Pedal Mı Almalı Prosesör Mü?

'Müzik - Genel' forumunda Nuclearteror tarafından 30 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar.Pedal setup'ı yapmakla prosesör almak arasında gidip geliyorum.Uzun yıllardır bir grubu olan abimden tavsiye aldım ve gitar almak yerine senin yerinde olsam güzel bir pedal setup'ı yaparım gitarı sonra alırım dedi bana.Sizin önerileriniz nelerdir ve eğer setup yap diyorsanızda Heavy Metal-Thrash Metal türü için ne tarz bir setup önerirsiniz?Teşekkürler...
   
 2. İmkan varsa, güzel bir amfi varsa pedal setup tabi daha mantıklı. Ama pedal setup dizmek isteyenlere her zaman ilk söylediğim (forumdan da söyleneceği gibi) önce amfiyi olabildiğince kaliteli almalı. Daha sonra ihtiyaca göre setup dizmeli. Mesela ( @tunckk ) Tunç abinin ENGL aldığında pedallara karşı verdiği tepkiyi unutmuyorum; "bugüne kadar bir sürü pedala boşuna para vermişim". O yüzden ilk önce amfi, sonra isteğe göre pedal her zaman daha mantıklıdır gitar modeli yükseltmekten.
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 3. Teşekkürler yorumun için dostum :)
   
 4. Heavy ve thrash için çok pedala gerek yok. Duruma göre bir kompresör, bir od-booster, amfide reverb katı yoksa bir reverb ve delay pedalı yeter de artar.

  Tabii amfi ve gitar bu tarzlar için uygunsa. Bence ilk mesaja gitarının ve amfinin markalarını, modellerini hatta düşüdüğün bütçeyi de girersen senin için daha faydalı olur, daha iyi tavsiyeler gelir.
   
 5. Gitarım Washburn X series ondan fazla şeyetmedim amfimde Cort 15 Wattlık fakat şöyle bir şey var evde sadece çalışma yapıyorum okulda gösteri yapacağımız zaman bir dünya prosesör ve dev bir ekolayzer sistemi var,kabin ve hoparlörler de cabası.O yüzden ilk önce gitarı alıcam (Jackson Soloist SLATMGXQ3-6) evde estirmek istersemde amfiyi almayı düşünüyorum...
   
 6. Okulu gösteriyi boşver. Sana odaklanalım. Amfiden memnun musun? En azından ritim manasında şimdilik istediğini veriyor mu? Buna cevabın olumlu ise, gitarı aldığında ilk ihtiyacın sololar için bir booster olarak kullanacağın bir od pedalı olur. Elindeki amfide tam anlamıyla verim alamazsın ama en azından standartlara bir adım daha yaklaşırsın. Genel eğilime baktığımızda, Tube Screamer tabanlı bir pedal olabilir.
   
 7. Amfimle sıkıntım yok usta her isteğimi karşılıyor öyleyse Gitar+Pedal ideal :)(y)
   
 8. Eyvallah. Daha iyilerine de kavuşursun umarım :)
   
 9. Teşekkür ederimm umarım sizler de daha iyilerine kavuşursunuz;):)
   
 10. 2. El kaliteli bir prosesor hayli hayli isini gorur bence, ben analog pedal isini biraktim cok mutluyum :) (hd500 kullaniyorum simdi)
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 11. Seçiminiz dijital prosesör olacaksa pedalboard gibi de kullanabileceğiniz prosesörlere bakın. Örneğin ben bundan 2 saat kadar önce yaklaşık 2 ay sonra gitar çalmak istedim. POD HD 500x üzerinde 2x Fender 59' Bassman amfili patch üzerine Phaser koymak çekti canım. Phaser pedalını eklemem yaklaşık 30 saniyemi filan almıştır. :)

  Ilk kez efekt tanımak için prosesör alacaksanız efektleri Tanıma adına gerçekten mantıklı bir hareket olur bu. Hangi efekti nereye koyarsan nasıl bi sonuç elde edersin, efektlerin birbirleri ile iletişimi nasıl; pedalboard olarak kullanabildiğin bir prosesörde bunlar hakkında 3 aşağı 5 yukarı bir fikrin oluşacaktır.
   
 12. Boss ME 80, ya da ikinci elde Boss ME 70 500tl civarı bulunabiliyor. Hem analog pedal gibi kullanacağın için ilerde analog pedal istersen ne almak istediğini anlamana da yardımcı olur.
   
 13. Ağırlıklı olarak çalmak istediğiniz tarza göre drive kullanacağınızdan bence analog dizilim yada direk drive'ı amfiden almak daha doğru. Taşıma sıkıntınız yok ise drive kanalı iyi olan bir amfi alınıp yanına bir iki pedal delay chorus boost vs gibi. Taşıma olayınız var ise yinede analog setup derim.
   
 14. Eğer farklı türler çalan örneğin cover grubu gibi bir grupta çalacaksanız prosesör pratik ve ekonomik bir çözüm olur.
  Ama grubun tarzı ve sizin tonunuz belli ise uygun birkaç pedal ile işi bitirebilirsiniz.
   

Bu Sayfayı Paylaş