Fazla Müzik Dinlemek Yaratıcılığı Öldürüyor Mu?

'Müzik - Genel' forumunda Fuckir Pitch tarafından 23 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar günde 3 saat kadar gitar egzersizlerimi yapıyorum istinasız. Bunun dışında da derslerden falan arta kalan zamanımda sürekli müzik dinliyorum. Ama sürekli! Sabah kalkar kalkmaz, kahvaltı ederken, dinlenirken hatta tuvalette bile. Bağımlılık gibi birşey bu bende. Britpop'dan Hard Rock, Punk Rock, Indie ve hatta Metal'e kadar her tarz müziği ve grubu dinlerim (Yabancı ve kaliteli rap parçalarından bazıları da dahil.) Dinlediğim her müzikten, parçasına çalıştığım her gitaristten ve müzisyenden kendime olumlu şeyler katmaya çalışıyorum. Ancak bir yerde okuduğum bir yazıya göre fazla müzik dinlemek yaratıcılığı sıfıra indiriyormuş. Bu gerçek mi? Sizce aşırı müzik dinlemeyi gerçekten bırakmalı mıyım? Kafam gerçekten çok karışık. Vereceğiniz tavsiyeler için şimdiden teşekkürler.
   
  firatozeler bunu beğendi.
 2. Selamlar. Çok müzik dinlemek kesinlikle yaratıcılığı azaltmaz, aksine çoğaltır. Beyin ne kadar bilgi depolarsa o kadar gelişir. Ben de çok müzik dinlerim -şuan Tornado Of Souls çalıyor.- tarzım ve tekniğim hemen hemen oturmuş durumda. Ama bunun için çok uzun seneler müzikle ve enstrümanlarla iç içe olmak gerekiyor.
   
  Fuckir Pitch ve Mustafa İLKER bunu beğendi.
 3. @Fuckir Pitch "..ve hatta metal'e kadar" demişsin ya işte sorun orda. Özgün orjinal şeyler için klasik müzik temeline ek olarak asıl metal, fusion, progressive rock/metal gibi şeyler dinlemek gerek ki cidden asıl bunlarda melodi orjinalliği çok fazla. Yoksa PunkRock, Britpop falan dinleyerek birisinin özgünlük kazanacağını sanmıyorum. Bu son saydığım türdeki her grup bi noktadan sonra vokalinden, davullarına, parçalarındaki chord progressionlarına kadar her şeyleri birbirlerine benzemeye başlıyor.
   
  koray7, inhumanform ve Fuckir Pitch bunu beğendi.
 4. Onu "her tarz müzik dinlerim" anlamında söylemiştim abi yanlış anlaşılma olmuş sanırım. Yorumun için teşekkürler bu arada :)
   
 5. Her tarz müzik dinlerim anlamında söylediğini biliyorum ama arada ufak bi detay var. Özünde ağırlıklı olarak metal dinleyen birisine ne tarz müzik dinliyorsun diye sorulduğunda cevabı şöyle olur: Metal dinliyorum. 'Ama diğer müzik türlerini de dinlerim hatta arabesk bile dinliyorum' diyebilir mesela. Sıralama böyle olmalı. O yüzden senin "hatta metal" yazdığını görünce ağırlıklı olarak metal dinlemediğini, metali de arada işte sırf her müzik türünü dinlemiş olmak amacıyla arada sırada dinlediğini özünde britpop ya da punkrockçı olduğunu düşünüp öyle bi cevap verdim.
  Yanlış anlaşılma giderildiğine göre özgün melodi arayışında bol şans diliyorum :)
   
 6. Ben de melodi cesitliligi icin progressive temelli muziklerin dinlenmesi taraftariyim. O kadar orjinal melodiler yaratan gruplar var ki..
   
  MetalAddiction ve creedence bunu beğendi.
 7. Orijinal melodi yaratmak isteyen Megadeth dinlesin. (Metallica hayranıyım.)
   

 8. Müzikte de, resimde de, sinemada da, bütün sanat dallarında en iyi hoca daha önce yapılmış işlerdir. Dinlemeyi bırakmanın aksine daha çok dinlemeli bence. Ha bir de eller teknik olarak ne kadar ileri seviye çalabiliyor olsa da kalp ve ruh ta aynı oranda dolu olmalı ki güzel, etkili melodiler çıkabilsin. O yüzden fazla evde oturmamakta fayda var, hayat kısa =]
   
 9. Orijinallik için progresif dinlenmeli düşüncesine karşıyım çünkü bana göre üst üste karışık riff saçmalatmacaya progresif deniyor veya deli gibi böğürürken bir anda clean vokale dönüp akustik gitarla plaj gitaristine bağlayanlar progresif devi oluyor (Opeth). Metal müzik çok fazla sub-genre sahibi bir tarz olduğu için her çeşitten grubu dinlemeye çalış ama ben orijinal melodiler yaratmanın kaynağını şarkı dinlemekten çok gam öğrenmeye bağlıyorum.

  Mesela bunun en büyük örneği Marty Friedman'dır. Dev bir Megadeth dinleyicisiyim ve Mustaine'in riff yazımına hayranımdır ancak bugün gözümde en iyi thrash metal albümü olan R.I.P. için bu noktaya ulaşmasında Marty çok büyük bir etkendir. Dave her zaman aynı kalitede riffler üretiyor ancak sololarda Marty inanılmaz kalıpları şarkılara aktarmış. Hangar 18'e bakmak bile durumu özetler. Diğer birçok "aşırı süper kompleks kaliteli virtüöz metalci" gitarist gibi yarım saat sweep atmıyor. Birçok doğu gamını da efektif kullananbilen bir isim Friedman, zaten onun yaptığı işlerden dolayı kimileri R.I.P. i "progresif" thrash olarak bile nitelendirir.

  İşin özeti dinlediğin her ürün birilerinin birikiminde süzülen damlalardır, dinledikçe nasıl süzmen gerektiğini öğrenirsin ama sen kendi okyanusuna sahip olduktan sonra bu işlemi yaparsan çok daha orijinal şeyler çıkacaktır. (Not alın bunu güzel söz oldu :D )
   
  dream bunu beğendi.
 10. Progresif olma amacıyla saçmalayan gruplar yüzünden tamamiyle "progresif" bakış açısını çöpe atmamamız lazım. Kelimenin anlamı zaten gelişmek/geliştirmek.
  Şarkı dinlemekten ziyade gam öğrenmek demişsiniz bir de.(artık ne demekse..!?) E "gamlar" şarkı dinleyerek de öğrenilmiyor mu? Kaldı ki marty friedman'ı örnek göstermişsin. Kendisi üzerinde influence sahibi olan grupları açıkça söylüyor zaten. (Kiss, Ramones, Frank Marino, Uli Roth, Angel..) Marty Friedman hiç bir şey dinlemeden doğrudan gam mı öğrenmiş?
   
 11. Progresifin öncü gruplarının yaptığı işler bana saçmalatmaca olarak geldiği için bakış açısını çöpe atıyorum çünkü sadece kendini metal elitisti olarak görmek isteyenlerin özellikle isimlerinin başlarına eklediği bir sıfattan ibaret. Progresif olan Death'tir ama Chuck bir kere bile "Aşın bu kafaları gelişin metal değişti 80lere sıkışmayın" dememiştir aksine Metal bir bütündür olarak bakmıştır. Neyse uzamasın bu.

  Şu yazdıklarımdan şarkı dinlemekten ziyade gam öğreni anladıysan gerçekten nickinin hakkını veriyorsun hocam. Bak ne demişim her çeşidini dinlemeye çalış sadece önceliğin olayı buralardan kapmaya çalışmak olmasın altyapını geliştir sonra bu gitaristler nasıl kendi altyapılarını dinleyicilere aktarmışsa sen de onların izlediği yolları takip ederek kendi birikimini aktar. Marty üzerinde etkileri olan grupları biliyorsan daha gençliğinden beri devamlı uzakdoğu ve asya müzikleriyle ilgilendiğini oradaki kalıpları kendi müziğine aktardığını da söylediğini bilirsin.

  Nasıl öğrenilir diyorsan mesela bunu açarsın sonra sapın her yerinde denersin böylelikle şarkıdaki licki ezberlemek yerine kendi hafızana olayın bütününü koymuş olursun sonra gönlünde nerede geçiyorsa uygun biçimde kullanırsın o kullanımı da dinlediklerinle şekillendirirsin.
  http://www.premierguitar.com/ext/re...e7-b140-49be-a80d-f25a3f6798f5.JPG?1371672487


  Bilmem daha ne kadar açık olabilirim "Marty Friedman hiç bir şey dinlemeden doğrudan gam mı öğrenmiş?" diye anlayan birine.
  Entry - nick uyumu (y)
   
 12. Bu nicki özellikle almıştım. Nick - entry uyumu yazanlarla anında ilişiğimi kesiyorum çünkü seviyeli bi tartışma ortamını haketmiyorlar. At gözlüğü takmaya devam :)
  Dipnot: yolladığın link alakasız ve gereksizdi.
   
 13. Öncelikle, bu yazının bir linki varsa alabilir miyim ?
  Kafanız bayağı karışmış:) Başlık çok daha farklı bir içeriğe sahip, ama siz yazdığınız şeyler ile konuyu başlıktan çok saptırmışsınız. Millet de altına "şunu dinle bunu dinle" yardırmış:)
  Dünyada bir sürü müzik dinleyen insan var. Bunların kaçı müzik üretiyor sizce ?
  Mesele yaratıcılık için ne çaba sarfettiğinizle ilgili. Siz öyle bir yazmışsınız ki, müzik dinlemekten zaten bir şeyler üretmeye fırsatınız yok gibi gözüküyor:)
  Başka gitaristleri hiç dinlemeyen, hatta kendi tarzında yapılan diğer işleri hiç dinlemeyen ve başka türlerden ilham alan pek çok müzisyen var. Eğer farklı şeyler yapmak istiyorsanız ben bunu öneririm. Pek çok şey dinlediğinizi iddia etmişsiniz, ama bu pek çok şey içerisinde çok da "farklı" şeyler göremedim. Verdiğiniz örnekler popüler ve hatta tüketim müziği örneklerinden ibaret. Barok müzik veya empresyonist bestecileri dinler misiniz mesela ? Ya da 1960lar sonrası caz müziğinden örnekleri ?
  Gerçekten çeşitlilik yaratabilmek için güvenli alanınızın dışına çıkmanız gerekir. Yani kulağınıza hoş gelenin ötesinde, ilk bakışta size tuhaf, anlaşılmaz veya karışık gelen şeyleri de dinlemek için çaba sarfetmek gerekebilir. Aksi takdirde, pek çok tarz dinleseniz bile aynı şeyi dinliyor olmanız olasıdır. Bu da sizi çok bir yere götürmez.
  Bu konuda en iyi örneklerden birini, Symphony X'in gitaristi Michael Romeo'dan işitmiştim. Dream Theater'dan sonra nasıl bir sürü kopya ve birbirine benzeyen gruplar çıktığını anlatıyordu. Çünkü Dream Theater bir sürü kaynaktan beslenerek iş yaparken, onları taklit edenler sadece Dream Theater dinliyordu belli ki. Romeo'ya kendi favori müzisyenleri sorulduğunda adam doğrudan film müziği ve kalsik müzik bestecilerinden örnek vermişti (John Williams, Gustav Holst...)
  Elbette işin teorik kısmı da önemli. Bir ucundan kendinizi bu alanda da geliştirmeniz lazım. Pek çok gitarist sadece solo kafası ile çalışıyor. Herhangi bir rock veya metal gitaristine sorun, "drop2 ve drop 3 akor çevrimlerini biliyor musun ?" diye. Yüzünüze mel mel bakar muhtemelen. Çünü gitarı armonik bir enstrüman olarak çalışmaz çoğu. Pek çoğu temel triadları bile bilmeyebilir. Oysa bunlar insanın ufkunu gerçekten de açabilecek konseptlerdir.
   
  dream, blackfriday666 ve geçmeyen_grip bunu beğendi.
 14. Ben de Michael Romeo'nun Dream Theater hakkındaki bahsettiğiniz konuşma hakkında link istiyorum mümkünse.
   
 15. Beyler kusuruma bakmayın ama bişey diyeceğim,

  Toplum o kadar kamplara ayrılmış, birbirine o kadar düşman olmuş ki uyduruk bir forum konusunda bile hiç yok yere birbirine giydirebiliyor. Eminim ki hepiniz yaşını almış, aklı başında, medeni insanlarsınız. Yapmayın, ayıp oluyor...

  Şimdi,

  Konu ve mesaj birbiri ile çok alakasız ama aklım yettiğince cevap yazmaya çalışacağım. Çok müzik dinlemek yaratıcılığı nasıl öldürüyormuş çok merak ettim. Bunu yazan/çizen kimse oturup birlikte bir çay içmek, anlamaya çalışmak isterim. Bana kalırsa olabildiğince çok, ve de değişik türden müzik dinlenmeli.

  Benim tavsiye edebileceğim müzik türleri:

  - Her dönemden klasik müzik,
  - Olabildiğince ve kafan kaldırdığı kadar jazz (mümkünse her dönemi ve de contemporary jazz)
  - Metal müziğin kafanın kaldırabildiği her türlüsü
  - Belki alakasız gelecek ama Türküler.
  - Flamenko

  Neden Türkü dersen öyle türküler var ki, melodisi olsun, ritm dizilimi olsun insana ilham verebiliyor. İki örnek vereyim, "Çayda Çıra" mesela. 10/8 ritm ile çalıyorsun ama aksak ritm olsa bile batı müziği 10/8'ine göre daha farklı. Son vuruş off the beat çalınıyor. Bir diğer örnek ise "Acem Kızı". 15/8'lik ritm üzerine kurulu bir Türkü. Daha ne diyeyim bilemiyorum.

  Sevgiler..
   
  Flamenco ve intruder bunu beğendi.
 16. Kendi altyapini hazirla programla looper pedalla yada ritim kaydet. Onun ustune dogaclama takil.
   
 17. Vay be. En sevdiğim gruplardan biri Opeth. Demek böyle de görülebiliyormuş.
   
 18. Sevgili kardesim iyi bir muzik dinleyicisi olmak kesinlikle yaraticiliga olumlu etkisi olan birsey ve diger arkadaslarin da onerdigi gibi farkli muzik turleri ve farkli tarzda gitarcilar dinle al di meola dan tut john mclaughin a,hendrix e clapton a,peter green den tut,eddie van halen a kadar bu liste uzar gider.Eger progresif rock dinleyeceksen Yes diye bir grup var onlari dinlemeni siddetle tavsiye ederim(tales from topogrophic ocean).Bir yerde rhcp nin gitaristi John frusciante nin stadium arcadium albumunu yaparken eve kapanip 60 li 70li yillari dinleyip iyice ozumseyip oyle studyoya girdigini okumustum.
   
 19. Cenk Erdoğan-Kara kutu tamamını dinlemenizi tavsiye ederim.Kulağınız biraz komalara ve farklı akord düzenlerine alışır.Ayrıca mükemmel bir albüm gitarın tek başına bir şeyler anlattığı bir albüm.

  Flamenko gitarı bir araştırın paco de lucia dinleyin ufkunuzu açacaktır.

  Klasik müzik dinleyin tavsiye edebileceğim youtube kanalı Voices of Music

  Progressive metalde yararlı olacaktır nevermore u şiddetle tavsiye ederim.

  Özgün olmak için özgün müzikler dinlemeniz gerekiyor gerisi sizin hayal gücünüze bağlı..
   
  Oranger bunu beğendi.
 20. Ben de başlık çerçevesinde kendimce birkaç öneride bulunayım. Öncelikle daha orjinal melodiler için daha iyi duyan bir kulak gerek. Nasıl olacak, al gitarı eline hiç alışık olmadığın şarkıların akorlarını bul dinleye dinleye. Baştan sona. Üstte de bahsedilmiş, Türk Halk Müziği bunun için biçilmiş kaftan. Bazen öyle akorlar çıkıyor ki ağzın açık kalıyor. Pop, rap gibi tarzlar da gerçekten işe yarıyor.
  Teknik de önemli bana kalırsa. Ben ruhumu katıyorum içten çalıyorum deyip de kolaya kaçmamak lazım.
  Ve son olarak yine Üstte bahsedildiği gibi bu işin asıl anahtarı "looper" İnsanı çok kısa sürede çok geliştiriyor. Ama bunu yaparken doğaçlamadan çok beste mantığı ile düşün. Yani şu: akor yürüyüşü, ana melodi, solo. Bunun için yegane önerim, Akın Eldes. (Tek Başına konseptli videolarını izlemeni öneririm)
  Naçizane önerilerim. Saygılar...
   
  Fuckir Pitch bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş