Sahte Pedallar

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda AykanKK tarafından 15 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

 1. Hayırlı olsun. Gün gibi yeni bir başlığımız var artık (hiç istemezdim ama). Geçen gün burada da yaşanan sahte bir pedal davası olmuştu (Mad Professor). Çok daha dikkatli olmak durumundayız. Sahibinden üzerinden satılan Suhr Riot Distortion buna en büyük örnek:

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  inhumanform ve ktlcn bunu beğendi.
 2. En son baktığımda Riot'un sahtelerinde Voice düğmesi yoktu. Koydular mı sonunda?
   
 3. Yandık. Direk üreticilerden sipariş vermek lazım, 200-300 liraya timmy falan düşmeye başlar yakında.
   
 4. Korkutucu.
   
 5. Bunun manyetik ve floyd rose versiyonları da bolca mevcut. Aslında bir başlık açmak lazım. Çin istilası şark kurnazlığı ile voltran oluşturdu.
   
 6. Boyasından ve arkadsındaki switchten direk belli ediyor kendini hatta hemen hemen hepsi belli ediyor kendini :) birde çok hafif oluyorlar :)
   
 7. Bu ve bunun gibi pedallara aliexpress.com üzerinden rahatça ulaşılabiliyor. Zaten sahtesi hemen kendini belli ediyor. Bu işleri biraz bilen birileri de direk ayırt edebilir zaten. Yine de denk geldikçe şikayet etmeli.
   
 8. Ben de yakın zamanda aliexpress.com adresinde gördüm bunlardan. Hatta OCd kopyaları, Wampler kopyaları ve bir kaç tane daha butik pedal kopyaları mevcut. Yalnız orjinalleriyle aynı değil kasaları. Yakın ama vida yerleri, yazı karakterleri vs. ele veriyor. Belli etmeyecek açılardan resim koyup insanları kandırmak da mümkün olabilir.

  İsterseniz oradan derleme yapıp orjinaliyle yan yana resimler ile bu başlığı daha da anlamlı hale getirelim.

  BB Preamp Orjinal:
  bb pre orjinal.jpg
  BB Preamp Sahte:
  bb pre sahte.jpg

  Crunch Box Orjinal:
  crunch box orjinal.jpg
  Crunch Box Sahte:
  crunch box sahte.jpg

  Klor Klon Centaur Orjinal:
  klor orjinal.jpg
  Klor Klon Centaur Sahte:
  klor sahte.jpg

  Little Green Wonder Orjinal:
  little green wonder orjinal.jpg
  Little Green Wonder Sahte:
  little green wonder sahte.jpg

  Maxon OD808 Orjinal:
  maxon od808 orjinal.jpg
  Maxon OD808 Sahte:
  maxon od808 sahte.jpg

  OCD Orjinal:
  ocd orjinal.jpg
  OCD Sahte:
  OCD sahte.jpg

  Suhr Riot Orjinal:
  riot orjinal.jpg
  Suhr Riot Sahte:
  riot sahte.jpg

  Wampler Triple Wreck Orjinal:
  triple wreck orjinal.jpg
  Wampler Triple Wreck Sahte:
  triple wreck sahte.jpg

  Benim bulduklarım bunlar.
   
 9. Iyiki butik pedal alacak kadar param yok :)
   
 10. Sadece butik pedallar değil sahteleri üretilen malesef :/
   
 11. 5000 dolara gitar satan marka da endüstri meslek öğrencilerinin satın aldığı hazır dikdörtgen alüminyum kutulardan pedal yapmak yerine keşke özel tasarım kutusunu üretseymiş.
   
 12. Ben hep ikinci el alırım pedalları. Artık buraya sormadan almam herhalde.
   
 13. Ben merak edip almıştım bir tane, koymuşlar evet.. hayatımda böyle bir sound duymadım, benim bozuk çamaşır makinesi bile daha mutluluk verici bir ses çıkarıyordu :)
   
  Mystery of Scarlett ve hackeiommi bunu beğendi.
 14. ilkinkazan ve Grundar bunu beğendi.
 15. Eyvah, eyvah!...
  Net den alışverişte büyük problem var o zaman!..
  Elinde orijinal resmi yükleyen sahtekarın pedalına bakıp sipariş veren kişi sahtesi eline geçince yanmış demektir...
  Bu tarz alışverişte kesinlikle GET tarzı işlem yapılmalı ki, işlem iptaliyle para havuzdan alınabilsin.
   
  tunckk bunu beğendi.
 16. Merhabalar,

  Neden replica olduğunu da iletebilir misiniz, bundan sonra olası alıcı arkadaşlar bunlara dikkat edebilir...

  Sevgiler ve saygılar...
   
  uvidinli bunu beğendi.
 17. Abi get sistemide sadece alıcıyı kolluyor. Bu adamların ne malum pedalın ya da ilgili ekipmanın alıp parçasını değiştirip ben beğenmedim iade ediyorum demeyeceği? Bununla ilgili 1-2 sene önce sahibinden.com'u arayıp tam olarak böyle anlatmıştım. O şekilde olursa hakem heyetine başvurun gibi bir şey deyince, sağolun iyi günler deyip derhal hayatımdan ''kapıda öde, get ile öde'' kavramını kaldırdım.
   
  aiyiadam ve uvidinli bunu beğendi.
 18. Off off... Işimiz var desene...
  Gerçi ben foruma üyeliği olmayan kişilerle pek alışveriş yapmıyorum ama, sahtekarlığı bu düzeye gelmesi gerçekten sinir bozucu.
   
  exalseffix ve AKIRA bunu beğendi.
 19. Evet. Herkes bu hususta çok dikkatli olsun. Daha evvelde bununla ilgili yazmıştım. Alıcı GET sistemi ile fender amfiyi alır çalar keyfine göre, sonra jensen speaker'ı gidip başka bir şey ile değiştirir, trafosunu alır lambasını alır. Pedalın içini açar devresini alır, gitarın manyetiklerini değiştirir hemde istediği renk ile, japonu alır endonezyayı gönderir vs. Ne sahibinden.com sizin ürünün modelini, orjinalini, gerçek üretim yerini - yılını vb. detayları bilir ne de kargoyu getiren kişi. Üstelik bizim müzik aletleri camiasında aynı ürünün yıllar arası ufak tefek değişimleri var, üretim yeri değişikliği var (örneğin sonic stomp maximizer, analog man K.O.T gibi.) Bu gibi detayları her müzisyen bile bilmiyor. Böylesine ardında açık bırakılmış kocaman bir kapı var iken birde şaka gibi ''En güvenli yöntem, süper koruyucu metot'' diye pazarlamaları, animasyon filmleri falan yapmaları da ayrı bir trajikomik. GET sisteminin olayı alıcıyı kollamak, satıcıyı değil. Ptt ile kapıda ödeme konusunda ürünü açıp kontrol etme gibi bir süreç yoksa o tercih edilebilir. Gerçi o da satıcıyı kollayıp alıcıyı bir tarafa iter ya o da ayrı bir dert. En iyisi mi şehir dışı için sağlam referans şart, tanımadıklarımız içinde elden teslim alacak ya da referans verip hesabımıza para gönderecek öyle ürünü kargolayacağız.

  Ben GET sistemini kabul etseydim 500 defa satardım elimdekileri. Bu yöntemi talep eden azımsanmayacak derecede kullanıcı var sahibinden.com'da ne yazık ki. Geri çevirince de alınganlık yapıyorlar, hem referans vermiyorlar hemde alınıyorlar. Bu durumu detaylıca anlattığımda ise verdikleri zeka küpü cevapta şu oluyor genelde '' Hocam sorun değil ya biz kimseyi dolandıracak değiliz, sadece kargoyu yaptığında ben ödemeyi onaylayacağım'' :) Dedim bende dolandırıcı değilim bak kapı gibi turkrock var kullandığımız forum, referans isteyebilirsin. En azından ben referans sunabiliyorum. Eski nickimle de bir çok kişi tanır beni dediğimde çıtları çıkmıyor bu sefer.

  Demem o ki dikkatli olsun herkes.
   
  tunckk ve forbidden_city bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş