Nereden Başlamalıyım?

'Müzik - Genel' forumunda Furkann tarafından 9 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

 1. Uzun bir süredir açacaktım böyle bir konu ama hep erteledim, üşendim.. vs. Aslında yaz tatili başlangıcında sıkı bir şekilde çalışmaya başlayıp kendimi geliştirmek istiyordum ama olmadı, bu zamana kaldı. Artık bir yerden başlamam gerekiyor, ama nereden başlayacağımı ne yapacağımı bilmiyorum tam olarak.

  Şu ana kadar tab ile çaldım onun dışında teknikleri (bend, hammer on, pull of vs.) az çok biliyorum. 1 2 tane de gam biliyorum, o kadar. Şimdi ben ne ile başlamalıyım çalışmaya? Doğaçlama bir şeyler çıkartabilmek istiyorum en çok da. Ya da mesela bir solo görünce "Aa çok hızlıymış çalamam" diyip geçmek istemiyorum artık.

  Öyle geçiştirmek için cevap verecek arkadaşlar yazmasın lütfen, ukalalık olarak düşünmeyin bunu lütfen. "Selim Işık'ın derslerini izle" yazıp bırakınca bir işime yaramıyor gerçekten. Ayrıntılı bir şekilde yardımcı olacak arkadaşları bekliyorum, şimdiden çok teşekkür ederim herkese.
   
 2. Çalabileceğine inandığın şarkıları baştan sona guitar pro ile çalış. Şarkıya eşlik et.
  Şarkıları çalabiliyorsan bir gruba gir veya bir grup kur. o zaman farklı bir dünya daha keşfedeceksin.
  Hızın yetmiyor ve bu konuyu çözemiyorsan, özel ders al.
  Burada ne eğitimi aldığını yazmamışsın, ama gitar pratikleri ile video ile gitar öğrenilmez.
  Bu düşünce sistemi kitap okuyarak, video seyrederek cerrah olmaya benzer, sence olur mu bilmiyorum ama muhtemelen cerrah değil ama mahalle kasabına terfi eder insan.
  Belki ekipmanın yanlış, belki tutuş bozuklukları var. 3-5 ay özel ders al. O sırada hocan sana eksiklikleri anlatacaktır.
  Sana sadece iyi bir örnek anlatayım. Türkiye de bir çok konservatuarı bitirmiş gitarist, hala eğitimlerinin yetersiz olduğunu düşünüyor ve Amerika'ya Berkeley Üniversitesine gitmeye çalışıyorlar. Gitar çalışlarını görsen senin ne eksiğin var dersin.
   
 3. @mutlufelsefe
  Baştan sona çalabildiğim beginner üzeri şarkılar var hocam ama istediğim hızda çalamıyorum dediğiniz gibi. Atıyorum Sweet Child O' Mine solosunda o hızlandığı yerler falan hayal yani benim için şu an.
  Ders almayı düşündüm ben de ama bu sene üniversiteye başlıyorum, zaten masraf çok olacak. Aslında bu sene de hazırlık okuyacağım yüksek ihtimal, baya boş zamanım olacak gibi. Ama bakalım yine de belki alabilirim.
  Bu arada eğitim almadım, dediğiniz gibi internet üzerinden olduğu kadar.
  Edit: Ders alamazsam neler yapabilirim kendi çapımda, önerebileceğiniz bir şeyler var mı? Bir de grup işini ben de istiyorum ama şu ana kadar lisede pek fırsatım olmamıştı. Bakalım bu sene olabilir belki..
   
 4. Solo Teknikleri - Bora Uslusoy'un kitabından çalış.
  Baya iyi bir kitap. Seni hızlandırır.
   
 5. Peki nota, armoni, gam bilgim olmadan da işe yarar mı ya da bunları geliştirmemi de sağlar mı?
   
 6. Bence en iyisi iyi bir hocadan ders almak.
   
 7. benim gitar hocam çalışırken yalnızca 1234 çalışıyormuş. gitarın farklı yerleri ve tellerinde yukarı aşağı falan, saatlerce. tabi film izlerken falan yoksa yapılacak iş değil. her gün buna bikaç saat ayırırsan, -ki o 3-5 saat arası ayırıyor sanırım her gün olmasa da- gözle görülür bi gelişme olacaktır diye düşünüyorum
   
 8. Selim Işık metodunu gönül rahatlığıyla önerebilirim. Çünkü ben de kullanıyorum. Daha ileri seviye için Troy Stetina.
   
 9. Hızına yetişemediğin parçayı guitar proda yavaşlatacaksın tertemiz çalabildiğin hıza kadar. Ufak ufak hızını artırıp onlarca, parçasına göre yüzlerce kez tekrar edeceksin temiz çalabilene kadar. Çalışırken parçayı bölümlere ayırman da kolaylık sağlar. 2 günde olacak iş değil, yavaş yavaş gelişeceksin. Kesinlikle metronom kullan egzersizlerinde, kontrollü bir şekilde çalışabilir ve gelişimini de görebilirsin zamanla. Daha zevkli hale getirebilmek için basit davul ritimleri yazıp üzerine parmak ve penalama egzersizi de çalışabilirsin.
   
 10. Hocam o çok zamanımı alıyor ama benim demek istediğim o değil. Mesela bir tanıdık var güzel çalıyor, bahsettiğim soloyı gösterdiğimde çok kolay olduğunu söyledi. Hatta genel olarak Slash'ın sololarının kolay olduğunu söylüyor herkes çünkü çok farklı gamlar kullanmıyormuş. Ben de yavaşlatıp çalışmak yerine bir iki deneme yapmak istiyorum.
  Hocam o olayı 2 gün önceydi sanırım baya yaptım. Metronomu açtım 150 bpm'den 250 bpm'e kadar falan çaldım uzun bir süre. Klavyenin farklı yerlerinde farklı tellerde. Eğer yararı olacaksa her gün tekrarlayabilirim.
   
 11. Bence o 1 2 3 4 hızlanma ve hakimiyet açısından çok faydalı olacaktır. Dolaylı olarak diğer şeylere de faydası dokunur herhalde.
   
 12. Bende cok usta degilim ama. 1234 etudunu 1324, 1423, 1243 gibi kombinasyoblarla ve bunlarin tersleriyle calismak faydali olacaktır diye düşünüyorum.
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 13. Ben çok farklı tavsiyelerde bulunacağım...
  Öncelikle, şu Sweet Child solosu ile ilgili olan saplantınız üzerine biraz düşünün. Sizce Slash soloyu çaldığında gitarda ne kadar tecrübesi vardı ? Siz ne kadardır çalıyorsunuz ? Sizce bir an evvel "şu soloyu çalsam da rahatlasam" tadındaki saplantınız ne kadar gerçekçi ?
  Daha da önemlisi, kısa sürede bir yerlere gelme takıntısı nedeniyle kendinize haksızlık ediyor olabilir misiniz acaba ?
  Bir başka soru daha sorayım: Sizce, şu ana kadar devamlı bu işi ertelediyseniz ve "bu zamana kaldıysa", şu noktadan itibaren bambaşka birine dönüşüp farklı davranmaya başlayacağınızı sanıyor musunuz ?
  Sizin sıkıntınız (başka pek çok gitarist için de olduğu gibi) aslında öncelikle mental zeminde. Önce ne istediğinize karar vermeniz ve bunu da uzun vadeye yaymanız gerekiyor.
  Teknik detay olarak da şunları söyleyeyim:
  -Slash'ın çok değişik gamlar kullanmaması, sololarının kolay olduğunu göstermez. "Sweet Child..." zor bir solo içerir ve temel teknikleri oturtmadan o soloyu asla çalamazsınız.
  -Slash'in iyi bir sol el hakimiyeti var, hakkını yememek lazım. "November Rain"in solosu bu açıdan son derece iyi bir örnektir mesela. Kolay biri solo filan da değildir. Çalabilen adam basbayağı iyi gitaristtir.
  -Teknik, hızdan ibaret değildir. Slash gibi gitaristlerin çok kuvvetli vibratoları ve çok iyi bend tekniği vardır. Hıza kafayı takmayı bırakıp bu teknikleri çalışın biraz derim. Bu tekniklere ne kadar zaman ayırdınız şimdiye kadar ?
  Son olarak da çok daha gerçekçi iki öneri de bulunayım:
  1)Ne yapıp ne edin, gitardaki notaların tümünün yerini ezebrlemeyi kendinize somut bir hedef olarak belirleyin. Bu yaz Slash gibi çalmayı öğrenemezsiniz. Mümkün değil. Ama notaların yerini öğrenebilirsiniz. Yıllarca pena tekniği çalıştım bilmem kaç metronomda çalabilmek için. Bugün hiç bir anlamı kalmadı, pena ile çalmıyorum bile. Ama notaların yerini bilmenin kıymeti her zaman aynı.
  2)Çaldığınız her notadan keyif alın. Gitar çalabiyor olmanızın kıymetini bilin ve kendinizi birileri ile kıyaslamayı bırakın.
  Not: 27 yıldır çalıyorum. "Doğaçlama" hep çaldığım şey, hep de çalıştığım şey. Sonu olan bir şey değil, rock doğaçlaması bitiyor, caz başlıyor... "Doğaçlama bir şey çıkarabilmekten" kastınız nedir bilmem, ama burada da hedefiniz hiç net değil bence. Birilerine özenip bir şeyler yapmaya heves etmişsiniz, bu da kötü bir şey değil. Ama 1-2 yaz çalışıp gitar virtüözü olma hayalleriniz bence bir hayli problemli. Bu sevdalardan vazgeçip, müzik ile daha keyifli bir ilişki kurmaya çalışın. Aksi takdirde sizi de yakında burada "müziği bırakıyorum, alet-edevatım satılık" ilanı veririken görürüz.
   
  kutay ve HmzGkgz bunu beğendi.
 14. Sanırım ben durumumu yanlış anlattım hocam. Sweet Child solosu örnekti. Yani o hızlardaki soloları çalamıyorum gibi basit bir örnek. Slash'a karşı bir sempatim var yalan değil am amacım "Slash'ın çaldıklarını en kısa sürede çalsam yeter" değil. Elbette kendimi sürekli geliştirmek istiyorum. Bu yüzden konu başlığı "Nereden başlamalıyım" zaten. Yani doğru bir adımla başlayıp sürekli geliştirmek istiyorum kendimi. Bu arada o sorunuzun cevabı; evet bu saatten sonra bu konuda bambaşka biri olup düzenli olarak çalışacağım. Çünkü artık sıkıldım tab bakıp kolaysa çalıp zorsa kapatmaktan. Ben de artık bilinçli bir şekilde kendi rifflerimi çalmak istiyorum. En basitinden canım sıkılınca bir backing track açıp üstüne bir şeyler çalmak istiyorum.
  Ama yine de cevabınız için teşekkür ederim.
   
 15. Önce bir genel olarak hızlanabilmen gerekiyor. Farklı farklı parçalar çalış, gamların pozisyonlarına çalış ve egzersiz çeşitleri de yardımcı olur. Pozisyonlara elin alıştıkça daha kolay adapte olursun çalıştığın parçaya. Ancak her seviyede genel mantık yavaş çalışıp hızlanmaktır. Kimse her duyduğunu orijinal hızında tek seferde çalamaz. Ancak seviyen yükseldikçe çok daha kısa sürede aynı tempoda çalabileceksin olay bu.
   
 16. Sanırım şu an öncelikli olarak yapmam gerekenler klavye üzerindeki notaları, notaların yerlerini iyi bilmek ve sık sık gamları çalışmak.

  Bir de notaların yerlerini bilmek derken; atıyorum sol telinin 8.perdesi diyince hemen söylemek midir notaların yerlerini bilmek? Mesela ben şu an bildiğim bir gam üzerinden klavyenin farklı yerlerinde aynı notayı bulabilirim. Bir üst telin 5 perde fazlasının ya da aynı tel üzerinde 12 perde fazlasının aynı notayı verdiğini, bir alt telin 7 perde fazlası da sanırım aynı notayı veriyordu. Bunları bilerek bir gam üzerinden hemen hemen her yerdeki nota çıkar sanırım. Notaların yerlerini bilmek dediğimiz olay bu mudur yoksa ilk verdiğim örnek gibi hepsini ezberlemek mi?

  Bu arada önceki 1 2 mesajımı mobilden atmıştım, yazım hatalarım olabilir, kusura bakmayınız.
   
 17. bence yapman gereken ilk şey kesinlikle notaların klavyedeki yerlerini bulmayı öğrenmek. bak ezberlemek demiyorum. bütün klavyeyi bir anda ezberlemen çok zor bişey. klavyede notaların yerlerini bulmak icin birkac püf nokta vardır. bunları öğrendinmi oncelikle, gerisi zaten gelir. bunu hallettinmi gamlara başla. gamların pozisyonlarını falan ogren. bu arada gamları bulmanın da bazı püf noktaları var onları öğrenmeye çalış. tarzını ve tuşesini beğendiğin gitaristlerin parçalarına metronomla yavastan baslayarak çalış giderek hızlan. bu senin tekniğini çok geliştirir emin ol.
  vibrato, bend, slide, vibrato-bend gibi temel teknikleri iyice oturt. youtubeda birsürü altyapı müziği var mesela am backing track yazabirsin arama yerine birsürü alt yapı cıkar. baska gamları da bulabilirsin. bu altyapıların üzerine doğaçlama çalmaya çalış mutlaka faydası olur. ve son olarak muzik teorisini sakın ihmal etme. mutlaka müzik teorisini öğrenmeye bak

  edit: alternate picking ve nota değerleri de çok çok önemli konular
   
  Son düzenleme: 10 Ağustos 2015
 18. Dostum senin yanıtın bi üstünde yazdığıma bakar mısın, notaların yerini bulma konusunda. Sanırım ikinci dediğim gibi olacak notaların yerini bilme işi. Teknikler için de bol bol çalışacağım.
   
 19. evet o mesajı okumamıştım kusura bakma. evet ikinci yazdığın bu isin püf noktası. bir şey çalarken sadece taba bakıp çalma. çaldığın notaların hangileri oldugunu da bulmaya çalış mesela 6 ya 7 b notasıdır gibi.
   
 20. Tamamdır dostum, sağol yardım için :)
   

Bu Sayfayı Paylaş