Push Pull Potansı Hakkında Yardım

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda Furkann tarafından 15 Eylül 2015 tarihinde açılan konu

 1. Cort CR Custom gitarıma push pull potansı takmak istiyorum. Yanlış hatırlamıyorsam manyetiklerimden (SH1/SH4) birisi uygundu bu olay için. Tam olarak nasıl bir potans almam gerekiyor ve montaj işini kendim yapabilir miyim? Yapamazsam bir luthier ortalama ne kadara değiştirir? Şimdiden teşekkürler...
   
 2. Bende Cort M600 var, push pull potansını değiştirmeye kalksam mantığı nedir falan diye meraktan araştırırken geçen gün sistem şemasını buldum. Muhtemelen mantık açısından seninde işine yarayacaktır. Şuraya paylaşıyım elinde bulunsun;
  m600_avd_041schematics.jpg
   
 3. Merhaba push pull potans ben bunu aldım mydukkan.com :: DiMarzio EP1201PP :: Push-Pull Potans. Kaliteli olsun sorun çıkarmasın diye.
  Kendim değiştirdim. Gerekli olan araç gereçler : ucu düzgün bir havya, lehim, lehim pompası, yan keski , cımbız, kaliteli çok damarlı kablo.
  Eğer malzemelerin yoksa bence uğraşma duayenine yaptır ;).
  Ben aşağıdaki şemayı baz alarak modifiye ettim. Şemadaki pushpull un görevi neck ve bridge deki Humbucker single yapıyor.
  Not: manyetik kablo renkleri ürüne göre değişiklik gösterir. İnternetten bakmak lazım renklere göre bağlantısına.
  [​IMG]
   
 4. @Asr.Rh Hocam çok teşekkür ederim. Ama şimdilik bu şema işleriyle ilgili pek bilgim yok açıkçası :D
  @Kirito Malzemelerin çoğu var sanırım hocam ama zahmetli bir işe benziyor :) Dediğiniz gibi bilene göstermek en iyisi sanırım.
  Peki ortalama fiyat ne olur değiştirme konusunda?
  Bir de bu potansları neye göre seçmek gerekiyor? Açıkçası 42 lira linkteki ürün, biraz fazla geldi :) Ebay'den falan da bakabilirim aslında, daha ucuza gelir sanırım
   
 5. Normalde 2-3 TL ye bile bulabilirsin. Ama işte güven meselesi ben bir daha uğraşmayım diye marka taktım. Çok daha uygun fiyata bulabilirsin. Dışarda ne kadara yapıyorlar bilmiyorum maalesef.
  Bu elektronik malzeme işi bizim ülkede cidden sıkıntı. Mesela :
  http://www.digikey.com/product-detail/en/PDB183-GTR01-504A2/PDB183-GTR01-504A2-ND/3534261
  http://www.digikey.com/product-sear.../263488/page/2?k=push pull&ColumnSort=1000011
  Taş gibi endüstriyel markalar 3-5 dolar.
   
 6. (Daha önceden araştırdığım kadarıyla söylüyorum) '' K '' değerine bakman (500k standart galiba) ve push-pull olmasına dikkat etmen yeterli oluyor sanırım.
   
 7. Öyle valla hocam. Ben bi ebay'e falan da bakayım yine DiMarzio falan bulabilirsem oradan alırım artık.
  Onlar standart mı oluyor hocam peki? Yani demek istediğim her manyetiğin bir standartı mı var yoksa zevk işi mi?

  Bir de ilk mesajda da yazdığım gibi manyetiklerden biri bu duruma uygun, o nasıl olacak? Yani ikisinin de olması gerekmez mi?
   
 8. Son düzenleme: 15 Eylül 2015
  Furkann bunu beğendi.
 9. Çok teşekkür ederim hocam. 2.linkte single için 250, humbucker için 500 olduğu yazıyor, sizin attığınız linktekini DiMarzio'yu alacağım sanırım. Tekrar teşekkür ederim :)
  Luthier fiyatını da öğrenebilirsem tamamdır :D
   
 10. @Furkann abi bütçeni zorlayacaksa dimarzio olması şart değil. Almadan önce yaptıracağın adamda sor zaten vardır. Onlar aynı kalite daha uygun fiyata alıyorlardır.
   
  Asr.Rh bunu beğendi.
 11. @Kirito Yok hocam zorlamaz da daha uyguna bulsam iyi olur diye söylemiştim :) Ama Fatih Yılmaz'la bir görüşeyim yine de. Tekrar sağolasın yardım için :)
   
 12. 500k alman lazım, pot değeri yükselttikçe tizler artar, bu sebeple humbuckerlerda yüksek değer, single coillerde düşük değer tercih edilir. Tabii tiz seversen single coil'de 500k da deneyebilirsin. Yazıcığlu veya Karaköy'den daha ucuza edinebilirsin. Markalı ürünler 30-40 TL'den başlar, uzun ömür harici tona bir katkıları yoktur. Havyan var ise şemeya bakarak lehimleyebilirsin. Ustaya yaptırsan da 50 TL'den aşağı takmaz haberin ola (ürün hariç).
   
  Furkann bunu beğendi.
 13. Yani hemen hemen bi 100ü bulacak. O zaman kendim yapmayı denerim hocam 50 falan çok geldi açıkçası işçilik için.

  Bu arada bir sorum daha olacak. İnternette Push Pull/Coil Split/Coil Tap kavramlarını görüyorum. Bunların hepsi aynı şey ve hepsi de humbucker manyetiği bölüp single yapmak değil mi? Ben Push Pull diye sordum ama umarım yanlış şeyi sormamışımdır :)
   
 14. Push-pull 2 kademeli potans türünün genel adı.
  Coil-tap ise humbucker manyetikleri single çalıştıran sistemin adı.
  Birleşince 2'side aynı şeye hizmet ediyor. Yani push-pull potans sayesinde manyetikler coil-tap çalışıyor şeklinde özetlenebilir. :)

  Ayrıca push pull özellikli potans kullanmadan da muhtemelen aynı işlem 3 yollu yerine 5 yollu switchle'de yapılır, gitarınız el veriyorsa potans değişmek yerine 5 yollu switch takarakta aynı işlemi yapabilirsiniz.
  Çünkü push pull potansın asıl amacı 3 yollu switchin 5 yollu çalışmasına vesile olmak.
  -------------------------------------------------------------------------------------------
  Yukarıda @Kirito 'nun paylaştığı şema 5 yollu switch + normal potanslar.
  Benim yukarıda paylaştığım ise 3 yollu switch + 1 adet push pull potans.
   
  Furkann bunu beğendi.
 15. Şu an tam olarak anladım hocam olayı çok teşekkür ederim :)
  Ama açıkçası gitarımın Les Paul orijinalliğini koruması için 5 yollu switch istemiyorum pek :D Bir de manyetikler buna uygun mu onu da bilmiyorum..

  Peki dediğim gibi manyetiklerden birisi push-pull potansa müsait ise sadece birinin volüme potansı mı değişecek? Yani sadece 1 humbucker mı single olabilecek? Sanırım böyle olacak. Bu durumda ya h-h ya da h-s kullanabileceğim gitarı. Doğru mu anladım acaba?
   
 16. O kadarını bende tam bilmiyorum açıkcası, çünkü bendeki gitar tek volüme tek tone ayarına sahip.
  2 humbucker var. Pull-push'lu olan ise (volume değil) tone potansım.
  Coil tap kapalıyken, H - S'S - H şeklinde çalışıyor. (3 yollu switch)
  Coil tap açınca, S - S'S - S şeklinde çalışıyor. (3 yollu switch)
  Kısacası 5 farklı pozisyon oluyor. H - S - S'S - S - H şeklinde.
   
 17. Push-pull pot, normal bir pota eklenmiş bir DPDT switch'ten ibaret. Ve bu switch'in hangi potta olduğunun önemi yok. Hatta pot yerine gitarı delip (teorik olarak) bir toogle switch de eklemeniz mümkün. Ben köprüye en uzak potu push pull yapmayı tercih ediyorum.

  Bir DPDT switch ile iki manyetiğe coil tap yapabilirsiniz. DPDT'nin işleyişi de aşağıdaki şekilde.

  içerik.png

  Ayrıca alacağınız potun da logaritmik olması daha kullanışlı olur.
   
  Furkann bunu beğendi.
 18. Anladım hocam. Ben de bu şekilde istiyorum aslında ama manyetiklerin uygunluğu konusunda biraz daha bakınmam lazım sanırım.
   
 19. Bunun sebebi tam olarak nedir hocam?
  Bir de logaritmik derken, bu bir özellik şeklinde bazılarında olup bazılarında olmama gibi bir şey mi?
   
 20. Elim kolayca çarpmasın diye ve push-poll potları standart potlar kadar kaliteli bulmadığım için (dimarzio'larda bile hafif bir gevşeklik var, biraz boşa dönüyorlar) nispeten az kullandığım neck ton potununu tercih ediyorum.

  Potları çevirerek, sıfırdan belirlenmiş seviyeye kadar (Örneğin 500K 'Lık potanslar için 500.000 ohm) direnç değerini değiştirebiliyorsunuz. Lineer potlarda bu değişim doğrusal oluyor (500K' lık potta orta konumda 250K gibi) ve logaritmik potlarda ise aşağıda görebileceğiniz şekilde gerçekleşiyor (örneğin 500K 'lık potta orta konumda belki 150-200K gibi). Çevirme konumuna göre kulağa daha doğal gelen bir tepki verdikleri için ton için genelde logaritmik potlar tercih ediliyor. Ama bulamazsanız lineer pot da kullanabilirsiniz tabii ki.  image_38552.gif
   
  Furkann bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş