2 Prosesör Arasında Kaldım

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda melik78 tarafından 5 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

1. Merhaba arkadaşlar.Bi kaç ay sonra prosesör alacağım ama kararsızım.Böyle uzun yıllar tatmin etsin,kullanımı kolay olsun,efektleri güzel olsun istiyorum.

Line 6POD HD500 ve BOSS GT 100 arasında kaldım.Yardım ederseniz sevinirim. :)

2. Line 6 daha doğru olur sanırım (y)

3. Uzun süre prosessör araştırmış, ve bu ikisini kullananlarla irtibata geçmiş biri olarak; HD500 ya da HD500x. Hatta yanlış hatırlamıyorsam forumdan Evren abi ( @evrenozlu ) bir ara gt100 almıştı ama sonra tekrar hd500e dönmüştü. Böyle hatırlıyorum, umarım yanılmıyorumdur. O daha iyi bilgi verecektir müsait olduğunda ikisi arasından hangisi daha iyi diye.

4. İkisini de kullandım şuan kullandığım setup analog bir setup. Lakin ikiside güzel alet. Boss ve pod fanatizm içerir ve buraya bir kaç yorum sonra keskin hatları ile yorum yapan fanatikler gelebilir. O işe de saygı duyarım. Bu biraz fanatiklik gerektirebilir. Benim şahsi fikrim ikiside güzel aletler. Temel şekilde clean ve disto tonları güzel ekstra fx tonlarıda mevcut. Delay chorus falan filan. İkisininde arabirimi birbirine mantıken yakın. Ben aralarında uçurum göremiyorum. Yapı itibari ile pod hd 500x bana daha karizmatik gelsede boss gt100 ün tonları da çok dolu dolu ve sıcaktı. Aralarında öyle aman aman fenalar fenası bir uçurum yok.

VS Videosu
    bkz:

boss gt100 tanıtım
    Gitar Teknikleri / Prosesör-Synthesizer Tanıtımı / Boss GT-100 Tanıtımı / Boss markasının yeni çıkardığı modellerinden GT-100 prosesör. / gitarteknikleri.com

pod hd500 tanıtım
    Gitar Teknikleri / Prosesör-Synthesizer Tanıtımı / Line 6 HD 500 Tanıtımı / Line 6 firmasının en üst seviye prosesörlerinden HD 500 modeli. / gitarteknikleri.com

Kutay_ bunu beğendi.
  5. bende ikisi arasında kalmıştım line 6 nın ara yüz muhabbeti beni daha çok çekti cihazı amfiye ve pc ye takıyorum . pc den ton atıp takılıyorum mutluyum. tabiki tercih meselesi. (hd500)

6. ben olsam line 6 alırdım clean'dan metale kadar çok başarılı tonları var.. gt 100de fena değil ama dijitallik bakımından line6 dan daha kötü.

7. Dijitallik önemli tabi...Hepinize teşekkür ederim sanırım Line 6'ya yöneleceğim :)

8. Sırf yakışıklılığı ve daha kolay kullanımı yüzünden Line 6'yı seçerdim.

9. yakışıklılığa bakacak olursak en güzel görüntü bence gt 8 e ait :D ben şahsen onu beğeniyorum vede gt 8 kullanıyorum çok karışık bir alet ama çokta başarılı yani gt 10 almadığım için şükrediyorum :D yani pod 500 veya gt 100 almayacak biri olsam gt 8 alırdım. canavar gibi prosesor çokta karışık 2 aydır daha çözemedim bu aleti tamamen :D hatta gt 100yerine gt 8de düşünülebilir yani...

Kutay_ bunu beğendi.
  10. Şahsen ikisinide kullanmış biri olarak GT100 kullanım kolaylığı açısından ve ton kalitesi yönünden beni daha çok cezbetti.

11. İki cihaz da işine yarayacaktır. Hani keşke diğerini alsaydım gibi bir durum oluşmaz kafanda. Ancak bu iki cihaz, diğer prosesörlere göre (örneğin bi boss me-70'e göre) karmaşık cihazlardır. Ton yazmak, üretmek için bilgi ister. Satın almadan önce ikisinide müzik mağazalarında iyice kurcalamanızı öneririm bu yüzden. Tekrarlıyorum, ikisi de güzel cihaz, başlık tavsiye başlığı, ben hd500ü tercih ederdim. Amfi-kabin sim. olayını daha çok beğendiğim için.

12. J-P

J-P

795
    414
    1,705
    Ton yazmak artık eski cihazlar gibi zor değil hem zaten hazır patch'ler var ton yazmanıza bile gerek yok. Patch'ler üzerinden de edit yapılabiliyor nasıl olsa.

13. efxtr

efxtr

41
    28
    206
    Zoom'un g3 serisi prosesörünü denemeni öneririm. Bağlantı vb açısından pod 500 gibi değil ancak ses kalitesi tatmin edici. Pod 500 almaya karar verirsen de biraz bekle derim, line 6 Helix çıktığında 500/500x'in fiyatı düşebilir.

14. bence analog pedal al gitsin hepsinden iyidir prosesor illaki dijitaldir analog tonları vermez. analog setup ise bam başka bir dünyadır..

15. Ben amfinin loop kısmında Alesis Midiverb kullanıyorum, ondan önce de Zoom 9150 kullandım. Hiç de öyle plastik, dijital bir hava yok ikisinde de. Kaldı ki analog pedallar en iyi sonucu lambalı amfi veriyor. Ama gel gör ki, pedallar da ya her amfi ile anlaşamıyor veya tersi amfiler inatçı, seçici çıkabiliyor.

Atakan Ulubay bunu beğendi.
  16. haklısın, yani ben onu kesin çare olarak söyledim aslında ama analog alırsa kurtulur en iyi sonucu elde eder lambalı amfi nihayetinde tabi.. ben zoom 9150 boss gt 100 line 6 çok dijitaldir demiyorum ama nihayetinde prosesor nede yapsan analog tonu vermez. yani o prosesorları alacağına gidip adam gibi analog dizmesi daha mantıklı daha sonra marshall jvm lambalı amfi mesela alabilir artık o ona kalmış ama (ben olsam laney ti100 iommi signature alırdım tabide :D) alınır. ama yok bütçem yetmiyor dersen (şahsen benimki yetmiyor :D) prosesor alabilirsin ama eğer ki tc electronic g- system e bütçesi yetiyorsa gidip onu alsın. çok fevkalede dehşet bir prosesor.. prosesor demeye utanıyorum yani o alete.. g system hiç dijital bir prosesor değil analogun ta kendisidir. nova system ile kıyaslanamaz.

Son düzenleme: 7 Ağustos 2015
  17. Olur mu yahu? G System Multiefect Prosesör, nasıl dijital değil? Yoksa 25 efekti nereye sığdıracaksın. Tamam övesin gelmiş eyvallah da, yanlış anlamaya meydan vermeden övrgülerimiz dizelim :)

Prosesörlerde asıl unsur AD/DA çevricisidir. İşin orasında sorun yoksa prosesör doğala en yakın şekilde tınlar.

Pedal dizmekle de iş bitmiyor. Sinyal kaybı, bypass sistemleri, buffer vs. hadiseler var pedal işinde de. Neyse, çok dırdır yaptık. Güzel amfisi ve parası olan dizsin analog pedalları :)

18. bfmv g system kullanıyor :inpain: naptın birader ya :D şu sesler dijitalmi? amfileri peavey prosesorları g system :) kullanmayı bilmek önemli.. mesela ben 2 ay öncesine kadar gt8 den nefret ediyordum ilk aldığımda sevinçliydim tonların berbat olduğunu duyduktan sonra nefret ettim. bu 2 aydır yeterince tatminkar ve çok başarılı tonlara sahip olduğunu gördüm.. iş ki kullanmakta, kullanamayan adam ton getiremez.

19. @yakupnwo sorma, bir doğal, bir doğal!!! Simit gibi, sıcacık. Hava zaten sıcakken boğuldum valla olduğum yerde.

Ne diyorsun sen yahu? Dijital olmayan aletin içinde 24 bit çeviricinin işi ne? Bana inanmıyorsan git sitesinden aletin özelliklerine bak, sonra tekrar konuşuruz. Tabii bir daha o "birader" ifadesini vb.lerini görmemek koşulu ile.

20. pardonda birader demem neyine dokundu? nasıl bir art niyet olabilir ? benim sana birader dememi istemiyorsan o " tabi bir daha görmemek koşulu ile" ifadesindeki emrivakiyi kaldıracaksın. ayrıca gayet başarılı neyine boğuluyorsun? steve vai dünya nın en iyi gitaristi mesela "söz"de. ama bana göre değil. niye biliyormusun? bir gram duygu yok. bir iki parçasında tek var tırrıt tırrıt başka birşey yaptığı yok. elektro gitara giriş sebebip her zaman bana verdiği duygusundan oldu zaten metalin çıkış amacı brutal ın anlamı başlı başına duygu. inanmıyorsan araştırabilirsin. sallamıyorum yani. steve vai konusuna nerden geldim bende bilmiyorum

Bu Sayfayı Paylaş