The Last Samurai

film gerçekten güzeldi doğrusu... zamanın nası hızlı geçtiğini anlamıyor izlerken insan... müzikleri de güzeldi... ama aklıma takıldı. o küçük çocuğun Tom abimize yazıp verdiği kağıtlar var ya hani.. onların üstünde ne yazdığı ile ilgili bilgisi olan var mı?

birindeki yazı filmin başında filan 'son samuray' yazısının arkasından gözüken sembolle aynıydı sanırım, samuray onlamına gelio olabilir yani... ama biriki tane vardı işte o kağıtlardan...

samuraylar şu dakikada bilmem kaç mermi atan makina karşısında yanlış savaş taktiği uyguladılar kanımca.makinanın atış alanına girmek yerine ne yapsalar bundan daha iyi olurdu heralde.

Zaten ölmeye gidiyorlardı,Maymun gibi ağaçta mı bekleselerdi.Olay o zaten,silah yavşaklık onlara göre,şerefsizlik.Benim de en etkilendiğim sahnesi bahsettiğin sahne!

Özellikle gitmedim bu filme. nedeni şunlar; nedense Japonlar hayatlarını veriyolar samuray olmak için ama Beyaz adam yine gelip alemin klralı oluyor kısa zamanda ve nedense o son samuray oluyor! Japonlara kültürlerini kaybettiklerini hatırlatan onların kültürü hakkında bir pok bilmeyen bir beyaz oluyor. Filmde Tom cruise oynuyor. şimdi "madem beyazlar Japon işine karışıyor diyorsun, neden Kill Bill'e gittin?" diyenler olabilir. çünkü Kill bill'de uma teyzemiz öyle Japonlara kültürlerini falan anlatmaya çalışmıyordu, son katanacı diyede bir lakap almıyordu. Muhammed ali bir röportajında şöyle demiş "Ben ve atalarımız yıllardır afrika topraklarında yaşıyoruz. Yıllardır uğraşırız hayvanları anlamak için. ama beyaz adam bir gelir, tüm ormanın kralı olur!". İşte bu filmde bana bunları hatırlatıyor.

yaşanmış bir olaydan yola çıkarak yazılmış bir senaryo oldugunu gazete okumuştum..ama aslında son samuray (eddie büyük ihtimalle tom u kastediyoruz :) ) filmdeki gibi amerikalı değil fransızmış..hatta gazetede o adamın ve samurayların birlikte çekilmiş fotografı vardı..ama gerçekte,tekrar dağlara tepelere iç huzurunu yakalamak için geri dönmemiş fransız adam..ülkesine dönüp madalya almış,başka çatışmalara ve savaşlara katılmış ordu adına..zaten hiçbişey filmlerdeki gibi olmuyor :) bu arada şöyle bir konuşmaya şahit oldum..herkesin aynı oksijen miktarını tüketmesinin gerçekten adil olmadığını düşündürttü bana..bi paylaşıyım..:

"-son samuraya gitmişsin..nasıldı abi film..konusu falan
-ya adam savaşta bi herifi öldürüyor..sonra o herifin karısının evinde kalıyo..onu götürmeye çalışıyo falan..öle işte..ama tam götüremiyor.."

gerçek valla..

hımmm....aydınlattığın için teşekkür ederim...sentient...

bu arada geçen replik, gerçekten az olan oksijenimizi tüketenlerin varlığını bir kez daha kanıtlamış bize........
napalım yapacak birşey yok...

Güzel film tanımı bazen çok basittir :)
Sinemadan çıktığınızda kendinizi samuray zannediyorsanız (last samurai), yada hava karamışsa pencerelere bakıp "sniper" arıyosanız (enemy at the gates), ne biliim oraya buraya ok atmak geliyosa içinizden (LotR) o zaman filmden etkilenmişsinizdir ve güzeldir o film. :)

Sarhoş denizciye tamamen katlıyorum... Samuray olmaya karar verdim filmden sonra.. Sonra baktım zor zaten dişi samuray olmaz... olsun ilk olurduk dedim öyle bi kafam karıştı... şimdi çocuklarımı samuray gibi yetiştirmeye karar verdim... Etkilendiğim çok filmde dediğin durumu yaşıyorum...

onların hepsi aynı değil mi ki? bi isimler farklı (çok benziyo gerçi harf farklılıkları var ) bi de işte belki huyları falan ayırıcı özellik taşıyabilir... onu da tek tip eğitimle (filmde de gördük içinden geldiği gibi durumu yok) minimum tutuyorlar... standart sapmayı...

çoğu birbirine benziyor ama o hatun farklı bir güzelliği vardı.ben çok beğendim kendisini.
adamların kültürlerine sahip çıkmaları,bağlılıkları süper olay.

Geri