Ses Kartları Arasında Kararsız Kaldım

'Müzik Teknolojileri ve Kayıt Forumu' forumunda berk5 tarafından 21 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

 1. Ses kartını kullanım amacım öncelikle synthesizer ve condencer mikrofon(yani phantom şart bana) bağlamak olacak. Başta Roland Tricapture'ı düşünüyordum ancak sonradan Focusrite Scarlett 2i2 modelinin çok tavsiye edildiğini gördüm. Özellikleri istediğim gibi ve ekstradan rengi de hoşuma gitmişti. Şimdi de bugün M-Audio'nun yeni bir ses kartını gördüm fiyatı da benim almak istediğim aralıkta, M-Audio M-Track II diye geçiyor ismi özellikleri anladığım kadarıyla Focusrite ile hemen hemen aynı ancak hangisini alsam bilemedim. Aralarındaki fark tam olarak nedir? Hangisi fiyatını daha çok hak ediyor sizce? M-Audio ismi aslında kafamı karıştırıyor neticede ses kartı konusunda baya bilindik bir model ancak Focusrite'ın da preamplerinin ünlü olduğunu okudum bu forumda. Bu konularda sıfır bilgiye sahip değilim tabi ama ses kartını ilk defa alacak olmamdan dolayı bu konuda tecrübeli arkadaşların fikirlerini alarak durumu garantiye almak istiyorum.
   
 2. İki ses kartı da aşağı yukarı aynı segmentte ve birbirine yakın kartlar. Aralarında ciddi farklar olması beklenmemeli. Ancak Scarlett'in pre-amp kalitesi dediğiniz gibi bir miktar daha ön plana çıkabilir. Dolayısıyla Scarlett tercihi biraz daha mantıklı gibi duruyor. Ancak her iki karttan da bence öyle önemli performanslar beklemeyin.
  Bu arada bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum. Synth'inizi L/R olarak karta bağlayacaksınız, yani iki girişi birden kullanmak durumunda kalacaksınız. Ayrıca mikrofon için ise bir adet XLR giriş kullanmak durumundasınız. Eğer synth ve vokali aynı anda kayıt etmeğe kalkarsanız , her iki cihazın giriş sayıları da buna izin vermez. Ama ayrı ayrı kayıt ederseniz bu açıdan sorun kalmaz.
  Aynı anda kayıt yapmayı planlıyor iseniz ; daha farklı modellere yönelmeniz gerekir. Bu durumda ; yine Scarlett serisinden devam edersek, Scarlett 6i6 modelini edinmeniz gerekir.
   
  Sinan Güngörer bunu beğendi.
 3. Mehmet abinin söylediği l/r kayıt durumuna baktığımızda Roland Tricapture 3 seçenek arasında baktığımızda size uygun tek kart gibi duruyor. Ama 3 seçenek dışında tabiki daha farklı alternatifler de var.
   
 4. Mustafa dostum,
  Eğer arkadaşımızın klavyesinde ; RCA tipi balansız L/R çıkış varsa Tricapture'ı kullanabilir. Aksi takdirde Tricapture'ı da kullanamaz.
  Çünkü Roland karta ; 1 adet XLR giriş, 1 adet TRS gitar girişi, 1 çift de ( L/R ) balanssız RCA tipi giriş koymuş.
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 5. bu fiyat aralığında, roland'ın quad capture'ına yönelin.
   
 6. Yorumlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Klavyemde L/R çıkışları ayrıyetten Phones çıkışı da mevcut. Vokal ile klavyeyi aynı anda kaydetmeyi düşünmüyorum açıkcası Cubase ile çalışıyorum altyapı hazırlayıp söylemeyi düşünüyorum. Klavye kayıtlarımda tabiki L/R çıkışlarından bağlıcam da belki daha sonra piyano eşliğinde akustik video performans yaparsam hem klavye hem de mikrofon bağlarım ama onda da klavyemin Phones çıkışını kullanarak stereo tek kablo ile bağlayıp mikrofonu(yüksek ihtimal MXL 990) da ikinci girişe takmayı düşünüyorum. Klavyemdeki L/R çıkışlarımın balanslı mı balanssız mı olduğunu bilmiyorum açıkcası üzerinde Line Out yazısı altındaki iki girişte L/Mono - R yazıyor.
  Quada Capture ise bütçemi çok aşıyor benim almak istediğim modellerin iki katı benim fiyat aralığı 400-500 aralığında ve galiba en iyi seçenek Focusrite Scarlett 2i2 gibi mi duruyo dersiniz ?
   
 7. malum sitede bu fiyata temiz ikinci el qc kartlar var
   
 8. Taksitle almayı düşünüyorum da ondan da sıfır istiyorum açıkcası.
   
 9. taksitle aldığında ayda 30-40 lira fark ediyor ve karşılayabilirsen yine ısrarla roland derim.
   
 10. Evet gerçi ikinci el sitesinde öyle bi sistem vardı gerçi o zaman fiyat aralığıma göre Quad Capture'lara da bi bakarım.
   
 11. Sanalpazar üzeri komisyonu ödeyecek şeklinde teklif öner ilanlara. Komisyon %6. Her türlü baya kardasın.
   
 12. Quad Capture konuştuğumuz segmentteki iyi kartlardan birisi. Ancak Quad Capture kullanıcılarının en çok şikayet ettikleri konu ; cihazın kulaklık ve monitor çıkışlarının iki ayrı bağımsız potansla değil tek potansla kontrol ediliyor olması. Bu durum ses kartı ile aynı ortamda kayıt yapıldığında kullanıcılar için sıkıntı yaratıyor tabii ki. Kullanıcı kondenser mikrofonla kayıt yaptığı zaman ; sadece monitörün sesini kesemediği için ( çünkü tek potansla kumanda söz konusu olduğundan monitörün sesini kestiği anda kulaklığın sesi de otomatikman kesiliyor :) ) mecburen monitörleri power düğmesinden kapatmak zorunda kalınması gibi hiç pratik olmayan garip bir durum ortaya çıkıyor.
   
  J-P ve inhumanform bunu beğendi.
 13. Klavyenizin phone çıkışından alacağınız sinyalle yapacağınız kayıt , büyük olasılıkla istediğiniz performansta olmayacaktır. Bu durumu hatırlatmak istedim.
   
  Son düzenleme: 22 Ağustos 2015
 14. Doğru gerçi peki resimdeki gibi bir kablo alsam Phones çıkışından daha iyi performans alabilir miyim? Şuanda klavyeyi Phones çıkışından ses kartı olmadan bilgisayara bağlı çalıyorum rahatsız edici bi ses çıkışı almıyorum açıkcası W10 ile birlikte gecikme de azaltıldı.
   

  Ekli dosyalar:

 15. Bu da ilginç bi sorunmuş gerçi şuanda ikinci elleri de bütçemi aşıyor QuadCapture'ların biraz araştırdım da :) Bi de Monitor yerine referan kulaklık alsam yerini tutmaz dimi ?
   
 16. Phone çıkışı ; üreticiler tarafından , temelde kulaklıkla dinleme yapılması amacıyla gerekli spec'lere haiz olarak oluşturulmuş bir çıkış türüdür. Onun dışındaki amaçlar ( ses sistemine bağlama , kayıt vs. ) için klavyelerde line-out, midi-out gibi başka çıkış seçenekleri bulunur. Dolayısıyla prensip olarak phone çıkışının , kulaklık opsiyonu dışında kullanılmaması tercih edilir. Şu anda bir takım sonuçların sizi rahatsız etmemesi sizi yanıltmasın. Eğer bu işlerin phone çıkışından ideal bir şekilde yapılabilmesi mümkün idi ise , o zaman üreticiler niye klavyelerin üzerine line-out seçeneğini koydular ve meseleyi daha kompleks hale getirdiler ? Bir de meseleye bu açıdan bakın. :)
   
  berk5 bunu beğendi.
 17. Monitörün yeri ayrıdır kulaklığın yeri ayrıdır.

  Fizik kuralları gereği kulaklık ile hiç bir zaman monitörden aldığınız duyuma ulaşamazsınız. Çünkü monitörlerden gelen sesi her bir kulak değişik açılardan algılarken ( yani sahne genişlerken ) , kulaklık ile dinlemede bu imkan bulunmamaktadır. Kulaklık ile dinlemede bu sahne genişliğini mümkün olduğu kadar sağlamak için ise ; özel olarak dizayn edilmiş sofistike kulaklık amplilerine sahip olmak gerekmektedir. Bunun da günümüz şartlarındaki anlamı ; kulaklık amplisine min. 7000.-TL civarlarında yatırım yapmaktır.

  "Peki o zaman kulaklık niye var ? " diyeceksiniz. Bir kere kulaklık gerektiğinde sessiz çalışma ortamı sağlar. Eğer mix yapıyorsanız ve bulunduğunuz ortam akustik düzenleme açısından çok kötü ise, monitörle çalışmaya göre daha evla bir çözüm olabilir. Yine mix anlamında yaptığınız çalışmanın ; iphone, ipod, ipad vbg. genellikle kulaklık ile müzik dinlenilen multi-medya araçlarında sound'unuzun nasıl tınladığını gözlemleyebilirsiniz vs.

  Önemli not : Kulaklık ile uzun süreli ve de özellikle yüksek volümle çalışmak , kulak sağlığına inanılmaz zararlıdır ! Bunu unutmayın.
   
  berk5 bunu beğendi.
 18. Belli ki bu konularda baya bilginiz var. İlginiz için tekrar teşekkürler. Bu durumda referans monitör zorunlu oldu benim için. Bi de yukardaki mesajımda da dediğim şey tam açık olmamış sanırım mesajda resimdeki kabloyla klavyemin L/R çıkışına bağlasam diğer tek kalan ucunu da ses kartının tek girişine bağlasam, Phones çıkışından aldığımdan daha kaliteli bir ses alabilir miyim? Böylelikle mikrofonu da diğer boşta kalan ikinci girişe bağlayabilirim. (Yani amacım görüldüğü üzere iki Line girişi olan bir ses kartı almak :) )
   
 19. Bahsettiğiniz şekildeki bağlantı ile ; phone çıkışına göre tabii ki daha iyi netice alırsınız. Ama bu seferde tek girişe bağladığınız için büyük ihtimalle mono kayıt alabilirsiniz. :) (Büyük ihtimalle diyorum çünkü hiç denemediğim bir şey. Ama mantıken kayıtın mono alması lazım.)
  Bence siz meseleyi fazla zorlamayın. 100-200.-TL daha fazla verin ve iki adetten fazla girişi olan bir kart alın. Bu şekilde bu dertten de kurtulun.
   
 20. Peki o zaman öyle yapayım tekrar teşekkürler :)
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş