Ibanez Prestige Serisi Nasıldır?

Bundan daha önce m600 için bir konu açmıştım tabikide forumdaki abilerim çok yardımcı oldular şimdi bir arkadaşım ibanez prestige 2550 almayı düşünüyor fikirleriniz nelerdir

Stock manyetikli halindense manyetik modifiyeli hali iyidir. Fabrika cikisi manyetiklerinin kendine ozgu bi karakteri yok, neck manyetigi bridge manyetigine gore cok gucsuz gelmisti bana, ozellikle higain sololarda. Bi manyetik modifiyesiyle guzel isler yapilabilir.

Şu anda Ibanez RG 2550 tek gitarım ve değiştirmeyi de hiç düşünmüyorum. Üzerindeki manyetikleri Dimarzio Tone Zone, Fast Track 1, Air Classic ile değiştirip bir de sap manyetiğini her pozisyonda devreye sokan Dimarzio push/pull ton potansı taktım. Son derece sağlam tonları var ve klavye kalitesi olsun, işçilik olsun, köprünün akort tutarlılığı olsun herşeyiyle dört dörtlük bir gitar. Kesinlikle tavsiye ederim.

Şöyle resim de koyayım :)

DSC_0258.JPG

Şu anda Ibanez RG 2550 tek gitarım ve değiştirmeyi de hiç düşünmüyorum. Üzerindeki manyetikleri Dimarzio Tone Zone, Fast Track 1, Air Classic ile değiştirip bir de sap manyetiğini her pozisyonda devreye sokan Dimarzio push/pull ton potansı taktım. Son derece sağlam tonları var ve klavye kalitesi olsun, işçilik olsun, köprünün akort tutarlılığı olsun herşeyiyle dört dörtlük bir gitar. Kesinlikle tavsiye ederim.

Şöyle resim de koyayım :)

60216 eklentisini görüntüle

An itibarı ile bu ilandaki gitar sanıp şaşıracaktım ki, seninki Z imiş hocam. :)

Ibanez Prestige 2550 (Takas Var!!!) - En Uygun Ibanez Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 214901978

Son düzenleme:
Selam arkadaşlar. Bu konuya benzer bir soru sormak istediğim için yeni bir başlık açmak istemedim. Bu yüzden başlığı tabiri caizse "hortlatmış" olacağım ama bu Ibanez Prestige serisi ile ilgili birşey sormak istiyorum.

Sahibinden'de arattığımda Ibanez Prestige serisinde 1570, 2550, 2570 gibi birkaç alt model bulunmakta. Ben şu sıralar ikinci el bir Ibanez Prestige serisi gitar almayı düşünüyorum. Siz hangi model gitar almamı önerirsiniz.

Selam arkadaşlar. Bu konuya benzer bir soru sormak istediğim için yeni bir başlık açmak istemedim. Bu yüzden başlığı tabiri caizse "hortlatmış" olacağım ama bu Ibanez Prestige serisi ile ilgili birşey sormak istiyorum.

Sahibinden'de arattığımda Ibanez Prestige serisinde 1570, 2550, 2570 gibi birkaç alt model bulunmakta. Ben şu sıralar ikinci el bir Ibanez Prestige serisi gitar almayı düşünüyorum. Siz hangi model gitar almamı önerirsiniz.
Bu seriler hakkında genel kanı manyetik değişimi yapabilecekseniz 1500-2500 ve 3500 lü serilerinin birbirinden pek de farklı olmadığıdır. Genelde değişen boya, pickguard, sap rengi ve köprü oluyor. Tümü ıhlamur ağacıdır bu gitarların ki bu ağacın tonunu çok severim. Jackson'larda da favorimdir.
1500 serisinde Duncan V7-S1-V8 seti, 2500 serisinde DiMarzio/IBZ, 3500 serisinde ise DiMarzio manyetikler bulunmaktadır ve sapları da gövde rengindedir. Aldığım bir duyum ise sonu 50 olanların saplarının sonu 70 seri numaralı olanlardan biraz daha kalın-etli olduğudur.
Bana sapları çok ince geldiğinden dolayı sevemiyorum ne yazıkki bu gitarları.
Bir de eski 500 lü seri var onlar hakkında bir bilgim yok.

Benim tavsiyem bence zevk meselesi olmakla beraber temiz bulabilirseniz 570 almanız. Eskisinide yeni serileride ayrıntılı olmasa da denedim yakınlar onlarda güzel ama ben eskilerden yanayım.

Prestij serilerinde @berdin123 in dediği gibi 1500-2500-3500 serilerinde inanılmaz bir fark yok, işçilik olarak fiyat performans açısında bakınca da gayet iyi gitarlar. Ben de bu modellerin arasında bayağı bi forumlarda araştırmadan sonra 2550z aldım, sonra manyetik değişimi yaptım, Dimarzio IBZ manyetiklerin karakteri çok hoşuma gitmemişti, yanı sıra mid manyetiğine geçişte bayağı bi output düşüyordu. 2570 lerdeki boyanın çabuk çıkabildiği yönündeki şikayetleri okuyunca 2570'ten vazgeçmiştim İkinci elde istediğim temizlikte ve iyi bakılmış bir 1570 bulamadım alacağım zamanda, belki 1570 alabilirdim, sonra pickguard'ın olmasını tercih ettim. Sana önerim, gitarın sesini duy ve manyetiklerinin hoşuna gidip gitmediğini gör, manyetiğe de para harcayacaksan fiyatı daha uygun olan 1570'i tercih edebilirsin, ben yine 2550'yi tercih ederdim.

Bir de tremolo sisteminin edge zero olmasına dikkat etmeni öneririm, edge pro'lara göre çok daha üstün bir tremolo sistemi, tabi benim şahsi fikrim, yine deneyerek almanı öneririm.

Prestij serilerinde @berdin123 in dediği gibi 1500-2500-3500 serilerinde inanılmaz bir fark yok, işçilik olarak fiyat performans açısında bakınca da gayet iyi gitarlar. Ben de bu modellerin arasında bayağı bi forumlarda araştırmadan sonra 2550z aldım, sonra manyetik değişimi yaptım, Dimarzio IBZ manyetiklerin karakteri çok hoşuma gitmemişti, yanı sıra mid manyetiğine geçişte bayağı bi output düşüyordu. 2570 lerdeki boyanın çabuk çıkabildiği yönündeki şikayetleri okuyunca 2570'ten vazgeçmiştim İkinci elde istediğim temizlikte ve iyi bakılmış bir 1570 bulamadım alacağım zamanda, belki 1570 alabilirdim, sonra pickguard'ın olmasını tercih ettim. Sana önerim, gitarın sesini duy ve manyetiklerinin hoşuna gidip gitmediğini gör, manyetiğe de para harcayacaksan fiyatı daha uygun olan 1570'i tercih edebilirsin, ben yine 2550'yi tercih ederdim.

Bir de tremolo sisteminin edge zero olmasına dikkat etmeni öneririm, edge pro'lara göre çok daha üstün bir tremolo sistemi, tabi benim şahsi fikrim, yine deneyerek almanı öneririm.
Bence tremoloya hiç girmeyelim. Çünkü bu yılların tartışma konusu.

Sizi soğutmak istemem ama sonuçta tabii ki zevk meselesi ben elimdeki 2550Z'yi bir süre kullanıp sattım sebebi ise penanın ortadaki single manyetiğe sürekli temas etmesiydi. O tarihten beri ortada manyetiği olan gitar kullanmıyorum. Manyetiği iyice dibe yasladım yine olmadı hatta çıkartayım dedim ama orjinalliği gidince de bir şeye benzemeyecekti gitar. Dediğim gibi sonuçta kişiden kişiye değişen bir durum. Ama kalite ve işçilik konusunda gerçekten üst seviye sayılabilecek bir gitardı.

rg2620 tam olarak üst segment değil, daha çok rg2570'in HH versiyonu. Açıkçası 2550, 2570 arasından en ekonomik ve iyi durumda olanını almanızı öneririm. Bence gayet iyi gitarlar. Ben manyetiklerinden çok memnun değildim fakat o da çözülebilir bir sorun.

Geri