Windows 10

Kasım'da geniş kapsamlı bir update geleceği için ufak tefek pürüzleri de geçici olarak değerlendirmekte yarar var, sonuçta lisanslı olsun olmasın, eski bütün işletim sistemlerinden 1 yıl süre ile lisanslı windows 10'a geçiş imkanı verildi, müthiş bir fırsat bu bence...

Program ve vst'lerimin tamamını 64 bit olarak sıfırdan temiz kurulum ile kurdum hiçbir sorunla karşılaşmadım henüz, umarım böyle devam eder, Microsoft sonunda eli yüzü düzgün bir işletim sistemi yayınladı...

microsoft boşuna ücretsiz yayımlamadı. yanlış bilmiyorsam 1 seneliğine yükseltmek ücretsiz.
yani diyor ki;
ben bunu yaptım ama yine tam anlamıyla olmadı. biraz da acele ettik, kontrol etmeden yayımladık. bi bakın bakalım, hatalı yerleri var mı, varsa bize bildirin, düzeltelim. hem bu arada üreticiler de sistemlerini yavaş yavaş adapte eder.

bu arada diğer laptopu yükselttim, eski windows klasörü şişkin bir şekilde kaldı. silmek için disk temizlemeyi çalıştırdım ama o da ne? kendi aracı çalışmıyor. çok da kurcalamadım artık. bu sene update ile geçer, sene sonuna doğru iyice kararlı olunca taşınmak en mantıklısı gibi gözüküyor.

microsoft boşuna ücretsiz yayımlamadı. yanlış bilmiyorsam 1 seneliğine yükseltmek ücretsiz.
yani diyor ki;
ben bunu yaptım ama yine tam anlamıyla olmadı. biraz da acele ettik, kontrol etmeden yayımladık. bi bakın bakalım, hatalı yerleri var mı, varsa bize bildirin, düzeltelim. hem bu arada üreticiler de sistemlerini yavaş yavaş adapte eder.

bu arada diğer laptopu yükselttim, eski windows klasörü şişkin bir şekilde kaldı. silmek için disk temizlemeyi çalıştırdım ama o da ne? kendi aracı çalışmıyor. çok da kurcalamadım artık. bu sene update ile geçer, sene sonuna doğru iyice kararlı olunca taşınmak en mantıklısı gibi gözüküyor.
İlk kurulumda neleri saklamak istiyorsunuz şeklinde bir ekran geliyor, orada hiçbirşey seçeneğini seçmek temiz kurulum için çok önemli, daha sonra C üzerinde disk temizlemeyi çalıştırın, gelen ekranda hemen temizlik onayı vermek yerine sol alt bölümde "sistem dosyalarını temizle" seçeneğine tıklayın, bu şekilde windows.old klasöründe ve eski windows yüklemelerinden kalan ne kadar veri varsa temizler, bende bi 30 gb civarı yer açıldı bu işlemden sonra :) Kaynak;
Windows.old klasörünü nasıl kaldırabilirim?

İlk kurulumda neleri saklamak istiyorsunuz şeklinde bir ekran geliyor, orada hiçbirşey seçeneğini seçmek temiz kurulum için çok önemli, daha sonra C üzerinde disk temizlemeyi çalıştırın, gelen ekranda hemen temizlik onayı vermek yerine sol alt bölümde "sistem dosyalarını temizle" seçeneğine tıklayın, bu şekilde windows.old klasöründe ve eski windows yüklemelerinden kalan ne kadar veri varsa temizler, bende bi 30 gb civarı yer açıldı bu işlemden sonra :) Kaynak;
Windows.old klasörünü nasıl kaldırabilirim?
eski windows 7 dosyalarını temiz kurulum yaparak temizledim zaten. hiçbir şeyi saklamadan yükleme yaptım. disk temizleme de çalışıyor fakat bu sefer bir önceki windows 10 duruyor, içi çok dolu olmadığı için uğraşmadım artık :)

7 den 10 a yükselttim,ekranım 1680 X 1050 gforce driveri yüklemedi bende sürücü bulamadım ....ekran görüntüsü windows a yakışır şekilde ayarsız ve çözünürlüğü olmayan şekilde açıldı.Sonra tekrar downgrade yaptım..

Win 8 veya 8.1'e göre çok daha stabil ve kararlı çalışıyor. Şahsen geçeli 1 hafta oldu ve oldukça memnunum, tavsiye ederim. Hatta ek bi öneri, windows tarafından iso olarakta yasal olarak indirilebiliyor. Enazından üzerinde oynanmamış temiz halini ilk elden edinin elinizde bulunsun, demedi demeyin. ;)

Recovery için harddisk içinde ufak bi bölüme ön yüklemeli bi kurulum yapıyorlar.
Komple herşeyi silerek tam format atıp yeni işletim sistemi yüklerseniz, bir daha o özellik bilgisayarınızda bulunmaz.
Şahsen denemişliğim var. Fakat format atarken o ayrılmış bölgeyi silmezseniz belki birşey olmayabilir.

Windos8.1 li laptop var bende. Bilgisayar kendisi format atabiliyor. Bugüne kadar çok işime yaradı o özellik.
Ben şimdi windows 10 a yükseltsem Daha sonra aynı şekilde format atıp w81 e geri dönebilimiyim? O özellik bozulur mu?
Aynı şekilde windows10 usb si oluşturdum dün microsoftdan indirdiğim setup paketini. Sürekli olarak yükseltme yapıcam yani. Ama bilgisayarımın kendi format özelliği bozulur mu? Aranızda anlayan varmı?

Win 8 veya 8.1'e göre çok daha stabil ve kararlı çalışıyor. Şahsen geçeli 1 hafta oldu ve oldukça memnunum, tavsiye ederim. Hatta ek bi öneri, windows tarafından iso olarakta yasal olarak indirilebiliyor. Enazından üzerinde oynanmamış temiz halini ilk elden edinin elinizde bulunsun, demedi demeyin. ;)
Bana rica etsem 10 iso linkini atarmisin bulamadim temiz kurulum yapabilmem için :) 8.1 den geçince saçma sapan gereksiz takilan noktalar oluyordu

Windos8.1 li laptop var bende. Bilgisayar kendisi format atabiliyor. Bugüne kadar çok işime yaradı o özellik.
Ben şimdi windows 10 a yükseltsem Daha sonra aynı şekilde format atıp w81 e geri dönebilimiyim? O özellik bozulur mu?
Aynı şekilde windows10 usb si oluşturdum dün microsoftdan indirdiğim setup paketini. Sürekli olarak yükseltme yapıcam yani. Ama bilgisayarımın kendi format özelliği bozulur mu? Aranızda anlayan varmı?
Mesajınızın bi üstünde benzer bi soruya cevabı verdim.

Burada minik bir hatırlatma yapayım, bildiğim kadarıyla windows 10'un iso'dan temiz kurulumu ile ilgili şöyle bir durum var;

Bilgisayarınızda halihazırda lisanslı bir windows yüklü ise -Vista, 7 veya 8 her neyse- windows 10'u isodan direk olarak temiz kurulum yapmadan önce bir defaya mahsus olmak üzere sağ altta beliren şu "yükseltme" işlemini yapmak gerekiyor. Anladığım kadarıyla windows yükseltme esnasında mevcut lisans bilginiz ve bilgisayarın donanımı ile ilgili bazı bilgileri microsoft serverına saklıyor, bu noktadan sonra eğer bilgisayarın donanımında anakart vs gibi büyük değişiklik yapmadığınız sürece isodan w10 kurarken tekrar key girmenize bile gerek kalmıyor, otomatik olarak internetten aktivasyonu kendisi yapıyor.

Gördüğüm kadarıyla yükseltme yapmadan direk temiz kurulum yapıp key aktivasyon vs nedeniyle sorun yaşayanlar var yabancı formularda vs...

Bu arada Windows 10'dan genel olarak memnun olmakla birlikte windows 8 'de vlc veya winamp gibi programlarda problem yaratmayan ses kartım windows 10'da teklemeye başladı. Reaper'da sıkıntı yok neyse ki... Ses kartı olarak Roland Duo Capture EX kullanıyorum, windows 10 sürücüsü yok şu an için zannediyorum, sitesinde; "cihazı bağlayın açın kendisi yükleyecek sürücüyü zaten" gibi bir açıklama var...

Geri