Chapman Guitars

'Elektro Gitarlar' forumunda welmour tarafından 23 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

1. welmour

welmour

557
    1,110
    9,006
    Selamlar millet bu gitarları var mıdır kullanan, deneyen, gören duyan? Göze çok güzel gözüküyorlar (özellikle mavi ghosfret) acaba kulağa da aynı derece güzeller mi? Fiyatları da uygun gibi gözüküyor genel olarak.
    xxld_76831-Ghostfret-11.jpg

2. Yurt dışında bu gitarlara sahip ve düzenli kullanan bir kaç arkadaşımla daha 2-3 gün önce muhabbeti geçti Chapman gitarların, youtube kanalını da takip ederim elimden geldiğince. Bana söyledikleri kadarıyla şimdiye kadar kullandıkları en iyi fiyat/performans gitarlarını ürettikleri. Bahsettiğim arkadaşlarımdan biri diğer gitarlarını bırakmış, sadece aldığı 2 farklı Chapman modeli gitarı kullanıyor şu anda. Türkiye'de henüz distrübütörleri yok malesef. Ama şimdiye kadar birinci elden duyduğum yorumlar çok kaliteli ve fiyatlarının çok üstünü hak eden gitarlar oldukları yönünde.

3. welmour

welmour

557
    1,110
    9,006
    Bir de şu model çok dikkatimi çekti vergisiz fiyatı 1800 tl gibi orta seviye bir fiyat. üst düzey işçiliğe sahipmiş gibi gözüküyor.

4. Yanlış bilmiyor isem bu modeli sadece İskandinavya piyasasına özel olarak ürettiler.

5. welmour

welmour

557
    1,110
    9,006
    Şu an sadece Norveç'de bir retailer satıyor evet ama uluslararası gönderim yapıyormuş. Fiyatı 6995 Norveç Kronu - %25 Norveç'in iç vergisini çıkartınca 5250 NOK gibi bir fiyata geliyor şu an.

NecroBass bunu beğendi.
  6. Thomann'da var. Taş yerinde ağırdır. Thomann'da fiyatları daha uygun olabilir.

7. Flying V'sini dört gözle bekliyorum. Ben sound olarak gayet beğeniyorum. Drive'a tepkileri çok iyi. Güzel SD'ler seçiyorlar gitarlara. Gerçi şu ara kendi üretimleri manyetikleri de takıyorlar sanırım ama.

8. Zengin Muhendis bunu beğendi.
  9. Tam da bu gitarları merak ediyor araştırıyordum, takipte kalayım bari :rolleyes:

10. Chapman Guitars ML-3 Traditional SBL

Şu fena değilmiş. Aralık 1800-3000 tl oluyor thomann'dan Türkiye gelinceye kadar. 600-900 euro bandında kabaca.

Bu gitar için konuşuyorum, c profile 13,8 radius ibanez-fender karışımı gibi olmuş. Sap, hayran da bırakabilir, nefret de ettirebilir. Extra jumbo fret hele şükür tele'de de jumbo fret görebildim dedirtti lakin 25.5 skalaya rağmen, jumbo fretler tele için ne kadar etkili tartışılır. Manyetikler de soru işareti ama bu fiyata rağmen Duncan ya da Dimarzio gibi bilinen markaları kullanmayıp risk almaları bana iddalı oldukları konusunda yol gösterdi. Lambası kötü ama devresi, şasesi, trafosu güzel amfiler gibi değildir umarım çünkü manyetik her ne kadar f/p oranını etkileyen ve değiştirilebilen bir ürün olsa da gitar denenirken o ilk izlenimde insanın şevkini kırabilir. Manyetiğini değiştirirsem süper olur diyemiyor çünkü insan amfide lamba için bir çırpıda dediği gibi..

1800-3000 tl ciddi bir aralık alacak olanların iyi düşünmesi gerek çünkü o aralıkta milyon tane sıfır ve ikinci el tercihler var. Kore Cort(hatta master piece serisi Cort), Shecter, Washburn Endonezya Jackson, 2. el Japon Jackson, Çin evh, Çin/Kore Fender hatta USA Fender strat/tele/gibson USA lp (3000 tl için). Üretim yeri uzak doğu ya da Shecter'ın bir dönem dediği gibi ABD'de kontrol ediyoz ama kore malı gibi şeyler varsa 2 kere dikkat edilmeli. Direkt Norveç malı ise +2 olur gözümde yalnız. Şimdiye kadar ne kadar norveç malı gördüysem (ülkede az görünüyor gerçi Norveç malları) dandiğine rastlamadım.

Son düzenleme: 23 Ağustos 2015
  11. Selamlar,

Aynen Londra'dayken edindim. Firma hakkında bilgi olsun diye yazıyorum. Chapman abimiz, yarattığı bu konseptle Forbes'te adından söz ettirmiştir. Dünyada ilk defa bir gitar firması kullanıcılarının fikirleriyle gitar üretmeye başlamıştır. Londra'da MBA yaparken sıkıcı konularla uğraşmamak için bu firmayı case study olarak seçmiştim. Aşağıdan teze ulaşabilirsiniz.

dissertation_mba_kcb_14937_osman_cenan_cigil.pdf

Gitarı Andertons'dan almıştım. Ufak tefek işçilik problemlerinden dolayı (problemli elektronikler, tremolo yaylarını tutan vidaların biraz yamuk takılması gibi) 3 kere sıfırı ile değiştirdiler. Sonunda sanırım en ağır ML1'lardan birine sahip oldum. Firma gitar üretirken parayı daha çok ağaca ve hardware'e (manyetikler hariç) gömerek kullanıcılarının düzgün bir enstruman edinmesini planlamakta. Manyetik gibi değiştirilmesi kolay ve kişisel tercihlerle değişen bir elemanı da kullanıcıların insiyatifine bırakmaktadır. Chapman'ın dediğine göre ML1'da en ucuz parça manyetiklermiş ve 50p'ye mal etmiş. Kopya Çin manyetik diyebiliriz, ancak şaşırtıcı derecede güzel tonlar sağlıyor. Gitarda kill pot var, ayrıca köprü manyetiği split edilebiliyor. Bolca pozisyon mevcut. Gitarın tonları oldukça koyu ve tok, yüksek volümde çalma imkanım olmadı ama sağlam sert ton çıkar bu gitardan o kadar net. Wilkinson köprü çok güzel, baya baya kullanmaya başladım tekrar tremolo kolunu. Genel olarak gitarın 1500-2000TL bandında bir gitar olduğunu söyleyebilirim.

Alırken bu kadar çetrefilli düşünmemiştim ama sanırım perdesize çevrilebilecek en uygun gitarladan biri. Direkt abanoz klavye, perdesizde çok güzel tonlar vereceğini de belli eden bir tonu var, tahminim tabi bu.

Bir ara ayrıntılı inceleme yaparım heralde satışa çıkarmazsam. Bu arada İstanbul'dayım, gitarı denemek isteyen olursa iletişime geçebilir. Bostancı'da evde amfi simulasyonları ile veya küçük bir pratik amfisi ile deneyebilirisiniz.

12. welmour

welmour

557
    1,110
    9,006
    Konuyu hortlatıyorum, taze taze Ml-V konsepti geldi. Sanki biraz daha büyük gözüküyor standart V lerden ki bence süper olur gerçekten öyleyse. Şu markanın Türkiye distribütörlüğünü biri alsa da artık görmeye başlasak buralarda.
    image.jpeg

kutay ve oldiesngoldies bunu beğendi.
  13. Chapman gitarlar gerçekten kalitelidir. Rob Chapman eski bir gibson çalışanı, kendisiyle internet üzerinden birkaç kez konuştuk gerçekten gitara aşık bir insan. Youtube kanalına girerseniz (Rob Chapman diye aratsanız çıkacağını düşünüyorum) siz de görebilirsiniz.

Gitara gelecek olursak daha önce ghost fret çalma şerefine eriştim, ayrıca benim de "dream guitar"ım kesinlikle ghost fret. Ne yazık ki o zamanlar çok acemiydim bu yüzden ağız tadıyla çalıp zevkini çıkaramadım, yalnız şunu söyleyeyim gerek görünüş gerek çalış gerek de ses olarak harika bir gitar.

ML serisi gitarlarını hiç çalamadım chapman'ın, Türkiye'de karşıma çıkmadı ne yazık ki ama internette gördüğüm kadarıyla çalanı çok ve gerçekten de çok kaliteli işçiliğe sahipler. Olur da bir yerde görürseniz elinize alın mutlaka bir iki tıngırdatın bunu hak ediyor kesinlikle :)

14. Mavi Ghost Fret kanıma giriyordu, bide şimdi bu çıktı başımıza!
    Çok güzel bee, ilik gibi valla :D @welmour başımıza iş açtın :D

C Standarta çekip screamli screamli yardırasım geldi bi an :D

İlk defa bi V shape gitarı bu kadar beğeniyorum.

welmour bunu beğendi.
  15. welmour

welmour

557
    1,110
    9,006
    Ben şahsen bunu ghost fret'ten daha çok beğendim :D Bir görücüye çıksın da bakalım ben zaten V hastası olarak fena gazlandım :D

oldiesngoldies bunu beğendi.
  16. Onumuzdeki bayram girelim bir tane V'ye ortak :D
    Benim de hep almak isteyip de almadığım bi kasa tipi V.

welmour bunu beğendi.
  17. welmour

welmour

557
    1,110
    9,006
    Renk seçenekleri olursa tadından yenmez, özellikle ghost fret teki mavi renkten olursa ayabalay uçay gidey :D thomann amcanın elini öperiz :D

18. SRV Strat gibi klavye yapmamışlarsa geri kalan her seye okeyim :D

19. Chapman gitarın ml-1 ml-2 gibi modellerinin üretimi World Musical Instrument şirketi tarafından Güney Korede fason olarak yapılıyor. Sanırım aynı fabrikada B.C. Rich, Dean, Gretsch, LTD, Line6,PRS SE, Schecterin de bazı modelleri üretiliyor(muş). Kullanılan materyallerin kalitesi ve işçilik konusunda yorumları ben de merak etmekteyim özellikle ghostfret ve 8 telli rob scallon için üretilen gitarı. Inşallah bizim memlekette de böyle girişimciler çıkar

20. mtsv

mtsv

170
    130
    1,506
    Meraklısına fabrika turları:

Bu Sayfayı Paylaş