Metronom Nasıl Kullanılır?(yardım)

'Müzik - Genel' forumunda ilkerveotesi tarafından 28 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

 1. Evet arkadaşlar oldum olası nefret etmişimdir bu metronomdan.Bir egzersizi metronomla yapmak tam bir eziyet benim için.Ama bu konuda yapacak bişey yok.Konuya geleyim.Bu metronomu ben yavaş bir tempoda (60 - 80bpm) başlatıyorum, daha sonra 2 şer 2 şer hızlandırıp aynı egzersizi bıkana kadar yapıyorum ve cidden bıkıyorum da.Sizler nasıl kullanıyorsunuz bu metronomu , gitar çalarken sıkılmamak için verebileceğiniz bir tavsiyeniz var mıdır?Teşekkürler .
   
 2. metronomla ayni egzersizi surekli yapmak yerine sarki ogrenip metronomla calarsan yada kendi yaraticiligini kullanip metronomla birseyler uretirsen emin ol sikilmiyaksin..
   
  Mustafa İLKER ve ilkerveotesi bunu beğendi.
 3. 2-2 yerine 10ar 10ar ya da duruma göre 5er artırırsan daha az bıktıracaktır. 2-2 gerçekten işkence olmalı.
   
  ilkerveotesi bunu beğendi.
 4. Belli bir noktadan sonra tek seferde 10 bpm hızlanmak imkansız olur. Basit davul ritimleri yazıp üzerine çalışırsan zevkli hale gelir.
   
  ilkerveotesi bunu beğendi.
 5. Ben davul loopu olarak yapıyorum daha rahat oluyor. Bip-bip-bip-bip sesleri itici geliyor. Ayrıca davulla çalışmaya alışıca provalarda davulcu ritim kaçırsa bile belli olmuyor pek :D
   
  ilkerveotesi bunu beğendi.
 6. Sıkılma durumu varsa, Sergen Yalçın'la sıkıntı var.

  Ben yeri geliyor 2 hatta 1'er 1'er yukarı çıkıyorum. Standart olarak 4 bpm arttırıyorum. Tabi kendi seviyemi bulmuşsam. Yani bir egzersizi en rahat hangi metronomda yapıyorsam, onu ayarlıyorum ve ciddi bir hız söz konusu değilse, bir sonraki adım 4 bpm fazlasıdır. Ha bu sıra 5 bpm arttırıyorum. Ancak daha fazla arttırmayı önermem, hele bunu sıkılmamak adına yapmak bence çok yanlış. Müzisyen sabretmeyi bilecek. Yoksa hedefler gerçekleşmeyebilir.

  Davul ile yapmak bir nebze daha iyidir elbette ama yine de her ne olursa olsun gitarla iç içe olmak sizi sıkmasın ya :) Geleceği düşünün, çok daha gitara hakim olduğunuzu düşünün, neredeyse her istediğinizi yapabilecek düzeye geldiğinizi, kendinizi rahatça ifade edebileceğinizi düşünün. Elbette ilerledikçe, daha zor etütler çalışacaksınız fakat o gitara hakim olma hissi gitarı daha zevkli kılacak. Ama o aşamaya gelmek için, en azından şimdilik o 'sıkıcı' gördüğünüz dönemi atlatmanız lazım. Etütlerin kendisi, ya da metronom sesi.. Bunlara alternatif yaratmak yerine bence bizi gazlayacak olan şey, 'gelişimi görmek' olmalı diye düşünüyorum. Sevgiler, saygılar.
   
  koray7, ilkerveotesi, tunckk ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 7. Davulla iyi oluyor evet ben davul programı bulamadım temposu ayarlanan işte 4/4 3/4 falan ölçüler ayarlanan. Guitar Prodan tekrara bağlıyorum davulu diğer sesleri kapatıp. Ama hani varsa elinizde bu tarz bir program daha iyi olur :)
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 8. youtube da bir sürü davul loop'u var mesela 150 bpm drum beat falan yazarsan çıkar ben öyle çalışıyorum. metronom bir süre sonra cidden acayip sıkıcı oluyor. hele bir de benim gibi hiperaktif bir insansanız vay halinize :D
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 9. Metronom yerine PC Drummer kullanıyordum. Eski, küçücük bir program.. Kullanımı çok basit ve sesi bu amaç için de fazlasıyla kaliteli. Trial versiyonunda ne eksik bilmiyorum.

  Bir deneyin derim.- > PC Drummer - Create Professional Drum Tracks
   
  Son düzenleme: 28 Ağustos 2015
  ilkerveotesi ve Wasp bunu beğendi.
 10. Çok teşekkürler herkese.Drumla çalışmak için akıllı telefonunuzdan uygulama indirmek de bir alternatif olabilir.
   
 11. Drum sample var internet üzerinde bolca ücretsiz olarak. Dilediğiniz bpm ile aratıp bulabilirsiniz.
  Hatta bazısını kesip, kısaltıp tekrar başa dönecek şekilde loop ladığınızda, hiçbir programa gerek kalmaksızın bilgisayar üzerinden müzik çalarınızda tekrar başadönüp çalacak şekilde tek başına listelelerseniz (mp3 çalar veya telefonda olur) çok güzel metronom görevi görür.
  Dosya boyutu olarakta çok düşük yer kaplıyorlar bilginize (kilobyte geçmez çoğu).
   
  Son düzenleme: 29 Ağustos 2015

Bu Sayfayı Paylaş