Son Zamanlarda Metal Müzik Kliplerindeki Şiddet

'Müzik - Genel' forumunda erenkavukcu tarafından 12 Eylül 2015 tarihinde açılan konu

 1. Başka kimsenin dikkatini çekti mi bilmiyorum ama, son zamanlarda özellikle ağır müzik yapan grupların video kliplerinde acayip bir şiddet söz konusu. Son zamanlarda dediğim genel olarak son birkaç yıl. Kendim şahsen o kadar ağır müzik dinlemiyorum ama doğal olarak rastlıyorum ya da görüyorum. Ya da arada bir dinleyesim geliyor açıyor bakıyorum yeni ne var diye. Heryerde kafa kesmeler adam bıçaklamalar cinayetler şunlar bunlar. Videoların kanlı içeriği beni rahatsız etmiyor ya da iğrendirmiyor, beni rahatsız eden bu grupların sonuçta 14 yaşında 15 yaşında da fanlarının olması ve 18 yaş sınırı denen olayın hiçbir platformda ciddi bir engel olmaması. Bu durumdan birtek rahatsız olan ben miyim ya da sadece bana mı denk geliyor veya ben mi çok abartıyorum bilemedim. Sizlerle de paylaşayım, topluluğun bir fikrini alayım dedim.

  Dinlemediğim Cannibal Corpse, Behemoth gibi grupların iyice abartılmış vahşet seviyesinde şiddet içeren videolarından bahsetmeyeceğim hiç. Hem burada paylaşmak yanlış olur. Hadi diyelim bu tarz grupların bağımlıları ( sözüm meclisten dışarı ve grubun mentalitesine değil, müziğine bağımlı olan arkadaşlar için değil ) zaten sözleriyle, klipleriyle böyle şiddet ürünü şeylerden hoşlanıyorlar diyelim. Ama daha önce ( bildiğim kadarıyla ) örneklerini vermemiş gruplar da şiddet içeren klipler çekmeye başladı.

  Bu gruplar üzerinden yürüyecek olursam beni ilk rahatsız eden bu olmuştu:  Birinin kolunu ısırarak parçalaması bile bence küçük yaşta dinleyiciler için kötü bir örnek ama onu geçelim, sizce koltukta bağlı 2 kişinin 5-6 kişi tarafından bıçaklanma görüntüsü ardına da birinin kafasından bıçak çıkarma görüntüsü normal mi ? ''Normal..'' diyebilirsiniz, başta belirttiğim gibi ben de yanılıyor olabilirim ama bana yüksek şiddet içerikli gelmişti ve bu klibi ilk izlediğimde rahatsız olmuştum.

  Yukarıda da yazdığım gibi bir Cannibal Corpse videosunda bunun vahşet seviyesi de bulunuyor ama dinleyici kitlesi ve aralığı daha belli bir grup belirttiğim gibi. Ama Slipknot dediğimiz 21 senelik grubun 7 den 70 e fanları var. Dünya çapında 10 milyondan fazla albüm satmış bir grup. Sadece Slipknot channelından yaklaşık 50 milyon kere izlenmiş bir klip. Ki Slipknot'un kendi channellında +18 etiketi olması gereken bu klip bu grubun seneler önce çıkarmış olduğu ( ve +18 şiddet içermemesine rağmen ) ''Wait and Bleed'' , ''Before I Forget'' , ''Psychosocial'' gibi hit şarkılarının kliplerinden daha fazla izlenmiş. Ki hepimiz eminizdir bunu küçük yaş grubunun da izlediğinden.

  Neyse,

  Bugün beni böyle bir başlık açıp böyle bir yazı yazmaya teşvik eden durum ise dün Slayer'in daha önceden yayınlamış olduğu Repentless şarkısına çektiği klibi yayınlaması oldu. Slayer'dan bahsediyoruz ki 35 senedir aktif olan 20 milyondan fazla belki de 30 milyondan fazla ( resmi bir açıklama yok ) albüm satmış bir grup. Thrash Metal'in efsanelerinden. Halk dilinde kült olmuş bir grup artık. Repentless şarkısını da özellikle severek dinliyordum ki klibi çekildiğini öğrendiğimde de açtım ve şöyle bir kliple karşılaştım:  Bu bir slayer klibi, doğal olarak bunu da milyonlar ve gencinden yaşlısına birsürü insan izleyecek. Ve tekrar belirtmek isterim ''+18 ibaresinin hiçbir platformda ciddi bir engel olmadığı'' günümüzde, bana bu klipler direkt internet ortamına koyulmak için fazla şiddetli geliyor.

  Bunlar sadece basit ve bilindik gruplardan 2 örnek. Başka grupların çok daha ağır ve izlenmez örnekleri, hatta youtubedan birsürü banlanan örnekleri mevcut.

  Sizin de bu durum hakkında yorumlarınızı görme merakı içindeyim.

  Edit/Not: Sayısal bilgilerin kaynağı internet ben değilim.
   
  Asr.Rh, insanatomystic ve Hz.Zeus bunu beğendi.
 2. Sırf etkilenecek ve müziği tarzı evrildiğinde metale geçmesin diye küçük yeğenime rock müzik dinlettirmiyorum ŞAHSEN.Bunlar benim için sanat dahi değil.Sanatın amacı bişeyleri farklı yollardan anlatmaktır.Sanat yapıyoruz diyorsanız ölümü ölümle anlatamazsınız.Sözüm metale değildir metali şiddet aracı olarak kullananlaradır.Çok sağlam ve işini iyi yapan metal gruplarıda çoktur.Ama ister istemez tarzdan tarza atlayan gençlerimiz ergenlerimiz eninde sonunda bu müziklerle buluşuyor.Saygılar
   
  Mustafa İLKER ve erenkavukcu bunu beğendi.
 3. Dünya şiddetin bol olduğu bir yer, böyle şeyleri anlatan gösteren insanlar da olması lazım
  Bir savaşı, cinayeti, eylemi çiçekle böcekle anlatamazsınız bunlar şiddet konulu olaylar ve şiddet içerikli görüntülerle aktarılması gayet normaldır, aşk acısı konulu bir parçanın klibinde ağlayan iki insan varsa, şiddet konulu bir parçada da kan olur, bu metal grupları da bunu yapıyor.
  Gruplar bir parça yaparken de sizin küçük kardeşlerinizi filan düşünmüyor kendi düşüncelerini aktarmaya çalışıyorlar tabii para kazanmayı da.
   
  Slaytanic ve erenkavukcu bunu beğendi.
 4. Yalnız Thrash metal'in anarşist ruhundan ötürü ezelden beri şiddet ana öğelerinden.Thrash,violence,beer ! mottosu bir kenara,herifler thrashin doğduğu yerel barlarda altını üstüne getiriyorlarmış mekanların.Bu tarz hep böyleydi.Değil mi @nightbreed ?

  Ayrıca bana gereksiz hassasiyet olarak geliyor bu.Bunlarla gaza gelecek bir insan zaten ne derece mantıklıdır bilinmez.Ama şu konuda katılabilirim gelişim konusunda sıkıntı yaratabilir ufak bireylerde ama insanlık canlı yayından savaşlar izliyor.her anlamda şiddet hergün haberlerde inanın o klipteki göz çıkarma sahneleri vesaire bana şiddeti normalleştirmiyor.Şiddet zaten normalleşmiş durumda.
   
  erenkavukcu bunu beğendi.
 5. Hocam selamlar. Gain'i abanıp müzik yapan insanların kliplerinde oynaşan sevgililer göstermesi doğru olmaz sanırım?
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 6. Benim oğlan 2,5 yaşında ve Children of Bodom, Cradle of Filth, Slipknot, Slayer, Blind Guardian, Cannibal Corpse, Metallica, AC/DC dinleyerek uyuyor. Yani arabada benimle beraberken durum böyle. Hatta bebekliğinde farkettim metal/hardrock dinlerken uyuduğunu. Pink Floyd dinlettim gözler cin gibi. Ama Metallica dinleyince uyuyordu.
  Geçen gün Cradle of Filth çalıyor arabada, döndüm sordum "bu müziği seviyor musun?" diye. "Ebet." dedi. :)
  Bakalım ilerde bu klipleri izler mi bilemem ama bir Machette veya Saw serisini beğenerek izlediğim için bu klipleri yadırgayamadım.
  Slayer klibi güzelmiş bu arada.
   
 7. @erenkavukcu belki siz yazmadan izleseydim klipleri (ikisi de bildiğim özellikle slipknot takip ettiğim bir grup ama klibi izlememiştim) belki de rahatsız olmayacaktım ama siz deyince hafiten rahatsız oldum ben de klipleri izlerken. ne gerek var diye düşündüm. tamam şiddet şiddetle anlatılsın, tamam kültür bu olabilir kabul ama bu kadar kanlısına bu kadar göstere gösteresine gerek olduğunu düşünmüyorum. küçükken hayranlık duyduğum bir grubun bu tarz bir klibini izleseydim muhtemelen etkilenirdim (gidip kendimi ya da arkadaşımı yemezdim ama beraber rock müzik muhabbeti yaptığımız arkadaşıma "olum ne piskopat adamlar lan" diye anlatırdım muhtemelen.
   
  BrainPoor, Asr.Rh ve erenkavukcu bunu beğendi.
 8. Vietnam'ın sendromundaki gençler hippi olmuştu. Günümüzde şiddet sıradanlaşacak kadar içimize işlemiş durumda. Bu durum gelişmiş ülkelerin "savunma sanayisi" adı altında medenişleştikçe dünya çapında şiddeti körüklemesinin sonucu. Milattan önceki en gelişmiş medeniyetlerden olan Aztekler bilhassa astronomi alanında ciddi bir bilgiye sahiplerdi. Fakat bu derece ileri bilgi birikiminin yanı sıra vahşetin de bilhassa ayinlerinde tavan yaptığını belge ve kaynaklardan öğreniyoruz. Sanki insanlık bilgiye ulaştıkça vahşileşiyor. Dolayısıyla bu gruplar ve bu müziği yapanlar da eleştirel bakış açısına sahip oldukları için buna vurgu yapıyorlar.
   
  Son düzenleme: 13 Eylül 2015
 9. Şiddeti meşru kılan ve gerçek yüzünü göstermeyen ülkeler ve habercilik olduğu müddetçe böyle şarkı ve klipler gelmeye devam edecektir. Bana göre şiddetin ne kadar iğrenç olduğunu insanların miğdesini kaldırmadan gösteremezsiniz.

  Genç kesim konusunda ise ülkemiz gençliği için (çoğul olarak bahsediyorum yoksa düzgün düşünebilen ufaklıklar da var) gördüğü birşeyi sorgulamadan takip etme konusundaki başarıları göz önüne alındığında kaygı verici gözüktüğünün farkındayım.
   
 10. Şiddetin en önemli öğesi aslında insan doğası ve zihniyeti. Şiddet içeren görüntülerin şiddeti sıradanlaştırma riski var, ama şiddet bundan ibaret bir şey değil. Şiddet dendi mi sadece eline pompalı tüfek alıp etrafa rasgele ateş eden psikopatları düşünmemek lazım. Şiddet, sadece vahşetten ibaret değil yani...
  Türk dizilerinin pek çoğunda şu temaların olduğunu görebilirsiniz mesela: Öfke, kin, entrika, intikam, aldatma, mağduriyet, kurbanlaştırma, kendine acıma ve bol miktarda göz yaşı... Bunlar gerçek anlamda şiddete çanak tutan şeyler bence. O dizilerde hiç mutlu insan da yok muhtemelen. Mağdur olmanın dayanılmaz hafifliği üstünden giden bir kurbanlaştırma var. Bir kere kendinizi bu konumda buldunuz mu gerisi geliyor zaten. Kadın cinayetlerini işleyen erkekler kendilerini mağdur olarak görüyorlar mesela ve haklı olduklarını düşünüyorlar !
  Bu arada... Malum, şiddet dendi mi dünyada akla gelen yerlerden biri Ortadoğu. Türk dizileri de peynir-ekmek gibi gidiyormuş Ortadoğu'da... Bilmem daha ne desem.
  Elbette bu konuda herkesin anlaşabileceği bir standart tutturmak mümkün değil. Bana kalsa Survivor gibi şovları yasaklarım mesela, çünkü insan onuruna aykırı buluyorum ve bence yarışmacılar arasındaki ilişkiler (yukarıda bahsettiğim tipteki duygulanmıları pompalaması nedeniyle) aslında ekranlardaki başka pek çok şeyden daha fazla şiddet içeriyor.
   
 11. Sex ve vahşet insan doğasının hiç değişmemiş ve değişmeyecek 2 unsuru. Bu yüzden bunu nerde kullanırsan kullan ne kadar rezil olursa olsun kullanan kişiye pozitif yönde yararı olacaktır. Öyle veya böyle sex ve vahşet herzaman için satar...

  Öte yandan bence sözleri vahşet içeren bi parçanın klibinide vahşet içermesi normal bi durum. "Devil in i" isimli bir parçada kol bacak kopması adam bıçaklamasını ben kendi adıma yadırgamam yani. Adam şarkı sözlerinde şeytandan, günahtan, kandan, vahşetten, şiddetten bahserken klibinde dağ taş akarsu buğday tarlası falan gösterirse abes olur. Konsept bu olduktan sonra vahşeti şöyle göstermiş şiddeti böyle göstermiş bence farkeden bi durum değil.

  Konu yaşı küçük izleyicilerin izleyip kötü etkilenmesi kısmına gelirse, o iş internetin cep telefonlarına kadar girmesi ile tarih oldu. Onun artık hiçbir şekilde önüne geçip çocuklarınızı bu içeriklerden uzak tutamazsınız. Çocuğu internet ve tv olmayan bi odaya 24 saat zincirlemediğiniz sürece imkansız yani... Kendi evinizde korursunuz arkadaşında görür. Ben çocukken ne internet vardı, ne cep telefonu, ne doru düzgün tv ama gayet nezih bi semtte büyümeme, tek çocuk ve ilk torun olmam yüzünden tüm sülalenin üzerime titremesine rağmen, vhs tapelerden, sayfaları birbirine yapışmış dergilerden, magazinlerden neler neler izleyip gördük, çocuk yaşta... Şimdiki duruma baktığımda cebinden telefonu çıkarıp milyon kat fazla içeriğe erişebilecek çocuğu hiç bi şekilde engelleyemezsin. Bunun tek çözümü oturup bak böyle böyle şeyler var ama bunlar iyi değil kötüdür diye çocuğu eğitmek. Sussun yaramazlık yapmayıp biyerde otursun diye eline cep telefonunu verip çekilmek yapılabilecek en büyük hata.

  Zaten olaya sadece şiddet açısından bakmamak lazım. Bugün tüm dünyada billboardlarda 1 numara olan pop, rap, hiphop, rnb vs. parçaların kliplerinden örnekleri versem sanırım mesajımı erotik içerik paylaşımı yapmak, uyuşturucu kullanımına özendirmek sebebiyle silerler. Sadece yabancı olarakda bakmamak lazım. Ülkemizde çocukların tam okuldan eve geldiği vakitte, insaların izdivaç adı altında annesini, kız kardeşini, ablasını, hatta büyük annesini dahi en çok malı mülkü olana sattığı programlar yayınlanıyor. Hemde 1 2 değil her kanalın kendi "interaktif p...venklik" programı var ve hepsi aynı saattle yayınlanıyor. TVyi açıp denk gelmemen imkansız... En ufak dekolteyi sansürleyen rütk medya patronlarındna ne sağlam para yiyorsa yıllardır sesini çıkarmıyor. Benim çocuğum bunları izleyeceğine oturup slayer slipknot klibini izlemesini ben kendi adıma tercih ederim...
   
 12. Çocukluğumdan beri Metal müzik dinleyen biri olarak Eren (@erenkavukcu ) kardeşime sonuna kadar katılıyorum. Kendimi bildim bileli metal müzik ile şiddet hep bağdaştırılmıştır ne hikmetse.
  Bizim çocukluğumuzda ve gençliğimizde internet vs. olmadığından ve tek kanallı dönemde de metal müzik klipleri izleyemediğimizden duyduklarımızla yetinirdik ve ancak duyduklarımız kadar bilirdik. Örneğin Ozzy' nin sahnede yüzlerce civcivi ezerek öldürdüğü, atların anüsüne dinamit koyup patlattığı gibi hurafeler duyarak büyüdük. :)
  Özetle bu iş, en başından beri böyle, Satanizm denilen aptalca dürtü bile Metal le bağdaştı zamanında, hatta yine benim 18-20 li yaşlarımda siyah giyen herkes Satanist ilan edildi.
  Büyüme ve gelişme çağında olan yaş grubu bunlardan etkilenebilir. Bence de dikkatli ve hassas olmalıyız.
  Olay aslında sadece video kliplerle de bitmiyor. Çok ünlü metal gruplarının şarkı sözlerini bir inceleyin bakın neler göreceksiniz. (Hatta metal olmasına da gerek yok, örneğin Eagles, hepimizin iyi bildiği Hotel California nın sözleri Tevrat tan alınmadır). Yada benimde çok sevdiğim Judas Priest in, yada pek sevmediğim Slayer ın şarkı sözlerine bir bakın.... Örnekler çoğaltılabilir.
  Amaç taze beyinleri etkilemek. Biri Satanizm, diğeri Illuminati, bir diğeri şiddet propagandası yapar. Bu böyle.
  Şimdi bana şunu soracağınızı tahmin ediyorum, "Peki madem böyle sen neden Metal müzik dinliyorsun ?"
  Ben şanslılardanım, yada iyi bir aile eğitimi aldığımdan dır muhtemelen, Metal le bağdaştırılmış çirkin şeylere hiç bulaşmadım hiç işim olmadı, ilgimi dahi çekmedi. Ben müzikle ilgileniyorum, o ritm duygusu sololar ve içindeki isyankarlık havası beni cezbeden.

  Ama dediğim gibi arayış içinde olan taze beyinler konusunda hassas olmak gerekir. Neyin doğru neyin yanlış olduğu öğretilirse, çocuğun muhakeme yeteneği geliştirilirse sıkıntı yok, ister Teksas Katliamını izlesin ister King Diamond dinlesin.
  Özetle, çirkinlikler, şiddet vs. müzikle, video kliplerle, filmlerle, kitaplarla, gazetelerle, internetle her şekilde hayatın içinde zaten. Bugün ana haber bültenini izleyen bir çocuk bombalanan yerleri, şehit haberlerini görünce de etkilenebilir. Bunlardan kaçış yok, dolayısıyla kanımca tek çare yukarıda da belirttiği üzere çocuğa doğru ve yanlış öğretilmeli, muhakeme yeteneği geliştirilmeli ve hatta enpati öğretilmelidir.
   
  Ozzfish, HmzGkgz, devastator ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 13. Selamlar herkese, ben de bir dönüş yapayım, öncelikle yazdıklarımı baştan sona okuyanlara ve tanıdığım tanımadığım herkese konuya gösterdikleri ilgi ve paylaştıkları düşünceleri, bilgiler için çok teşekkürler. Yorumlar çok farklı çapta olduğu için genel bir yazı yazamayacağım ama konuya katılan forumdaşlarımın düşünceleri üzerinden neler düşündüğümü, katılıp/katılmadığım noktaları belirtmek isterim, ofansif herhangi bir amacım olmadığını da belirtmek isterim zaten pek ofansif yazı yazan biri değilim ama herkesin de bildiği gibi alıngan arkadaşlarımız olabiliyor. Ama öncelikle benim ana metnimde geçen ve bana kalırsa burada tartışılmaması gereken, kişisel olarak, konu dışı, iki şeyden bahsetmek isterim:

  1) Ben metal müzik kliplerinin bu şekilde olmaması gerektiğini ya da böyle olmasından rahatsız olduğumu belirtmedim. Bunları görmemesi uygun görülen izleyici kitlesinin de bunları görüyor olacakları durumundan rahatsız olduğumu belirttim.

  2) Yine ana metnimde bahsettiğim gibi ben bu yazımda Slayer ya da Slipknot üzerinde durmadım, örnek olarak o 2 grubu verdim sadece beni tetikleyen gruplar olduğu için, iki grubu da sever ve yukarıdaki iki klibi de şahsen beğenirim ( bu, kendim için değil başkaları için, rahatsız olduğum gerçeğini değiştirmiyor ).

  @devastator yorumlarınız için çok teşekkürler, inanın ileride sizin olduğu gibi bir oğlum olursa, ben de ona Slayer dinletmek, Lamb of God dinletmek isterim ( tabii ki Pink Floyd, Guns N' Roses, Dire Straits, AC/DC de dinletek isterim ağır gruplardan örnek veriyoruz diye ağır takılıyorum :p ) ancak üzerinde durmak istediğim konu müzik değil, belli bir kitlenin görmesi olası olan şiddet içerikli görüntüler, tahmin ediyorum ki Slayer'in bu klibini oğlunuz 6-7 yaşlarına geldiğinde ona izletmek istemezsiniz. Tabi aksini düşünüyor olabilirsiniz saygı duyarım, sizin ebeveynliğinizi sorgulamak asla haddime değil.

  @HmzGkgz selamlar, yorumun için teşekkür ederim ancak yazdığınız posttaki noktayı tam anlayamadım, zaten ben sevgililer göstermelerini savunmamış ya da bu tarz görüntüleri kaldırmalarını ya da böyle klipler çekmemelerini savunmamıştım.

  @barrios Tolga Hocam katıldığınız için çok teşekkürler, bahsettiğiniz noktalara kesinlikle katılıyorum, bahsettiğiniz biçimdeki şiddetin de kesinlikle varolduğunu düşünüyorum ancak bir soru sormak istiyorum, insan zihni konusunda tabiki elinize su dökemem ama sadece meraktan sormak istiyorum, bu bahsettiğiniz biçimdeki şiddet algısı kaç yaşlarında daha etkilidir ? Daha doğrusu küçük yaşlarda direkt şiddete görsel olarak maruz kalmaktan daha etkili olur mu ?

  @DaggerStroke vakit ayırıp yazdığın uzun değerli yorumun için eline sağlık Babür Abi, son paragrafında yazdığın konu üzerine durmak istedim. Buna benzer durumlar bahsettiğin gibi sadece metal müzikte mevcut değil, genellikle rap/hip-hop müziklerde olan uyuşturucu ya da pop/rnb müziklerde olan erotizm davası da özellikle son senelerde çok ön planda, misal ben bunlarla büyüdüm. 10 Sene önce izlediğim pop müzik klipleri ile şuankiler arasında gördüğüm erotizm farkını, 10 sene önce izlediğim metal müzik klipleri ile şuankiler arasındaki şiddet farkı kadar belirgin görüyorum. Türk televizyonundan bahsetmiyorum bile, elbette daha tehlikeli. Ancak bunların hepsi tehdit olarak geliyor. Türk televizyonu izlemesin ama metal müzik klipleri izlesin derken, metal müzik kliplerinde de bu şiddet olmasın istiyorum. ( Olmasına karşı değilim ama engellenemiyorsa olmasın )

  @tunckk Tunç abicim teşekkür ederim yorumun için, üzerine büyük bir işaret koyduğun ve birçok kişinin daha değindiği üzerine durum neyin ne olduğunu öğretmek ile de çok alakalı. İyi bir ebeveyn olmaktan öte iyi bir abi,abla,amca,dayı,teyze,herneyse olmak için de bu tarz şeylere dikkat etmek gerekiyor elbet ama bu denli dikkat edilen şeyler arttıkça ne kadar iyi olabiliriz, ne kadar koruyabilir, kollayabiliriz korunması gerektiğini düşündüklerimizi herşeyden. Metale şiddet geliyor, televizyona Babür Abi'nin belirttiği gibi ''İnteraktif p*******lik'' geliyor, rape uyuşturucu geliyor, ona bu şuna bu, bunlar önceden bu kadar değildi sürekli artıyorlar. Artmalarında sakınca olduğundan değil, bu görüntüler görmemeleri gerekenlerin de eline geçiyor sakınca burda. Kimse masum bir çocukluk yaşamıyor artık, elbette kimse tam anlamıyla masum bir çocukluk yaşamamıştır ancak işler daha da yozlaşıyor gittikçe.

  Ben buradaki görsel şiddeti çok yüksek buluyorum, filmlerde, videolarda görürüz hep. Biri birine vurur bayılmış halde yere düşer, biri birine silah ateşler vurulur ve yere düşer, biri birine bıçak saplar kurban acılı şekilde yere düşer kıvranır. Ya da biri bir şekilde ölür ve bir sonraki sahnede cenazesi görülür vs. Ölümler çok ama çok ama çok yüksek bir oranla en bilindik, belli bir yeri kalitesi olan aksiyon filmlerinde bile, tam olarak ekran buğulamak göstermemek gibi değil de, bu şekilde yine sansürlenir hep. Biri kanlı bir şekilde yerde yatar son sözleri söyler vb. şeyleri görürüz. Ancak ekranın tam ortasında boyun kesmek, gırtlağa bıçak sokmak, birinin diğerinin gözünün içine iki elinin parmaklarını sokmuş şekilde görüntülemek diğeri hala kıvranırken. Bunları ancak +18 şiddet içeriği ile uyarılan korku filmleri ve benzeri şeylerde görüyoruz. Sorun bunların mevcut olması değil, bunların engellenemediği halde mevcut olması. Benim takıldığım nokta @DaggerStroke'un dediği gibi bunların 13-15 yaşında dostlarımızın cep telefonunda olması ve ortada bunu engelleyecek yasakların olmaması.

  Editler: Yazım, noktalama, düzenlemeler.
   
  Son düzenleme: 13 Eylül 2015
  tunckk, HmzGkgz, devastator ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 14. Elbette izletmek istemem. Fakat malum, şu anda bile elinde tablet youtubedan kendi seçtiği çizgi filmleri izlemekte. Benim google hesabımı kullandığı için yukardaki gibi kliplere ulaşması da muhtemel.

  Peki yukarda gördüğümüz görüntüler çocuklara bu klipler dışında nasıl ulaşabilir? Bu noktada çocuğu bir fanus içine sokmaktan başka bir çözüm yok. @barrios da bahsetmiş zaten. Televizyondaki reklamlardan haberlere, çizgi filmlerden oyuncaklara kadar bilinç altına ince ince işlenen şiddet de var. Kısacası alıcının kaçamayacağı kadar çok uyarıcı var etrafında. @tunckk da buna vurgu yapmış ve ebeveynin yükümlülüklerini hatırlatmış. Aynen katılıyorum. Doğru - yanlış (binary oppositions) karşıtlıklarını iyi anlatıp muhakemesini tek başına yapabilmesini öğretmemiz gerekiyor çocuklarımıza.

  Olaya hangi boyuttan bakarsak bakalım şiddet de insani bir olgu, hatta evrensel, doğal bir olgu. Tanrı bile peygamberler, ayetle aracılığıyla insanı eğitmek için uğraşıyor. Çünkü yaradılışımızın bir parçası bu.

  Eğitim işin çözüm noktası. Örneğin, bir kızın evlenmek istediği kişinin, kızın babası tarafından 'yanlış kişi' olduğunun düşünülmesi cahil olan baba ile eğitimli, kültürlü baba arasında nasıl yorumlanıp pratikte nasıl sonuç verebilir diye düşünelim. Cahil baba pomlalı tüfekle damat adayını (hatta kızını da) vurup öldürürken, eğitimli, kültürlü baba düğünde duygularını kızına bir şiir ile aktarıp ağzı gülümserken gözünden yaş dökerek ifade eder.

  Bu örneklerimden çok çok farklı çıkarımlar yapmak ve farklı konu başlıklarına ulaşmak da mümkün. Ancak asıl başlığımıza dönersek çocuklarımıza doğruyu, yanloşı öğretmeli ve mümkün olduğunca neyle ne zaman karşılaşması gerektiğinin hesabını yapıp elimizden geldiğince takip etmeliyiz.

  Edit: Telefondan uzunca yazmak işkence. Şiddet duygusunu körüklüyor resmen. :D
   
  Son düzenleme: 13 Eylül 2015
  Hz.Zeus, tunckk ve erenkavukcu bunu beğendi.
 15. [QUOTE="


  @barrios Tolga Hocam katıldığınız için çok teşekkürler, bahsettiğiniz noktalara kesinlikle katılıyorum, bahsettiğiniz biçimdeki şiddetin de kesinlikle varolduğunu düşünüyorum ancak bir soru sormak istiyorum, insan zihni konusunda tabiki elinize su dökemem ama sadece meraktan sormak istiyorum, bu bahsettiğiniz biçimdeki şiddet algısı kaç yaşlarında daha etkilidir ? Daha doğrusu küçük yaşlarda direkt şiddete görsel olarak maruz kalmaktan daha etkili olur mu ?

  .[/QUOTE]

  Bu tartışma bitmek bilmiyor, benim de uzmanı olduğum bir şey değil. Açıkçası pek öyle netleştirilebilmiş bir şey de yok. Rol yapma oyunlarının (AD&D vs...) şiddeti körüklediğini iddia edenler de var ve Türkiye'de pek yaygın olmamakla birlikte çok yaygın oynandığı ülkeler mevcut. Oynayanalar da hep çocuk. Aynı şekilde bilgisayar oyunları vs de çok fazla şiddet içeriyor.
  Benim kendi kişisel gelişim merakımdan öğrenebildiğim kadarıyla, aile ve etraftan satın alınan davranışlar zihnin şekillenmesinde herşeyden daha etkili. Bu tohumlar ilkokul çağı öncesinde veya o civarlarda atılmış oluyor. Hayatın gerisinin bu dönemde şekillenen şablonun bir tekrarı olduğunu düşünenler de var zaten.
  Türkiye'de fiziksel şiddet zaten o kadar ön plandaki, biz daha sözlü şiddet filan gibi şeylere gelemiyoruz. Fiziksel anlamda (dayak olması şart değil, herhangi bir duygusal zulüm veya istismar biçimine) maruz kalmak da insanlar üzerinden pek çok olumsuz etki yapabiliyor. Bu olumsuz etkiler de illa ki öyle ilk bakışta anlaşılan şeyler değil. Mesela, duygusal olarak ihmal edilen çocukların sevgiyi haketmediğini, mükemmel olmaları gerektiğini düşünmesi filan... İleride mükemmeliyetçi olma, kendisiyle barışık olmama, herşeyde en iyi olmazsa kendini yetersiz hissetme gibi son derece problemli sonuçları olabiliyor. Ama biz bunları "herşeyde başarılı, çok çalışkan" çocuklar olarak tanıyabiiyoruz mesela.
  Dolayısıyla, bu şiddet içeriğine maruz kalma halinin bir "sonuç" olması ihtimali de var. Yani, şiddet içerikli oyunlardan hoşlanan çocukların bunu yapma nedenleri o noktaya kadar zihinlerinin nasıl şekillenmiş olduğu ile ilişkili olabilir. Küçük yaşta sokakta oynarken hayvanlara eziyet eden (taş atan, korkutmaya çalışan, kovalayan...) çocukların durumunu da böyle izah etmek daha mümkün. O davranışların ve onun ardındaki duyguların bir yerden satın alınmış olması lazım, gökten zembille inmez herhalde diye düşünüyorum.
  Buradan hareketle şunu sormak mümkün: Acaba bu gibi videolar vs... bir şeyi tetikliyor mu, yoksa zaten belli nedenlerden dolayı biz mi yadırgamıyoruz ? Aynı şekilde, neden Türkiye'de milyonlarca insan, o iğrenç mağdur psikolojisi üreten dizileri, mide bulandırıcı kadın programlarını, jürilerin insanlara eziyet etttiği yetenek programlarını vs... izliyor acaba ? Bunların bize normal gelme nedeni, zihnimizin "normal" diye algıladığı bu şeylerin vaktiyle bizlerde kodlandığı dönemlerde maruz kaldığımız şeyler olabilir mi acaba ? O dizileri izleyen kuşakların öneml bir kısmı video, internet vs.. zaten bilmezdi ki... Düşünmek lazım.
   
  insanatomystic ve erenkavukcu bunu beğendi.
 16. Behemoth, cannibal gibi extrem grupları bilmiyorum çok da ilgilenmiyorum ama bir de şu açıdan düşünün: Slayer 80'lerdeki şarklarına klip çekse neler olurdu? Die by the sword, kill again, necrophobic, angel of death, altar of sacrifice ve dahası. Bu şarkıların sözlerine bir bakın ortaya çıkabilecek kliplerin nasıl olacağını hayal edin; repentless, slipnot falan elton john gibi kalır yanlarında. Benim ingilizcem ergenlik dönemlerimde bu şarkıları anlamaya yetiyordu ve ciddi şekilde etkilendiğimi hatırlıyorum. Bu şarkıları dinleyip insan öldürenler oldu amerikada.

  Şimdi 6 - 7 yaşındaki çocuğun bunlardan etkilenmemesi mümkün değil. Olaya daha geniş pencereden bakın. Anadili ingilizce olan milyonlarca çocuk var dünyada. Bu sözleri rahatlıkla anlayabilirler. Görsellikte hayal gücü yoktur ama o sözler hayal gücünüzde çok daha dehşet verici kareler yaratabilir. Yani bir bakarsınız ki konu metal müzik yasaklansın diyen amerikan hıristiyan muhafazakar aile topluluklarına varmış.

  Hatta başka bir açıdan da, 70'lerin rock müziği ile milyonlarca insan esrarkeş oldu. Biz seviyoruz diye metal ve rock miziği aklamaya çalışmak, gruplardan daha duyarlı projelere imza atmalarını beklemek beyhude bir çaba olur.
   
 17. Thrash metalin vicdani şarkı sözleri güzel.Violence blood violence diye diye ortaya bomboş şeyler çıkıyor müziği bir kenara koyarak söylüyorum.
   
  erenkavukcu bunu beğendi.
 18. Hocam megadeth'in klipleri sakinlik açısından güzel. Ama çoğu parçada savaş vs. yi eleştirdiği için zaten doğal bu :D. Slayer klibinde ise adam Türkiye'de yıllardır söylenen "Ciğerini/Yüreğini söküp alırım" sözünü gerçekleştirmiş.
   
 19. Tabii grup Slayer filan olunca mantıklı eleştiri de çok anlamlı değil. 1994 Guitarist dergisi Eylül sayısında Kerry King röportajı vardı.
  Buyrun, aşağıda elemandan inciler, kabaca çeviriyorum:
  "Ülkemiz artık demokrasi değil. (Clinton dönemi...) Sosyalist hale getiriliyoruz..... Sorgulamak lazım, yoksa sosyalizme kayarsınız."
  "Ben para kazanmayı biliyorum diye neden daha fazla vergi ödemeliyim ki ?"
  "Ben tabii ki ırkçıyım ("I am as fucking racist as hell" - "dibine kadar ırkçıyım" diyor...). Yetiştiğim mahalle İspanyol ağırlıklıydı. Ortaokul itibariyle insanlar çeteleri keşfetmeye başladılar. Okulun son günü beyaz çocuklara eziyet ettiler. O gün bugün onlardan nefret ediyorum." (okulda kendine eziyet eden Meksikalı çete yüzünden arkadaş bütün Hispaniklerden nefret etmeye vardırmış işi anladığım kadarıyla...)
  Divine Intervention albümünde neden satanist sözler yok ? sorusuna yanıt:
  "5 albümdür şeytan odaklı şeyler yazıyorduk. Bu sefer farklı olmak istedik. Anti-hükümet ve anti-yasa temalı şeyler yazdık"
  Böyle vahşi pragmatist/kapitalist bir adam cebini doldurmak için her şeyi yazıp söyler. Çektikleri klipler filan da bir sebep değil, sonuç.
  Dediğim gibi, iş zihniyette bitiyor. Hayranları ise Slayer gibi grupları idealist ve sistem karşıtı sanıyor, ben de ona üzülüyorum. Adam sistem cebini doldurmasını zorlaştırınca birden sistem karşıtı hale gelmiş:) Yoksa hepsi yalan.
   
  Son düzenleme: 13 Eylül 2015
 20. Kerry king..Deseler ki antipatikliğin portresini çiz,bu yavşak dazlağı gösterirdim :D
   

Bu Sayfayı Paylaş