Lambalı Ampliler Hakkında Laney Cub10, 12r, Ibanez Tsa5-15

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda Shenobie tarafından 12 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar, yakın zamanda lambalı bir ampli almak istiyorum. Önümde birçok seçenek vardı, teker teker eleyerek 4 amfi arasında kaldım. Lambalı ampliler hakkında birkaç soru sormak istiyorum, google'da sormak istediğim soruları arattım ama yanıt bulamadım eğer forumda veya başka bir yerde konuşulmuşsa ve gözümden kaçıp konu kirliliği yapıyorsam affola.
  1) Lambalı amplilerde lambaların sayısı önemli midir? Ibanez TSA amplilerde power-amp ve pre-amp'te birer tane lamba bulunuyorken Laneylerde 2'şer tane bulunuyor. Yani lamba sayısı fazla olan ampli daha iyi mi ses verir?
  2) Çeşitli sitelerden baktığımda kafa amfiler daha ucuz ve daha kullanışlı geldi bana fakat ne tür bir kabin almalıyım hiçbir fikrim yok. 15 watt bir kafa amfisine alacağım kabin beni apartman yaşamında zor durumlara sokar mı? Ibanez TSA15'in 5watt-15 watt seçeneği bu durumlardan kurtarır mı?
  3) Laney Cub 10'da üç adet potans var, Cub 12R'de 7 tane. Potans düğmelerinin fazla olması beni pedal masraflarından kurtarır mı yoksa pek işe yaramaz mı? Az düğmeli amfilerde ince ses ayarı yapamayacakmışım gibi geliyor.
  4) Siz hangi ampliyi tavsiye edersiniz? Pink Floyd, Queen ve The Beatles çalıyorum genel olarak.

  Düzenleme: Gitarım Epiphone Les Paul Standard Plustop Pro
   
 2. Pedal masrafları vs. bunlar aslında hep göreceli şeyler. Bazı amfi vardır, direkt takıp çalınca, flat dediğimiz saat 12 yönündeki ayarlarda bile misler gibi gelir. Hiç ayar gerekmez senin için. Bazı amfilerin tonu da tam uymaz, biraz eq ayarı ile (tone, mid, bass, treble, presence, contour vs.) istenen sonuca ulaşılmaya çalışılır. Bazen tek başına tone potu(düğmesi) bile yeterli olabilir. Ancak farklı tonlar yaratmak açısından, fazla opsiyon iyidir. Ancak bu en önemli kıstas olmamalı bana göre. Benim yalnızca tek potanslı bir amfim var, hiiç dokunmasam bile fazlasıyla memnunum. Yani başkası da biraz oynamak isteyebilir ama, bahsettiğim bu.

  Diğer konularda arkadaşlar yardımcı olur daha detaylı elbet ama mümkünse bu tarz amfileri deneyip almak en iyisi, çünkü az buz para değiller.
   
 3. Yeterince araştırdığına emin misin? Şu açıdan, amfilerdeki temel ayırımlara hakim misin? Mesela İngiliz - Amerikan tonları, aralarındaki farklar gibi. Gerçi çaldığın gruplardan İngiliz ekolüne meyilli olacak bir amfiye ihtiyacın olduğu belli. Ondan da hariç sorduğun sorular kesinlikle adam gibi araştırma yapmış birinin soracağı şeyler değil. Adam gibi cevap vermek için çok şeyi sıfırdan almak gerek. Bu yüzden kısa kısa cevap vermeye çalışalım.

  Öncelikle şu başlığa bir göz at:

  Lambalı Amfilere Giriş - Seri Video Altı Bölüm

  Sorularına gelince:

  1) Önemlidir, ama o önemi anlatmam için bazı terimlere hakim olman gerek. Lambaların çeşitli görevleri var zira. Yukarıdaki videoda bazı açıklamalar var. Lamba sayısı preamptan yüksek gain bekliyorsan önemli. Veya faz bölücü, reverb katı, loop lamba ile sürülsün istiyorsan ha keza. Ama sade yapıda, clean ton için yapılmış düşük wattlı bir amfide lamba sayısı çok da mühim kaçmaz.

  2) Alacağın kabindeki hoparlör amfinin yapısına uygun olmalı. Mesela, Blackstar'ın bazı modelleri aslında iyi bir hoparlör olan Celestion V30 ile tövbe anlaşamıyorlar. Önce bu var. Sonra, evde değil 5 watt, 1 watt bile fazla kaçabilir. Olay da wattan ziyade amfinin ürettiği desibel cinsi gürültüdür. İşin kötüsü lambalı amfiler genelde yüksek seste adam gibi ton verebilirler.

  3) Potans düğmeleri ile hangi pedallar arasında nasıl bir bağlantı kurdun? Üzerinde ton potansı olmayan gayet güzel lambalı amfiler var Ama tarzına göre konuşursak, sen mümkün mertebe üç band eq barındıran bir amfiye yönel derim.

  4) Ben olsam sana Laney Cube12 tavsiye ederim. Alternatif olarak da Vox Night Train hatta ekonomik AC serisini öneririm.
   
 4. Ibanez'in Tubescreamer'ından yola çıkara bir genelleme yapmıştım. Marshall DSL5C nasıldır? Clean'de istenen performansı verir mi?
   
 5. Bu tür soruların cevabı aslında çok fazla zevk renk meselesi. Bana hitap eden seni kesmez, benim beğenmediğim senin hoşuna gider. DSL15 denedim, kısık sesteki performansı da iyiydi bence. Ama 5'ini denemedim. Şimdi ne desem yalan olur :)
   
 6. Peki, benim de en kısa zamanda çarşıya çıkıp birkaç dükkan gezmem gerekecek. Teşekkür ederim cevaplarınız için
   
 7. Laney cub12 de fx loop da vardi sanirim. Bence de onu almak daha mantıklı
   
 8. Merhaba.
  1- Ben de bilmiyorum. :)
  2- Kafa amfilerde hoparlör bulunmadığı için daha makul fiyatlıdır. Kabin üstüne binince kombo bir amfiden daha pahalıya mal olur.
  3- Bu hangi pedalları kullanacağınıza bağlı. Daha çok potans daha fazla ton demektir elbette.
  4- Amerikan seviyorsanız Fender, İngiliz seviyorsanız Orange size uygundur.
   
 9. Selamlar,
  Çok detaylı yukarıdaki yazıları okuyamadım ama başlığı görünce bi faydam olur diye kısaca tecrübemi yazayım istedim.
  Laney Cub10 kullanıyorum. 2-3 senedir bu amfi ile sahne yapıyorum (mikrofonlayıp).
  • Cub12'den farkı reverb'ü yok ve speaker'ın çapı daha küçük. ( Cub12 kullanmadım ama internetten dinlediğim kadarıyla Cub10 'un sesi daha sıcak geliyor kanısındayım). Ben reverb'ü pedalla kullanıyorum. Olsaydı çok şugar olurdu ama ana ton daha önemli. Cub10 daha iyi duyuluyor gibi (internetten 12'yi dinlediğim kadarıyla)
  • Orjinal lambalarının tonundan gayet memnun kalmıştım. Yeni lambaları Elektro Harmonix aldım. Çok büyük bir fark yok ama ben üzerindeki orjinal'i (Çin malı Ruby olması lazım) daha çok sevmiştim.
  • Amfi ses olarak sıcak ve retro bir ses veriyor ama dayanıklılık olarak iç devreleri o kadar iyi değil. 1 sene sonunda rezistansa benzer bir sistem yaratan ve sigorta attırtan çipi yandı, direkt o bölümü iptal ettim. İç sistemi tamamen retro amfi şematiğiyle fakat kullanılan malzemeler Çin işi biraz. Şimdi de power lambası gidiyor geliyor birşeyler oluyor.
  • Kullandığım ekipman American Telecaster, SD1, İbanez Tube Screamer, Compressor, Delay, Reverb.
  Country, Blues, Rock tonlarını çok iyi alıyorum. Daha sert tonları bilemiyorum.
  • Amfi çok şişme yapmıyor. Zaten güçlü bir sesi var. ( Ben çok sese abanmadığım için de şişme ile karşılaşmamış olabilirim)
  • Son olarak ta kendi bireysel tecrübelerim, ( bir çok amfi ve pedalın ne kadar çok düğmesi, potansı vs.si olursa olsun ) Çok verimli çalıştıkları belli başlı tonları oluyor bence. Benim de bir çok pedallarda bir sürü potans vs. var ama ortalarda kullanınca çok çok daha karakteristiğini yansıtıyor bence. ( Bu biraz göreceli olabilir tarza vs. bağlı)
  Sonuç : Cub 10'u Fiyat - Performans olarak kesinlikle öneririm.
   
  sade_78 bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş