Mydukkan.com Ve Satış Sonrası Müşteri Ilişkileri - Ayıplı Ürün ( Hakem Heyeti Sonuçlandı. Fakaaat..)

selam,
Zuhal 'den aldığım Charvel gitar yanında rockbag marka gigbag sırt askısı aynı şekilde dikişleri söküldü. terzi "dikemem" dedi kunduracı "bizde yapamayız" dedi.
Zuhal müzik götürdüm "iade almıyoruz, kullanım şartları" falan bir sürü laf. Boşa zaman kaybı.
"Tamir olmuyor, iade alınmıyorsa. Hiçbir işe yaramaz" bıraktım çıktım. Daha zuhal den toplu iğne almam.

Bu gigbag faturada hangi şekilde görünüyor? Eğer Gitar ile birlikte bedelsiz (hediye) verildiyse; iade / Değişim / Onarım talebinde bulunamazsınız..

Bu gigbag faturada hangi şekilde görünüyor? Eğer Gitar ile birlikte bedelsiz (hediye) verildiyse; iade / Değişim / Onarım talebinde bulunamazsınız..
Fiyatı yazıyor, 1 adet toplam fiyata yansımış.
kullan-at gibi bir ürün olamaz. Su geçirmez, kalın sünger, 3-4 cep, ama sırt askısı 8-9 ayda kopuyorsa işe yaramaz.
Sarf ürünü gibi düşünüp her yıl gigbag almak gerek o zaman.
çok canım sıkıldı çöpe atmayı onlara bıraktım. En azından bir işe yarasınlar.
(zaten bir fermuarı bozuktu onardım, olur o kadar dedim. ürün kullanılmış-iade gelmiş büyük ihtimal tekrar birine sepetmeleyi uygun görmüşler)

Tüketici Hakem heyetine illettiğim konu benim lehime sonuçlandı ve heyet üründe üretim kusuru olduğunu teyit ederek ürünün bedel iadesinin yapılmasına hükmetti. altta heyet sonucunu görebilirsiniz.

Ancak firma iade yapmayarak avukatları arcılığı ile karara itiraz etmiş ve konuyu 17.05.2016 tarihi itibariyle bir üst mahkemeye taşımıştır. Belirlenen tarihte Bakırköy tüketici makhkemesinde yapılacak duruşmaya bu kez davalı olarak katılıp hakkımı savunmaya devam edeceğim. :) yetmezse Yargıtay a kadar gideriz :)

IMG_0312 - Kopya.jpg

Son düzenleme:
Yuh artık. Nedir bu inat, bencillik, yüzsüzlük. Ayıplı ürün olduğunun onlar da farkındalar, ancak bir de "Haksız da olsak belki bi şekilde avukatla falan kurtarırız" mentalitesindeler.

Bu artık hakkını savunmak falan değil Mydukkan için direkt olarak yüzsüzlük. Şu Ülke'ye medeniyet gelsin diye bekliyoruz da, müzik gibi bir sanatın sektöründe ticari de olsa çalışan bir firma da olaylara böyle yaklaşıyorsa diyecek hiçbirşey yok. Benim de bir daha bir ilişiğim olmaz mydukkanla yazık.

Huylu huyundan vazgeçmez. Kargoda gelirken bariz hasar almış japon ibanez prestige için 20 sayfa resmen -geyik- çevirip iade almamışlardı. Ne genel müdürler ne satış sorumlusu kişiler gelmişti başlığa. senelik şu kadar trilyon ciromuz var da ayaklarından tutun da siz yapmşsınızdır ben çalışanlarıma güveniyorum güzel paketlemişlerdir laflarına kadar.. O zaman o ibanez dolar kuruna göre 1500-1600 tl idi yanlış hatırlamıyorsam şu an iki katı 3000 tl civarıdır yada 2500-3000 tl arası. Yani şimdiye göre en 2500 tl edecek bir gitarı kargoda gelirken aldığı hasar bariz görünen bir durumda üstelik 2 hafta filan geçmiş olmasına rağmen iadeyi geçtim, değişim bile yapmazsa, şimdi 146 tl'lik gigbag için Yargıtay'a kadar gidebilir.

Ben bu prestige gitar olayından önce tel, pena vs. küçük ıvır zıvır şeyler alıyordum, artık onları da almadım o olaydan beri hiçbir şey almıyordum, şurada olanları görünce Türkiye'deki tek müzik mağazası olsa yine almayacağım. Yazık, ibret ala ala konuyu takip ediyorum. İyi ki de konuyu açmışsınız, işleyen süreci anlatıp durumu da buraya yazmışsınız. Diğer prestige ibanez konusunda da araya karışan -mydukkandan 5657 yıldır alışveriş ediyorum, çok güzel hiçbir problemlerle karşılaşmadım, prestige konusunda astınız, diğer konularda zehirlemeye çalıştınız 146 tl'lik ritter gigbag'de yedirmeyiz ! tavırlı cevaplar o zaman da gelmişti, şimdi de geliyor. Yahu bu kadar basit bir olayı çözmemiş mahkemeye gitmiş olay üstüne bir üst mahkemeye çıkılmış. Hala gelmiş ben 8789 senedir alışveriş yaptım mydukkanı çekemiyorlar bilmem ne.. Değişen hiçbir şey yok. Bu şekilde istikrarı sakın bozmayın aynen devam edin. ritter gigbag olsun gitar olsun sakın haa, ne iade alın ne değişim. Bir kere kanuna uyar yumuşarsınız filan sonra herkes elindekilere değişim, iade filan talep eder aman ha (!)

ben de benzer bir durumu dore de yaşamıştım. sizin kadar uğraşmadım ama epey konuşamalar geçmişti aramızda.Aslında
mydükkan'dan beklemezdim bunu ama şaşırmadım umarım hakkınızı alırsınız. neyse malesef türkiye'de işler böyle. sadece satmak parayı almak ve yine satmak. o yüzden olabildiğince 2. ele yöneldim tel hariç 2.el müzik alışverişi yapıyorum.

Tüketici Hakem heyetine illettiğim konu benim lehime sonuçlandı ve heyet üründe üretim kusuru olduğunu teyit ederek ürünün bedel iadesinin yapılmasına hükmetti. altta heyet sonucunu görebilirsiniz.

Ancak firma iade yapmayarak avukatları arcılığı ile karara itiraz etmiş ve konuyu 17.05.2016 tarihi itibariyle bir üst mahkemeye taşımıştır. Belirlenen tarihte Bakırköy tüketici makhkemesinde yapılacak duruşmaya bu kez davalı olarak katılıp hakkımı savunmaya devam edeceğim. :) yetmezse Yargıtay a kadar gideriz :)

78594 eklentisini görüntüle

Yazdıklarınızı daha yeni okudum ve çabanıza çok büyük saygı duydum.
Sizi tebrik ederim. Ne yazık ki aynı şey benim başıma gelse lanet olsun der çoktan bırakırdım peşini.
Kendime ders olarak çıkarım yapıyorum.

Mağazalar o eski tünel kafasını bırakmadıkları sürece böyle böyle bıraktırmak lazım.

Amerikalı'nın kafası ve tavrı nasıl olabiliyor hemen örnekleyeyim.
Dave Smith Insturments Tetra synthesizer modülüm os update ederken takıldı ve adamlara durumu mail attım. (cumartesi)
Pazartesi günü geri dönüş oldu ve daha detaylı bilgi istediler.
Durumun, onlara işlemciyi tedarik eden firmanın specleri değiştirmiş olmasına bağlı olduğunu söylediler ve ürünü Londra'daki servise göndermemi ve orada ücretsiz olarak yeniden programlanacağını söylediler. Ayrıca kargo bedelinin faturalarını kendilerine ibraz edersem bu ücreti de paypal hesabıma yatıracaklarını söylediler.

Türkiye'de benzer birşey olsa "biz hiç böyle bir şikayet almadık", "ilk defa sizden böyle birşey duyuyoruz" gibi söylemlerle karşılaşıyoruz.

Şimdi bu olayda adam malının arkasında durdu ve benim güvenimi kazandı. Ben daha pahalı bir DSI synthesizer almaktan çekinmem bu saatten sonra çünkü muhattap var. Darısı bizim müşteri hizmetleri ve teknik servislerimizin başına..

@antbalci Evet o kısım benim için de anlamsız. Para verip ürün alıyorsunuz , ürün hatalı çıkıyor.Kullanamadığınız gibi hakkınızı aramak isterseniz üstüne bir de davalı durumuna düşürüyorlar :)

İşleyişte bana tuhaf gelen şu oldu, madem tüketici hakem heyeti sizi haklı buldu, buna da mydukkan itiraz etti, bu noktadan sonra mydukkan'ın muhatabı siz değil hakem heyeti olmalı. Yanlış mı düşünüyorum? Neden duruşmada davalı olarak siz bulunasınız ki?
Türk adalet sisteminde birisi seni dava eder sen de suçsuzluğunu ispat etmekle uğraşırsın. Kimse sormaz "neye dayanarak dava açıyorsun?" diye.

Amerikalı'nın kafası ve tavrı nasıl olabiliyor hemen örnekleyeyim.
Dave Smith Insturments Tetra synthesizer modülüm os update ederken takıldı ve adamlara durumu mail attım. (cumartesi)
Pazartesi günü geri dönüş oldu ve daha detaylı bilgi istediler.
Durumun, onlara işlemciyi tedarik eden firmanın specleri değiştirmiş olmasına bağlı olduğunu söylediler ve ürünü Londra'daki servise göndermemi ve orada ücretsiz olarak yeniden programlanacağını söylediler. Ayrıca kargo bedelinin faturalarını kendilerine ibraz edersem bu ücreti de paypal hesabıma yatıracaklarını söylediler.

Türkiye'de benzer birşey olsa "biz hiç böyle bir şikayet almadık", "ilk defa sizden böyle birşey duyuyoruz" gibi söylemlerle karşılaşıyoruz.

Şimdi bu olayda adam malının arkasında durdu ve benim güvenimi kazandı. Ben daha pahalı bir DSI synthesizer almaktan çekinmem bu saatten sonra çünkü muhattap var. Darısı bizim müşteri hizmetleri ve teknik servislerimizin başına..
Kutay dostum,
Tamir veya bakım için yurt dışına gönderdiğin cihazın , tekrar yurda döndüğünde Gümrük'lerde yeni bir ithalat gibi vergilendirilmemesi için , takip edilmesi gereken bir takım prosedürler mevcut. Aşağıda verdiğim linkte bu konulara açıklık getiren bir makale yer alıyor. Burada yazılanlar çerçevesinde hareket etmende büyük fayda olacağı kanaatindeyim.
İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği - Tamir amaçlı geçici ihraç edilen eşyanın yurda girişinde vergilendirilmesi

Kutay dostum,
Tamir veya bakım için yurt dışına gönderdiğin cihazın , tekrar yurda döndüğünde Gümrük'lerde yeni bir ithalat gibi vergilendirilmemesi için , takip edilmesi gereken bir takım prosedürler mevcut. Aşağıda verdiğim linkte bu konulara açıklık getiren bir makale yer alıyor. Burada yazılanlar çerçevesinde hareket etmende büyük fayda olacağı kanaatindeyim.
İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği - Tamir amaçlı geçici ihraç edilen eşyanın yurda girişinde vergilendirilmesi

Abi teşekkür ederim. Linki inceleyeceğim. Umarım kolaylıkla hallolur.

Helal olsun. Sizin amacınız para değildi zaten, hakkınızı yedirmemekti. Bir sondaki "Aksel" vakalarına da selam olsun bu karar. :)

Aslında iki taraf ta haklı, Mydukkan heyete sunduğu gerekçede görüldüğü gibi "sorumlunun ithaltçı firma olduğunu savunmuş" Eğer öyle ise kararı gerekçe göstererek bu ürünü ithalatçı firmaya iade edecekler ve zararlarını tanzim edecekler. Kaybettikleri/kaybedecekleri birşey varmı?

Hiçbir profesyonel firma diğer yolu seçmez . Elbette ki konu kişsele indirgenmiş. Eğer bu durumlara sebep olan kişilerin üst yöneticileri varsa durumu görmelerini değerlendirmelerini, yoksa patronların , karar yetkisini yetkinliği uygun olmayan kişilerin eline bırakmak yerine, profesonel bir müşteri ilişkileri danışmanlığının firmaya sağlayacağı faydalar/zararlar açısından görmelerini isterim. ; Bu kişilerin şu ana kadar harcadıkları mesai bile 146 TL den fazladır. zaten garanti süresi içinde olan bir ürün için ücretsiz onarım yapsalar dahi kabul edebileceğim ( ki onu da ithalatçıdan sağlayabilirlerdi) iyi niyetli bir yaklaşımı reddetmeleri benim sepetimde olan 2.800 TL lik ürünü iptal edip yakın arkadaşlarımla birlikte bundan böyle tüm alışverişlerimizi farklı kanallara kaydırmamıza neden oldu. Bir de bu tecrübe ile firmaya yansıyan olumlu/olumsuz izlenimleri, İmajı, kişilerin alış- veriş tercihlerini nasıl etkilediklerini düşünün. Geçenlerde hakem heyeti sonucuna göre ne yapacaklarını sormak için aradığımda da bana verilen yanıt şöyleydi; -" bilmiyoruz biz işimizi yapıyoruz, bu gibi konuları takip etmiyoruz"... Satışın ve satış sonrası müşteri ilişkilerinin nasıl görüldüğü ile ilgili başka bir yoruma gerek varmı?

Perakendede çok meşhur bir söz var. "Her şikayet fırsattır, ama kullanmayı bilen için"... Benimki gibi ve bahsedilen benzer konularda olduğu gibi "0" maliyetle elde edebilecekleri çok şey vardı; Müşterisini daha ürünü bile görmeden yargılayıp inatlaşan değilde sahiplenen bir politika ile hareket etseler bu forumlar onlar için kötü ün yerine, memnuniyet mesajları, iyi alışveriş tecrübeleri ile dolacaktı.

Son düzenleme:
Sene 2000'lerin başı.. Belediye'ye çöp mü çevre vergisi mine varmış sanırım Babam eksik yatırmış yani bir kısmı yatmamış nasıl olduysa artık 7-8 tl'lk alacak için belediye defalarca mektup göndermiş tabi başka şehirde olduğumuz için bunlar sonradan elimize geçti. Memur'a durumu anlattıklarında memur'un olan bürokratik işlemi yapmak zorunda olduğu insiyatif kullanamacağını belirtmişti. Her bir mektubun devlete posta, kırtasiye ve iş gücü maliyetiyle beraber 20-22 tl'yi bulduğunu okumuştum bir yerlerde. Babam duruma üzüldü tabi ki 7-8 tl için 200 tl'yi aşan bildirim gönderdikleri için henüz yakın tarihe kadar sanırım bu yüzden devlet belirli miktara kadar (sanırım 100 tl idi) birikmiş vergi borçlarını tahsil etmekten vazgeçti. Buraya okuyunca ilk aklıma bu gelmişti. 146 tl'lik bir ürün için o kadar iş kaybı-gel/git'ler, devlete mektup bildirimi, kırtasiye masrafı, avukatlık-mahkeme masrafları, başvuru masrafları, işinizden gücünüzden olma belki de var olan planlarınızın iptali vs vs vs.. tamamen vakit ve nakit kaybı üstüne de bir ton yorgunluk..

Mydukkan anlaşılan 90'ların Levent Kırca parodilerinde konu olan bürokratik hayattan hala kurtulamamış. Bu krizi çok güzel fırsata çevirebilir, üstüne de bizden helal olsun hemen çözmüşler bu firma hep aklımda kalsın imajı vereceklerdi. Ne yazık ki ibanez prestige konusunda olduğu gibi bu konunun da gösterim sayısına bakılırsa hala ders alınmamış. Bugün bile bir özel sektör firmasının sahipsiz 90'lardaki devlet bürokrasi gibi davranması içler acısı bir durum. Şikayetvar.com'daki profiliniz de bu:

Mydukkan.com E-Ticaret ile İlgili Tüketici Şikâyetleri

Sanırım bir noktada inatla anlamamak için zorluyorsunuz, bir kopukluk var burada. Siz ilk kurulduğunuz günden bu güne çok şey değişti. Thomann, zuhal, senkop, dore hepsi bir tık ötemizde artık. Reste rest diyor hala aynı şeye devam edecekseniz yolunuz açık olsun.

Son düzenleme:
Geri