Bias Head

Arkadaşlar biraz önce bias head in çıkacağını öğrendim. Adamlar bias kullanmak üzere özel ampli tasarlamışlar. Baktılar tuttu beklendiği üzere ekmeğini yiyecekler tabiki :D İşin şakası bir yana, fiyatı abartılı bir rakam olmazsa düşünülebilir bence. Sonuçta artık yazılım kullanan büyük bir çoğunluk var. Eğer düşündüklerini başarırlarsa konserlerde bias üzerinden çok organik tonlar alınabileceği kanısındayım.

Buyrun bu da video:

Yakında karşılaştırmalar; real deal, kemper, axe fx, bias head, bias fx desktop, bias fx ios diye uzayıp gidecek. Yakın zamanda cidden baya kaliteli işler çıkarttılar.

Videonun açıklama kısmında sıklıkla amp match olayına değinmişler. Rakip olarak karşısına kemperi koymuş anlaşılan. Zaten Şeklide benziyor :) Kemper gibi diyaliz makinesi gibi durmuyor, baya güzel bi retro havası var. Arkasındaki Wireless butonu ile açıklamada da yazdığı üzere iPad ve iPhone üzerinden bias fx ile efekt desteği yapılacak ve normal bias ile kablosuz olarak entegre çalışabilecek.

Yanlız dikkatinizi çektimi bilmiyorum kemper gibi üzerinde bi ekranı yok. Normal biasda seçtiğimiz mashall, soldano, mesa gibi amfilerin seçimleri falan iPad ve iPhone üzerinden yapılacak demektir bu. En basiti amfide 6l6 ve el34 arasında seçim yapıcaz hangi lambayı seçtiğimizi bilemeyiz ekran olmadığı için. Line 6 amplifi gibi tam performanslı çalışabilmesi için iPad veya iPhone lazım... Şu amfiye 1000 küsür dolar veripde bide onun bunun ayarlaması için telefona tablete, hatta genel anlamda telefon tablet de değil spesifik olarak iPad ve iPhone'a bağlı kalacaksam kalsın istemez...

Yamaha THR Head, line 6 helix, ve bu önümüzdeki günlerde sıklıkla konuşulacak gibi... Fiyat olarak bencede 1000 dolardan aşağısı kesinlikle olmaz. Tahminim Türkiyeden en aşağı 5000 TL

Son düzenleme:
Videonun açıklama kısmında sıklıkla amp match olayına değinmişler. Rakip olarak karşısına kemperi koymuş anlaşılan. Zaten Şeklide benziyor :) Kemper gibi diyaliz makinesi gibi durmuyor, baya güzel bi retro havası var. Arkasındaki Wireless butonu ile açıklamada da yazdığı üzere iPad ve iPhone üzerinden bias fx ile efekt desteği yapılacak ve normal bias ile kablosuz olarak entegre çalışabilecek.

Yanlız dikkatinizi çektimi bilmiyorum kemper gibi üzerinde bi ekranı yok. Normal biasda seçtiğimiz mashall, soldano, mesa gibi amfilerin seçimleri falan iPad ve iPhone üzerinden yapılacak demektir bu. En basiti amfide 6l6 ve el34 arasında seçim yapıcaz hangi lambayı seçtiğimizi bilemeyiz ekran olmadığı için. Line 6 amplifi gibi tam performanslı çalışabilmesi için iPad veya iPhone lazım... Şu amfiye 1000 küsür dolar veripde bide onun bunun ayarlaması için telefona tablete, hatta genel anlamda telefon tablet de değil spesifik olarak iPad ve iPhone'a bağlı kalacaksam kalsın istemez...

Yamaha THR Head, line 6 helix, ve bu önümüzdeki günlerde sıklıkla konuşulacak gibi... Fiyat olarak bencede 1000 dolardan aşağısı kesinlikle olmaz. Tahminim Türkiyeden en aşağı 5000 TL

PC programıyla entegre çalışacak şekilde de gelebilir. Son atılan modelleme amfinin hafızasında kalıp bir sürü ekran ve buton arasında gezmeden ayarlarda ne görüyorsan onu alıyorsun yapısı bana daha cazip geliyor açıkçası. Prosesörümü de bu yüzden satmıştım. Modellemelerle, wah/pinch pedalıyla PC'de kayıt yaparım diye kandırmıştım kendimi alırken ama o kadar çok ayar arasında çalma isteğimi de kaybettim aleti açınca :D

ipad standı ile sahneye çıkanlar vs varken buna ne gerek vardı anlayamadım açıkcası...bu meselenin kökeni anfi taşımamaktı hani? bunu, ipadi, kablosunu footswitchini, adaptörünü vs vs taşıyıp bi de wireless ya da bluetooth gibi şeylerle uğraşacak adam pekala zaten mini rectifier, ironball, tiny terror ve orta büyüklükte bir pedalboard falan zaten taşır...

ipad standı ile sahneye çıkanlar vs varken buna ne gerek vardı anlayamadım açıkcası...bu meselenin kökeni anfi taşımamaktı hani? bunu, ipadi, kablosunu footswitchini, adaptörünü vs vs taşıyıp bi de wireless ya da bluetooth gibi şeylerle uğraşacak adam pekala zaten mini rectifier, ironball, tiny terror ve orta büyüklükte bir pedalboard falan zaten taşır...
Bu cihazları ideal bir şekilde kullanabilmek için geleneksel amfi tasarımının dışında iş yapmak gerekiyor. Axe Fx gibi cihazlar standart amfiler ile çok verimli olmuyorlar, bazıları lambalı power amfilere bağlıyor bunları, işte o zaman gerçekten bir anlamı kalmıyor. Ben bu cihazı daha çok bu sorunu halledecek bir şey olarak algıladım. Bias için özel ve şeffaf bir power amfi tasarımı yani.

Ampli taşıma sorununu zaten bias yazılımı ile hallettiler. Tahminimce şuan yapmaya çalıştıkları şey; bias dan en verimli sesi alacak aleti yaratmak. "abi ben dijital sevmiyorum, tat vermiyor" culara dijital altyapıyı kullanarak nasıl organik ton alınır bunu göstermek. Ve tek başına ironball alıp higain çalacağına, istersen aynı ampliden sıcak sıcak clean tonlar alabileceğini göstermek. Umarım düşündüklerini en verimli şekilde yaparlar :)

Tüm kayıtlarını bias üzerinden alan bir arkadaşa amfi beğendiremiyorduk bunu gösterince çok hoşuna gitti. Önüne 12AX7'li bir preamp koyarak tonları daha da canlandırılabilir aslında.

Fiayat konusu hiç belirtilmemiş . 1000 dolar olacağını sanmıyorum ama videodaki görüntüden anladığım kadarıyla microcube boyutlarında küçük bir amfi gibi görünüyor. O boyutlarda ise muhtemelen hem 220 volt hemde pille çalışan amfiler tarzı birşey olabilir. Bias ve Bias Fx yazılımlarını daw içinden desktop pc ile kullanıyorum ve çok verimli buluyorum . Her ne kadar iphone veya ipad e bağlı kalınacak olsa ve 1000 dolara yakın maliyet olsa dahi. 1000 doların çok daha üzerinde ki harcamalardan bizi kurtaracaksa. tabi kurtaracak dediğim organik tadında realistik sesler vererek kurtarmaktan bahsediyorum . O zaman tutar bu iş.

Geri