Çalışmak

'Müzik - Genel' forumunda Hummel tarafından 10 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

 1. İyi akşamlar herkese :) Gitara yeni başladım ve öğrendiğim şeyleri her gün tekrar ediyorum. Ancak kafam karıştı; bazı arkadaşlarım günde en az iki saat civarı çalışmam gerektiğini yoksa fazla gelişemeyeceğimi söylediler. Bir başka arkadaşım - bateri çalıyor - günde 45 dakikanın yeterli olacağını söyledi.
  Açıkçası ben fazla çalışınca sıkılmaya başlıyorum ve tüm dikkat dağılıyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
   
 2. Bu işin bir kuralı yok ama 45 dk ile bir cacık olmaz ya da anca cacık olur. Yok ben tellere dokunayım yeter diyorsanız bilmem. 2 saat bile yeterli değil, zaten bu işin saati de olmaz, bir başlarsın 6 saat geçer. Kendini kaybetmen gerekir. Bana sorarsan 2 saat disiplinli şekilde ilerlersen yol katedersin.
   
 3. Katılmıyorum arkadaşlarına. Sınava hazırlanırken anlayana kadar test çözer, konu okursun. (Bence.) Gitar olayı da böyledir bence. Genelleme yapmak gerekirse 2 saatin altına düşme. @hackeiommi yardımcı olacaktır.
   
 4. Yeni başladıysan çalışmaların parmak egzersizleriyle doludur muhtemelen. Bunları yapmaktan sıkılman normal, hepimiz sıkıldık. Benim tavsiyem, odaklanma problemin varsa, bir şeylerle uğraşırken yap bunları. Örneğin internet üzerinden, dizi-film izlerken elinde gitarın olsun. Boş boş tv izlerken al eline gitarını, 1234 diye çalışsan bile bu boş zamanlarda faydasını görürsün. Şimdiden kolay gelsin, zor ama aynı zamanda karşılığını misliyle alacağınız bir yola girmişsiniz..
   
  tunckk bunu beğendi.
 5. Klavye üzerinden yardımcı olmak. Peki nasıl? Bu konuda başarıya ulaşacağımdan emin değilim :unsure:

  Öncelikle, bu iş heves ve sevme işi. Nasıl ki insan, sevdiğinin aslında kafa ütüleyen boş sohbetlerine saatlerce tahammül ediyorsa, parmakları nasır tutana dek de gitara sabredebilmesi gerek hatta şart. O parmaklar kanayıp nasır tutmadan bu iş olmaz. Bu da hiç yoksa ilk aylarda günde en az dört beş saat demek.

  Etüdlerden sıkıldın mı? Guitar Pro tab programını bul, tab indirip sevdiğin basit şarkıları çalış. Bir iki şarkı analiz ettin mi yeniden etüdlere geç. En azından bu denenebilir. Bunu yaparken etüdlerin kıymeti iyice anlaşılır sanırım.
   
  tunckk, Kutay_ ve HmzGkgz bunu beğendi.
 6. Gitar çalmayı ders çalışmak gibi düşünürsen sonunda sıkılırsın zaten.

  Etüdler falan maksimum yarım saat tekrarlanacak şeyler. Hangi şarkıyı çalmak istiyorsan aç guitar-pro'yu çalmaya çalış iyi kötü. Sıkışınca youtube'dan bak çalanlara. Tabi gidip Joe Satriani'den Satch Boogie çalmaya çalışma ilk şarkı olarak. Basit ama kulağa hoş gelen şarkılarla başla. Tarzını da bilmemekle beraber AC/DC bu iş için biçilmiş diyebilrim.

  Çok sevdiğin gitaristlerden birinin pena tutuşunu taklit ederek de işe başlayabilirsin, taklit etmekte sakınca yok zamanla kendi tarzın oturur zaten. Mesela ben işe Steve morse olarak başladım, sonra Petrucci oldum, şimdi Paul Gilbert olmaya kasıyorum :p Hala kendim olamadım ama :)

  Neyse bu mesajın ana-teması, gitarı bir şekilde çal, çalarken de zevk al demeye çalışıyorum. Zaman geçtikçe zaten o youtube'da gördüğün adamlara yaklaşacak hatta belki de geçeceksin.

  Doğrudur yanlıştır ne yapmak istediğine göre değişir. Benim fikrim bu. Ben kendi bestelerimi yapıp, hem müzisyen, hem de gitara hakim olacağım diyorsan bu başlangıç ile kolay kolay olamazsın çünkü çok daha ciddi bir eğitim gerekir o iş için. (olursun da iyice kafaya takman lazım, takıntı haline getirmen lazım işi) Yok ben gitarı alırım şarkı coverlarım diyorsan 5 senede alasını yaparsın gitara her türlü taklayı attırırsın çalışmayı bırakmazsan, ama sonunda "guitar pro" olursun :p

  edit: 5 sene demişim, azimliysen 2, biraz salarsan 3 diyelim ona.
   
  Son düzenleme: 10 Ağustos 2015
  Kutay_ bunu beğendi.
 7. Gitara şarkı çalarak başlamak herhalde yapılacak en basit ve en kötü hatadır. Tekniğin yanlış ilerlemesine sebep olur. Kendimden biliyorum.
   
  tunckk, Kutay_ ve cruiser_rider bunu beğendi.
 8. Bence teknik çalışmayla beraber, basitle başlayıp seviyeye uygun şarkılarla devam etmek motivasyonu yüksek tutar o yüzden hata demek sanki biraz sert oldu gibi :)
   
  tunckk bunu beğendi.
 9. Zamanında çok yandım bu hata yüzünden. Uyarımı yapayım ben. :)
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 10. Örneğin klavye üzerinde kromatik egzersiz yaparken (1 2 3 4 gibi) her gün biraz daha düzgün biraz daha net sesler alırsın, parmakların hızlanmaya başlar yavaş yavaş.
  Bunu görüpte heyecanlanmıyorsan ve sıkılıyorsan gitar sana göre değil demektir. Eğer bu seni heyecanlandırıyorsa zaten sıkılmazsın.
  @Atakan Ulubay arkadaşımın yazdığına bir ölçüde katılıyorum, film izleyerek vs. egzersiz yapılabilir ki ben zaten şarkıları bile böyle çalışıyorum çoğu zaman :)

  Ama bunu yapabilecek kıvama gelmen için öncelikle ve muhtemelen aylarca tamamen sessiz bir ortamda konsantre olarak egzersiz yapmalı çıkan sesleri duymalısın. Çıkan seslerde hata olabilir bunuda ancak dinleyerek farkedebilirsin ve hatalarını böyle düzeltebilirsin.
  Artık klavyeye, en azından egzersiz manasında hakim olduktan sonra film izleyerek çalışmak daha doğru olur bence. Klavye sana hükmettiği sürece, gitar amfi ve sen başbaşa olmalısın. Ne zaman sen klavyeye hükmedersin o zaman istediğin şekilde çalış. :)

  Unutmadan bu işin tam olarak bir süresi saati yok, tamamen senin kavramanla ve uygulamanla alakalı. Çalışmaların mutlaka düzenli olmalı, misal 2 gün çalışıp 3 gün ara vereyim gibi bir yöntemle ilerlenemez. Her gün düzenli çalışmalısın. Öncelikle disiplin.
  Kişisel tavsiyem günlük en az 2 saat çalışma yapılmalı. (o da en az)
  Kardeşim ilk başladığında günde 10 saatin üzerinde çalışıyordu :)
   
  Son düzenleme: 11 Ağustos 2015
  HmzGkgz, forbidden_city ve Atakan Ulubay bunu beğendi.
 11. Bence ne kadar sure calisildigi onemli degil. Ne kadar faydali calisildigi onemli..
   
  forbidden_city bunu beğendi.
 12. Verimli (bu kavramı açmak uzun sürer) çalıştıktan sonra 1 saat de çok yol aldırır adama, bu biraz da kişinin gelmek istediği yerle ilgili. Yüksek hedefleri olan biri, bunun çok daha üstüne çıkmayı zaten kendi yaratır bir şekilde. Vakit oldu mu molalarla birlikte toplam 6 saat civarı çalıştığım dönemler çoktu eskiden, ancak çok düzenli ve doğru çalışmıyordum. Şimdi bu rakam, biraz da eskisi kadar boş vakit bulamamaktan aşağı düştü ancak çok daha verimli çalışıyorum ve ciddi manada neredeyse günden güne ilerlediğimi farkediyorum.

  Dediğim gibi verimli çalışma içi çok dolu bir kavram ancak en önemli şeylerden birkaçı -benim için-;
  -öncelikle mükemmel bir konsantrasyon
  -yılmamak, azimli olmak
  -hatalarını farketmeye çalışıp, geçiştirmemek (ki burada biraz gitar hocası devreye giriyor)
  -ve @tunckk abimizin dediği gibi kesinlikle ama kesinlikle, ne kadar ter dökülse de zorlanılsa da, o andan zevk almak

  Bu iş bir tutku haline gelmişse, gerisi geliyor.
   
  tunckk bunu beğendi.
 13. Öncelikle şunu bilin neyi çalırsanız onu çalabilirsiniz. Yani o egzersizleri günlerce yapınca en basit soloları hemen çalacağınız anlama gelmiyor. Yok öyle bir nokta ben sweep'e çalıştım, tapping feci yapıyorum 10 dakkada Vinnie Moore şarkısını çözerim. Arada bir iki pasaj eğer beyinde kas hafızasında yoksa takılırsınız ve o kısımlara ayrıca pratik yapmak gerekir. Ne kadar bu kütüphaneniz gelişirse o kadar kolay öğrenmeye başlarsınız ama bu takılmayacağınız anlamına gelmez. Mesela Satriani büyük gitarist ama bir Vai şarkısını çalabilirmi ? Çalabilir tabi ama bazı şarkıları için belki 2 gün bazıları için 1 hafta özellikle o parçaya çalışması gerekir.

  Onu geçtim kendi şarkısını eğer unutmuşsa bile hemen çalamayabilir eğer konserlerde çaldığı bir parça değil ise . Gene çalışması gerekir. Şimdi olayın sınırları hakkında bu dediklerimi gözeterek nasıl çalışacağınızı anlayabilirsiniz. Çünkü normal bir insan en fazla 60-80 soloyu/parçayı ezberden çalabilir.

  Eğer düğün eğlence yeri gitaristi olup müziğe akor uydurma ve üzerine melodi çalmaysa buna da ayrı olarak çalışmanız lazım.

  Eğer 1-2-3-4 parmak egzersizi çalışırsanız onu çok güzel yapabilirsiniz ama yukardakileri sanmam gitar çalmak budur.
   
 14. benim için de tam tersi oldu, hem armoni, nota ve akor bilgim gelişti, hem tekniğim.
   
 15. İstisnai durumlar olabilir tabi ki.
   
 16. Yalnız benim kaçırdığım bir nokta olmuş, ben mümkün olduğunca tab kullanmadan, kulaktan ve akorları dinleyerek şarkı çalıştım.
   
 17. Yetenekli bir gitaristsiniz o zaman. :)
   
 18. Yorum yapan herkese çok teşekkür ederim. Şu an sadece parmak egzersizi tarzı şeyler olduğu için biraz sıkılıyorum. Çaldığım oda da sıcaktı ve çabuk terliyorumdum. Odamı değiştirdim bugün. Sizin önerileriniz eşliğinde de kendime bir program yaptım.
   
  HmzGkgz ve Atakan Ulubay bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş