Proje Gitarı Vernik Sorunsalı

Arkadaşlar bir süre önce shred bir gitar boyamıştım. MAN kamyonu saf portakal rengine :D Neyse geçen gün elime aldım " lan bunun verniği biraz daha kalın olsa çok tatlı olur" dedim. Gitarı akrilik boya-vernik ile oto boyacıda boyamıştık. Gelelim soruma; internette satılan akrilik sprey verniklerden alıp verniklemem mümkün mü ? Mümkünse ince zımpara atıp direk uyguluyor muyuz ? Başka bir püf noktası var mıdır ? Yardım eden arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Aslında hazır böyle bir işe niyetlenmişken sap arkasını boyadan da sıyırıp Alexi Laiho'nun gitarındaki gibi sadece cilalı hale getirmeyi düşünmez misin? Ben neck thru gitarlarda sap arkasının bahsettiğim şekildeki görüntüsüne bayılıyorum.

Bak şimdi. Aslında tamamen transparan bir boyası olsa daha iyi olurmuş ya. Neyse.
Ben de başına iş açmaya gelmişim başlığa. :D
Eğer sıkıntı klavyedeki hissiyatsa uğraşmaya değer. Neticede o kadar emek harcadın. Gitardan soğumamak lazım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bak şimdi. Aslında tamamen transparan bir boyası olsa daha iyi olurmuş ya. Neyse.
Ben de başına iş açmaya gelmişim başlığa. :D
Eğer sıkıntı klavyedeki hissiyatsa uğraşmaya değer. Neticede o kadar emek harcadın. Gitardan soğumamak lazım.

Aslında sadece görüntü olarak daha kalın vernikli gitarları daha çok seviyorum. Şöyle 5-10 kat atarım üzerine su zımparası- pasta - cila cillop gibi parlar.

Şuan gitardan soğutan olay fret tesviyesi tam istediğim gibi olmadı. Forumdan bir arkadaş da yardım etti bu konuda baya ama elimizde profesyönel ekipmanlar olmadığı için tam verimli olmadı. Kenan abiye versem ne kadar ister onu da merak ediyorum aslında:)

Arkadaşlar bir süre önce shred bir gitar boyamıştım. MAN kamyonu saf portakal rengine :D Neyse geçen gün elime aldım " lan bunun verniği biraz daha kalın olsa çok tatlı olur" dedim. Gitarı akrilik boya-vernik ile oto boyacıda boyamıştık. Gelelim soruma; internette satılan akrilik sprey verniklerden alıp verniklemem mümkün mü ? Mümkünse ince zımpara atıp direk uyguluyor muyuz ? Başka bir püf noktası var mıdır ? Yardım eden arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Alican selam, araba için uygulanan yöntem şu şekilde oluyor. Önce astar, üzerine boya, üzerine zımpara yapılıyor (boyanın portakal kabuğu gibi olan yapısını pürüssüzleştirilmek amaçlı) ve ardına cila yapılıp kuruduktan sonra pasta cila uygulanıyor. Pasta cila da bir nevi cila üzerinde pürüz giderme amaçlı zımpara işlemi ve ardına parlatma. Sende boyana zımpara atıp yüzeyi temiz hale getirince vur cilayı. Cila'nın üzerinden de su zımparası ile geçip temizlersen güzel parlatacağına inanıyorum. Vernik detayı konusunda yine bir kaportacı ile görüşsen en doğru bilgiyi alırsın, MAN kamyon boyası olunca :D
Kenan usta benim komple fret değişimi, tel değişimi ve ayarlarıma geçen sene 70 TL almıştı, fikir olması açısından belirtmek istedim, sevgiler :)

Alican selam, araba için uygulanan yöntem şu şekilde oluyor. Önce astar, üzerine boya, üzerine zımpara yapılıyor (boyanın portakal kabuğu gibi olan yapısını pürüssüzleştirilmek amaçlı) ve ardına cila yapılıp kuruduktan sonra pasta cila uygulanıyor. Pasta cila da bir nevi cila üzerinde pürüz giderme amaçlı zımpara işlemi ve ardına parlatma. Sende boyana zımpara atıp yüzeyi temiz hale getirince vur cilayı. Cila'nın üzerinden de su zımparası ile geçip temizlersen güzel parlatacağına inanıyorum. Vernik detayı konusunda yine bir kaportacı ile görüşsen en doğru bilgiyi alırsın, MAN kamyon boyası olunca :D
Kenan usta benim komple fret değişimi, tel değişimi ve ayarlarıma geçen sene 70 TL almıştı, fikir olması açısından belirtmek istedim, sevgiler :)

Selamlar Burak,
Abi gitarı sen de gördün şöyle bi 5-6 kat vernik atsam çok daha derinlik kazanır ayna gibi parlar. O arada headstock a markasını da yazarım dedim :) Ustayı aradım akrilik spreyde sorun olmaz dedi. Herşey hazır bugün akşam başlarım muhtemelen :D Fretlere gelince; fretler idare ediyordu ancak geçenlerde bir jackson aldım takas ile. Onu çalmaya başladıktan sonra benim klavyeye küfür etmeye başladım :D Gidip en iyi ustaya yaptırcam artık.

Uygulayabilirsin, ancak ince bir zımpara değil 220 veya bir tık üstü ile "scuff sanding" denilen zımparalama işlemi yapmalısın ki yeni atacağın vernik yüzeye rahatça tutunup sağlıklı bir sonuç versin. Zımpara olayını abartma, yüklenmeden hafif hafif yapacaksın, yüzey parlaklığını alman gerekiyor. Çok ince zımpara kullanırsan da ipeksi bir yüzey olur, attığın vernik tutunamaz.

Ayrıca sprey verniğini de oto boyacılardaki ithal markalardan tercih etmeni öneririm.

Uygulayabilirsin, ancak ince bir zımpara değil 220 veya bir tık üstü ile "scuff sanding" denilen zımparalama işlemi yapmalısın ki yeni atacağın vernik yüzeye rahatça tutunup sağlıklı bir sonuç versin. Zımpara olayını abartma, yüklenmeden hafif hafif yapacaksın, yüzey parlaklığını alman gerekiyor. Çok ince zımpara kullanırsan da ipeksi bir yüzey olur, attığın vernik tutunamaz.

Ayrıca sprey verniğini de oto boyacılardaki ithal markalardan tercih etmeni öneririm.

Hocam akçalı vernik aldım ama çok mu kötü markadır bu ?

Dediğiniz "scuff sanding" i de izleyeyim bakayım. Bi tık üstü dediğiniz daha mı ince yoksa daha mı kalın ? Teşekkürler cevaplar için:)

İade edebilirseniz edin, 5-10 lira fazla verin iş yaparken ve sonrasında rahat edin:). Bir tık üstü derken daha incesini kastettim.

Akrilik verniklerde tamamen kürlendikten sonra yeni bir kat atılacaksa bu zımparalama işlemi şart.

400'lük ile dediğiniz şekilde zımparanın ardından. Gidip yeni vernik aldım RayMax. "Akçalı su gibi bir şey" dedi satan adam. "Lan madem dün neden onu verdin?" dedim. Gündelik işler yapacağınızı sandım dedi. :D Birinci katı attım. 45 dakika -1 saat sonra ikiyi atcam. Akşama kadar istediğim görüntüye ulaşırım diye umuyorum:)

vernik üzerine vernik atıldığında portakal kabuğu görünümlü yığılmalar oluşur, bunu önlemenin en iyi yolu yüzeyi zımparalamaktır. zımparalanmış ve temiz bir yüzeyde atılan vernik çok rahat ve homojen şekilde yayılır, pürüzsüz bir yüzey ortaya çıkar.
Diğer vernik markalarına kötü demiyorum, sayerlack markası çok iddialı ve kaliteye önem veren mobilya boyacıları bunu özellikle tercih ediyorlar.

image.jpg

Yüzeyde derinlik işini kısmen hallettim ancak vasat kalitede oldu yüzey. Pasta-cila işleminden sonra biraz daha düzelir sanırım.

Geri