Takva

Gemide, Laleli'de Bir Azize, Dar Alanda Kısa Paslaşmalar, Maruf'tan sonra Yeni Sinemacılar'ın Antalya Altın Portakal Film Festivali'nden 9 ödülle dönen filmi 1 Aralık Cuma günü vizyona giriyor...

Gemide'den beri takipçisi olduğum Erkan Can yine döktürmüş diyolar, 5 yıl bu role hazırlanmış!
cf396b91aa73048aa74743be3beb2588200611290_full.jpg

http://www.takva.com.tr/
Web sitesi de çok şık.

bence de herkesin görmesi gereken bir film. en önemlisi objektif olmayı başarmış bir film bence. sadece görmek istemediğimiz gerçekleri sunmuş, yeşil sermaye hakkında. alt mesajlar kişiye göre değişir. bence asıl konu paranın nasıl baştan çıkartıcı bir güç olduğunu göstermiş. öyle ki, kendini tasavvufa adamış bir insanı bile yoldan çıkarabiliyor. oysa O'nun tek amacı 'iyi bir insan olmak'tı sadece...Erkan Can' ın oyunculuğu mükemmel, Güven Kıraç' ın hakkını da vermek gerek, özellikle zikir sahnelerinde.

seyretmeme rağmen seyredilmesi gereken bir film olduğunu hakkında çıkan haberler dolayısıyla edindiğim bir yapıt...

Filmde aslolunan şey takva ve ziyadelerinden ötürü paranın insan üzerindeki tesiri olarak görünüyor tanıtıldığı kadarıyla ilk fırsatta izleyeceğim filmlerden birisi...

bende kütahya da öğrenci olduğum için henüz gelmedi ama büyük ihtimalle bu film buraya gelir.gelmese de bursa ya gidince mutlaka izlerim bu filmi.dün cnntürk te de ekibi izledim ilginç bir filme benziyor......

a7x_aLemci demiş ki:
aşırı merak ediyorum bu filmi fatsa da hala sınav eve dönüş var.bu gelsin kesinlikle gidecem.

iklimler veya kader gibi filmler belki gelmeyebilir ama bu filmin gelebileceğine inanıyorum oraya. zaten sınırlı gösterimlerde bulunuyorlar anadolu'yu da unutarak bir darbe daha vuruluyor güzelim sinema izleyicisine. bence anadolu şehirlerinde merak daha fazladır. bir kars örneği var şimdi ama diğer şehirlerde de bu farklı olmaz bence. bu filme hala gidemedim. bu hafta gidip yorumlarımı yazacağım. merak olayı işte... :)

edit:imla hataları

Şimdi geldim filmden, ah bu İstanbul trafiğini bazen seviyorum bazen de sinirleniyorum, filmi kaçırıyorduk az kalsın.. : )

Yani başrol performansları hakikaten görülmeli, film konusu itibari ile dingin olsa da gerçekten bazı tabuların üzerine gidiyor; tutuculuğun, dünyevi zevklerin ve allah korkusunun naif bir bünyede oluşan karışımının ardından gelen müthiş bir bunalımı güzel bir şekilde özetliyor bence. Yalnız şu var ki; bu da sonunu hiç beğenmediğim filmlerden biri oldu. Anlamsız bir bitiş..

Yönetmenler bir konunun uçundan yakalayınca o konuyu hemen senaryoya aktarılmasını istiyorlar ve senaristlere fazla zaman vermiyorlar, yahut senaristler yakalayınca hemen senaryoyu bir bütünlük ifade etmeden oluşturuveriyorlar o sonu kötü olan filmlerin bence tek sebebi bu yani senaryo uzerinde uzunca bir zaman münakaşa edilmeden hemen yürürlüğe konması bir yönetmen tarafından...

filmle ilgili en güzel sözü son makina programında Hakkı Devrim den duydum. Erkan Can, Güven Kıraç ve Önder Çakar konuktu. Hakkı Devrim, filmin ülkemizde hala konuşulmaya korkulan bir konuyu ele aldığını, bunu yaparken sadece olanı sunup geri çekildiğini -olması gerektiği gibi- ve bu konuyu tartışmaya bir davetiye gönderdiğine dair bir belirleme yaptı, tam olarak bu cümlelerle değil tabi. bence de çok doğru bir tespit. mutlaka görülmesi, üzerinde düşünülmesi gereken bir film. zaten izledikten sonra düşüncelere dalmamak mümkün değil.

Bence bu filmi izledikten sonra insanların bazı şeyleri sorgulaması gerekiyo.Eğer film bunu başarırsa gerçekten iyi bi film demektir.You'd better go and see it!

gittim izledim ama sanırım çok fazla beklenti içinde gittim.beklediğim kadar iyi değildi çünkü sonu biraz askıda kaldı gibi geldi onun dışında tabi ki erkan can'ın ve diğer oyuncuların oyunculuğuna diyecek bir şey yok ama izlenmesi gereken bir film...zikir sahneleri etkileyici...

Geri