Manyetik Kapağının Matlaşması

'Elektro Gitarlar' forumunda ikumru tarafından 20 Eylül 2015 tarihinde açılan konu

1. ikumru

ikumru

49
    8
    6
    Merhaba arkadaşlar les paul kasa bi gitarım var manyetik kapaklarındaki o metalik parlayan görüntü kaybolup matlaşmış ve görüntü olarak biraz rahatsız ediyo, bunu herhangi bi malzemeyle kendim temizleyerek düzeltebilir miyim ya da bi yere götürsem onlar halledebilir mi? Konuyu doğru yere açıp açmadığımdan emin değilim yanlış açmışsam o konuda da bilgi verirseniz sevinirim.

2. Kromajın zamanla deforme olmadı normaldir hocam. En kestirme yolu yeni manyetik kapakları alıp değiştirmektir.

ikumru bunu beğendi.
  3. ikumru

ikumru

49
    8
    6
    Peki bu deformasyon sonucunda gitarın sesinde bi değişim olur mu? Ben kapakları değiştirdikten sonra bu sorun ortalama ne kadar sürede tekrar ortaya çıkar? İnternette biraz araştırdım pek bulamadım o kapaklardan müzik mağazalarına gidip temin etmek mümkün mü satışı yaygın mı bunların? Cevap için teşekkürler.

4. Tabiki. Hatta geçenlerde burada da ilanını görmüştüm. Manyetik kapaklarının değil deformasyonu, kendisinin olup olmaması bile, ses yada tona etki etmez. Rahat olun.

İnternet üzerinde, enstrüman satımı ile ilgili sitelerde, rahatlıkla ve uygun rakamlara bulabilirsiniz. Ben de bakayım hatta bir link bulursam sizinle paylaşayım.

ikumru bunu beğendi.
  5. Senin gitarını ne olduğunu bilmiyorum ki.

İlanlardaki satıcılar ile görüş, uygunsa hiçbir sıkıntı olmaz.

6. CR Custom abi, dün o kadar muhabbeti oldu ya hani :D

7. Tak, hatta wax potting olmadan tak da bülbül gibi ötsün gitarın :)

8. Ben de nerede kaldı bunlar diyorum. :D

hackeiommi bunu beğendi.
  9. Ani baktım da wax potting iyi bi şeymiş :D :D Birine yaptırırım zaten kendim takamam sanırım, o wax potting nasıl yapılacak? :D

10. Bilsem, tecrübem olsa kendi söküğümü dikerim. Dikkatli yapmazsan manyetik hem batıyor, hem de yine ötüyor. Erhan Suludere ile bağlantı kur Face'den. O yapamazsa da yönlendirir bir ihtimal.

Furkann bunu beğendi.
  11. yalıtma işlemi. Parafinle oluyor sanırım. Faydalı bir uygulama lakin benim manyetiklerimde yok wax. Ama otmuyorlar.

12. ikumru

ikumru

49
    8
    6
    Kendim takmayı bilmediğiim için büyük ihtimalle bi yere gider ordan alıp taktırırım ilginiz için çok teşekkür ederim içim rahatladı

13. Ben de şu an izledim abi bunu, kolay görünüyor ama ben riske giremem :D Manyetik kapağını takmak için lehim falan şart değil mi?

14. Lehimli kapaklar da var magnetler de. Magnet dediğim de sadece lehimsiz o kadar. Manyetiğin kendi çekimi kapağı sabitliyor.

15. Tamamdır, sağolasın :)

Mustafa İLKER bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş