Les Paul Gitarda Manyetik Yüksekliği Ve Manyetik Kapağı Sökümü

Öncelikle herkese merhabalar,sürç-i lisan ettiysem affola mobil malum.Maalesef forumu takip edemiyorum moralim çok iyi değil hem son olaylar hem de bilgisayarıma bulaşan pop up virüsü sayesinde.(Çözümü bilen varsa Öm atarsa sevinirim adı DNSunlocker)Sorum ise şu,Cort Cr250 marka gitarımda kısa bir süre önce yaptığım ugak bir potans ayarı ile gaza geldim ve gitarın manyetik kapaklarını sökmek istiyorum,bunu yaparken manyetik ayarları bozulacak bu nedenle ne yapmam gerektiğini merak ediyorum,Belli bir yükseklik var mı?Yoksa keyfi bir olay mı?Varsa nedir ne değildir ve son olarak başka bir ayar ile uğraşmam gerekir mi?Bu işlemi iki manyetiğe de yapmayı düşünüyorum.Bu arada gerekli araştırmaları yaptım ama anadilimizde tam bir bilgi bulamadım,hem benim işim görülsün hem de merak edenlerin işi çözülsün istiyorum :)Herkese şimdiden teşekkürler.

Öncelikle herkese merhabalar,sürç-i lisan ettiysem affola mobil malum.Maalesef forumu takip edemiyorum moralim çok iyi değil hem son olaylar hem de bilgisayarıma bulaşan pop up virüsü sayesinde.(Çözümü bilen varsa Öm atarsa sevinirim adı DNSunlocker)Sorum ise şu,Cort Cr250 marka gitarımda kısa bir süre önce yaptığım ugak bir potans ayarı ile gaza geldim ve gitarın manyetik kapaklarını sökmek istiyorum,bunu yaparken manyetik ayarları bozulacak bu nedenle ne yapmam gerektiğini merak ediyorum,Belli bir yükseklik var mı?Yoksa keyfi bir olay mı?Varsa nedir ne değildir ve son olarak başka bir ayar ile uğraşmam gerekir mi?Bu işlemi iki manyetiğe de yapmayı düşünüyorum.Bu arada gerekli araştırmaları yaptım ama anadilimizde tam bir bilgi bulamadım,hem benim işim görülsün hem de merak edenlerin işi çözülsün istiyorum :)Herkese şimdiden teşekkürler.
Bildiğim kadarıyla yardımcı olayım, manyetik yüksekliği keyfi bir olay. Nasıl rahat edersen o şekilde ayarlaman yeterli yüksekliği :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çok kritik bir mevzu yalnız Dr.Barlo vb. Bir çok profesyonel ciddi olduğundan bahsediyor netlik ile ilgili özellikle,elimde kalmasını da istemiyorum açıkçası elim yatkın ama bu konuda tecrübesizim.

Her gitarın gövde rezonansı ve tonu farklı olduğu gibi, her gitaristin aradığı ton da farklıdır; yani standart bir yükseklik ayarından ziyade kişiye özel bir ayar dersek daha doğru olur. Bunun dışında manyetik kapaklarını sökmek tonal olarak çok fark yaratmaz(Ses biraz tizleşir, daha sonra takmak isterseniz wax uygulamanız gerekebilir), manyetik kapaklarıyla görsel olarak bir sıkıntınız yoksa kalsın bence. :)

Deneme yanılma o zaman,klasik LP tonu peşindeyim ben.Kapaklardan da kurtulma isteğim Joe Perry ve Slash demem yeterli sanırım.Bu arada kapağı sökerken de bu wax denen ürünü temizlemek gerekiyor mu?Tizlik olayı sılıntı değil zaten aşırı derecede az bir etki,Gitar Full Maun Akça şapka değil maun şapkalı sapı hakkında konuşamam maun ama az buz etli bir sap ben iriyim o nedenle fazla rahat :)Gitarın yanları da transparan maun olduğu belli oluyor kablo yuvalarına da baktım sunta veya üst üste preslenmiş ağaçlardan oluşmuyor.

Deneme yanılma o zaman,klasik LP tonu peşindeyim ben.Kapaklardan da kurtulma isteğim Joe Perry ve Slash demem yeterli sanırım.Bu arada kapağı sökerken de bu wax denen ürünü temizlemek gerekiyor mu?Tizlik olayı sılıntı değil zaten aşırı derecede az bir etki,Gitar Full Maun Akça şapka değil maun şapkalı sapı hakkında konuşamam maun ama az buz etli bir sap ben iriyim o nedenle fazla rahat :)Gitarın yanları da transparan maun olduğu belli oluyor kablo yuvalarına da baktım sunta veya üst üste preslenmiş ağaçlardan oluşmuyor.
Evet wax'ı temizlemeniz gerek. Madem öyle istiyorsunuz sökün, zarar gelmez. :)

Garantiye girer mi ne dersiniz açıkçası çok önemli bir olay değil çünkü kapaklı olan zamanları da var gitarın,Bu arada wax'ı ne ile temizlemeliyiz ?Bu saatte manyadım ama kusuruma bakmayın.

Gitarın garantisi varsa yapacağınız işlem sonucunda garanti kapsamından çıkacaktır. Doğrusu Wax ile deneyimim olmadı ama bildiğim kadarıyla wax temelde bir balmumu. Elinizle ve bir bez yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Manyetik kapaklari soylendigi gibi balmumu ile kaplidir,kapaklari sokersen onlari temizlemen gerekir ama manyetikler daha gurultulu hale gelebilir.Eger gitardan memnunsan orjinalligini bozma kapaksiz seymour duncan yada turevi bir set al,gitara hem tonal hem de gorsel olarak seviye atlatir.Manyetik yuksekligini de kulagina nasil hos geliyorsa oyle ayarla genelde sap manyetigi kopruye gore daha dusuk ayarlanir sololarda daha yuksek cikis ve daha cirtlak bir ton icin.

Mevcut yükseklikten memnunsanız kürdan alıp dört vida hizasından telle manyetik arasını kalemle çizerek işaretleyin. Kapakları değiştirip manyetikleri takınca da kürdanla işaretli yere denk gelinceye kadar vidaları çevirin.

Hepinize teşekkürler,kapak olayı yattı sanırım iyi bir amfi sonradı SD antıquıty set ayarında manyetikler düşünüyorum.Yükseklik konusunda ise deneyip göreceğim.

Edit: @Furkann Manyetikleri değişelim istersen :)Fatih Yılmaz'da değişim maliyeti filan benden,şaka bir yana YT'de bununla ilgili çok video var,İstanbul'da isen bir lütiyeye yaptır derim.

Herzaman tum les paullerimde manyetik kapaklarini sokmusumdur. Bircok forumda kapaklarin tona etkisi oldugu soyleniyor ama hicbirinde de aman aman bir ton farki gormedim. Manyetik yuksekligi olayina gelince, ince E ve kalin E tellerine klavyenin son perdesine basarak min. 3-5mm kalacak sekilde ayarlamanizi oneririm. Daha yaklastirirsaniz hem penanizin takilma durumu olabilir hemde ses titresimleri karisabiliyor.

Manyetik yüksekliği kişiden kişiye zevke göre değişeceğini belirtmiş arkadaşlar, ancak gitarın çalışma mantığına aykırı yüksekliklere ayarlamamaya çalışmak faydalı olacaktır. O yüzden ben genellikle üreticinin önerdiği yükseklikleri ilk ayarlarım, sonra 1-2 mm fark olacak şekilde alçak ya da yüksek denerim. Sonuçta manyetikler, salınım yapan tellerin manyetik alanını yakalar, olmadık mesafelerde olmadık sonuçlar meydana gelebilir. Gibson'ın önerisi bridge manyetik için 1/16" (yaklaşık 1.6mm), neck mananyetik için 3/32" (yaklaşık 2.4mm) yüksekliktir. Mesafeleri de fotoğraftaki şekilde 1 ve 6.tellerden ölçmeniz ve eşit ayarlamanız gerekiyor.
Apr15_PG_CLM_Mod-Garage_Photo-1_WEB.jpg

Hepinize teşekkür ederim,garanti kapsamına gireceğinden şimdilik ufak görsel değişikliklerle yetineceğim,yüksekliği yarın ellemek istiyorum,ölçüleri verdiğiniz iyi oldu,referan noktam olacak.

Manyetik yüksekliği kişiden kişiye zevke göre değişeceğini belirtmiş arkadaşlar, ancak gitarın çalışma mantığına aykırı yüksekliklere ayarlamamaya çalışmak faydalı olacaktır. O yüzden ben genellikle üreticinin önerdiği yükseklikleri ilk ayarlarım, sonra 1-2 mm fark olacak şekilde alçak ya da yüksek denerim. Sonuçta manyetikler, salınım yapan tellerin manyetik alanını yakalar, olmadık mesafelerde olmadık sonuçlar meydana gelebilir. Gibson'ın önerisi bridge manyetik için 1/16" (yaklaşık 1.6mm), neck mananyetik için 3/32" (yaklaşık 2.4mm) yüksekliktir. Mesafeleri de fotoğraftaki şekilde 1 ve 6.tellerden ölçmeniz ve eşit ayarlamanız gerekiyor.
Apr15_PG_CLM_Mod-Garage_Photo-1_WEB.jpg
Doğru bir açıklama. Köprü manyetiği daha yüksek olmalı, 1 veya 1,5 mm kadar; sap manyetiği de daha alçak olmalı, neredeyse gitar gövdesiyle/zeminle aynı hizada olacak şekilde ve tel yüksekliği de 2,5 mm civarında.

Açık bobin humbuckerları görsel olarak sevmediğim için benim humbuckerlara kapak takmak gibi bir düşüncem var. Gitarımda Seymour Duncan Alnico II Pro Slash takılı. Kapağı seçerken humbuckerları doğru kapatabilmek için belli bir ölçüye dikkat etmem gerekiyor mu?

Kapağın nikel ya da krom olmasının sese bir etkisi olur mu?

Geri