Pedal Dizilişi Acil Yardım Lütfen

pedalı açık olmasa bile gitarın sinyali pedaldan geçere amfiye gider doğal olarak pedalın by pass kalitesine göre bu sinyal etkilenir...true by pass olmayan 20 tane pedalı peş peşe bağlarsan hiç biri açık olmasa bile gitarının tonu etkilenir baya baya mesela...

amca demiş ki:
Ben daha önce bypass üzerine inceleme yapmıştım. Amatörce ama sizi bilgilendirir.

http://amca84.spaces.live.com/blog/

Bu adreste "Pedallarda bypass sistemleri" diye başlığı bulabilirsiniz.

FET bypass'ı ilk defa duydum. Onu da ilk fırsatta araştırayım.

fet bypass diye bahsettikleri elektronik bypass tan başkası değil.aslında baypass sistemini elektronik ve mekanik olarak nitelendirmek daha doğru olur.

Selamlar, sınav sebebiyle İzmir'deydim bu sabah döndüm...

The_Answer, true bypass pedalların pahalı olmasının sebebi bu değil... Saydığın markalar; Dunlop, MXR, Carl Martin vs. prestijli markalar ve kökenleri belli... Boss'lar Japonya'da üretime başlayıp Tayvan'a kaymış vs. ...

Otomobillere ilgin varsa bu farkı anlayabilirsin... :) Amerikan otomobilleri pahalıdır, Japon otomobilleri ucuzdur. Amerikan üretimi basit bir hatchback otomobil Japon yada uzakdoğu (mesela Honda, Toyota, Hyundai) bir jipten daha pahalı olabilir... Hatta Toyota Camry de incelenip ders alınabilecek bir otomobildir...

Boss, true bypass pedal üretirse fiyatlarının saydığın markalar fiyatıyla denk olmayacağından eminim...

Sana şimdi kolay kolay true bypass pedal bulamayabiliriz... Gerçekten de fark var... musiciansfriend.com'da bir tur at bakalım... :)

Boss pedallardan gerçekten memnunsan dizayn hırsızlığı yapıp iyi bir usta bulmanı tavsiye ederim... http://www.petecornish.co.uk/ adresinden hırsızlık yapacaksın... Pedalları söküp "switching" sistemini true bypass yapacaksın...

gogostar, verdiğin site ilginç, bilgi için saol. Bakalım daha neler görücez :)

FET bypass neymiş, belli oldu.

Ayrıca true-bypass pedalları çok fazla dizince de ton kaybı olabilir. Çünkü gitar sinyalinin dolaştığı yol uzamakta. Sonuç olarak en iyisi sadece gerekli olduğu düşünülen pedalların satın alınıp kullanılması.

Pete Cornish in sitesini bende inceledim bugün true bypass te çözüm değil demek ki adama göre.

Onun tekniği gitarı ilk olarak ampli gibi hi-impedance girişli bir pedala bağlayıp onun çıkışını diğer low impedance girişli pedallara dağıtmak.(Burada aklımda kalanı yazdım saçmalamışta olabilirim :) )

Böylece ilk pedaldan amfiye kadar sinyal buffer yardımı ile daha az kayıpla gidiyor (true bypass'e göre)

true bypass teki kayıpta pedallardan değil çok fazla ve uzun kablo kullanmaktan kaynaklanıyor.
Tabi ki ufak ortamlarda birkaç pedal kullanak kişiler için sorun olmaz bu. Ama büyük sahneler için sorun.

Az önce uzunca bir yazı yazmıştım Stormcrow'un mesajından önce ama elim fareye çarptı ve pencere kapandı... :?

True bypass pedallarda süper iletkenler kullanılırsa kaybın çok çok daha az olacağını yazayım da içimde kalmasın... :(

Arkadaşlar şöyle bir pedal dizilimi gözüme çarptı geçenlerde bir göz atın bakalım. WAH distortion dan sonra olunca biraz şaşırdım aslında 8) Hem soru soran arkadaşlarada bir faydamız dokunsun resimli olarak :D

08.jpg

Buyrun bu da gitar efektleri konusunda bir yazı. Faydalı olucaktır yeni başlayan arkadaşlara:
http://www.harmony-central.com/articles/tips/guitar_effects_guide/

Zevk meselesi aslında, wahta kirli ton almak için drive-dist.dan sonra bağlandığını görüyorum. Resimde de dist.dan önce gelebileceği belirtilmiş(thanks to Jimi)

Crybaby'nin kullanma kılavuzunda ilk bağlanması tavsiye ediliyor.

Volume pedalı drivedan önce veya sonra oluşuna göre durumu etkiler. Resimdeki dizilimle sadece sesi açıp kapar. Ama dist.dan önce olsaydı tonu yumuşatmak için de kullanılabilirdi. Bunu da kullandığım için biliyorum.

Boss, noise gate konusunda bir sitede başta veya sonda olmasına göre pedalın farklı özellik kazandığını yazmıştı. Linkte sırayla ilgili reverbten önce olması gerektiği yazılmış.

Sitedeki yazıyı biraz okudum. İçerikte pedal sırasıyla ilgili verdiği bilgileri resme uygulamış. Ama bana diziliş çok farklı geldi. Böyle yapan pek görmedim. Yazıda ayrıca boss bcb-60 resmini koyup içindeki pedalların dizilişinin "evrensel diziliş" olduğunu belirtmiş. Sonra da resmi koyup farklı dizilişlerin de yapılabileceği söylenmiş.

Dizilişi yaparken kendi zevkiniz de önemli. Sitede eğer iki pedalı aynı anda kullanacaksanız bunları yakın tutun gibi önerilerde de bulunmuş.

Faydalı bir link olmuş, yanlış bildiklerimi düzelttim :)

pre-amp pedalnı en sona koymamız gerekmiyor mu? yani hani wah ı tercihe gore dist. ten once veya sonra koyabiliyoruz tamam, peki "olmaaaz o pedalı illa da buraya koymalıyız" diye birşey yok mu? mesela, bana pre-amp pedalını(orn;gdi21) en sona koymalıyız diye dusunmusumdur hep. tabi dist. amaclı kullanmadan.

Wah'ı gitardan hemen sonra kullanmak ve distortion'ı ondan sonra bağlamak asıl amacına daha uygun.
Drivedan sonra talıdığında wah efekti ördek sesine benziyor.
Black Albumde Kirk Hammett'ın wah tonunu çok severim mesela orda işte önde kullanılıyor.

Preamp pedalını da amplideki preamp gibi düşünün. Pedalları amplinin önüne dizmiyormuyuz preamp pedalı da sonda olmalı.
Ha Ampli fx returnden girilen efektleri düşünün reverb delay yada chorus ta olabilir. Bu pedalları preampten sonra koymanızda sakınca yok.

Bütün bunlar %100 böyle olmalıdır demek değil tabii ki. Sizin hoşunuza nasıl gidiyorsa onu kullanın. Çoğunlukla yukarıdaki gibi kullanılır ama

The_Answer demiş ki:
sonuç olarak taşıması kolay fiyatıda uygun

tremolo
delay
eq
tuner
reverb

bul true by pass olan yarın bütün ekipmanı satılığa çıkartıyorum:)

hatta reverbü amfiden kullanmaya razı olup reverb almayıp reverbün parasınıda eklerim üstüne:D

bcb-60 kullanıyorum boyutlar çok büyük olmazsa sevinirim...

bu arada ciddi söylüyorum şaka değil ya da blöf rest gibi şeyler değil..

piyasayı iyi biliyor olabilirsin burası bilgi paylaşım yeri:)

sen paylaş bilgini bizde faydalanalım:)

elimdeki aletler

boss tr-2 yeni gibi
boss rv-5 eski gibi:)
boss tu-12 adeta sıfır:p
boss ge-7 gayet eski
cry baby gcb95 kullanılmış ama yeni gibi
digitech digidelay sıfır gibi

bunların hepsini sattığımızı var sayalım...bi çoğu sıfır gibi kutusu garantisi duruyor..

ne alabiliriz bunların yerine true by pass:) ciddi satıp alcam çünkü..

delay konusunda moog u bi araştır derim.. tru bypass.. tremolo konusnda da ehx in 3 tane pedalı var .. ama tabi fiyatı tr2 nin 3 katı.. ama kalitesi çok çok farklı.. bu konuya değinmek istiyorum olayı tru bypass yada değil mantığı ile ele aldığımızda kalitesi aletin tru bypass olmasında değilde kullanılan malzmeden işcililkten ve parçanın orjinalliğinden doğuyor.. yani bi pulsar ı tr2 ile kıyaslayanı bende kıyaslarım :) tuner konusnda tu12 zaten full analog bi alet.. eq olayında da mxr ın 10 band tru bypass olanları var 225 dolar +kdv reverb ün de digital olmamaıs demek rack olması yaylı olması demek.. yani bi bakıma benim savunduğum goru tru bypass olmayan pedalların daha digital olduğu.. daha derken processor ayarında.. yani boss un drive larının karaktersiz olmasının nedeni nedir? yada bi eq olmadana canlandırılamamasının nedeni ; bence tru bypass olmaması bunun getirdiği zaten digital bypass olan pedalın elektroniğinin de digital olması dır..

bi rat ı ele alsak tamamen analog. deneyin derim.. toona nasıl karakter kattıığını demek istediğimi anlayacaksınız..

bu arada pedal dizilimi konusunda..

volume<delay< filter< tremolo<phaser--flanger<chorus<eq<drive<pitch shifter(whammy)< wah<tuner bence en sağlıklı sonucu alabileceğiniz dizilim.. dilerseniz resim koyarak da anlatabilirim..

The_Answer demiş ki:
sonuç olarak taşıması kolay fiyatıda uygun

tremolo
delay
eq
tuner
reverb

bul true by pass olan yarın bütün ekipmanı satılığa çıkartıyorum:)

hatta reverbü amfiden kullanmaya razı olup reverb almayıp reverbün parasınıda eklerim üstüne:D

bcb-60 kullanıyorum boyutlar çok büyük olmazsa sevinirim...

bu arada ciddi söylüyorum şaka değil ya da blöf rest gibi şeyler değil..

piyasayı iyi biliyor olabilirsin burası bilgi paylaşım yeri:)

sen paylaş bilgini bizde faydalanalım:)

elimdeki aletler

boss tr-2 yeni gibi
boss rv-5 eski gibi:)
boss tu-12 adeta sıfır:p
boss ge-7 gayet eski
cry baby gcb95 kullanılmış ama yeni gibi
digitech digidelay sıfır gibi

bunların hepsini sattığımızı var sayalım...bi çoğu sıfır gibi kutusu garantisi duruyor..

ne alabiliriz bunların yerine true by pass:) ciddi satıp alcam çünkü..

delay konusunda moog u bi araştır derim.. tru bypass.. tremolo konusnda da ehx in 3 tane pedalı var .. ama tabi fiyatı tr2 nin 3 katı.. ama kalitesi çok çok farklı.. bu konuya değinmek istiyorum olayı tru bypass yada değil mantığı ile ele aldığımızda kalitesi aletin tru bypass olmasında değilde kullanılan malzmeden işcililkten ve parçanın orjinalliğinden doğuyor.. yani bi pulsar ı tr2 ile kıyaslayanı bende kıyaslarım :) tuner konusnda tu12 zaten full analog bi alet.. eq olayında da mxr ın 10 band tru bypass olanları var 225 dolar +kdv reverb ün de digital olmamaıs demek rack olması yaylı olması demek.. yani bi bakıma benim savunduğum goru tru bypass olmayan pedalların daha digital olduğu.. daha derken processor ayarında.. yani boss un drive larının karaktersiz olmasının nedeni nedir? yada bi eq olmadana canlandırılamamasının nedeni ; bence tru bypass olmaması bunun getirdiği zaten digital bypass olan pedalın elektroniğinin de digital olması dır..

bi rat ı ele alsak tamamen analog. deneyin derim.. toona nasıl karakter kattıığını demek istediğimi anlayacaksınız..

bu arada pedal dizilimi konusunda..

volume<delay< filter< tremolo<phaser--flanger<chorus<eq<drive<pitch shifter(whammy)< wah<tuner bence en sağlıklı sonucu alabileceğiniz dizilim.. dilerseniz resim koyarak da anlatabilirim..

bu arada pedalların tondan yemesinden sikayet ediyorsanız .. eğer ki iyi de bi amp iniz var sa send return yapın derim ;)

empty demiş ki:
pre-amp pedalnı en sona koymamız gerekmiyor mu? yani hani wah ı tercihe gore dist. ten once veya sonra koyabiliyoruz tamam, peki "olmaaaz o pedalı illa da buraya koymalıyız" diye birşey yok mu? mesela, bana pre-amp pedalını(orn;gdi21) en sona koymalıyız diye dusunmusumdur hep. tabi dist. amaclı kullanmadan.
Pre-amp'ın işi önkuvvetlendirme yani sinyalin karakterini bozmadan kuvvetlendirme yapmaktır. Amacı ise gitar çıkışına bağlandığında gitarın sinyalini bozmadan güçlendirerek bir sonraki drive veya dist. pedalına göndermek bunun amaci ise drive pedalına giren sinyal yüksek seviyede olduğu için drive (sustein) daha uzun olur. Ama preampı dist. veya od pedalından sonra veya chain'in sonuna koyarsanız bu yanlış olur çünkü pedalı amacında kullanmamış olursunuz ve preamp pedalını zorla drive'a sokmuş olursunuz buda kalitesiz bir ses ve gürültüye neden olabilir.

shakti demiş ki:
Pre-amp'ın işi önkuvvetlendirme yani sinyalin karakterini bozmadan kuvvetlendirme yapmaktır.

...

Ön kuvvetlendirme doğru ancak preamp sesin karakterini değiştirir... Hatta sesin karakterini preamp ile belirleriz... Onlarca çeşit preampın olayı da bu değil midir?

ben konserlerde ses sistemine bağlamak zorunda kalıyorum ekipmanı, gdi21 i amfi olarak kullanıyorum ancak sona koyuyordum yanlışmı yapıyorum şimdi dist pedallarından öncemi kullanılmalı???

Geri