Yurtdışından Gitar Getirtme Maceram

'Forum Meydanı' forumunda welmour tarafından 4 Eylül 2015 tarihinde açılan konu

1. welmour

welmour

552
    1,108
    9,006
    Selamlar arkadaşlar. Gerek konularımla gerek mesajlarımla gerekse durum güncellemelerimle hepinizin başını şişirdim Gibson Flying V ararken (affedersiniz umarım :LOL:) fakat yurt içi bir çözüme ulaşamadım. Ben de yurtdışına yöneldim ve Reverb.com üzerinden gitarı getirttim. Araştırırken net bilgiler bulamamıştım dolayısıyla kendi tecrübemi aktarayım dedim belki bu işe girişecek arkadaşlarımız vardır diye. Yazının sonun aldığım gitarın ilan linkini, satıcının linkini ve ptt kargo takip sayfasının fotoğrafını ve linkini koyacağım inceleyebilirsiniz.

Öncelikle ilk vereceğim tavsiye eğer sabırsız ya da çok pimpirikli biriyseniz bu işten kesinlikle uzak durmanız yönünde olacak. Gitarı görmeden alma işi zaten kimilerine ters bir iş bir de üzerine ülkemizdeki kargo hizmetinin durumu ortadayken biraz gergin bir iş olacak en baştan söylemek gerek.

Alışverişi reverb.com üzerinden yaptım, eBay tarzı bir site fakat sadece enstrüman satışı üzerine çalışıyor. Ürünler çeşitli kullanıcılar tarafından satışa konulduğundan her gitarın Türkiye'ye gönderimi olmayabiliyor satın almadan önce mutlaka satıcı ile iletişim kurun ve kargoluyor mu diye kargoluyorsa ücretini sorun. Önemli: Satıcı ile konuşun gönderiyi mutlaka kendi ülkesinin devlet postası ile yapsın özel kargo şirketleri ile gelen kargolar ekstra olarak inanılmaz masraflara sebep olabiliyor.
    Ben Loud Lemon isimli kullanıcıdan alışveriş yaptım çok da memnun kaldım son derece ilgili bir satıcı idi ve gitarı çok güzel kutulamıştı (kutunun üzerine de tropik bir adanın üzerine Türk bayrağı çizmişti :ROFLMAO:).

Satıcı Moskova'da imiş fakat sanmıyorum ki kargo ücreti ve gönderinin ulaşma süresi dışında süreçte bir farklılık olsun herhangi başka bir yerden aldığınız zaman. Ödemeyi Paypal aracılığıyla yaptım ama bazı ilanlar paypal aracılığı ile kredi kartı da kabul ediyorlar. Paypal ile ödeme yapmadan önce kartınızın yurtdışına alışverişe açık olduğundan emin olun. Önemli: paypal ödeme ekranında kredi kartı no'nuz ve uyarı yazısının altında "diğer dönüştürme seçenekleri" menüsünden alttaki seçeneği işaretlediğiniz taktirde PayPal'ın ödeme masraflarını kısmış oluyorsunuz epey farkediyor kur dönüşümünde. İninal gibi önceden ödemeli kartlar teoride paypal'da geçmesi lazım ama denemedim o yüzden o kadar büyük miktarlarda risk alınır mı emin değilim. Sanal kart kullananlara ise uyarım sanal kart günlük işlem limitine dikkat etmeleri yönünde olacak. Ben o limite takıldığım için ertesi gün kalan parayı sanal kartıma aktarıp öyle ödeme yapabildim, Garanti Bankası Sanalkart paypal ile sorunsuz çalışıyor onu da belirteyim.

Satıcıyla konuştuk kargolamayı kabul etti kargo ücretini söyledi bize uygun geldi ödemeyi yaptık peki şimdi ne oluyor? Şimdi iş bekleme oyununa dönüşüyor. Burada Ptt kargo takip sisteminin işlevsizliğini ve diğer ülkelere göre ne kadar hantal bir posta servisimiz olduğunu cidden anlıyorsunuz. Satıcı saat 00.30 (bildiğimiz gece 12.30) da kargoya verdi gitarı, Rusya'da posta ofisleri 7/24 açıkmış. Moskova'dan İstanbul'a 2 günde gelen kargo, İstanbul'dan Ankara'ya 1 haftada geldi. Bu sürenin bir standardı yok malesef 2-3 günde de gelebilir 1 hafta 10 günde de dolayısıyla sabırlı olmanız gerek. Satıcının verdiği takip numarası EAXXXXXXXXRU formatında bir kod idi. Aşağıda linkini bulacağınız sayfadan takip edebilirsiniz postanızı. Ama sürekli değişiyor ve bazı girdiler silinip başka şeylere dönüşebiliyorlar bazılarını anlamak mümkün değil (torba kapandı vs. gibi).

Kargo ülkemize ulaştı, öncelikle İstanbul UKİM'e gidiyor orada bir takım işlemlerden geçiyor ama kargonuzu kesinlikle açmıyorlar eğer teslim alırken kargonun açıldığını düşünüyorsanız mutlaka itiraz edin. Ben Ankara'da ikamet ettiğim için UKİM'deki işlemlerden sonra Ankara Yenimahalle'deki PTT genel müdürlüğü'nün (ya da posta işleme merkezi, adını tam hatırlayamıyorum ama kime sorsanız gösterir :D) gümrük bölümüne geliyor. Takip sayfasında "Gümrükten Çıktı" ibaresini gördüğünüz zaman kargonuz alınmaya hazır demektir eve kağıt gelmesini beklemenize gerek yok. Beni Ankara için 0312 307 5273 no'lu telefona yönlendirdiler onlar da gelip alabilirsiniz hazır demişlerdi.

Son aşama gümrükten çıkartma aşaması. Yanınıza mutlaka PayPal ödemesinden sonra gelen mailin bir çıktısını alın. Gümrüğe gittiğinizde paketiniz sizinle birlikte açılır içindeki kontrol edilir içeriği ibraz edilen gibi mi vs. diye. Satıcı fatura koymuş ise ilk önce ona bakılır uygun görülürse o fiyat üzerinden görülmezse ilk önce sizin ibraz ettiğiniz belge üzerinden, belgeniz yoksa da gümrük memurunun kendi yapacağı araştırma sonucunda tespit edeceği fiyat üzerinden %20 verginiz hesaplanır. Yani eğer belgeniz yoksa da aldığınız 600 dolarlık gitarı araştırırken görüntüsü, ismi benziyor diye internette bulduğu 5 bin dolarlık custom shop gitara göre fiyatlandırabilir sizin de itiraz hakkınız olmaz ona göre dikkatli gidin yani. Bu sebepten fiyatı düşük gösterme işi de riskli ben tavsiye etmiyorum. Eğer ürün belirtilen gibi çıktıysa ve fiyat/belge sorunsuzsa memur güncel kur üzerinden ürün için ödediğiniz fiyatı önce tl ye dönüştürüp sonra %20 sini hesaplayarak size bir belge veriyor. (kargo ücreti vergi hesaplanırken dahil edilmez eğer edildiyse itiraz edin sadece gitar için ödediğiniz fiyattan vergilendirebilirler sizi.) Belgenizi alıyorsunuz vezneye gidiyorsunuz, belirlenen miktarda verginizi ödüyorsunuz makbuzunuzu alıyorsunuz ve gümrük memurunuza götürüyorsunuz (sadece nakit kabul ediliyor dolayısıyla paranızı çekip gidin mutlaka). Bu aşamada kargonun ne kadar beklediği ile ilgili vs. ekstra ücretler çıkabiliyor sanırım ama 50 tl yi geçenini ben henüz duymadım ben geldiği gün gidip aldığım için herhangi bir ekstra ücret ödemedim. Ekstra sadece 3.60 tl damga ücreti aldılar o kadar. Bu işlemlerin sonunda artık gitarınıza kavuşup eve gidene kadar yerinizde duramıyorsunuz :D

Benim için toplam süreç gitar için ödemeyi yapmamdan alıp eve gelmem arasında 9 gün sürdü. Amerika vs. daha uzak olduğu için daha uzun sürecektir düz mantık ama süreç yine bu şekilde işleyecektir. Merak ettiğiniz kafanıza takılan birşey olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. Aşağıda linkleri bulabilirsiniz incelerseniz yazı biraz daha anlamlı gelecektir.

ptt kargo takip linki: ..:: PTT Genel Müdürlüğü ::..
    reverb.com ilan linki: Gibson Flying V '67 2005 Cherry | Reverb
    reverb.com satıcı linki: Loud Lemon | Reverb
    ptt takip kodu (ekran görüntüsüne sığmadı malesef ama gönderi numarasını yukarıdaki linke girerek son halini görebilirsiniz): EA386702412RU

Muzs, Halilozz, nezir ve 21 kişi daha bunu beğendi.
  2. 9 gun gercekten con iyiymis. Detaylı bilgilendirme icin de tesekkur ederim hocam. Bir de gitarin fotoğraflarını gorebilsek :D

Edit : Gitarini göster basligi altinda zaten varmis.

3. welmour

welmour

552
    1,108
    9,006
    Tabii ki gitarını göster konusuna atmıştım buraya da atayım :D
    IMAG1038.jpg IMAG1040.jpg IMAG1041.jpg

mansursgmn, oldiesngoldies ve Kutay_ bunu beğendi.
  4. Kutay_

Kutay_

696
    1,025
    9,605
    Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Teşekkürler, güle güle çalın! :)

welmour bunu beğendi.
  5. welmour bunu beğendi.
  6. @welmour hocam güle güle çalın, çok sevindim. İnşallah istediğiniz Sound'lara ulaşırsınz.

welmour bunu beğendi.
  7. Hayırlı olsun.Gümrük işi biraz piyango diye düşündüğümden hiç cesaret edemedim gitar getirtmeye ama sağa sola çok sordum.Ulusal kargo sistemini kullanmanın en büyük avantajı ardiye masrafını insani rakamlarla ödemek.Eskiden kargo+fatura bedeli üzerinden yüzde 8-10 gibi bir vergi vardı şimdi %20 olmuş

8. welmour

welmour

552
    1,108
    9,006
    Hocam eğer değeri doğru gösterirse satıcı sizin de elinizde ödeme belgeniz varsa gümrük düzenlemelerine uyduğu sürece (1500 euro ve 30 kilo altı, aynı üründen 3 veya daha fazla olmaması) hiç sıkıntısız verginizi ödeyip alıyorsunuz. Benim gümrükten çıkartmam 15 dakika ya sürmüştür ya sürmemiştir o yüzden o konuda sıkıntı yaşamazsınız. Dediğim gibi devlet postasıyla gönderttim %20 vergi haricinde sadece 3.60 tl damga ücreti ödedim

9. Öyle olması gerekiyor ama ben memur zihniyetine güvenmiyorum.Kendim dahil. :)Gerçi son zamanlarda artık ben kanunu senden iyi biliyorum benim bildiğim kanundur modundaki memurların sayısı azaldı.Birde artık e ticaret nedir ; yurt dışından ıvır zıvır nasıl getirilir herkes biliyor.O yüzden ses edemezler herhalde.

Son düzenleme: 4 Eylül 2015
  10. Vallahi bravo mu deyim helal olsun mu deyim tebrikler mi deyim, süper bir paylaşım. Bu forumda böyle paylaşımlara çok ihtiyacımız var. Çok bilgilendirici olmuş. Elinize kolunuza sağlık kendi adıma da benim için çok yararlı oldu bu paylaşım çok teşekkürler.

Teich ve welmour bunu beğendi.
  11. Valla burda bile aynı şehirde olduğumuz halde 10 günde zor anlaşıp işi hallediyoruz, siz Rusya'dan 9 günde almışsınız :D
    Ben de çok teşekkür ederim, gerçekten çok yardımcı olacak bir paylaşım olmuş. Hayırlı olsun, güle güle çalın :)

welmour bunu beğendi.
  12. Harika paylaşım olmuş teşekkürler dost :) Güle güle kullan gitarını :)

13. Thomanndan kabin almıştım ama kabini eve kadar getirmişlerdi vergiyi de kapıda ödedim. Sizinki neden böyle oldu acaba ?

14. Sanırım UPS gibi firmalarla gelirse farklı oluyor süreç...

15. welmour

welmour

552
    1,108
    9,006
    Özel kargo firmaları çok sıkıntı çıkartabiliyor, çok çok uçuk ardiye ücretleri çıkartabiliyorlar o yüzden hiç tavsiye etmiyorum. Thomann'dan gelirken sürecin farklı olmasının sebebi Thomann'dan sıfır ürün geliyor olması dolayısıyla açılıp kontrol edilmesi gibi bir gereklilik yok. İkinci el ürün aldığınız zaman mutlaka gidip almanız gerekiyor.

highwaystar30 bunu beğendi.
  16. ebay'den bir Amerikan firmasından sıfır ürün alırsak da kapımıza gelecek bu durumda....

17. welmour

welmour

552
    1,108
    9,006
    Teorik olarak öyle evet ama tabii ki söz konusu gümrük olunca hiçbir şeyin kesinliği yok. Ama elinizde paypal ödeme mailinizin çıktısı olduğu sürece gümrükte de zorluk yaşamazsınız sorun olmaz.

highwaystar30 bunu beğendi.
  18. Muzs

Muzs

18
    0
    1
    konuyu hortlatmis olacagim ama verginin %20 den daha az oldugunu biliyorum ben yani wah pedali almistim ebaydan ama vergi odememistim.

19. Vergi ödemediyseniz verginin daha az olduğunu nasıl biliyorsunuz?

bodominheaven bunu beğendi.
  20. welmour

welmour

552
    1,108
    9,006
    Eğer aldığınız ürün 75 euro ve eş değeri dolar değerini geçmiyorsa vergi ödemiyorsunuz. Bu değerin üzerindeki ürünler için Avrupa Birliği ülkelerinden geliyorsa %18 başka yerden geliyorsa %20 vergi ödüyorsunuz. Binde bir, şans eseri, gümrük memurunun dikkatsizliğine denk gelirseniz vergisiz geçip eve gelebiliyor ürünler.

Muzs bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş