32 Bit Floating Point processing ne demek? en yuksek 24bit??

32 Bit Floating Point processing at a sample rate of up to 192 kHz
Ne anlama geliyor? floating kısmınıda anlayamadim..
ayrica forumda okudugum butun ses kartlari 24 bit, bu 32 bitlik nasil oluyor?
bir sorum daha var Amerikalilar bu isi nasil yapiyorlar? Kullandiklari seskartlari müzik programlari nelerdir bilen varmi? Ayrica olanagi olanlar internetten indirip dinleyebilirse
Aaliyah - more than a lover
yada
more than a women
diye bir parçasi var... parçanin ses kalitesine hasta kaldim turkiyedeki en kaliteli studyolardan cikan ve en buyuk sanatcilarin yaptiklari bestelerde bulamiyorum o kaliteyi bilemiyorum amaturkler herseyde buldugu gibi bundada bulunca bunuyorlar galiba baslar özellikle de tizler en sonda :/
ama Aaliyahtaki zanginlik mi doygunluk mu diyim bilemiyorum.. bir bakabilirseniz sevinirim bende o kalitede yapmak istiyorum bestelerimi...
ayrica bana dunya üzerindeki en profesyonel programlarida önerebilirseniz cok sevinirim görüşmek üzere...........

Türkiyedede yabana atılmayacak kadar güzel kaydedilmiş deli gibi sound'u olan albümler var. Materyal iyimi dersen cevabım hayır olur ama en azından şunlara bak, sound engineer gözüyle baktığın zaman güzel olan bikaç şey; Davut Güloğlu - Katula Katula, popstar albümü fln...

İçerik ile recording hususunu birbirine karıştırmamak lazım.

Ayriyetten çoğu kayıdın zayıf olmasının arkasındaki sebep'i ararsan Türkyie genelinde hi-fi kültürünün oturmuş olmadığını görürsün. Çoğunluğun gazeteden çıkma müzik setinde müzik dinlediği bir toplumda dolgun albümler çıkarmak aptalca olur. Tahminimce genel olarak bu kötü stereo sistemlerin üstünde durarak yapıyorlar türkiyede albümleri

Bestenin kalitesi ile düzenleme ve prodüksiyon kalitesini birbirine karıştırma, ikisi çok farklı şeylerdir. Türkiye'de de o kalitede iş çıkaracak insanlar var, hatta çıkaran insanlar var ama o kalitede bir işin parasını çıkartacak bir piyasa yok.

Sana 32-bit floating point processing olayını detayıyla anlatırdım ancak gecenin bu vaktinde çok kasar. Yine de özetle şöyle söyleyeyim:

İki tip işlem var, Fixed (sabit) ve Floating (yüzen). Bunlar aslında matematiksel terimler.

Fixed işlemde tamsayılar vardır, floating sistemde ise küsuratlar. Dolayısı ile mesela 4/3'ün floating karşılığı 1.3333 iken fixed karşılığı 1'dir.

Her ne kadar kayıtları 24 bit yapıyorsak da bu bilgileri dijital ortamda birbirine karıştırırken (mikslerken) veya tonlarken bir takım matematiksel işlemlere tabi tutuyoruz, bu işlemler esnasında 24-bit'den daha uzun bir aralığa ihtiyaç oluyor. Dolayısı ile baz (sıfır) noktasını sabitlediğimizde (fixed point) dip gürültü ya da tavan distorsiyonunun bölgesi kelime uzunluğu içerisinde sabit kalır, oysa 24 bit'in sıfır noktasını 32 bit içerisinde sinyal seviyesine göre ileri geri oynatabilirsen (yüzdürebilirsen, floating point ;) ) asla tavan boşluğu diye bir sorunun olmaz, ayrıca gürültüyü de duyulamayan bölgeye atabilirsin. Ayrıca 24 bit'de 144dB bir dinamik aralık var ki bu insan kulağının duyabileceği aralıktan çok çok yukarıda. Bir başka deyişle 24 bit kayıt yaptığımızda kulağımızın duyabileceğinden sessiz veya tahammül edebileceğinden yüksek sesleri de kaydedebilmemiz mümkün. Bunun üzerine 32 bit zaten bize 3500dB gibi bir aralık verir ki öyle bir dinamik aralık da zaten yok. İlave bitler dediğim gibi küsuratlar için kullanılmakta, sonra alt örnekleme oranlarına çevirim esnasındaki dithering algoritmalarında bu küsuratlar yuvarlamalara yardımcı olarak kullanılmakta.

Tabii bu yazdıklarımdan da anlaşılabildiği gibi, fixed point teknolojisi daha basittir ve ucuzdur, her eve lazım sistemler bu metodla çalışır. 32-bit floating sistemler ise çok daha kompleks ve pahalıdır. Hem kafayı hem de cebi yorar.

Bunu sözlüğe de kopyalamak lazım aslında bir ara, güzel soru.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Cok tesekkür ederim... :) bu arada bestelerimi bu sekilde (32bit-float) kaydettigimde ya ses kartım acamıyor ya da winamp çalamıyor :D

Klavyende en aşağıda ince uzun bir bar var, o harfler arasına boşluk koyar. Farketmediysen haber vereyim dedim. İstersen arada bir kullanmayı dene, madem bizden yardım alıyorsun bari sen de bize yardımcı ol, yazarken biraz özen göster. Yazılarını okurken gözlerim bozulacak, kelimelerinin ne başı belli ne sonu.

Son mesajını düzeltip smiley'leri ayırdım ama diğer mesajlarınla uğraşamayacağım. Böyle yazılar görünce içimden cevaplamak gelmiyor işin açıkçası :roll:

Geri