Temiz Ses

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda melik78 tarafından 22 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar.Elimde Charvel DC-1 ST gitar ve Line 6 spider IV 15W amfi var.Çalarken habire diğer tellerinin sesini duyuyorum.Mesela swiftch knobunu hareket ettirdiğimde,gitara tek parmağımla hafif vurduğumda bile gitardan ses geliyor.Gitarda yada amfide sorun mu var acaba?

  Örnek olarak bu videoda çok temiz sesler alınmış.Bunu nasıl sağlayabilirim?
   
 2. Münavebeli bir şekilde telleri sağ ve sol elinle susturarak çalman gerek. Tahmin üzerine konuşuyorum tabi. Nasıl çaldığına ait bir video yüklersen daha kesin bir şey söyleyebilir diğer forum yazarları da.

  İngilizcen varsa yardımcı olur diye umuyorum eğer sorunun baştaki tahminimle alakalıysa.
   
 3. Switchi hareket ettirdiğinde yada gitara vurduğunda ses alman normal bence. Yani ben çok denk geldim buna. Sonuçta manyetik gitardaki sesleri almak için tasarlanmış. Hatta denerseniz farkedersiniz telefonla müzik açıp manyetiklere yakın tutarsanız amfiden de ses alırsınız :)
   
 4. En ufak bir şeyden ses çıkması beni rahatsız ediyor yani.Normal sanırım.
   
 5. pedal bu etkiyi yapıyor mu emin değilim ama noise gate kullanabilirsin.
  en azından amfidekini açtığımda parmak hareketleri ve ince titreşimler gidiyor
   
  Son düzenleme: 22 Ağustos 2015
 6. Bu durumun birçok sebebi olabilir net bir şey diyemeyeceğim ama aklıma gelenler. Switch çok sert olabilir değiştirince sert olduğu için gitarda titreşime neden olur. Manyetiklerin aktif manyetik çıkış güçleri yüksek amfiden de gaine falan fazla yüklendiysen yapabilir. Amfindeki ayarlara bak , hafif drive tonlarında da aynısı oluyorsa manyetiklerinin yüksekliğini düşürmeyi dene. Yine devam ediyorsa arkadaşın dediği gibi abartmamak şartıyla noise gate kullanabilirsin. Ancak gitarın sert bir gitar manyetiklerin güçlü gitara hakimiyetin de tam yoksa susturmada falan sorun yaşıyorsan yine devam eder. Bunları da göz önünde bulundur.
   
 7. Profilinize baktım, oldukça genç bir forum üyesisiniz gördüğüm kadarıyla. Gitarda yeni olduğunuz tahmin ediyorum. Bunu sanırım cevap veren diğer arkadaşlar düşünememişler:)
  Önce şunu söyleyeyim: Gitarda veya amfide sorun yok, merak etmeyin:)
  Elektro gitarda temiz ses almak ve bunu distortion ile kontrol etmeyi öğrenmek zaman alır. Şu anda bence sizin sorununuz bu.
  Temiz çalabilmek başlı başına bir teknik beceridir. Tele doğrudan değmeseniz bile gitara dokunduğunuzda boşta kalan teller titreşir, manyetikler bunu iletir ve distortion-amfi ile de ses iyice büyür.
  Benim tavsiyem, temiz ton ile çalışıp boşta kalan telleri sol ve sağ elinizin çeşitli kısımları ile susturmayı öğrenmeye başlayın. Sağ elinizin içi, sağ başparmağın iç kısmı ile çalmadığınzı telleri susturabilirsiniz. Sol elde perdeye basan parmakların ucu ile bir üstteki teli sustuırabilir, ayrıca perdeye basmayan aşağıdaki kısımlar ile de alttaki telleri tutabilirsiniz.
  Videodaki temiz sesler adamın tekniği ile ilgili her şeyden önce yani:)
   
  cruiser_rider, melik78 ve Flamenco bunu beğendi.
 8. Yanıtın için teşekkür ederim. Evet,forumun gençlerindenim. :) Yaklaşık 3 yıldır gitar çalıyorum. Son bir kaç ayda teknik üzerine kendimi vermeye çalışıyorum. El ile susturmaya zaman ayıracağım. Teşekkürler
   
 9. Diğer arkadaşların yazdıklarına ek olarak, bir notadan diğerine geçerken, örtüşme için biraz pay bırakmayı deneyebilirsin... Örneğin üst teldeki bir perdeden alt tele geçerken, üst telden elini çekmek için, alt teldeki notayı çaldıktan sonra çok kısa bir süre daha bekleyebilirsin... Böylelikle ilk çaldığın telden parmağını kaldırdığın zaman ortaya çıkan görece alçak sesler daha sonra çaldığın nota içinde kaybolur... Hem kulağa da daha akıcı gelir... Eklediğin videodaki adam bunu da yapıyor :)
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş