Gibson Les Paul Custom Wine Red Nasıl Bir Gitar?

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda melik78 tarafından 14 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Başlıkat belirttiğim gibi bu gitar nasıl?Klavyesi rahat mı, metal müzik için uygun mu,dayanıklı mıdır?Kullanan var mı hiç?Fiyatı fena yanlız :D
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 2. Ya şöyle resimleri birden koymayın şöyle bi uyarı falan koyun insanın psikolojisi bozuluyor.. :(
   
  tunckk, Mustafa İLKER ve forbidden_city bunu beğendi.
 3. Hiç deneme şansım olmadı bu gitarı fakat tarz olarak baya opsiyonlu olduğuna şahit olduğum gitardır kendileri. Rock türevlerinden tutun da metal müziğin türevlerine kadar bir çok kez gördüm bu aleti. Her yola geliyor sanırım bu güzel kız :D
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 4. @Furkann @Wunderbar leydimiz çok güzel maşallah :) Deneyen yok sanırım.Gitar sahiden 5 kilo mu?Öyle okumuştum çünkü.
   
  Wunderbar bunu beğendi.
 5. "Custom" denileni sakın "Custom Shop" ile karıştırma. Bir de Gibson modellerinde özellikler dönem dönem değişir. Hatta bazen seneden seneye değişir. Birisinde bu gitarın 20o0 yapımı vardır, ama manyetikleri farklıdır, yanılırsın. Bayağı bir süre 498t 490r kullanımıştı diye hatırlıyorum. Hala aynısını kullanıyorlarsa onlar mid merkezli iyi manyetikler, sert müziklere de gelir. Yine de bir Blackouts veya EMG değildir.

  Çalım rahatlığı kişiden kişiye değişir. Burada iki kötü haberim var ama. Birincisi; güya "Custom" ama benim Greco'da olan ve sapın headstocktan kırılmasını önleyen ensedeki şu koruyucu çıkıntı bunda yok mesela:

  [​IMG]

  İkincisi; 2015 yapımların tuşesi richlite diye bir şey, ne olduğunu bilmiyorum ama rosewood değil.
   
 6. Richlite Martin akustik gitarlarda da kullanılıyor abi, reçine ve kağıdı yüksek basınçta sıkıştırıyorlar sanırım. Şöyle demişler sitelerinde;
  Sonuç olarak üretim maliyetlerinden kısmak gibi bir hareket gibi geliyor ama bir yandan da fazladan ağaç kesimini engellemiş oluyor. Sanmıyorum ki bu derece pahalı gitar markaları ar-ge yapmadan böyle işlere girişsinler bir şans vermekten zarar gelmeyeceğini düşünüyorum. :)

  Başlıkta geçmiş diye yazayım Les Paul olsun başka gitar olsun, ağırlık mevzusuna takılmayın. Şöyle takılmayın diyorum; gitarınızın sizi rahatsız etmeyecek bir ağırlıkta olmasına özen gösterin. Weight-Relief bir Les Paul için 5.2 kg bana göre çoktur.
   
 7. @kogan abisi, maksat ağaç kesimini engellemekse tüm modellerinde richlite'a vb. alternatif malzemelere dönsünler o zaman. Hatta Custom Shop'a hiç rosewood, abanoz falan girmesin. Bir ara kızartma maple bile denediler, tutmadı, biliyorsun.Gibson gibi kuruştan kaçınan, kaçak ağaç kullanmaktan soruşturma yemiş bir şirket sözkonusu ise ve historic, vos vb. modellerde hala çatır çatır rosewood ve abanoz kullanılırken, maksadın samimi bir çevrecilik olduğuna beni kimse kolay kolay inandıramaz.

  Bana maksat burada da insanları pahalı modeller ve Custom Shop'a yönlendirmek gibi geliyor.
   
  gkaykaya97 bunu beğendi.
 8. Abi dediklerine kesinlikle katılıyorum, Gibson'u da sevmem marka olarak ama niyet ne olursa olsun bu model diğerlerine göre kağıt üzerinde bir nebze daha çevreci. Ha Gibson bunu amaçlamamıştır dediğin gibi, müşterileri Custom Shop'a yönlendirmeyi amaçlamıştır bu da doğrudur ama yine de gitar kağıt üstünde daha çevreci duruyor. :)
  Bu arada Les Paul alacak olsam; ben de gitarımın tuşesinin kompozit bir malzeme olmasını istemem, weight-relief istemem, short-tennon istemem kısaca Gibson istemem. :D :D
   
 9. Çevreci diyorsun ama, gitar 2015 falansa bakalım @melik78 bu konuda çevreci çıkıp gitarı alacak mı :D
  Kaşınıyorsun, aynı benim gibi. Les Paul forumları olmayaydı Japonca öğrenirdik herhalde :D:D
   
 10. Benim arada aklımdan geçiyor Japonca öğrenmek geçmiyor desem yalan olur :D :D
   
  hackeiommi bunu beğendi.

 11. Hakan abi, custom ile custom shop arasındaki tek fark coa belge ve headstock arkasındaki çıkartmadan ibaret. Tamamen aynı gitarlardır. Hatta bir çok insan 2002 öncesi les paul custom'ları sever. ( Norlin dönemi hariç )

  Custom shop LP Custom daha önce kullanmıştım inanın bana zerre işcilik farkı yok. Yeniler artık eski dönemlere göre daha hafif üretiliyorlar. Sanırım yeni modellerde isviçre peyniri hadisesi mevcut ki arkadaşımın gitarına göre bayağı hafif. Bu aslında bana göre güzel birşey o ayrı.

  Ense koruması olayına gelince, aslında çok haklısın gibsonın en büyük sorunu bu. Ve ısrarla geleneklerine sadık kalmaya çalışıyorlar. İlk üretildikleri halleriyle üretmeye devam ediyorlar. Arada bazen saçmalaları olmuyor değil. Mesela norlin döneminde ense koruması ekleyip sonrasında kaldırması ve yeni modellerinde richlite klavye gibi enteresan halleride var.

  Bu richlite durumu iyi birşey mi bilmiyorum ama gelenekselcileri pek mutlu etmeyen etkenler.
  Bu arada aşağıdaki linkte bu durum konuşulmuş linki inceleyebilirsiniz...
  Gibson Les Paul Custom vs. Les Paul Custom (Custom shop)
   
 12. Onur selam. Customlar Gibson sınırları içinde iyiler, lafım yok. Ama Custom Shop çok farklı bir hadise haline geldi artık. Hoş eskiden de öyleydi ama standart üretimle aradaki makas çok fazla açıldı. En az 10bin $ civarından kapı açılıyor CS'ta. İstersen Afrika ve Hindistan, istersen -ve tabii yeterince çıkma yaparsan- depodan kuru kuru, özenle saklanmış Honduras ve Brezilya ağaçları. Hatta istersen ense koruması, yeter ki kafi miktarda çıkmayı yap. Öyle richlite, veneer, fotoğraftan flame maple gibi hadiseler yok yani. Maalesef tamamen aynı değiller. Deyim yerindeyse Gibson 2000'den sonra yavaş yavaş sütteki su oranını çoğaltan sütçü gibi. Yiyen oldukça da bunu yapmaya devam edecek.

  Yalnız, sendeki CWR iyi bir dönemden kalma. Yukarıdaki mesajlarda yazdıklarımla; son devir Gibsonlar ile ilgili olaylarla alakasız bir gitar yani. Ha, zannımca yine CS kalitesinde olmasa da yakındır. Zira CS o zamanlar tam anlamı ile "isteğe göre" üretim yapan ve bugünden daha ahlaklı çalışan bir bölümdü. Malzeme kayırması yine vardır normal olarak, ama arada uçurum yoktur.
   
 13. CS artık pazarlama stratejisi haline geldi. İnsanlar son dönem custom shop hadisesini çok önemsedikleri için gibson fender gibi firmalar üst modellerini böyle sticker'lar ile süsleyerek satmaya başladı. Custom shop'un asıl mantığı bence kişiye özel üretim olmalıydı.
  Aslında gibson lp Custom da insanları yanıltan durum, custom shop dan önce gibson usa adı altında üretilmeleri idi. Aslında yine aynı banttan ve ustaların elinden çıkmaktaydı, değişen hiç birşey yok. Sadece gibson; custom shop'u, gibson usa dan tamamen ayırınca insanlar bu şekilde yanılgılara düştüler.
  Özetle, şahsi fikrim eğer bir gibson les paul custom alınacaksa (norlin dönemi hariç yine) yılına bakılmazsızın, tabi yine sürkeli söylendiği üzere denenerek alınmalı bence...
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş