Barda

Dün ulu yönetmen Zeki Demirkubuz'un Kader adlı filmi başlamadan fragmanlarını gösteriyorlardı BARDA'nın, aylar önce haberdar olmuştuk Serdar Akar özüne döndü diye, eee kurtlar vadisi gibi dizileri yöneterek finanse ediyor yeni filmlerini. Gemide ile Lalelide Bir Azize ikilemesi, Dar Alanda Kısa Paslaşmalar gibi mühim filmere imza atmıştır. Maruf'u da izleyemedik daha..

Film 2 Şubat 2007'de vizyona giriyor. Baya şiddet içerikli görüntüler olacak, ha keza küfürlü bir jargon olması da kaçınılmaz olsa gerek yine (Gemide'yi izleyenler bilir; "başım ağrıyor, sanki kafamda filler düzüşüyor" )

Nejat İşler'i çoğu insan Aliye'den bilir, ben ilk kez TRT'de yayınlanan 2001 yapımı Nasıl Evde Kaldım adlı güzel bir dizide rastlamıştım, hemen fark ettiriyordu oyunculuğu. Kendisinin bir kitap dükkanı varmış sahaf gibi bir şey, kızlar onu görürüz diye gidiyolarmış sürekli mekana :)

Fragmanı izlemek için:
http://bardafilm.com/video/fragman.htm

Filmnin sitesinden:
http://bardafilm.com/
Nail, Nil, TGG, Aynur, Aliş, Sevgi, Pelin ve Cenk, yaşları 18 ile 25 arasında değişen genç bir arkadaş grubudur. Günlük hayatın akışı içinde huzurlu ve neşeli bir hayat sürmektedir. Her birinin kendilerine ait sıkıntıları ve çözmek zorunda olduğu problemler olsa da gençliğin getirdiği umutla hayata sımsıkı bağlıdırlar. Kimi evlilik, kimi mezuniyet, kimi düzenli bir hayata adım atma hayalleri içinde olan bu gençler, birden bire hayatlarının tam ortasına giren nedensiz şiddetle büyük bir yıkım yaşarlar.

Bir gece yarısı, arkadaşlarının işlettiği barda son biralarını içip eve dönecekken içeri giren beş kişilik bir grup tarafından silahla alıkonulurlar. Elleri, ayakları, ağızları bağlanan gençler sabaha kadar dayak, işkence ve tecavüze maruz kalırlar. Kendilerini alıkoyan grubun görünürde hiçbir amacı yoktur. Yaşları 20 ile 45 arasında değişen bu grup, hayatlarında eksik kalan her şeyin hesabını hiç tanımadıkları bu gençlerden çıkartırlar.

badf0fc18b4673f64b45073f2a7ac0dc0_large.jpg

635ccf1c6e94c057ba928a0ad0d7f7090_large.jpg

Yönetmen Serdar Akar'a gemide filminden sonra birkez daha hayran kaldım. Gerçekten güzel bi filmdi. Oyuncu seçimleri gerçekten mükemmel yapılmış tipler çok iyi oturmuş, oyunculuklarda şahaneydi. Nejat İşler'e de ayrı değinmek lazım rolünün hakkını fazlasıyla vermiş. Benim bişey dikkatimi çekti belki sizde farketmişsinizdir, tıpkı gemide'nin bazı bölümlerinde olduğu gibi bu filmde de ''nerde kalmıştık'' lafı üç dört defa geçiyo.

ben daha filme gitmedim ama ilk fırsatta gitmem lazım. güzel bi filme benziyor. hele nejat işlerin oynadığı bi filmi kaçırmamak lazım ;)

saygılar

soundracki çok sağlam diye duydum.özellikle üçnoktabir in dediler ki şarkısını ikide bir dinleyip duruyorum muhteşem bir şarkı bakalım filmde iyidir umarım yönetmen kurtlar vadisi-ırak tan sonra bayağı bie eleştiri almıştı.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
filmi bugün izledim, tavsiye ederim herkese, ama "kız arkadaşınızla beraber izleyemeyeceğiniz filmler" başlığı vardı lanet ekşi sözlükte, ona rahatlıkla girer

teoman beş dakika geç ayrılsa mekandan kestaneyi çizdircekmiş ama

hapishanede mahkumların lideri sakallı şahsiyet de bir numaralı yönetmenim Zeki Demirkubuz idi

sinemaya gelir gelmez ilk gün izleyeceğim çok güzel bir filme benziyo ayrıca soundtrack mükemmel parça konuya çok uymuş ve de melis danişment çok güzel söylemiş

didem_rock demiş ki:
panik_431 demiş ki:
valla yarın gidicem yalnız bi tecavüz sahnesi varmış kuzenim nerdeyse ağlayacakmış o sahnede...

ben o kadar acaip bi sahne beklemiyorum '' dönüş yok'' tan sonra biraz hafif bile gelebilir

irreversible'in o sahnesi gerçekten sertti, ama Barda'nın jilet sahnesi olsun, over-dose küfürler olsun, altta kalmaz gibi

Bilmeyenler için, film, 1997 yılında Ankara Gazi Osman Paşa'da bir apartman dairesinde yaşanan korkunç olaydan konu alıyor. Eve dalan bir kaç kişi gençlere 17 saat boyunca nedensiz bir şekilde işkence yapıyor vs...

İşin ilginç kısmı ise, film vizyona girdikten sonra, bu olayı yaşayan kişilerden biri isyan etmiş: "Biz bu olayı unutmak için 10 yılımı verdik. Serdar Akar bize sormadan, izin almadan nasıl böyle bir şey yapar?" diyerek mahkemeye vermiş yapımcıları. Film, bu olaydan farklı olarak bir evde değil barda geçiyor. Ama bu olaydan yola çıkılarak yapılmış.

Zaten Serdar Akar da açıklamasında bu olaydan etkilendiğini söylemişti ama olayı yaşayanlarla arasında ne gibi bir mesele olacak önümüzdeki günlerde göreceğiz.

futurist demiş ki:
Bilmeyenler için, film, 1997 yılında Ankara Gazi Osman Paşa'da bir apartman dairesinde yaşanan korkunç olaydan konu alıyor. Eve dalan bir kaç kişi gençlere 17 saat boyunca nedensiz bir şekilde işkence yapıyor vs...

İşin ilginç kısmı ise, film vizyona girdikten sonra, bu olayı yaşayan kişilerden biri isyan etmiş: "Biz bu olayı unutmak için 10 yılımı verdik. Serdar Akar bize sormadan, izin almadan nasıl böyle bir şey yapar?" diyerek mahkemeye vermiş yapımcıları. Film, bu olaydan farklı olarak bir evde değil barda geçiyor. Ama bu olaydan yola çıkılarak yapılmış.

Zaten Serdar Akar da açıklamasında bu olaydan etkilendiğini söylemişti ama olayı yaşayanlarla arasında ne gibi bir mesele olacak önümüzdeki günlerde göreceğiz.

işin diğer bir ilginç yanı da bu olayı yaşayanlardan biri hakkında dün gazetede okuduklarım. adam Hrant Dink cinayetinin görgü tanıklarından biri, Sibel Gökçe - Umay Umay - Levent Oran gibi isimlerin de kitaplarının yayıncısıymış. Turuncu medya adlı internet sitesinde de yazılar yazıyormuş.

Geri