Youtube Eşleşen Üçüncü Taraf Içeriğine Itirazda Bulunmak

'Müzik - Genel' forumunda cemkazim tarafından 23 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar, Youtube'a 7-8 ay önce kendim seslendirip koymuş olduğum duman'ın bir solosuna 2-3 ay önce telif hakkı uyarısı gelmişti. Bugün ise adsense hesabı ile ilgili araştırmalar yaparken kafam yine bu uyarıya takıldı ve Youtube'a girip bu uyarıya itirazda bulundum. Söz konusu vidyomda telif hakkını ihlal eden birşey bulamadım ben açıkçası. Vidyoda duman'ın bestesinin orijinalini kullanmadım, sadece back olarak gitarda akor basıp üzerine sololarını seslendirdim. Bunu benim gibi yapan milyonlarca kişi var Youtube'ta. Direkt alıp kullanmadığım için bir sakınca görmedim. İtirazda bulunurken ise "İtirazınız gereksiz bulunursa youtube kanalınız fesh edilecektir" gibi bi ibare gördüm ve zaten bir kaç aydır beni tereddüt ettiren şey de buydu. Sizce itirazımda haklı mıyım? Kanalım bu yüzden kapanabilir mi?
   
 2. Bildiğim kadarıyla Youtube'da cover yayınlayabilmek için telif hakkına sahip yayıncı şirketten izin almak gerekiyor. Fair Use geçerli değil diye biliyorum.
  Tek bir videodan da kanalın kapatılacağını sanmıyorum, sadece copyright gelen videonun ayarlarından enable adsense ads for this video seçeneğini deaktif ederseniz sorun çıkmaz.
   
 3. İtirazda bulunamazsın. Beste sana ait değil. Cover da olsa o cover sayesinde video kenarında ya da başlarında/sonlarında görüntülenecek olan reklamların gelirlerin hepsi orjinal sahiplerine gider. Senin itirazın da o noktayı ilgilendiriyor zaten. Bu telif haklarıyla alakalı uyarıya itiraz etmeyerek kendi içeriğinin gelir amacı gütmeksizin sorunsuz bi şekilde yayınlanmaya devam etmesini sağlayabilirsin.
   
 4. Aynı şey benim de başıma bela oldu, iki video yayınladım ( medyalar içinde 2 videoya link var ) ikisinde de aynı şey oldu, itiraz ettim. Çünkü telefon ve tabletlerde kısıtlama getiriyor, itiraz edince kısıtlama kalktı. Henüz ikincisi kalkmadı. 30 gün içinde cevap gelecekmiş ne cevabıysa. Tonla vidyo yayınlanıyor turkrock'da da, bir kaç kişiye sordum bizim haberim yok dediler. Arkadaş bu bir benim başıma mı geldi derken bu başlığı gördüm. Yutupda takip ettiğim tonla bass cover çalan yabancı user var, onlar nasıl halletti bilmiyorum ama garip birşey. Benim yaptığım orjinal track üstüne ( basları olmayan ) birebir aynısını çalmak, ve aynı tonu da yakalamaktan ibaret bir vidyo. Diğer userlar da aynı şekilde çalıyor ama miks filan hak getire, bas gitar önde lömbür lömbür gidiyor acaba o yüzden yutup algoritması müziği tanıyamıyor mu diye düşünürken, bazen basın tamamen sutuğu alttaki müziğin çaldığe yerler duyuluyor. Müziği tanıyacaksa olsa oradan tanır diye düşünmeye başladım, fakat sorun yaşayan pek yok, anlamış değilim. İtiraz mavzusu var, yutupda videoları bile var ama yine de kafamda netleşmedi. İtiraz seçenekleri farklı farklı.
   
  Son düzenleme: 23 Ağustos 2015
 5. Ben zaten bu videonun "para kazanma" işaretini kaldırmıştım daha ilk koyduğum zamanlar. Ve de şunu söylemem gerekirse Youtube'ta benim gibi milyonlarca kişi var cover yapan. Bunu yaparken de yüksek merciilere gidilmediğini düşünmekteyim. Benim yaptığım sadece şarkıyı yorumlamak.

  Beste bana ait değil evet ama ben bu şarkıyı yorumladım. Para kazanmak gibi de bi derdim yoktu en baştada. Ama kanalıma koyduğum özgün parçalarımdan da para kazanmayı elbet istiyorum. Bunun için de adsense hesabına bugün yeni başvurdum ve aklıma bu videodaki telif hakkı uyarısı geldi. Tarafıma adsense hesabı açılmaz belki diye düşünerekten itiraz ettim. Ayrıca Youtube kendisi şu seçeneği sunuyor;
  "Başka birinin şarkısını yorumlaydıysanız bile bu içerikten para kazanabilirsiniz."
  Yine de sorun çıkarabilecek bir durum olduğundan en başında yaptığım gibi bu videodan maddi kazanç sağlamayı tercih etmiyorum.

  Evet ben de hiç duymamıştım. Bir sürü gitar solosu çalıp youtube hesabına koyan arkadaşım var ama hiç birinin başına böyle birşey gelmemiş. Belki de birileri bu videoları şikayet ettiğinden uyarı geliyor olabilir. Bir de bu Youtube'ta ses tanıma teknolojisi gibi bir programvari birşey varmış, direkt benzeşen şarkıları eşleştirerek telif hakkı bilmemnesini otomatik olarak uyarı olarak yolluyormuş sanırım. Bu arada "orijinal track üstüne" dediğiniz sanırım şarkıyı kanallara ayırıp çalmak istediğiniz enstrümanı siliyorsunuz yada internetten orijinal backing track'ini buluyorsunuz? Bu durum sizin için sakıncalı olabilir. Çünkü bu durumda Youtube telif hakkı uyarısı vermekle haklı görünüyor gibi. Size tavsiyem müzik programlarıyla kendi backing track'inizi oluşturmanız. :)

  Yorumlarınız için teşekkür ederim :)
   
  Son düzenleme: 23 Ağustos 2015
 6. Binlerce böyle video var, enstruman silme hele bas silme filan gibi birşey mümkün değil. Şimdilik. Sırf benim takip ettiğim userların binlerce videosu var orjinal track üstüne. Öbür türlüsü her şarkıyı tek tek enstrumanlarını yapman günler sürer.
   
 7. @cemkazim aldığınız telif hakları uyarısı spesifik videolara ait olur zaten. Tüm hesabınızı kapsamaz. Yani duman coverıyla alakalı videonuza gelmiştir uyarı sadece ve benzeri videolara.
  Onun dışındaki prodüksiyonu 100% size ait videolardan youtube kanalınız üzerinden sorunsuz bir şekilde para kazanabilirsiniz elbet. Bu bahsi geçen durumda hak iddia etmemen yararına olacaktır.

  Bir başka arkadaşın paylaştığı videoların tabletler üzerinden izlenememesi zaten senin yaşadığın olayla alakasız.

  Edit eklemesi: Parçayı yorumlamak 100% size ait yapmıyor. Çok derin yorumladın baya bi değiştirdin 99% luk bir emek söz konusu olsa bile bu konuda yapabileceğin bir şey yok. Maddi getirisi orjinal besteciye gider sadece.
   
 8. Hazır herhangi birşey var mı? Yani vokal, drum, bass hepsini sen mi çaldın? Eğer herhangi hazır bir altyapı varsa büyük ihtimalle oradan yemişindir.
   
 9. Ben dediğiniz süreci hızlandırarak 20 dakikaya indirgedim. Mixleme denilen bir olayla tüm enstrümanları tek tek çalıp video ile en son çıkardığım ses dosyasını senkronize edip exportluyorum. Enstruman silme olayları mümkün fakat .mp3 uzantılı ses dosyalarında yapılamaz şimdilik. .wav dosyaları kanal kanal kaydedildiğinden bir .wav dosyasında 10'dan fazla kanal bulunabilir. Bu dosyayı Cubase ile açarak istenilen kanallar silinebilir. Tabi stüdyoda mikrofonlama ile alınan ham dosya üzerinde geçerlidir. Neyse konudan fazla uzaklaşmadan daha önce ben de düşünmüştüm orijinal track olayını ama benim aklıma yatmamıştı telif hakkı uyarısı gelirse diye. 1 ay için netice belli olacak. :)

  Dediğiniz de haklısınız evet ama bugün itiraz da bulunmuş oldum yine de. Ama yarın öbür gün başka cover videom şikayet edildiğinde silmek zorunda mı kalacağım? Bir kanalın 3 uyarı hakkı varmış diye duydum bi yerde. O zaman bu işe hiç girmeyelim daha iyi.
   
 10. " Bir başka arkadaşın paylaştığı videoların tabletler üzerinden izlenememesi zaten senin yaşadığın olayla alakasız " derken beni kastettiyseniz ki benim başıma geldi yukarıda yazdığım gibi, bu kısıtlamayı üçüncü taraf telif hakkına dayandırıyor. Yani alakasız değil. Ya da bilmediğim başka bir şey var. Doğrusu bu kısıtlama durumu çok garip, böyle birşey yaşadınız mı ? Sizin de videonuz vardı yine yutuptan buraya linkli. Böyle birşey olmadı herhalde anladığım kadarıyla.

  Ayrıca konumuz değil ama enstruman silme filan diye birşey yok, ben ses mühendisiym, az çok biliyorum bu işi.
   
 11. Yok hayır bateri dahil herşeyi ben yazdım. Vokal yok tabi de benim ilgilendiğim kısım gitar solosu. Yani drum, bass ve gitar soloyu ben yazıyorum.
   
 12. @cemkazim size gelen uyarı videoyu silin diye gelmiyor ki? Gelen uyarıyı düzgün okumanızı tavsiye ederim. Uyarıda videonuzun başkaları tarafından sahiplenildiği, ve sizin o videonuzun izlenmesiyle ya da yanındaki sağındaki solundaki reklamlara tıklanmasından kaynaklanan maddi getirinin kendilerine transfer edileceğini onaylamış oluyorsun sadece. Bunu onaylamış olmanla beraber video yine sana ait senin kanalında sorunsuz bir şekilde yayınlanıyor. Bu esnada o çok sevdiğin Duman grubu ya da anlaştığı müzik şirketi neyse bir güzel senin videondan gelen paraları yiyor :)

  Cover yaparak da para kazanabilirsin bu arada ama coverladığın parçaların orjinal sahiplerinin buna izin vermiş olması gerek. Duman demek ki buna izin vermiyor.
   
 13. "Silmek zorunda mıyım?" derken kanalım fazla uyarı alırsa kapanma tehlikesine girer diyerekten sordum. Nabalım telif hakkı uyarısı gelenleri kaldırıcaz artık. :) Bu arada Duman da ayıbın en büyüğünü yaptı gerçekten, milyonları götürüyorlar bizim videomuzun 1-2 lirasında gözü var. :)
   
 14. Bi yanlışın olması muhtemel. Senin aklına yatıyor mu telfi haklarının bilgisayar tarafından izlenen videoları kapsamayıp tablette izlemeye gelince vay efendim telfi hakları ihlali git bilgisayarda izlet izletiyosan.. gibi. Ben bunu youtube'un bir sistem hatasıdır diye düşünüyorum. Sonuçta öyle ya da böyle bu arkadaşın sorunuyla senin yaşadığın özünde alakasız şeyler :)
   
 15. Kapanma tehlikesi yok çünkü sana ait, eşleşen 3. taraf içeriği tespit edilmiş videolarında hiç bir şey yapmazsan otomatikman youtube'un sistemi onların şartlarını kabul ettiğini farzediyor. Uyarı gelsin ya da gelmesin. Sen standart youtube lisansıyla cover video yüklemeye devam et gelen uyarılara da tepkisiz kal ve sorun yaşamazsın. Ama adamlara kalkıp itiraz edersen bu duruma onlar da inceler ve parçanın sana ait olmadığını görürler ve orjinal sahibi de izin vermiyordur. Bu durumda adamları boşuna ve haksız yere oyalamış olursun. Belki o 3 hakkın varmış mevzusu bununla alakalı olabilir. Asılsız yere 3 defa itiraz eder ve haksız çıkarsan adamlar artık seninle uğraşmak istemeyip hesabını kapatabilir gibi gibi...
   
 16. İşte yutup da zaten bu saçma tanımlama için ( sistemin otomaik yaptığı bir şey ) itiraz hakkı veriyor olabilir. Öyle olsa milyonlarca video aynen müziği çalıyor, silinme filan da yok, adamı 5 yıldır takip ediyorum yüzlerce video, onbinlerce tıklama. Böyle tonla isim var, hepsi mi telif için izin aldı, pekala tablette telde açıyor videoları, demekki itirazla oluyor gibi görünüyor. Neyse bunun çözüm yeri bura değil, iyi oldu bu dertten muzdarip olanların bakacağı tek Türkçe başlık oldu. Faydası o. Herkese iyi akşamlar.
   
  cemkazim bunu beğendi.
 17. Dedikleriniz gerçekten aklımda oturmayan bir kaç şeyi düzenledi. Belki de dediğiniz gibi uyarı gelsin tepkisiz kalalım dursun öyle kenarda.
   
 18. Bu arada yüklediğin videolarda içeriğin kime ait olduğunu ve hangi eserlerinin olduğunu olabildiğince net yazmalısın. Duman - abc solo cover/lesson gibi. Gider videonun adını örneğin "benim solom nassı çalıyim ama? " gibi bir şey koyar duman gurubundan biraz bile bahsetmezsen buna da uyarı alırsın :D İşte bu tür uyarıya tepkisiz kalmaman gerek tabi ki.
   
 19. Yok yok öyle egoist bir tavrım yok Allah'a şükür :) Videonun her yerinde Duman yazıyor. Videodaki parçanın başka bir parçaya benzediğini görüp te onu göremezse hakkaten şaşırım Youtube'a :D
   

Bu Sayfayı Paylaş