Peavey 6505+ Head Hakkında

Arkadaşlar forumda bayağı bir araştırma yaptım ama doyurucu bir sonuç bulamadım o yüzden bu başlığı açıyorum. Yılbaşı tatiline doğru yeni bir gitar alacağım. Gitarın yanına da yeni bir lambalı kafa amfi almak istiyorum. Peavey 6505+ modeli hoşuma gitti ama youtube daki ses kayıtlarına pek güvenemiyorum. Amfiyi de ülkemizde nerede bulabilirim bilmiyorum bu yüzden deneme imkanım yok gibi. Metal hariç her tarz müzik yaparım. Ama ağırlıklı olarak hard rock çalıyorum. Bu amfi nasıldır; bileniniz, kullanananız var mı? Geniş bir ton aralığında kullanabilir miyim? Farklı önerilere de açığım. Watt önemli değil bu arada 100W olur 20W olur hiç farketmez. Ancak bütcem max. 3500-4000 tl arası. Amfiyi thomann dan almayı planlıyorum. Şimdiden teşekkürler.

Yanlış Peavey'e sulanmışsın. Bildiğimiz 5150 veya Classic 30 al daha iyi. Hatta, madem ki watt önemli değil, İstanbul'da isen, o kadar para saçana, kargo bekleyene dek gel benim Ceriatone'u dene. Derdin high gain rock-hard rock ise nokta atışı amfidir.

Metal çalınmayacaksa bence 5150'de fazla gelir :D Bu amfiler gaini açınca içlerinden canavar çıkıyor :D
Bütçen o kadar yüksekse bi Marshall al, metal tarzı her müzikte rahatlıkla kullanırsın. Bence yetmez ama bi boostla metale de göz kırpabilirsin.
1 sene kadar Classic 30 kullandım. Cleanlerde efsane güzel bi amfi ama gain kanalında bi tube screamer kadar gain ya var ya yok. Pedal desteği isteyen bi amfi ama hiçbir şey lamba driveının tadını vermiyor.

Peavey 6505+ 120W 'ı üç sene kullanmış ve bahsedilen amfilerin hepsini denemiş biri olarak şunları söyleyebilirim.
6505+ için : Evde çalmak için kesinlikle bir attenuator (watt kesici) kullanman gerekiyor. En sert metal den en yumuşak rock müziğe kadar olan aralıkta her şeyi çalarsın fakat bunların dışında bir tarzda asla tavsiye etmem. Çünkü clean bile biraz sesi açınca soft overdrive gibi oluyor. Çok yüksek gainli bir amfidir. Gürültü kesici kesinlikle kullanman gerekiyor. Videolardaki sesleri çok dikkate alma derim. Çünkü ya telefon, kamera yada ses kartlarına ney düğü belirsiz mikrofonlama ile kayıt yapıyorlar. Bu amfiyi kullanan ünlü grupların kayıtlarında nasıl bir ses dinliyorsan iyi bir preset ile aynısını duyarsın. Ses çıkışı çok yüksek olduğundan ve tarz olarak daha geniş aralıkta düşük wattlı bir amfi almak için amfimi ben üç hafta önce sattım.
5150: Çok eskide kaldı ikinci el alacağın için devreleri haşat kabloları kadayıf olmuştur. Şimdiki versiyonunu peaveyden alabilirsin yeni ismi 6505 olarak geçiyor. Ama o da 6505+'dan düşük bir amfidir. Karşılaştırmalı tabloya buradan bakabilirsin: (Peavey.com: The Peavey 6505) .
Clasic 30: Hard Rock ve metal diyorsan unut. Soft rock ve diğer tarzlar için aralığı daha geniş. Bu lamba varyasyonunda daha iyi amfiler var.
Fenderin EVH 5150 III'üne hiç bakma derim 6505+ kopyasının meksika yapımına okadar para vermek mantıklı mıdır kararı siz kamuoyuna bırakıyorum. Not: 5150 peavey'in 1992'de Eddie Van Halen için çıkardığı signature bir amfiydi. Eleman fender'e kaçtıktan sonra 5150 ismini de aldı götürdü. Amfiler yine 6505 ismi altında peavey'de üretilmeye devam ediyor. Fender'de üretilenler meksika yapımı çakması çok başarısız bir amfi.

Ben mi yanlış anladım bilmiyorum ama arkadaş metal çalmayacağını söylemiş, bazıları dışında önerilen tüm amfiler metal canavarı bana kalırsa :D İngiliz tonlar seviyorsan Laney'e bak derim ben dostum

Blackstar HT 40 combo kullanıştım daha pahalı birçok amfiden daha iyi iş çıkartıyordu hatta sattığıma 2 yıl geçmesine rağmen pişmanım (ısp) denilen bir olayı vardı american ingiliz arası gidip gelebiliyorsun drive kanalında voice butonu var 2 kanal drive diyebilirsin aynı buton clean kanalında mevcut neredeyse studio kalitesinde reverb özelliği var rom ve hall seçenekli en ince EQ ayarlarına tepki veren bir alet hard rock için biçilmiş kaftan ama bir dip not... benim kullandığım kore üretimiydi emin değilim ama bildiğim kadarı ile şuan china üretimi olmuş kalitesinde değişim varmı konuya hakim arkadaşlar varsa yorumlarsınlar.

ust uste koyup tek tek denedim.
Clean JSX
Crunch EVH
Lead 6505 +

11911371_10153517782575140_31451639_n.jpg

Peavey 6505+ 120W 'ı üç sene kullanmış ve bahsedilen amfilerin hepsini denemiş biri olarak şunları söyleyebilirim.
6505+ için : Evde çalmak için kesinlikle bir attenuator (watt kesici) kullanman gerekiyor. En sert metal den en yumuşak rock müziğe kadar olan aralıkta her şeyi çalarsın fakat bunların dışında bir tarzda asla tavsiye etmem. Çünkü clean bile biraz sesi açınca soft overdrive gibi oluyor. Çok yüksek gainli bir amfidir. Gürültü kesici kesinlikle kullanman gerekiyor. Videolardaki sesleri çok dikkate alma derim. Çünkü ya telefon, kamera yada ses kartlarına ney düğü belirsiz mikrofonlama ile kayıt yapıyorlar. Bu amfiyi kullanan ünlü grupların kayıtlarında nasıl bir ses dinliyorsan iyi bir preset ile aynısını duyarsın. Ses çıkışı çok yüksek olduğundan ve tarz olarak daha geniş aralıkta düşük wattlı bir amfi almak için amfimi ben üç hafta önce sattım.
5150: Çok eskide kaldı ikinci el alacağın için devreleri haşat kabloları kadayıf olmuştur. Şimdiki versiyonunu peaveyden alabilirsin yeni ismi 6505 olarak geçiyor. Ama o da 6505+'dan düşük bir amfidir. Karşılaştırmalı tabloya buradan bakabilirsin: (Peavey.com: The Peavey 6505) .
Clasic 30: Hard Rock ve metal diyorsan unut. Soft rock ve diğer tarzlar için aralığı daha geniş. Bu lamba varyasyonunda daha iyi amfiler var.
Fenderin EVH 5150 III'üne hiç bakma derim 6505+ kopyasının meksika yapımına okadar para vermek mantıklı mıdır kararı siz kamuoyuna bırakıyorum. Not: 5150 peavey'in 1992'de Eddie Van Halen için çıkardığı signature bir amfiydi. Eleman fender'e kaçtıktan sonra 5150 ismini de aldı götürdü. Amfiler yine 6505 ismi altında peavey'de üretilmeye devam ediyor. Fender'de üretilenler meksika yapımı çakması çok başarısız bir amfi.
Evh 5150 6505 den çok daha iyi bir amfi neye göre kötü . çakması ne alaka çok farklı tonları var .hem 50 watt hem 100 watt 3 kere aldım sattım gene aklımda olan evh 100s.
6505+ fena bir amfi değil ama okadar fena değil sadece ve tube screamer olmadan tight bir ton alamazsın ve eski peavey 5150 mk2 ile 6505+ aynı amfi zaten.

Laney var, VOX var. Metal çalmayacaksan bahsedilen amfilere para saçmaktansa bu iki markaya yönelip istediğin tonu bulabileceğine eminim. Ha para çok diyorsan tabiki bahsedilen amfilerden de dilediğin tona ulaşabilirsin.

Geri