıştım, beğenmeyip iki günde satmıştım. Net hatırlamamakla birlikte "bu ne" demiştim.
    Dunlop Roto vibe: İki kere aldım ve sattım. Chorus özelliğini beğenmekle birlikte Vibe özelliğini çok kullandım. Vibe özelliği tam aradığım şey (Pearl Jam'in ve Alice in Chains'in ilk dönem albümlerindeki vibe efektlerini dinleyin, bu pedal var) ama hem büyük hem de kendisi bir expression pedal olduğu için istenilen aralık her zaman tutmuyor.
    Line 6 MM4: Üzerindeki Tri Chorus modu favori efektiydi. Sese verdiği boyut, kattığı derinliği seviyordum. Yalnız bu pedallarda genel olarak bir ses düşmesi (volume drop) sorunu var. Muadillerine göre ikinci eli uygun (16 farklı efekt var) fakat büyük.
    Dunlop Univibe: Artık üretilmeyen eski büyük modelini denedim, küçük olanı da vardı ama dikkate bile almıyorum. Ne vibe istediğim gibi ne de chorus. Zaten chorus kısmı da aslında bir nevi rotary simülasyonu.
    Retro Sonic Vintage Vibes: Denediğim en iyi chorus pedalı. Muhteşem bir boyut, sese derinlik ve hacim verme özelliği var. Ayrıca vibe tarafı da başarılı. Şu anda piyasadaki en iyi Boss CE1 klonu ama artık çipler tükendiği için üretilmiyor. Bununla birlikte kullanılan çiplerin özelliğinden dolayı gürültülü. Bu nedenle drive pedalları ile iyi anlaşamıyor. İmkan varsa bu denenmeli.
    Voodoo Lab Chorus: Aynı çiplerden bunda da var ve bu nedenle artık üretimi yok. Gürültülü değil, Retro Sonic 1. sıradaysa bu 2. sıradadır benim içi.
    Empress Nebulus: @ambarguitars sağolsun dün geçti elime. Vibe için almıştım ama chorusunu beğendim, farklı farklı seçenekler sunuyor (chorusa tremolo ekleme vs). Ama esas flanger kısmı beni benden aldı.

Kısaca durum budur.

9. Kesinlikle Small Clone diyorum. Dehşet bir alet.

10. Ben üzerine çok araştırıp, bir analog chorus almak istediğime karar verdim. Sonunda geçen ay Sahibinden.com'dan ikinci el bir Boss CE-5 aldım. Pedal gayet iyi çıktı. Çok yönlü bir pedal. İnsanın sürekli kullanası geliyor. Kesinlikle öneririm.

11. 6 veya 7 ay kadar Boss CE5 kullandim. Tam da o cleanler icin istedigim yogunlugu veriyordu bana. Sonra sirf efekt pedallarimi TC Electronic'e cevirecegim diye satip Corona aldim. Corona'yla hic uyusamadik. Evet cok islevsel bir pedal, toneprint ozelligi falan cok iyi ama cleanlerde istedigim hissiyati veremedi. Ama drivelar icin tam bicilmis kaftandi. Ben olsam eger clean tonda agirlikli olarak kullanacaksam CE5'i , driveda daha cok kullanacaksam Corona'yi tercih ederdim. Bu arada Mooer'in chorus pedali CH1 veya CE5'in klonu.

12. Boss CE-3 dusunebilirsin, biraz fazla tiz ve volume drop var ama 3 parca degistirince hepsi duzeliyor ve denedigim Boss CE-2, DOD FX-65 ve Ibanez SC-10 dan daha iyi hale geliyor. Ayrica chorus karakterinin biraz vibratomsu olmasi cok hosuma gidiyor, ayni olay zaten CE-1de de var. Bir japon karsilastirma videosu vardi CE-1, CE-2 ve CE-3 icin, CE-3 CE-1 e daha fazla benziyordu CE-2 ye kiyasla. Dip gurultusu konusunda, BBD cipleri olan tum pedallar dip gurultulu diye biliyorum fakat calarken anlasilmiyor bile sonucta. Eski bir pedal bulman biraz sans isi fakat cok ucuza kaliteli bir cozum olabiliyor. Arkadasim bahsettigim DOD FX-65 i ebayden 40 dolara almisti. (Sanirsam Frusciante BSSM zamani kullanmisti, normalde CE-1 kullaniyor)

13. hepsinin karakteri çok farklı . Ne tarz çalacağınızla çok ilgili bence. Şu linkten pedalları ses-sound karşılaştırmasını genel olarak yapabilirsiniz. Kapsamlı karşılaştırma yapamıyorsunuz ama aynı partide En azından berraklık-boğukluk- gibi faktörleri anlayabilirsiniz.

Chorus Pedals on ShootOut.fm

MetalPose bunu beğendi.
  14. Small Clone kullanıyorum. @diabolique 'e katılıyorum. Şöyle ki bana göre, düşük derinlikte ve düşük rate'de güzel sonuç vermiyor. Drive'la birlikte da yoğun chorus güzel olmuyor. Ancak gel gelelim, clean için harikadır bana göre. Çok doğal bir tonu var. Ancak çok fazla seçenek mevcut değil söylendiği gibi. Tek bir ton ile, clean ile çalınacaksa alınabilir, ben o amaçla aldım zaten drive ile sevmiyorum pek chorus. Çok da güzeldir tonu ama beğenmezseniz de 'ayar yapayım' diyemiyorsunuz :)

Zamanında ise Ch1 kullanmıştım. Small Clone kullanınca doğallığın ne olduğunu anladım. Ama Ch1'de de istediğiniz ayarı yapabiliyorsunuz ve bence çok daha kullanışlı. Drive'da da gayet güzel sonuçlar vermişti, bir sürü kaydımda kullandım. Tavsiye ederim.

15. ben strymon mobius kullanıyorum, artık daha da efekt almam :)

taka bunu beğendi.
  16. diabolique

diabolique Forum Yöneticisi

1,415
    793
    2,705
    Evet, CE-5 klonu Mooer Chorus King.

17. Marshall supervibe başarılıdır

gkaykaya97 bunu beğendi.
  18. Drive ve clean başarılı buluyor musunuz?

gkaykaya97 bunu beğendi.
  19. Clean ağırlıklı kullanıyorum gayet güzel. ts808 i 12 yönünde kullanırım onlada güzel sonuç alınıyor

20. bence ben tc electronic chorus diyorum başka birşey demiyorum onun üstüne başka chorus pedalı tanımam ben olsam tc electronic chorus pedalını alırdım niyemi?

bfmv tc electronic chorus pedalını kullanıyor örnek parça olarak bunu dinle kararını sen ver. duygu...

Bu Sayfayı Paylaş