Analog Setup-dibox-monitör Bağlantısı !

Arkadaşlar setupta ms pozitron twin gt2 kullanıyorum Gt2 yi preamp olarak kullanıyorum arada delay, chorus vs. diğer efektler var. En sonda ise hughes&kettner red box cab. simulatör pedalım var. Şu anda referans monitörüm yok bu nedenle tm30 amfime cab. simulatör pedalı olmadan giriyorum. Ancak amfiyi elden çıkarıp referans monitör alacağım bu nedenle bu pedalları monitöre bağlayacağım. Preamp olarak gt2, arada diğer efektler ve en sonda hk red box olacak, red box da direkt monitöre bağlanacak ancak red boxtan monitörlere nasıl çıkış alacağımı bilmiyorum. Bir de referans monitöre bağlayınca bir power amfiye ihtiyacım olacak mı yoksa monitörün içinde power katı oluyor mu?

XZGYYmdlsz64z9iuVuSgMhWQpi-nfq95nxqEOCGrOnHlBoNr7_nlUEUCiiV6qhIcCHsm5R17I7IrnxqN6z5d3GST2dBwbXW-wjVY0VBFGiL6a_hgPnRToby2MCmEE6qqYMxHGr5a-wEk95oVKU7Q=w288-h512-nc

Kullandığım dibox bu. Daha önce referans monitör kullanmadım bu nedenle bağlantılar nasıl yapılır hiç bilmiyorum. Yardım ederseniz sevinirim.

monitorleri direk mi bağlamayı düşünüyosun öncelikle en azından bir ses kartı olması lazım line girişli.
Bir de gt2'de zaten kabin similasyonu yok muydu, üstüne red box'ı kullanmak pek mantıklı gelmedi.
Monitorler powered ise aktif ise power amfiye ihtiyacın yok.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Direkt bağlamayı düşünüyorum aslında ama ses kartıyla da olabilir sonuçta evde bu şekilde kullanacağım. Bendeki gt2 de balanced out dibox çıkışı yok ses sistemine direkt bağladığım zaman ton kabinsiz gibi geliyor bu nedenle böyle bir şey düşündüm

Eğer Red Box'ın çıkışından sinyal analog olarak çıkıyorsa-ki sanırım öyledir- Red Box'ı , aktif referans monitöre direk olarak bağlayabilmeniz lazım. Ama bence en doğrusu ; red box'ı ses kartına girip , ses kartının balanslı out-put'larını , left ve right olarak aktif referans monitörlerine bağlamak olmalı tabii ki.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Eğer Red Box'ın çıkışından sinyal analog olarak çıkıyorsa-ki sanırım öyledir- Red Box'ı , aktif referans monitöre direk olarak bağlayabilmeniz lazım. Ama bence en doğrusu ; red box'ı ses kartına girip , ses kartının balanslı out-put'larını , left ve right olarak aktif referans monitörlerine bağlamak olmalı tabii ki.
Anladım hocam. Ses kartı almak gerekecek o zaman. Peki direkt prizden ya da adaptörden güç alan srs kartları var mı yani bilgisayar olmadan direkt olarak bu sistemde kullanabileceğim ucuz-giriş seviyesi ses kartları var mı önerebileceğiniz?

Direkt bağlamayı düşünüyorum aslında ama ses kartıyla da olabilir sonuçta evde bu şekilde kullanacağım. Bendeki gt2 de balanced out dibox çıkışı yok ses sistemine direkt bağladığım zaman ton kabinsiz gibi geliyor bu nedenle böyle bir şey düşündüm
balanced out şart değil orjinal gt2'de de balanced out xlr out yok
kabin simülatörü mutlaka vardır shakti'de olsa vardır ben öyle biliyorum, bizzat shakti'de kullandım direk bağlıyordum zamanında.

Anladım hocam. Ses kartı almak gerekecek o zaman. Peki direkt prizden ya da adaptörden güç alan srs kartları var mı yani bilgisayar olmadan direkt olarak bu sistemde kullanabileceğim ucuz-giriş seviyesi ses kartları var mı önerebileceğiniz?
Stand-alone çalışabilme özelliği olan bir ses kartı bakman lazım. Giriş seviyesi bu özellikli kart var mı bilmiyorum. Araştırman lazım. Benim bildiğim en ucuz stand-alone özellikli kart RME Babyface'dir. Onun da 2. el fiyatları 1500.-TL civarlarında şu sıralarda.

Stand-alone çalışabilme özelliği olan bir ses kartı bakman lazım. Giriş seviyesi bu özellikli kart var mı bilmiyorum. Araştırman lazım. Benim bildiğim en ucuz stand-alone özellikli kart RME Babyface'dir. Onun da 2. el fiyatları 1500.-TL civarlarında şu sıralarda.
Şu anda aklıma geldi : Babyface stand-alone çalışabiliyor ama enerji beslemesini usb'den yapıyor. Dolayısıyla yine bilgisayara bağlaman gerekecek. :(
O zaman sizin yapmanız gereken ; direk şehir şebeke cereyanından beslenen (adaptörlü veya adaptörsüz) ve stand-alone şekilde çalışabilme kabiliyetine sahip bir ses kartı bulmak olacak. Bu da sizin için maliyet açısından hoş bir haber olmayacak muhtemelen.

@ktlcn kardeşim ,
Sana aşağıdaki gibi bir şey lazım. Gerçi tahmin ediyorum bütçenin bir hayli üzerinde ama aradığın kabiliyette ve kaliteli bir cihaz için maalesef bütçeyi yükseltmek lazım. Her ne kadar RME bu kartı geçen sene üretimden kaldırmış olsa da , bu cihaz çok güzel bir cihazdır. Hem stand-alone çalışabilir hem de adaptör ile şehir şebekesinden beslenir. Ayrıca bu cihazla istersen çok güzel kayıtlar da alabilirsin.
RME: Fireface 400
sahibinden.com - Satılık, Kiralık, 2.El, Emlak, Oto, Araba, Alışveriş, Hizmet, Kariyer, İş İlanları, Bilgisayar, Cep Telefonu, Tekne, Motosiklet, İş Makinesi fiyatları - ilan ve alışverişte ilk adres

Ses kartı bana mantıklı gelmedi. Analog olan setinizi neden dijital bir işleme tabi tutacaksınız? Basit bir A-B switch kullanabilirsiniz ama ona da gerek yok; delay-reverb- chorus pedallarınızın L-R çıkışlarını zaten sağ sol olarak monitörlere gönderebiliyorsunuz.
İkinci olarak GT2 2x12 cabin sim barındırır üstüne siz bir kabin daha koyduğunuzda ses boğuklaşacaktır. ya da illa Dibox kullanacağım diyorsanız modülasyon pedallarınızdan birini en sona koyun. L-R çıkışıyla monitörleri ayırırsınız.
redboxdan sonra koyacağınız pedala da bağlantıyı "unbalanced XLR to 1/4" kabloyla yapabilirsiniz.

Son düzenleme:
Ses kartı bana mantıklı gelmedi. Analog olan setinizi neden dijital bir işleme tabi tutacaksınız? Basit bir A-B switch kullanabilirsiniz ama ona da gerek yok; delay-reverb- chorus pedallarınızın L-R çıkışlarını zaten sağ sol olarak monitörlere gönderebiliyorsunuz.
İkinci olarak GT2 2x12 cabin sim barındırır üstüne siz bir kabin daha koyduğunuzda ses boğuklaşacaktır. ya da illa Dibox kullanacağım diyorsanız modülasyon pedallarınızdan birini en sona koyun. L-R çıkışıyla monitörleri ayırırsınız.
redboxdan sonra koyacağınız pedala da bağlantıyı "unbalanced XLR to 1/4" kabloyla yapabilirsiniz.

Ben meseleyi şu şekilde görüyorum :
Bir kere önceliğimiz mönitörlere sinyali balanslı bir şekilde taşımak. Red Box'ta ise sadece bir adet XLR balanslı çıkış mevcut gördüğüm kadarıyla. Eğer tek monitörle çalışılacaksa mesele yok. Red Box'ın balanslı çıkışını , monitörün balanslı girşine bağlarsınız konu hallolur. Ancak eğer çift monitörle çalışılacaksa , o zaman bu bağlantı şekli nasıl olacak ? Bu tek çıkıştan gelen sinyal ikiye bölünüp monitörlere balanslı bir şekilde iletilebilir mi ? Belki bu ilk bakışta yapılabilir gözükse de , böyle bir sistem ne kadar efektif çalışır?
İşte bu sorulardan dolayı ben araya bir ses kartının girmesinin en sağlıklı yol olacağını düşündüm. Bu arada dediğiniz gibi ; araya ekstradan bir AD/DA çevrimi sokmuş oluyoruz. Ancak kullandığınız ses kartının AD/DA katı yeterince kaliteli ise , tek çevrimlik bir döngüde önemli bir sıkıntı olmaz. Nitekim arkadaşımıza yukarıdaki ses kartını önermemin nedenlerinden biri de ; konvertör kalitesinin yüksek olması zaten.
Ayrıca ; "modülasyon pedallarınızdan birini en sona koyun. L-R çıkışıyla monitörleri ayırırsınız." önerinize dediğim pencereden baktığımız zaman ; mesele nasıl hallolacak ? Eğer bahsettiğiniz pedal L/R çıkışlarından sinyali balanslı olacak iletecek ise , o zaman zaten sorun yok. Eğer unbalanced olarak iletecek ise yine sorun var demektir. Yani sistem monitörlere balanslı olarak sinyali iletme amacımıza hizmet etmeyecektir.
Ben gitarcı olmadığım için bu pedal işlerinden fazla anlamıyorum zaten. :) Bilmiyorum bu konuda başka ne fikir geliştirilebilir ?

Ayrıca ; "modülasyon pedallarınızdan birini en sona koyun. L-R çıkışıyla monitörleri ayırırsınız." önerinize dediğim pencereden baktığımız zaman ; mesele nasıl hallolacak ? Eğer bahsettiğiniz pedal L/R çıkışlarından sinyali balanslı olacak iletecek ise , o zaman zaten sorun yok. Eğer unbalanced olarak iletecek ise yine sorun var demektir. Yani sistem monitörlere balanslı olarak sinyali iletme amacımıza hizmet etmeyecektir.
Ben gitarcı olmadığım için bu pedal işlerinden fazla anlamıyorum zaten. :) Bilmiyorum bu konuda başka ne fikir geliştirilebilir ?

Kullanmış olduğum sansamp triAc preamp ı benzer bir şekilde referans monitörleriyle kullanmaktayım. Farklı sistemleri de aynı anda kullanmak zorunda olduğumdan küçük bir mixer ile hallediyorum ama şart değil. Mixer olmasa bahsettiğim şekilde de kullanabilirim. Monitörlerim Yamaha HS-50. Çoğu monitörde bundaki gibi XLR la beraber 1/4 giriş de var. Pedaldan çıkan L-R jack ı aynı şekilde monitörlere girebiliyorsunuz. Ama eğer monitörde sadece XLR girişi varsa o zaman da prdal çıkışından 2 adet "mono 1/4 to XLR" kabloyla direk monitöre girilir.

Kullanmış olduğum sansamp triAc preamp ı benzer bir şekilde referans monitörleriyle kullanmaktayım. Farklı sistemleri de aynı anda kullanmak zorunda olduğumdan küçük bir mixer ile hallediyorum ama şart değil. Mixer olmasa bahsettiğim şekilde de kullanabilirim. Monitörlerim Yamaha HS-50. Çoğu monitörde bundaki gibi XLR la beraber 1/4 giriş de var. Pedaldan çıkan L-R jack ı aynı şekilde monitörlere girebiliyorsunuz. Ama eğer monitörde sadece XLR girişi varsa o zaman da prdal çıkışından 2 adet "mono 1/4 to XLR" kabloyla direk monitöre girilir.
Tamam, dediğiniz şekilde bağlamanın mümkün olduğunu biliyorum da , sizin bahsettiğiniz bağlantı şekli benim çekincelerimi ortadan kaldırmıyor. Siz gördüğüm kadarıyla monitöre unbalanced şekilde sinyali taşıyorsunuz. Bunun anlamı bildiğiniz gibi ; sinyalle beraber gürültüyü de taşımaktır. Ben onun içindir ki ; araya ses kartının girmesinin ve ses kartı ile monitör arasındaki sinyal yolunun balanslı bir şekilde oluşturulmasının en sağlıklı yol olacağını belirttim.

Evet ikiside çözüm neticede. Eğer 1/4 > 1/4 girerseniz sorun yok ama 1/4 ü XLR a dönüştürdüğünüzde gürültü olurmu, olursa ne derece olur ? orasını bilemiyorum denediğimi söyleyemem.

Üstadlar peki şöyle bir setup olsa: amt ss11 pedalın normal çıkışından zoom g3 prosesöre. Prosesörde amp. ve cab. sim. tamamen kapalı sadece efektler. Oradan da hk red box, oradan da monitöre. Sanırım prosesörün left right 1/4 çıkışları var buradan monitöre bağlayabilirim ama hk red boxı nereden bağlayacağım. Benim bu olaydaki temel amacım öncelikle taşıması kolay az yer kaplayan, hem evde hem sahnede pratik kullanabileceğim ucuz yollu bir sistem yapmak. Öyle tonum çok iyi olsun gibi bir derdim yok. Evde zaten ses açamıyorum bu nedenle monitörler benim işimi fazlasıyla görür amfi gibi kullanırım hem de ucuz bir ses kartı alıp kayıt yaparım.

Geri