Fret Temizliği

Bahsettiğim yağları abanoz için de kullanabilirsiniz. Her tel değişiminde klavyenizi yağlamayın, yağlarken çok fazla yağ kullanmayın ve yağı uzun süre gitarın üzerinde bırakmadan temizleyin. Bu işlemi yılda 1-2 defa yapsanız yeterli gelir Bunların dışında klavyenizde kir birikmemesi için gitar çalmadan önce ellerinizi yıkayın, gitarınızı çaldıktan sonra tellerinizi güzelce silmeyi aksatmayın.

Hocam ben rosewood klavyeli gitarimda limon yağını her tel değişiminde kullanıyordum(ayda bir). Bunun zararı olur mu yoksa gerek olmadığı icin mi yılda 1-2 defa diyorsunuz?

Doğrusu o kadar sık kullanmaya gerek yok. Gitarınız klavyesinin nem ihtiyacını tahmin edebilirsiniz, ihtiyaç duyduğunuz takdirde kullanın. Aşırı kullanımında olabilecek en büyük sorun sanırım ağacın fazlaca yumuşaması olur ama bu tamamen benim tahminim benzeri sorunlarla karşılaşan arkadaşlar varsa deneyimlerini paylaşabilirler. :)

Linseed oil olarak Türkiye'de ararsanız minik şişelerde 20 liraya satılan ithal ürünleri bulursunuz. Boiled olanının kullanılması makbuldür, en geç 2 güne kurur. Bizdeki karşılığı ingiliz nevi bezir yağıdır. Yeni Turan markası en kaliteli yerli ürün. Abanoz için 'wax' da kullanılabilir. Her ikisi de limon yağı gibi değildir, ağaç üzerinde tabaka oluşturur; yani sık sık tekrarlanması gereken işlemler değil.

selam,
ben fret temizliğinde yüksek uçucu alkol kullanıyorum. Medikal malzemeler satan dükkanlardan bulabilirsin. Hızlı uçtuğu için gitara herhangi bir zarar vermesi mümkün değil. Tedbir olması açısından sapa bant çekebilirsin. Zımpara işi benim aklıma yatmıyor. Sonuçta fret deforme olacak ve eğer ipin ucunu kaçırırsan pişmanlık duyabilirsin ama denemediğim için de net bir şey söyleyemem. Kolay gelsin

selam,
ben fret temizliğinde yüksek uçucu alkol kullanıyorum. Medikal malzemeler satan dükkanlardan bulabilirsin. Hızlı uçtuğu için gitara herhangi bir zarar vermesi mümkün değil. Tedbir olması açısından sapa bant çekebilirsin. Zımpara işi benim aklıma yatmıyor. Sonuçta fret deforme olacak ve eğer ipin ucunu kaçırırsan pişmanlık duyabilirsin ama denemediğim için de net bir şey söyleyemem. Kolay gelsin

Alkol(İzopropil olduğunu varsayıyorum) gibi kimyasallar yağları almada iyidir ama oksitlenmeyi engellemez veya sökmez, tam tersi oksitlenmeye yardımcı olur. Bu sebeple tavsiye etmem. Oksitler ancak asit temelli organik çözücülerde çözünür. O da gitarda olmaz. İnce oksit tabakası için en iyisi zımparadır ama seçtiğiniz zımparanın çok ince olması gerek, yoksa fretin şeklini bozar. 1200 veya üstü olabilir(kağıt gibi olmalıdır, zaten bu ürünlerin amacı zımpara değil parlatmadır), daha iyisi üstte okudum bulaşık bezinin metal kısmıdır, pırıl pırıl yapar, fakat o da fazla kalın. Bu sebeple en güzeli ince çelik yünüdür. Direkt sıfırlar. Kalın tükenmez kalem silgisi de kısmi iş görür (mucize beklemeyin). Hani yuvarlak mavi olanlar.

Dunlop Micro Fine 65 Fret Polishing Cloth denilen bir bez var. Dore'den almıştım. Çok çok başarılı. Resimlerde pek anlaşılmıyor da, çok deli parlatıyor :)

GWg9V7O.png

hvIR81Y.png

qoukEwF.png

Klavyeyi güzelce kağıt bant ile kaplayın. Fretleri üzerine az miktarda diş macunu sürdüğünüz gazlı bez ile güzelce ovalayın. Oksitler ve birikmiş kirler çıkacaktır. Ardından mikrofiber bez ile sildiğiniz takdirde yeni gibi olacaktır. Herhangi bir ekstra harcama yapmanıza gerek yok. Pek tabii bu iş için özel satılan malzemeler de kullanılabilir ama ev kullanıcısı için benim önerim bu yönde olacaktır. :)

Süper işe yaradı. Hem parladı, hem de çok daha rahat bir çalım oldu. Teşekkürler.

Klavyeyi güzelce kağıt bant ile kaplayın. Fretleri üzerine az miktarda diş macunu sürdüğünüz gazlı bez ile güzelce ovalayın. Oksitler ve birikmiş kirler çıkacaktır. Ardından mikrofiber bez ile sildiğiniz takdirde yeni gibi olacaktır. Herhangi bir ekstra harcama yapmanıza gerek yok. Pek tabii bu iş için özel satılan malzemeler de kullanılabilir ama ev kullanıcısı için benim önerim bu yönde olacaktır. :)

Yanlışlıkla diş macunu sürülse maple boarda zarar verir mi acaba ?

Hocam bu dediklerinizi sadece paslanmış veya kirlenmiş fretler için mi uygulamalıyız? Hafif nemli bi bez maple klavyeyi ve fretleri yeni gibi tutmak için uygun mudur? Ben bugün gitarı aldım da 2 3 ay sonra bakımlarını yapınca telleri çıkardıktan sonra temel olarak ne yapmam gerek kısaca bi anlatsanız...

Merhaba. Gitar çalmadan önce el temizliğine dikkat ederseniz, çaldıktan sonra telleri temizleyip yerine koyarsanız. Tel değişimi sırasında hafif nemli mikrofiber bez ile silmeniz yeterli gelir.
Teşekkür ederim hocam.Danıştığım birkaç kişi de gitarı yeni aldığım için ilk 4-5 ay sadece nemli mikrofiber bezle temizlemem gerektiğini söylemişti.Sanırım o süreden sonra piyasadaki bakım ürünlerini kullanacağım.

Teşekkür ederim hocam.Danıştığım birkaç kişi de gitarı yeni aldığım için ilk 4-5 ay sadece nemli mikrofiber bezle temizlemem gerektiğini söylemişti.Sanırım o süreden sonra piyasadaki bakım ürünlerini kullanacağım.

kokusu ve işlevi çok hoş gitar için tavsiye ederim ama bulabilirseniz...

Dosyalar

• 0EFB5A30-984A-4EC7-A088-1F7CB9D9760D.jpeg
    0EFB5A30-984A-4EC7-A088-1F7CB9D9760D.jpeg
    271.9 KB · Gösterim: 157
Bakacağım çok teşekkür ederim bu arada internette şöyle bi entry buldum doğru mudur?
Eger klavyeniz cilalı akçaagac ise sadece nemli bez yeterli. Ama uzerinde oyle kirler var, ne yapsam temizleyemiyorum derseniz sabun bazlı temizleyiciler öneriliyor, şahsen bende öyle kullaniyorum. Fakat cilasız bir maple klavye bakımı yapmadığım için yorum yapamayacağım.

Geri