Sinan Akçıl Ve Metallica

'Müzik - Genel' forumunda devastator tarafından 16 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

 1. Bu başlığı açma nedenim şudur:
  Sinan Akçıl: “Pop Müziğin Başlangıcı Rock Müziktir, Yani Nothing Else Matters”

  Linkte de görüp okuduğunuz üzere Sinan Akçıl Metallica tişörtü giymiş ve "Pop müziğin başlangıcı Rock müziktir." tespitinde bulunmuş.

  Bunu ilk duyduğumda hafifi bir şaşkınlıktan sonra "aslında yanlış değil" dedim. Ama linke bakıp da yorumları görünce hem güldüm hem de eleştirdiğini sanan ama hakaretler yağdıran Metalciler ne kadar pop kafalı olduğunu görüp üzüldüm.

  Şimdi gelelim tespite. Önce pop müzik ne demektir ona bakalım. Popüler olan müzik neyse pop müzik de odur. Yani dinlendiği devirde, zamanda en çok dinlenen, en popüler olan müzik pop müziktir. Biraz araştırmaya başlarsak aslında 50'li yılların en popüler müziğinin Rock'n Roll olduğunu ve bu müziğin Elvis Presley ile popülaritenin zirvesine çıktığını görüyoruz. Kısacası o zamanın pop müziği Rock tarzının ilk kıvılcımlarıdır.

  60'lı yılların sonuna doğru Hippiler ve Devrimin Çocukları popüler kültürü Jimi Hendrix, Janis Joplin ve Jim Morrison gibi isimlerle taçlandırdılar. Peki bu isimler ne ifade ediyordu? Günümüze kadar gelen Rock ve Metal müziğinin temellerini atan efsanelerdir bu isimler. Diğer adıyla 27ler kulübü olan bu kişilerden Jimi Hendrix, elektro gitarın Rock ve Metal müzikteki yerinin ne olduğuınu tanımlarken kurulacak ilk cümlede yer alan kişidir. Janis Joplin, Blues ve Rock müziğinin efsane kadın vokalidir. Jim Morrison, şairliği Rock tınılarıyla harmanlayan karizmatik insandır. Kısacası asıl ateşe ilk odunları atanlardır bu isimler.

  80'li yıllarda artık seviye atlamaya başlayan Rock müzik elektronik alt yapı destekli pop müziğe alternatif olma savaşına girmeye başlar. Öyle bir zamandır ki bu diskoların esip gürleyen dans müziği gruplarının bile ellerinde elektro gitar vardır. Örneğin bu dönemde Avrupa'da fırtına gibi esen Modern Talking grubunun elinde de elektro gitar vardır yine o dönemin efsanelerinden Europe grubunda da elektro gitar vardır. Ama bir taraftan da daha sert ve klavyeyi dışlayan tınılarıyla sesini yükselten Metallica gibi gruplar doğmaktadır.

  90'larda Hip Hop dünyayı "I've got the power" diyerek sallamaya başlarken de Metal grupları Rock müziği domine etmektedir. Peki hangisi popülerdir? tabi ki dans müziği olan Rap, Hip Hop, Acid ve Techno. Çünkü popüler olan sadece o müzikler değil dünyayı artık ele geçirmiş olan Kapitalizmdir. Ve kapitalizm hemen tüketilen ve eskiyeni sever. Yoksa piyasada para dönmez!

  Günümüzde artık ciddi oranda kabul gören bir müziktir Metal, Alternatif Rock, Progressive Rock vb. Ama asıl sıkıntı popüler kültüre alternatif olarak kendine bir yol çizen Rock ve Metal müziğin dinleyici kitlesi 80'lerde ve 90'lardaki kadar bilinçli mi? Maalesef değil. İşte Sinan Akçıl'ın bu fotoğrafına ve yazdığına tepki gösterenler, yani eleştirdiğini sanıp hakaret edenler, aslında popüler kültürün bir parçası olduklarının ve "bilinçsiz", "özenti", "pozcu" buldukları Sinan Akçıl ile aynı tarafta (ya da paralelinde) bulunduklarının farkındalar mı acaba?
   
 2. Grundar

  Grundar Forum Yöneticisi

  Öncelikle Sinan Akçıl kim acaba düşündüm ve bulamadım, sonrasında "bütün bu müzik türlerini "rock" diye adlandırmaya" mı yoksa "Metallica'yı "Nothing Else Matters" sanmaya" mı yoksa "Rock diyince akla Nothing Else Matters gelmesine" mi kızayım bilemedim...Tshirt de Master Of Puppets oysa...
   
  Son düzenleme: 16 Ağustos 2015
  dtcar, tunckk, Oramiral ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 3. Biz 90 larda lisedeyken azınlıkta olan metalcilerdik ve çogunluğu disco tayfası olan arkadaslarımızın bir sloganı vardı " Acid , Metali eritecek " güler gecerdik . Metal müzik hala var ama acid ? ( Konuyla direkt alakalı değil ama yazını okuyunca aklıma geldi paylaşayım dedim )
   
  Oramiral ve devastator bunu beğendi.

 4. İşte atlanılan kısımlar var, bu işin sosyal bilimler açısından ele alınışında baktığımızda işin özünün tüketim olmasıyla alakası vardır.Popülerlik kavramının sebebi bir dönem tüketilen ve bir daha yüzüne bakılmayan kavramından gelmektedir.Etrafınızda da emin olun bu tipler fazlasıyla vardır, şunu duymuşluğum vardır bu tiplerden de: ''Ya bu şarkı geçen sene çıktı eskidi artık.'' Bunu diyen popüler kültürün köpeğidir.Müziğin ise tüketim malzemesi olarak görülmesi de ayrı bir sorunsaldır.Normal şartlar altında yukarıda saydığın rock efsaneleri halâ geçerliliğini koruyor, halâ insanların beğenisine hitap ediyor.
  Bunun dışında zaten 80'ler mevcut ekonomik sistemlerden de ötürü de kendi kültürünü beraberinde getirmiştir ve ayrı bir sorundur,bir çok şey bu tarih itibariyle kırılma noktası yaşamıştır.Bundan müzik dışında olan sanat denilen şimdi ise yalan edilen diğer etkinlikler de nasibini ziyadesiyle almıştır.Yani popülerlik fazla sayıda kişinin dinlemesinden kaynaklı değil bir anda tüketilip çöpe basılan bir olgudur.Bu tartışmanın söz konusu olan zekâsından şüphe duyabileceğimiz kişi ise derinlemesine bilmediği bir konu üzerinden ahkâm kestiği için edilen hakaretleri fazlasıyla hak ediyor. Rock denilen kültürün silinememesi ise yeraltı sanatı tabirine dahil olmasından kaynaklıdır, bu yapıya özenilen (buna dahil olamayan) pop rock,ya da alternatif diye öne sürülenler ise (metalden türeyen çoğu ticarî amaçlı tür de dahil) tutunamamıştır.Sebepleri ise ticarî kaygılardan dolayı üretilmiş olmasıdır.
   
  devastator ve inhumanform bunu beğendi.
 5. Metallica'yı Nothing Else Matters sanmasına kızabiliriz sanırım.
   
  devastator bunu beğendi.
 6. @devastator Bu anlamsız şahsiyetin söylediği bir kelime üzerine yazdığın uzun yazıdan hiçbir anlam çıkartamadım :S Hap şeklinde özetleyebilirmisin.
   
 7. Votka az gelmiştir. :)
   
 8. Sinan kıçkıl müzikten gram anlasaydı pop müzik yapmazdı. Geçiniz....
   
 9. Belli oluyor.
   
  Son düzenleme: 16 Ağustos 2015
 10. Pardon. Ben şaka sanmıştım bu mesajı.

  Peki ciddiyetle cevap vereyim. Özet yazıyı yazanın değil okuyanın işidir. Bir yazıyı okursun ve anladığını özetlersin. Ben zaten yazacağımı yazmışım. Sen de bu mesajı yazarak kendi özetini çıkartmışsın; birşey anlamamışsın.
   
 11. Ne ifade etmek istediğini kişi kendisi anlatır. gereksiz detaylarla dağılmış gitmişsin.
  Aynı ciddiyetle yanıt vereyim, Bir kamyon dolusu yazmış; derdini "anlatamamışsın"
   
  Son düzenleme: 16 Ağustos 2015
  devastator bunu beğendi.
 12. Aslında doğru söylemiş pop The Beatles gibi rockn roll müzik yapan grupla başlamıştır ve başka bir şeyin önemi yok. Beatles'dan önce de popüler olan vardır ama kimse onlar kadar popüler olamadı.
   
  devastator bunu beğendi.
 13. Michael Jackson'ı hiç duymamış sanırım. Başı sonu yok bu işin. Pop açısından en azından.
   
  devastator bunu beğendi.
 14. Sinan Akçıl'ın bestelerini, hemen tespit ederim. Eğer çok ünlü birisi, 75-80 bpm'de ağır ağır dıp tısı-dıp tısı diye giden bir ritm üzerine korkunç anlatım bozuklukları ile dolu sözler okuyorsa, o beste büyük ihtimalle üstadındır. Örnek "Biri bana gelsin, o da sensin" veya "Ben kötüyüm sen iyi mi?" gibi.
  Hani Türk pop piyasasında onlarca ünlü besteci söz yazarı varken bu adamın lise 1 seviyesi edebiyatının ve beste kabiliyetinin bu kadar para etmesi akıl alır şey değildir.
  Tespite gelince, evet doğru popüler müzik, popüler kültür çağıın başında, rock idi. Ama nothing else matters ile arasında 40 yıldan fazla zaman var.
   
  HmzGkgz, J-P, devastator ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 15. İnanılmaz doğru bir tespit helal olsun. Işte bu ve bunun gibiler yüzünden dilimizide benligimizide unutuyoruz.
   
  HmzGkgz ve devastator bunu beğendi.
 16. Pop müziğin sadece "popüler olan" şeklinde analiz edilmesi sorun yaratıyor. Mesela bu kadar basit değil.
  Eskiden Türkçe'de "hafif batı müziği" diye bir kavram vardı. Bu bence çok daha iyi ifade eder pop müziği denilen tarzı. Bu anlamıyla "pop müzik", muhteşem şarkıların üretilmiş olduğu ve benim de pek çok açıdan severek dinlediğim bir türdür.
  "Popüler olmak için tarzından ödün vermek" ise ayrı bir meseledir. Bunu herkes yapabilir. Metallica'nın yediği halt budur.

  "Pop" kavramını bunların ötesinde, sosyolojik ve politik bir hadise olarak analiz etmeye kalkınca işler karışıyor.
  Ben mevzunun bu boyutu üzerine uzun uzun yazmayacağım, çünkü "tüketim" ve kapitalizm üzerine ahkam kesmekten hoşlanmıyorum. Neden mi ?
  Çünkü bu forumda az-çok herkesin işi tüketim. Bu trende direnmek için bu foruma da girmemek lazım. Kendimle çelişmek istemem. Ahkam kesmek yerine, tüketimciliğin beni ne kadar etkileyip kontrol ettiğine dair farkındalığımı arttırmaya çalışıyorum. İhtiyacım olmadığı halde tüketmeye meyil ettiğim yerleri en azından gözlemeye çalışıyorum.
  • Forumda sırf vakit öldürmek için bile alım-satım kısmında geziyor musunuz ?
  • Çalmadığınız halde aldığınız enstrümanlar var mı ? Buna rağman halen de alıp satmaya devam ediyor musunuz ?
  • Ya da, "müziği bırakıyorum, enstrümanlarım satılık" ilanı açıyor musunuz ?
  • Bilgisayarınız dinleyebileceğinizden çok daha fazla mp3 ile, okuyup çalışabileceğinizden çok daha fazla doküman, mp3, video vs ile dolup taşıyor mu ?
  Bunların herhangi birine "evet" dediyseniz, bence tüketim konusunda işe önce kendinizi eleştirerek başlayın.
   
  Son düzenleme: 17 Ağustos 2015
  cruiser_rider, mrtkp ve devastator bunu beğendi.
 17. Sinan Akcil zaten Metallica'nin Jaymz'dan onceki vokali degil mi? Auto-tune kullaniyor diye gruptan atmislardi hani?
  Bence metal tarihinin en büyük hatalarindandir. Adamin canli performansi, imaji falan baya uygundu. Bir yetenek daha harcandi resmen....
   
  gkaykaya97 ve devastator bunu beğendi.
 18. Metallica'nın ilk ve tek solisti Hetfield diye biliyorum ben?
   
 19. Bir dönem Jim Morrison'la da konser verdiler.
   
 20. Serdar Ortaç'la Master calmisliklari vardir.
   

Bu Sayfayı Paylaş