Sex Pistols

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda Grunge tarafından 9 Şubat 2004 tarihinde açılan konu

 1. :evil:
  Sex Pistols bir (PUNK ROCK)gruptan beklediginiz herseyi size veriyor
  1. Politik olaylar
  2. Asilik ve baskaldırı
  3. Muthis Sozler
   
 2. bi dönek olmasalardı.. ama yine de saygı....
   
 3. Şu ingilteredeki bbg tarzı bi programa katılacağı haberi ben üzmüştü.
   
 4. Başlık açarken underline, bold v.s. gibi kodları kullanmayın.. Gözükmemesi bir yana, forum düzeni açısından sakıncalıdır..

  Başlık yeniden düzenlenmiştir..
   
 5. girdi ama cok küfür etti diye attilar rotten ibnesini :D
   
 6. Oh oh...En sonunda babaların başlığı açılmış,raton da gelsin de konuşsak doya doya! :wink:

  Valla ne diyeyim...Offspring ile başlayan müzik maceram,yaptıkları müzik türü hakkında karmaşalar,Roll dergisini edindikten sonra Punk'ın tarihinin öğrenilmesi,(Malcolm McLaren,John Lydon/Johnny Rotten ve bilimum İngiliz Punk insanlarıyla yapılmış röportajlarla beraber) Sex Pistols mp3'ünü indirdikten sonra duyduğum heyecan(İlk dinlediğim Anarchy In The UK'dir.) Johnny'nin kaos sesi,müzikteki anlamsızlığa tam zıt sözlerdeki iğnelemeler vs. vs...

  Sex Pistols,sadece İngiltere için değil,Dünya için de önemli bir gruptur ve o döneme bağlı olarak insanları baya etkilemiştir.İngiltere hükümetine karşı söylenen cesur şarkı sözleri,gamalı haçlar,giyimlerindeki acayiplik;4 saat boyunca hazırlanmalar vs...

  Yalnız Sex Pistols,çok tartışmalı bir gruptur.1975'te kurulmuş (tam tarih o olmayabilir ama öyle olması lazım...) Punk'ın yaratıcıları olarak gösterilen,aslında Malcolm McLaren'ın Amerika'da gördüğü modayı ve müziği İngiltere'de birkaç hasta ve her şeyini kaybetmiş gencin üstüne uygulayarak,imaj gibi gözükmesine rağmen Johnny'nin ahlaki tavrı ve zekasıyla tam bir efsaneye dönüşen grup...

  Yazacak çok şey var aslında da şu an toparlayamıyorum.İlgili bir kısım arkadaşlar da gelsin,sonra yazayım...Oy oy başım!
   
 7. ben bir kere steve jones'u çok severim, herkese de duran duran'dan john taylor,gnr'dan duff ve matt ile beraber kurduğu neurotic outsiders grubunun albümünü tavsiye ederim. sid,rotten bana kaypak tipler gibi gözükse ve imaj ağırlıklı bir grup olsa da benim için kişisel olarak müzik tarihinin en önemli gruplarından biridir. bunun başlıca nedeni guns n roses'a büyük ilham vermeleri, ikincisi şorolo bir punk grubu olarak tanınmalarına rağmen çok sağlam bir müzik yapmalarıdır. çok sinir oldukları led zeppelin ile beraber yetmişlere damgasını vurmuşlardır.
   
 8. Johnny'nin Pink Floyd'a sinir olup,"I Hate Pink Floyd" t-shirt'ü ile gezdiğini bilirdim ama led Zeppelin hikayesini pek duymamıştım.Grupla ilgili anlatılacak bir sürü ilginç,komik,iğrenç...Hikaye var aslında.Dönemin reytingi bol programlarından birine alkollü çıkıp (Bill Grundy'ydi değil mi?) stüdyoya canlı yayında kustukları,adama küfür ettikleri,Sid'in küçük yaşta uyuşturucuya başlaması ve kendine zarar verme hastası olduğu (Çıplak ayaklarla kırık camlar üzerinde pogo yapması,ortaokulda kafasını cam panele geçirip,etrafındakilere cam parçalarıyla saldırması...) sevgilisi Nancy'yle olan sapık ve vahşet dolu ilişkisi,intiharı,Teksas'taki konserlerinde "Bütün kovboyları s.keyim!" diye bağırıp,sahnede kafasına şişe yemesi...Steve Jones'un aslında bir hırsız olması,ilk bassçılarının (a-Adını unuttum,Glen Matlock diyesim geliyor ama...) dayak yemekten bıktığı için gruptan ayrılması,Johnny'nin hazmedilemez söz yazarlığı,Malcolm McLaren'dan nefret ettiği söylentileri,grup dağılınca Amerika'ya yerleşip g.tü kurtarması ve bunun üzerine yıllar sonra gazetecilerin sorduğu sorulara oturtucu cevaplar...Müziğinden çok hayatlarıyla,sosyal duruş ve görüşleriyle,yaptıkları asi hatta manyakça hareketlerle anılan müzik topluluğu...

  Aslında biz bunları Punk başlığında epey konuştuk ama,Sex Pistols dedin mi konu gene açılıyor.
   
 9. ırakta konser vereceğiz diye söylemişlerdi. çok iyi hatırlıyorum. birde paraları bitince doksanların ortalarında paralarınızı alacaz diyerek bir konser verdikleri söylenir. ve birde şu hadise var. direk copy yapıyorum:

  j.rotten'la son zamanlarda yapılan bir söyleşiden alıntı;

  - mr.rotten, california'da havuzlu bir villada yaşayıp hala punk olduğunuzu nasıl iddia ediyorsunuz ?

  jr- evladım punk'ı ben icat ettim, kurallarını ben koyarım.
   
 10. O röportajı görmüştüm.Madem sözü açıldı daha önce yazdım diye hatırlıyorum ama gene yazayım...

  -Yıllarca No Future dediniz,ama şu an havuzlu bir villada yaşıyorsunuz,sizce bu bir çelişki yaratmıyor mu?
  -Ben No Future For You dedim.
   
 11. heryerde rotten donekliginden bahsediliyor.
  bi kere rotten hicbirseyi umursamayan bi adam. (sahsen tanımasamda oyle gorunuyor) ve bu umursamadıgı hicbirseye punk da dahil bence.
  pistols piyasaya cıktıgında "hadi cıkalım da punk yapalım" diye cıkmadılar. adamlar kafalarına gore takılıyorken ünlü oldular ve bu tarza punk adı verildi. rotten bos bir adam degil belki ama bir ideoloji de yaratmadı. öyle bi derdi de yoktu zaten.
  "ilk sahneye cıktıgımızda yuhlanmıstık. umrumda degildi. begenilmek icin çalmıyorduk" diyor rotten.
  ve rotten "no future" diye bir slogan yaratmaya da calışmadı.
  hersey kendiliğinden gelişti.
  bugün de Rotten herzamanki gibi kafasına göre takılmaya devam ediyor. sadık kalmaya çalıştığı bir punk kültürü yok, belki hiç olmadı da!
  sahsen sasırtıcı gelmiyor bana Rotten'ın yaptıkları.
  gecmiste yaptıkları büyük basarı...
  bugün yaptıkları ise "Rotten'dır ne yapsa yeridir!!!!"
  diyorum.
   
 12. Olayı mükemmel özetlemişsin.
   
 13. O "No Future" kelimesine çok takılıp,Malcolm McLaren'la kavga ettiğini biliyorsun herhalde.
  Ayrıca tabii ki "Punk yapacağız" diye çıkmadılar.O zamanlar Punk yoktu ki...Tam tabiri yoktu,adı yoktu,akım diye anılmıyordu.Sex Pistols'la akım oldu zaten.
  Ama o doğrudur bak.Johnny,sallamamazlığın en büyük temsilcisidir.Sid de öyledir mesela...O ikisi yürütürdü zaten grubu.Johnny vurucu sözleri yazardı,Sid de psikopatlığıyla grubun imajını yansıtırdı.
   
 14. rotten kesinilkle dönek değildir.

  STEVE JONES'u unutma unutturma,hala babalar gibi müzik yapıyor, sex pistols bir umursamazlık içindeydi belki ama steve değil, müziğe çok önem verirdi. SEX PISTOLS olmasa ne Faith No More,ne RHCP ne de GNR olurdu. Olsalar bile i love you you love me dinlerdik.

  geçen ay dinlediğim bir steve jones röportajı da (bbc'deydi sanırım ve arka planda linkin park,limpbizkit gibi gruplar vardı,bayaa uzun ve komikti,steve jones robbie williams ile beraber yaşlı bir adamla peltek peltek konuşuyordu ve altyazı vardı) bugünkü grupları bence çok iyi açıklıyor: "they say we were never into music, no we fuckin' were. shite,kids around don't think about fuckin' and havin' fun anymore, all they do is to moan and complain and cry and tell how sorry when they have money to burn.... rock muyysic, i don't care, but punk, is sure long time dead, i'd betta go listen my old boy george than those who are fuckin' around,we were great cuz we werrre havin' fun, i even miss my olde zepp my olde sabbies, my olde queen, i never thought it could get this far, look i fuckin got robbie by my side."

  çevirmeye üşendim valla, diyor ki eski iyidir.

  SEX PISTOLS RULEZ!
   
 15. saykopogo harbi olayı çok harika anlatmışsın.Aslında belki bu dedigin gibi bir suru sey bize yanlıs sunulup biz yanlış oluyo olabiliriz.Akım akım diye soktular saga sola su bu olunca millet donekilge vurdu işi..ABii valla helal olsun cok ii yazmışsın harbiden.. :D
   
 16. "punk dinleyeceksen adam gibi anarşi punk dinleyeceksin". buradaki anarşi punka en iyi örnekde sex pistols.. yani.. öyle idi...
   
 17. sid vicious... tek geçerim!
  ilk eline bass gitarı aldığında "bunun diğer iki teli nerde be?" diyen bir mahlukattır kendisi...
  konserinde bass gitarın kablosuna basıp jackından çıkaran biri, (zaten bass çaldığını duyan genelde pek fazla kişi yoktur, çaldığını duysalar bile konserin ortasında gitarı seyircilere fırlattığı ve eliyle gitar çalarmış gibi yaptığı için bassistler içinde spastik denmesi normal karşılanmaktadır)
  intihar etmiştir... meydan dayağı yemiş sayılı şarkıcı(!) dan biri
   
 18. bir de bir manitası vardı neydi o da mı intihar etmişti yanlış mı hatırlıyorum? ikisinin bir fotoğrafı vardı: kelepçeyle bağlandık hesabı... güzel bir fotoğraftı.
   
 19. sid'in manitası nancy diye bir hatundu.

  bu arada grubun live @ longhorn diye bir konser dvd'si çıktı,içinde bonus olarak god save the queen ve anarchy'nin klipleri de var.
   
 20. sid vicous nancy i oldurmustu yanlis hatirlamiyorsam, sonra intihar etti..
   

Bu Sayfayı Paylaş