Semi Custom Jackson Kv Js32t

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda melancholic_black_star tarafından 7 Ekim 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba, öncelikle durumun gelişiminden bahsetmek istiyorum. Kullanmadığım prosesörümü satmak için istanbula gitmeyi düşünürken kendimi sattığım fiyata 2. el gitar ararken buldum. Sonrasında Ltd m 50, Jackson js30 kv, Schecter Sgr c1 seçeneklerinden Sgr'yi almayı uygun gördüm hem ucuz hem de temiz olduğu için. Amacım üstünde değişiklik yaparak gitarın parçaları ve sap/gövde ağacının tona ne kadar etki ettiğini tecrübe etmek. Param oldukça gitarı modifiye etmeye başlayacağım ilk olarak stock manyetikleri değiştireceğim. Sonrasında herhangi bir luthier'e kendi istediğim özelliklerde (Abanoz fingerboard, Maun sap, 24 perde, 25,5 scale, jumbo fret, custom logo inlay, custom headstock inlay) sap yaptırmak istiyorum. Fingerboard ve headstock'a şuan üstünde çalışmakta olduğum projelerimden logo ve isim yazdıracağım örnek Muhammed Suiçmez'in Necrophagist logolu Xiphos gitarı gibi. Manyetik ve sapı hallettikten sonra çıkan sonuçtan ton olarak memnun kalırsam gövdeyi zımparalatıp airbrush veya refinish yaptırmayı düşünüyorum. Memnun kalmazsam eğer yaptırmış olduğum custom sap'a custom gövde yaptırabilirim ileride ve Sgr'yi stock haline geri döndürüp satışa çıkarabilirim. Paranı biriktir güzel bir gitar al veya yaptır diyen kişileri de duyar gibiyim, fakat bu tecrübe ileride bana lazım vazgeçmeyi düşünmüyorum ve üstüne uğraşılan bir nesnenin daha çok sahiplenilip sevileceği kanısındayım :) Ayrıca zaten 2 tane kaliteli gitarım bulunmakta fabrikasyon hallerinden çok memnun olduğumdan üstlerinde değişiklik hiç düşünmedim. Bu işlerle daha önce uğraşıp deneme yanılma yoluyla tecrübe edinmiş abilerin görüşlerini almak istiyorum, saygılar.
   

  Ekli dosyalar:

  erenkavukcu ve Furkann bunu beğendi.
 2. Takipteyim
   
  melancholic_black_star bunu beğendi.
 3. "Paranı biriktir güzel bir gitar al veya yaptır" fikrine katılmakla birlikte, en azından düşündüğün projeyi Schecter'in Diamond series gitarlarından biriyle deneseydin diyebilirim. Sgr'nin gövdesini kazıdıktan sonra ortaya çıkan manzara hoşuna gitmeyebilir. Ayrıca el yapımı sapla ilgili olarak tahminen yaptıracağın sap elinde mevcut bulunan gövdeye göre yani tom köprünün gelişine göre veya manyetiklerin pozisyonuna göre açılandırılarak yapılacak fakat ilerde sen düz gövdeli veya sabit tremololu yada atıyorum floydrose vb. hipshot benzeri sistemli bir gitara bu sapı monte ettirmek istediğinde yada böyle bir gövde yaptırmak istersen sorun çıkacak görüşündeyim. Bence sen bu konuyu iyi bir luthiere danış. Sgr gövde sonuçta strat gövdesi gibi standart ebatlarda değil.
   
  melancholic_black_star bunu beğendi.
 4. Sıra el yapımı sapa gelince Erdem Koca abiyi müsait zamanında ziyaret edeceğim fikirlerini almak için ve bilgi edinmek için, fikirler daha berrak olacaktır bundan sonra. Gövde ağacının Cort x1 gövde ağacından daha kaliteli olduğunu düşündüğümden bu gitarı seçtim ve ayrıca fiyatı çok uygun olmasa (100 tl) bunun üzerine harcayacak param olmayabilirdi. El yapımı sap büyük ihtimal açılı olacak doğru söylüyorsunuz onu iyice sormam gerek çünkü sapı yapmadan manyetik değişimi umut vaat edip sapı yaptırdıktan sonra istediğim seviyeye ulaşamazsa alternatif oluşturmam gerekecek sonuç olarak. Kazıdıktan sonra ortaya çıkan manzaranın çok kötü olacağını sanmıyorum zaten ağaç rengini gösterecek bir boya şekli düşünmüyorum (medieval temalı bir şey çizdirip veya bastırıp üstüne cila attırmayı düşünüyorum) iş kazıtmaya kadar giderse tabii çünkü en son işlem bu olacak.
   
 5. umarım sonuç mutlu eder bende meraktan takipteyim bu başlığı an itibariyle...paranı biriktir sağlam gitar alcıyım orası ayrı :)
   
  melancholic_black_star bunu beğendi.
 6. Yakında konuyu güncelleyeceğim, deneme amaçlı bir maple sap almıştım yamuk çıkınca iptal oldu o(hala sıfırdan custom sap yaptırmayı düşünüyorum). Yarın da Dimarzio/ıbz set gelecek bunu da deneme amaçlı aldım diyebiliriz asıl amacım Dimarzio x2n ve Seymour Duncan sh-5 custom(bunlara benzer karakterde manyetikli gitarlarım var) takmak idi köprü manyetiği olarak piyasaya düşmeyince, deneylere devam edeyim diye alternatif oluşturdum.
   

 7. Beklediğim tonu yakalayamadım sanki bir garip oldu, incelemek isteyen buyurabilir :) zor bir şey çalmadım ama her switch pozisyonunda aynı şeyleri çalmaya çalıştım.
   

  Ekli dosyalar:

 8. Konunun içeriğini değiştirip 2 gün önce aldığım gitar üstünden gitmeye karar verdim Sgr C-1'i modlanmış hali ile satıyorum sonuç olarak :) custom sap ve manyetik değişimine gideceğim planda değişiklik yok gitar değişikliği oldu, bence güzelde oldu :)
   

  Ekli dosyalar:

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş