Gitarda sesin dalgalanması sorunu

M

mazemaster99

Arkadaşlar şu ana kadar çaldığım bütün gitarlarda aynı sorunla karşılaştım artık çok sıkıldım. Sorun şu: gitarın belli perdelerinde (özellikle 12 den sonra) çalıp bıraktığınızda seste böyle bir dalgalanma oluyor. yer yer vibrato gibi yer yer bu tremolo gibi şiddetleniyor. Bu nedir niye olur nasıl düzelir bilen varsa bi fikir versin kafayı yicem. Bu arada gitarım ibanez rg 2550 kötü bi gitarda deil ama çıkamadım işin içinden

SEn hep aynı sorunlar geliyosun nedense :) bence sana öyle geliyor..TOnla rdahada tizleşiyor.. Mesela özellikle 15-17-19. perdelerde et tonları cıkar..
bu her gitarda böyle.

Selam, sanırım senin bahsettiğin olay benim bir zamanlar başıma gelen bir problem olsa gerek.

Zamanında bununla ilgili bir başlık açmıştım : http://www.turkrock.com/ftopic27965.html

Hatta Soundclick'e bir ses örneği koymuştum, ama o dosya silinmiş.
Şu an hala aynı gitarı kullanıyorum ama o problem yok şu an, hatırladığım kadarıyla truss-rod ayarı yapmıştım gitara, bir de gitarın arkasından floydrose'un vidalarını ayarlamıştım, bir de kullandığın teller eskiyse yapabilir.

evet evet benim gitarda da öyle 6. telin 14. perdesine bastığımda gövdenin tamamında titreşim oluyor hatta elimi tremolo ve kulakçuıkların üstüne koyduğumda bile titreşim devam ediyor ben gitarım dandik diye böyle bi sorun var zannediyordum :)))

sesin dalgalanması telin dengesiz salınması/salınımının bozulması demek. bu da eskimiş teller, fazla yüksek manyetikler, bozuk sap ayarı, kötüleşmiş fretler, en kötü ihtimalle problemli köprünün işareti olabilir.
bu söylediklerime bir dikkat et belki bunlardandır.

bende de var o sorun teleri değiştirdim bişey değişmedi ama o problem zaman zaman oluyor bende sanıyorum çaldıkça akor kaçıyor falan salınım düzgünleşiyor o sap ve köprü ayarı ile ilgili bişey sanırım köprüyle oynayınca kesilmşiti tekrar başladı yine bişeyler yapmama gerekicek gibi...

Muhtemel iki nedeni olabilir bu sorunun.

Birincisi manyetiklerin tellere fazla yakın olmasından kaynaklı olabilir.

İkincisi ise truss rodun klavye içinde yarattığı boşluk nedeniyle ses gitarla rezonans yapıyordur. Bunu yurtdışında truss rod yatağını silikonla kapatarak giderebiliyorlar, ama türkiyede yapan var mı bilmiyorum.

12 perdeden sonra olan ses kaymaları (tremololar vibratolar) truss rot tan olmaz sadece manyetiklerdendir o zaman klavyeye yakın olan manyetiklerinizi indirdiğiniz takdirde sorun ortadan kalkacaktır

mazemaster99 demiş ki:
Arkadaşlar şu ana kadar çaldığım bütün gitarlarda aynı sorunla karşılaştım artık çok sıkıldım. Sorun şu: gitarın belli perdelerinde (özellikle 12 den sonra) çalıp bıraktığınızda seste böyle bir dalgalanma oluyor. yer yer vibrato gibi yer yer bu tremolo gibi şiddetleniyor. Bu nedir niye olur nasıl düzelir bilen varsa bi fikir versin kafayı yicem. Bu arada gitarım ibanez rg 2550 kötü bi gitarda deil ama çıkamadım işin içinden

dostum benim gitarım dv8 esp şimdi ben senin dediğin sorunu ancak tellerim eskidiyse yaşıyorum aksi halde yeni aldığım telde hiç bir dalgalanma olmuyor. Tellerini değişdir sorun gene devam ediyorsa birisi seni lanetlemiş demektir :)

Başlığı açan arkadaş ortalıkta gözükmüyor artık.
Ben olayın ortadaki single manyetikten kaynaklandığından emin gibiyim. Aynı olayı yaşadım çünkü.
Diğer humbuckerlardan çok daha alçak ayarlanması gerekiyor meretin. Özellikle üst perdelerde nota basıldığında iyice yaklaşıyor manyetiğe tel.

tarab_engiz demiş ki:
12 perdeden sonra olan ses kaymaları (tremololar vibratolar) truss rot tan olmaz sadece manyetiklerdendir o zaman klavyeye yakın olan manyetiklerinizi indirdiğiniz takdirde sorun ortadan kalkacaktır

Evet buda olabilir ama ben manyetiklerimi tellere yakınlaştırdığımda eğer tellerim yeni ise titreşim gene olmuyor. belki manyetikten manyetiğe fark vardır (tabiki var).

Stormcrow demiş ki:
Başlığı açan arkadaş ortalıkta gözükmüyor artık.
Ben olayın ortadaki single manyetikten kaynaklandığından emin gibiyim. Aynı olayı yaşadım çünkü.
Diğer humbuckerlardan çok daha alçak ayarlanması gerekiyor meretin. Özellikle üst perdelerde nota basıldığında iyice yaklaşıyor manyetiğe tel.

ortada single manyetiği olmayan bir gitarda da aynı sorun olabilir bence genelleme yapmak doğru olmaz pek çok faktör var ve bence en önemli faktör telin eskiliği.

Çok kalitesiz manyetikleri olan bir gitarda bile hiç bir titreşimin olmadığını duyabiliriz. ayrıca bahsi edilen titreşim telle ilgili olmalı çünkü birim zamandaki titreşim sayısı benim anladığım kadarıyla sap ayarından olamayaçak kada kısa kaldıki sap ayarıyla titreşimin ne alakası var onu anlamadım sap ayarı yoksa teller cızırdar yada hiç ses çıkmaz ama titreşim falan ayrı bir olay. Bu paslı tellerle ilgili olabilir yada kullandıkça yapısı ilk günkü gibi kalmadığı içindir.

Ben olmaz demedim ki , genelleme de yapmadım. Bende de ibanez var aynı sorunu yaşadım ortadaki manyetiği alçalttım sorun düzeldi arkadaş buralarda olup denese sonucu göreceğiz. Bende artık eski tellerde bile olmuyor böyle birşey. Ortadaki single manyetik telle arasındaki uzaklığın en az olduğu noktada 3mm den fazla mesafe var ama. Önceden yakındı epey.
Single coil manyetiklerin çekim alanı daha kuvvetlidir. Aynı yakınıktaki humbucker benzer bir etki yaratmaz.

Nette stratitis diye arama yapın tam teknik açıklaması var bu olayın.

Geri