Yeşim Ustaoğlu ve Filmleri

türkiye'nin yetenekli, sinema dili gerçektende kuvvetli olan yönetmenlerinden birisi.
18 kasım 1980'de kars'ta doğan sinemacı ayrıca senaryo da ilgilenmekte ve yazmaktadır. karadeniz teknik üniversitesinde okur ve okula devam ederken sinema ile ilgilenmeye kara verir. ilk önce kısa metrajlı çalışmalar ortaya koyan yeşim ustaoğlu daha sonra uzun metrajlı filmlerde kendisini dener ve başarılı olur. kullandığı ve işlediği konular insanın sosyal konumu, kimlik ve insan ilişkileri şeklinde sıralayabiliriz. filmlerinde ressamların çalışmalarından da etkilenerek film yapan yönetmenin kısa ve uzun film metrajlı olarak çalışmaları şunlardır.

kısa film olarak...

1- bir anı yakalamak
2- magnafantagna
3- düet
4- otel

uzun metrajlı film çalışmaları da ilk öncelikle "iz" (1994) filmi ile başlar. bir kara filmdir aslında...mükemmel bir sinemasal düşün gücü var bence yeşim ustaoğlu'nun. bu filmle de kendisini çoktan kanıtlamış.
daha sonra 1998 yılında "güneşe yolculuk" filmini çeker ve çok başarılı olur.(ara güler'de oynamıştır bu filmde) film ödüller kazanır ve sponsarlarla da desteklenen yeşim ustaoğlu filmlerini artık rahat bir şekilde ortaya çıkarmaktadır. en son filmi "bulutları beklerken"i 2003 yılında çeker. bu film bir"esinlenme"dir aslında. bir trajedi öyküsüdür. bir evrensel duyguları işleyen ve görüntü olarak üst düzeyde olan bir filmdir.

11. orhan arıburnu ödülleri, 2000, güneşe yolculuk, mahmut tali öngören jüri özel ödülü
18. istanbul film festivali, 1999, güneşe yolculuk, en iyi türk yönetmen
11. ankara film festivali, 1999, güneşe yolculuk, en iyi yönetmen
11. ankara film festivali, 1999, güneşe yolculuk, onat kutlar en iyi senaryo yazarı
23. istanbul film festivali, 2004, bulutları beklerken, jüri özel ödülü
14. istanbul film festivali, 1995, iz, en iyi film

yönetmenin en son filmi "pandora'nın kutusu" için çalışmaktadır ve yakında vizyona girecektir.

Pandora'nın Kutusu olayı beni çok heyecanlandırdı.... konusu çok iyi ama işlenmesi nasıl olacak?...

yönetmen olarak çok iyi ama sinema'da görsel anlatım çok zor ve tehlikelidir.... anlatma tekniğiniz ve diliniz çok iyi olabilir ama maddi bakımdan çok iyi desteklenebilmesi gerekiyor....

• Konu Sahibi Konu Sahibi
o da zaten filmleri maddi bakımdan desteklenen bir yönetmen.eurimages falan hep detskliyor filmlerini. dış ülkelerde de sponsor olan firmalar var.

iki gün önce de "bulutları beklerken" büyülü fener'de dvd'den gösterildi...sinema'da izlemek zyrı bir keyif, o görüntüleri yeniden yaşamak ayrı bir zevk...ayrıca bu filmin dvd'si çok uygun fiyata satılıyor.

lamb demiş ki:
güneşe yolculuk'u izlemiştim. ortalamanın üstünde bir film diyebilirim. ama öyle amman aman bir film değildi.

yapma usta yahu iyi filmdir. neresi ortalamanın altındaydı acaba merak ettim. :)
bu arada "pandora'nın kutusu" (son filmi) yunanistan'da 10.000 euro ile ödüllendirildi festivalde söyleyeyim.

enchant demiş ki:
lamb demiş ki:
güneşe yolculuk'u izlemiştim. ortalamanın üstünde bir film diyebilirim. ama öyle amman aman bir film değildi.

yapma usta yahu iyi filmdir. neresi ortalamanın altındaydı acaba merak ettim. :)
bu arada "pandora'nın kutusu" (son filmi) yunanistan'da 10.000 euro ile ödüllendirildi festivalde söyleyeyim.

mirim, ben "ortalamın üstünde" demiştim dikkat edersen, yani demek istediğim, iyi hoş da "mükemmel" de değildi yani. :p

ama böyle bayan yönetmenler de çıkmıyor kolay kolay vesselam :D

ustaoğlu'nun sinemasına göz atıldığında bugünün yönetmenlerinden keskin çizgilerle ayrıldığı görülür. demirkubuz ve nuri bilge ceylan dönemindendir fakat onun sineması daha da farklıdır denilebilir. mesela bilge ceylan fotoğrafçıdır. bu kimliğiyle görüntüleri bir fotoğraf karesi gibi kullanmaktan çekinmez. ustaoğlu'da bir mimardır. yani bu demektir ki mekan kullanımı ile ilgili bir usta sinemacıyla karşı karşıyayız. insanı yaşadığı mekan içerisinde ustaca görüntüler ustaoğlu. bunun yanında ise o insanın kültürel kimliği ve filmdeki konunun geçmişi ile ilgileri konusunu da göstermekten kaçınmaz.
böyle bayan yönetmenler çıkmıyor evet. son filmini bekliyoruz hevesle... :)

ben ''iz'' le'' bulutları beklerken'' i izledim ama büyük ihtimalle bir daha izlemem.oldukça sıkıcı flmlerdi çünkü.bulutları beklerken biraz daha iyi ve akıcı bir filmdi hatta arşivimde olan bir film ama tekrardan izleyeceğim son filmlerden biridir.

Geri