Amerikan Standart Strat'ların 6000 Tl Olması

Tamam ithal ürün fakat Amerika fiyatı 1000$ olan ürünü 2000$ etiketi ile satın almamız bekleniyor. Yani en azından bu aradaki 3000 TL uçurumunu biz belirleyebiliriz. Emin olun Fender müessesesi Türkiye için farklı toptan fiyat belirlemiyor. Fiyat Tünel'de şişiyor. "Ama Türkiye'deki vergiler, navlun, kiralar" diyeceklere de hemen İbanez örneğini göteririm.

Ibanez JEM77-FP2 Steve Vai
mydukkan.com :: Ibanez JEM77 :: Elektro Gitar

Tüm Dünya'nın Fenderciler'i, birleşin!

Bir noktada yanılıyorsunuz. Fender'i Türkiye'deki satıcısı Amerika fiyatı ile değil Hollanda fiyatı ile alıyor ki oradaki fiyatı da 1.500 Euro mininum. İbanez'i nereden ithal ediliyor bilmiyorum ama eğer ki Japon'ya ile anlaşması varsa aynı fiyatlar olması normal zira başka bir prosedürü var. Bu arada 2.000 USD'ye pek ala Amerika'da güzel bir Custom Strat yaptırılabilir ya da en iyi parçalardan bir gitar toplanabilir. Bu paraları vermek hiç akıl karı değil.

Yahu eflasyon denilen olay işte, sadece gitarda geçerli değil ki. Bira 2.5 liraydı 2008 de şimdi 5.5. tl.. 150 bin lik bir daire şimdi 350 bin.. vsvs

Türk lirasından 6 sıfır atılması kendimizi dev aynasında görmemize sebep oldu. Dolar, Atatürk döneminde 80 kuruş iken 2001'de 1 milyon liraydı. Şimdi ise 3 milyon lira. Değişen bir şey yok aslında. 90 yılda paramız 3 milyon kat değer kaybetti. 90lı yıllarda doların bir gecede 600bin liradan 900bin liraya çıktığını hatırlıyorum. Yani şimdiki durumda 6000 liralık gitar beğeniyorsun, para çekip ertesi gün alırım diyorsun. Sabah kalktığında o gitar olmuş 9000 lira.

Eskiden çapalı kur sistemi vardı. Kriz yaratıyor diye dalgalı kura geçtiler. Hükümet uzun süre dışarıdan gelen dolarla kuru düşük tuttu. Şimdi musluklar kesildi, satacak bir şey de kalmadı. Bugün dolar 3 lira ama seneye 6 lira olmayacağını kimse garanti edemez.

Tam bir balon ülkeyiz. Şişip şişip patlıyoruz.

Adamların dolarları bozdur bozdur bitmiyor herhalde 3 lirada asılı kaldı bi bitirseler tekrardan 2ye düşürüp papuç kutularına istiflerler :cautious: doları kim böyle yapıyorsa zift olsun g.tünden aksın inş :rolleyes:

İthal enstuman (Ki bizim için nerdeyse hepsi ithal) fiyatları zaten hep yüksekti bizim için. Şimdi şaka oldular resmen.
Türkiye'de çok kaliteli ustalar var. Bu ustalara özel gitar yaptırmak da bir alternatif. Fiyat yine bu civarlarda olacak, ama alacağımız sonuç iki-üç kat performanslı olacaktır. Son dönemlerde fabrikasyon ürünlerin fiyatları çok şişirildi.

Ben onuda yazacaktım fakat, marka sevdalısıyız biz yarın öbür gün o gitarı değiştireyim yada satayım başka bir gitar yaptırayım dediğinde piyasası olmuyor. Ancak luthierleri bilen biri aa o luthier yapmışsa alırım kafasında ama böyle gitaristte az yani. Yoksa G&L fenderden daha iyi bir seçim bana göre fiyat performans ama yarın öbür gün satarsam fender satılır diye fender alınıyor.

Çokta enstruman pedal ıvır zıvır değiştiriyoruz aradaş hobi olduğu için sanırım. Yoksa iyi bir luthiere hayalindeki gitarı yaptıracan ömür boyu kullanacak hatta çocuklarına miras falan bırakacan. Ki ben yaptıracam bir tane strat. Ama luthier fiyatlarıda bana biraz yüksek geliyor açıkçası.

Bilmiyorum beyler, hemen herkes mantıklı ve güzel şeyler yazmış. Benim diyeceğim şey ise şu olur. Beter olalım ya. Daha kötü olsun. 15 20 bin lira olsun misal. Günde 3 4 saatimi forumda geçiren ben, artık kedilerimle oynuyorum. Alım satım başlığına tıklamıyorum bile, diğer muhabbet başlıkları da 3 aşağı 5 yukarı bu konularda doğal olarak. Hiç öyle dövlet babayı erdoğanı merdoğanı suçlayacak da değilim. Ne kadar basiretsiz, ne kadar tembel, ne kadar goygoycu bir toplum olduğumuz artık gün gibi ortada. Eskiden en azından mutluluk oyunları felan geçinip gidiyorduk. Pisliğimizden kokalım istiyorum.

Saygılar.

Bir noktada yanılıyorsunuz. Fender'i Türkiye'deki satıcısı Amerika fiyatı ile değil Hollanda fiyatı ile alıyor ki oradaki fiyatı da 1.500 Euro mininum. İbanez'i nereden ithal ediliyor bilmiyorum ama eğer ki Japon'ya ile anlaşması varsa aynı fiyatlar olması normal zira başka bir prosedürü var. Bu arada 2.000 USD'ye pek ala Amerika'da güzel bir Custom Strat yaptırılabilir ya da en iyi parçalardan bir gitar toplanabilir. Bu paraları vermek hiç akıl karı değil.
İlginç. Neden peki? Bayi Hollanda'dan mı alıyor Fender'i? Mesela Yunan Thomann sitesinde çok daha makul fiyatlar var.

Ülkemizin ekonomik açıdan olumsuz gözüktüğü periyotlarda, doların değerlenmesiyle beraber sıfır ürün fiyatları artarken, müzik ekipman piyasası da tabiri caizse iyice büzüşürüyor. 2. el alım satım da durma noktasına geliyor, takaslar daha cazip hale geliyor. 2. el alım satım yavaşlayınca, elindekini satmak isteyen son kullanıcı fiyatları iyice kırıyor. Hatta bazı gitarlar ABD 2. el fiyatlarına yaklaşıyor. TR sıfır fiyatlarının yarısına istediğiniz istediğiniz bazı 2. el gitarları bulabilecek duruma geliyorsunuz.

İlginç. Neden peki? Bayi Hollanda'dan mı alıyor Fender'i? Mesela Yunan Thomann sitesinde çok daha makul fiyatlar var.
Evet Hollanda'dan alıyor. Nedenini bilmiyorum anlaşması öyle olabilir. Thomann sadece Almanya üzerinden gönderim yapıyor. Yunanistan üzerdinden de bağlanınca fiyatı 1.555. Euro Hollanda ya da İngiltere üzerinden seçiminizi yaparsanız biraz daha ucuz ama 30-40 euro kadar.
Fender AM Standard Strat MN OW

Tamam ithal ürün fakat Amerika fiyatı 1000$ olan ürünü 2000$ etiketi ile satın almamız bekleniyor. Yani en azından bu aradaki 3000 TL uçurumunu biz belirleyebiliriz. Emin olun Fender müessesesi Türkiye için farklı toptan fiyat belirlemiyor. Fiyat Tünel'de şişiyor. "Ama Türkiye'deki vergiler, navlun, kiralar" diyeceklere de hemen İbanez örneğini göteririm.

Ibanez JEM77-FP2 Steve Vai
mydukkan.com :: Ibanez JEM77 :: Elektro Gitar

Tüm Dünya'nın Fenderciler'i, birleşin!
Amerika fiyatı, Türkiye fiyatı karşılaştıması 1000 defa tartışıldı daha önce.

Her defasında çıkan sonucu söyliyeyim:

Bkz. Avrupa fiyatları. Avrupa fiyatları bizimkiyle aşağı yukarı aynı. (USA dan ithal mallar için konuşuyorum) Niye? Çünkü orada da aynı kar marjı, aynı vergilendirme sistemi, aynı giderler mevcut aşağı yukarı. Burada mesele Amerika'da ucuz Tr'de pahalı meselesi değil. Bugün EUR/USD kuru 1.10 civarında geziyor. 1-2 sene önce 1.35 idi. Onlarda da ciddi değer kaybı mevcut. Fakat bizdeki kadar değil. Netekim adamların kendi markaları da var. USA'dan ithal malları alıp kullanmak zorunda da değiller.

Bizim durumumuzda ise tablo şu: İçeride üretim yok, varsa da desteklenmiyor. Desteklenmemesi de kısmen haklı (bkz. Vestel örneği)
E geriye ne kalıyor? İthal etmek...

İşte bütün problemin kaynağı. Avrupa kendini ithalden koruyabiliyor çünkü her türlü malın muadili üretiliyor orada. Bizde yok. Avrupa'nın milli gelir ortalaması (bkz. alım gücü) ve gelir dağılımında adil olması da meseleyi dallandırıp budaklandıran başka etkenler tabi. Bilen bilir :)

Türk lirasından 6 sıfır atılması kendimizi dev aynasında görmemize sebep oldu. Dolar, Atatürk döneminde 80 kuruş iken 2001'de 1 milyon liraydı. Şimdi ise 3 milyon lira. Değişen bir şey yok aslında. 90 yılda paramız 3 milyon kat değer kaybetti. 90lı yıllarda doların bir gecede 600bin liradan 900bin liraya çıktığını hatırlıyorum. Yani şimdiki durumda 6000 liralık gitar beğeniyorsun, para çekip ertesi gün alırım diyorsun. Sabah kalktığında o gitar olmuş 9000 lira.

Eskiden çapalı kur sistemi vardı. Kriz yaratıyor diye dalgalı kura geçtiler. Hükümet uzun süre dışarıdan gelen dolarla kuru düşük tuttu. Şimdi musluklar kesildi, satacak bir şey de kalmadı. Bugün dolar 3 lira ama seneye 6 lira olmayacağını kimse garanti edemez.

Tam bir balon ülkeyiz. Şişip şişip patlıyoruz.

Doların 100 sene önce 80kuruşken bugün 3milyon olması da tl'deki değer kaybını birebir açıklamaz.

Bana sorarsan asgari ücretin diğer gelişmiş ülkelerle dolar cinsinden miktarını karşılaştırırsak daha sağlıklı olur. Paramızın değer kaybettiğine şüphe yok ama 3milyon kat gibi bir rakam değil bu.

Bir şey daha;
EUR/USD partesi 2 sene önce 1.35 idi, bugün 1.10 (FED'in faiz arttırımından sonra 0.9 olacağı söylendi çok defa ama ne olur bilemem)

Niye USD/TRY ile EUR/TRY yıllardır sonsuza doğru giderken EUR/USD 1 ile 1.5 arasında sürekli dengede?

Cevap: İki para biriminin sahibi de üretim yapıyor ve dünya çapında güçlü markaları var.

Amerika fiyatı, Türkiye fiyatı karşılaştıması 1000 defa tartışıldı daha önce.

Her defasında çıkan sonucu söyliyeyim:

Bkz. Avrupa fiyatları. Avrupa fiyatları bizimkiyle aşağı yukarı aynı. (USA dan ithal mallar için konuşuyorum) Niye? Çünkü orada da aynı kar marjı, aynı vergilendirme sistemi, aynı giderler mevcut aşağı yukarı. Burada mesele Amerika'da ucuz Tr'de pahalı meselesi değil. Bugün EUR/USD kuru 1.10 civarında geziyor. 1-2 sene önce 1.35 idi. Onlarda da ciddi değer kaybı mevcut. Fakat bizdeki kadar değil. Netekim adamların kendi markaları da var. USA'dan ithal malları alıp kullanmak zorunda da değiller.

Bizim durumumuzda ise tablo şu: İçeride üretim yok, varsa da desteklenmiyor. Desteklenmemesi de kısmen haklı (bkz. Vestel örneği)
E geriye ne kalıyor? İthal etmek...

İşte bütün problemin kaynağı. Avrupa kendini ithalden koruyabiliyor çünkü her türlü malın muadili üretiliyor orada. Bizde yok. Avrupa'nın milli gelir ortalaması (bkz. alım gücü) ve gelir dağılımında adil olması da meseleyi dallandırıp budaklandıran başka etkenler tabi. Bilen bilir :)
Yukarıda anlatılanlar ışığında, İbanez fiyatlarının esrarı nedir peki?

Son düzenleme:
İbanezlerin fiyatı Avrupa'da daha mı pahalı? Konudan haberim yok. Bilmediğimden soruyorum. Bizde uygun olduğuna dair bir şeyler okumuştum sanki ama doğruluğunu araştırmak için peşine düşmedim hiç :)

İbanezlerin fiyatı Avrupa'da daha mı pahalı? Konudan haberim yok. Bilmediğimden soruyorum. Bizde uygun olduğuna dair bir şeyler okumuştum sanki ama doğruluğunu araştırmak için peşine düşmedim hiç :)

Malum Ibanez Japon Yeni üzerinden satış yaptığı için bu konuyu Türkiye'de en iyi bilse bilse Kahtalı Mıçı bilir heralde. E malum hayat yediğiniz kazıklar toplamıdır... :)

Doların 100 sene önce 80kuruşken bugün 3milyon olması da tl'deki değer kaybını birebir açıklamaz.

Bana sorarsan asgari ücretin diğer gelişmiş ülkelerle dolar cinsinden miktarını karşılaştırırsak daha sağlıklı olur. Paramızın değer kaybettiğine şüphe yok ama 3milyon kat gibi bir rakam değil bu.

Hayır, Türk lirası dolar karşısında 3 milyon kat (hatta 3.8 milyon kat) değer kaybetmiştir. Sayılar ortada. Sizin kastettiğiniz alım gücü ki o çok daha farklı ölçütleri olan bir konu. Para 3 kat değer kaybeder ama gelir 5 kat artar, sorun olmaz. Bunu tayin ederken basitçe asgari ücretler karşılaştırılabilir ama ben tl/dolar paritesinin gidişatından bahsettim. 90'lı yılları hatırlamayan arkadaşlar için de örnekler verdim. Tarihsel gidişata da bakarsanız Türk lirası 12 - 15 yıllık süreçler sonunda dolara karşı ciddi şekilde değer kaybetmiştir.

Ezcümle; onlar üretir, biz paradan sıfır atarız.

@midnite_trilogy Aynen ben de bilmediğimden soruyorum. Özetleyelim herkes için.
Ibanez ve Fender, ikisi de ithal ve marka değeri hayli yüksek ürünler. Neden birisi tüm dünya ile hemen hemen aynı fiyata satılırken diğeri 2 kat pahalı ?

Evet Hollanda'dan alıyor. Nedenini bilmiyorum anlaşması öyle olabilir. Thomann sadece Almanya üzerinden gönderim yapıyor. Yunanistan üzerdinden de bağlanınca fiyatı 1.555. Euro Hollanda ya da İngiltere üzerinden seçiminizi yaparsanız biraz daha ucuz ama 30-40 euro kadar.
Fender AM Standard Strat MN OW

Zamanında yapılan gümrük birliği anlaşmalarıyla ilgili bir konu. Bazı ürünler eğer Hollanda'da satılıyorsa oradan ithal etmek mecburi.

Geri