Nasıl Müzisyen Olabilirim ? (davul)

'Müzik - Genel' forumunda proxys tarafından 29 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar. İşin aslına bakılırsa 1 yıldır davul dersleri alıyorum. Fakat kendime müzisyen diyemiyorum. Ders aldığım kişi çok tecrübeli yaşça büyük işinde usta birisi. Yanlış hatırlamıyorsam 60lı yaşlarda. Ama hala üst düzeyde davul çalıyor. Fakat 1 yıldır metod kitaplarıyla çalışıyorum sadece. El ayak tekniklerini ilerletip farklı farklı teknikler öğrenmek dışındada bir ritim kitabından yüz küsür farklı ritmi ders olarak verdim. Tarz olarak caz, funk kitaplarından eğitim görüyorum. Fakat şarkı çalma birileriyle birlikte çalma tecrübem hiç yok. Sanki bi gruba girsem davula otursam saçmalayacakmışım gibi. Oysaki ataklarım vs de ritimlerde iyidir fakat şarkı başka gibi geliyor bana. Ayrıca maddi durumlardan dolayı kendi davulumda yok. Haftada 1 2 pratik 1de ders yapıyorum stüdyoda. Kalanı her gün evde teknik geliştiriyorum. Son zamanlarda telefonda Songsterr uygulamasını buldum. Örneğin en son metallica - sad but true şarkısını çaldım. Bir iki yerinde zorlansamda ataklar dahil hatasız çalıyorum. Tabii notalara bakarak. Bu tarz şarkılara bakma sebebim kolay olmaları. Fakat daha zor şarkılar beni zorluyor acaba ben mi aceleci davranıp üst düzey çalmaya çalışıyorum bilmiyorum. 1 yıldır ders alıyorum 5 6 teknik ritm ve solo kitabında iyi ilerliyorum ama şuan haydi grup kuruyoruz gel deseler yapacağımı sanmıyorum. Çoğu şarkıları daha songsterde notalarına bakmadan çalamıyorum bile. Belkide tecrübr eksikliği. Bu sene üniversite için izmire gidicem. Derslerimde yarım kalıyor. Davulumda yok. Ama ben devam etmek hatta ilerlemek istiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum davulcu arkadaşlar ve diğer bilgili arkadaşlar.
   
  Son düzenleme: 29 Ağustos 2015
 2. Öncelikle foruma danıştığın için teşekkürler. Bu soruna virtüözlerin virtüöz gitaristi Guthrie Govan dan bir alıntı yaparak cevaplamak isterim. "Müzik bir dildir, kendini ifade etme yoludur. Eğer konuşaçak kimsen yoksa dil bilmenin de bir anlamı yoktur. Müzik, kendini bir odaya kitleyip hayattaki tek arkadaşının metronom olduğu bir hayattan ibaret olmamalıdır. Müzik, insanlarla beraber insanlara sunulan bir şeydir." Kendim gitarist olduğum için belki davulcu arkadaşlar daha iyi yardımcı olur ama, bir enstrumanda gelişmek, o enstrumanda ne kadar zaman geçirdiğine bağlıdır. Zaman geçirmekten kastım sadece metronom ve etüdler değil, enstrumanından çıkabilcek değişik sesleri keşfetmek gibi algıla. Ama derslerim yarım kalacak demişsin ve bir davulum yok demişsin, bu biraz sıkıntı tabi gelişmeni yavaşlatır. Ama sadece müzik dinlerken bile çalışabilirsin. Müzikteki davulları dinlerken kafandan ritmi ayıklamaya çalış, yani kendi kafanın içinde davulun başına otur. Ve yapabilirsen iki haftada bir derslerine devam etmeni tavdsiye ederim heveslisin çünkü. Üst düzeye çıkmak da göreceli bir kavramdır. Sen elinden geldiğince çalış, fark etmeden geliştiğini göreceksin zaten. Umarım yardımcı olabilmişimdir :)
   
  rockstar orhan ve Kutay_ bunu beğendi.
 3. Ayrıca Ege'nin dediklerine "dinlemenin" önemini de eklemek isterim. Dinleme repertuarın geniş olacak, Buddy Rich ten Mike Manginiye, Jeff Campetelli den Marco Minneman a, Mike Portnoy a , Virgil Donati ye hakikaten "devrim" niteliğinde işler yapan adamları bir dinle. Bu insanlardan hoşuna giden tarafları al, kendi sentezini ve yorumunu oluştur. Tekniğin tabiiki önemli ama kendine bir grup topla, stüdyoya gir, beraber çalmanın keyfini sür. Ama bunların hepsi için önce bol bol dinle, en ekstrem türlerden en sıradan gözükenlere dinle. Ve önceliğin bir parçayı çalarken hatasız çalmak değil o kompozisyonu yapan adamın vermeye çalıştığı hissiyatı yansıtmak ve o kafaya girmek olsun. Lars Sad But True yu nasıl bir tuşede çalıyor, nasıl suratlar yapıyor, incele. Sen parçayı çalarken ne hissediyorsun, ona bak onu yansıt.
  Uzun lafın kısası, keyfine bak, rahatla biraz, tekniğini sürekli ilerlet ama müziğin asıl amacını unutma.
  Bileğine kuvvet, kolay gelsin.
   
  ege621 bunu beğendi.
 4. Öncelikle, kendini 60 yaşında adamla kıyaslama. Müzikal açıdan, 60 yaş demek, moruyup elden ayaktan düşmek, bütün gün bir köşede alzeimer hastası gibi tir tir titremek, bunayıp saçmalamak değil, aksine olgunluk ve oturmuşluk ifade eden bir yaştır. BB King'i düşün, 88 yaşında, sekiz konser kala sağlık nedenleri ile turne iptal etmek zorunda kaldı. Neredeyse 89 yaşında sahnede solo atarken farkına varmadan can verecekti.

  Kendine de fazla yükleniyorsun bence. Niyetin olduktan sonra, grup işlerine gireceğin bir zaman da, kendi davulunu alıp evde nasıl susturacağını düşüneceğin gün de gelir elbet. Bir yılda kimseden üst düzey gitarist, bassçı, piyanist, kemancıi klarnetçi, darbukacı, davulcu olmaz.

  Müzisyen olmaya gelince, Müzisyen olunmaz, doğulur. İçinde müziğe karşı bir eğilim, sevgi varsa, ama amatörce, ama profesyonelce çalarsın. Yeteneğin azdır, çoktur vs. onlar zamanla ortaya çıkar. Bazı şeyleri de oturtmak için çok çalışmak, bol bol pratik yapmak gerektirir.

  Garibine gidecek bir tavsiye, Lars çalış ama Lars'a sakın özenme. İyi veya kötü davulcu olması bir yana, özgün işler yapmış olmakla beraber tuşesi, tekniği açısından hatası bol, örnek alınacak adam değil bence. Ona gelene dek Snowy Shaw hatta Kim Ruz, Bill Andrews çalış daha iyi.

  Kolay-zor diye de ayırma, kafana takma. Kolayı becermeden zora sıra gelmez zaten. Davul ayrı bir dünya. Grupta bir ritim içinde, her organı ayrı telden çalan, ayrı ayrı organize olması ve bu yüzden de beynini dörde bölüp bunları uyum içinde çalıştırması gereken canlı türüdür davulcular. İki el ayrı organize olacak, ayaklar ritime göre bu ikisine ayrı bir uyum sağlacak, yeri gelecek bir ayak hihat ile aç-kapa oynayacak. Kolay iş mi?
   
 5. Öncelikle yorumlarınız için teşekkürler. Ege621'in yorumunu okurken sanki davul hocamla konuşur gibiydim. O da aynılarını söyler hep. Teşekkürler.
  ugurkoc yorumlar için teşekkürler aslında benim hocamında dediği ama göz ardı ettiğim bi konuda rahat olmak konusunda yorum yapmışsın bunu dikkate alıcam teşekkürler.
  hackeiommi'ye gelicek olursam haklısın dabulun bu kadar zor olacağını hayal bile etmezdim. Ve senin dediğin gibi Lars'a özenme durumunda değilim kendisinin aman aman işler yaptığını düşünmüyorum. O tarz müzikleride severek dinlesemde genelde kendime örnek aldığım kişiler Buddy Rich, Joe Morello gibi kişiler.
  Hepinizin tavsiyelerine dikkat edicem. Daha rahat olmaya ve çok fazla müzik dinlemeye çalışıcam. Sanırım şuan tek sorunum davulumun olmaması ve 1 yıl yurtta kalacak olmam. Umarım İzmir'de beni aralarına kabul edecek hobi için stüdyoya gidip çalan bi ekip bulabilirim. Tekrar teşekkürler hepinize
   
  ege621 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş