Japonya'da üretilen Gibsonlar

bu gibsonlar hem usa hem de japan olarak mı üretiliyor?eğer öyleyse nerede üretildiğini nasıl anlayacağız?yani fenderlerde veya ibanezlerde kulak arkasında yazar genelde...peki ya gibsonlarda?

Seri numarasından anlayabilirsin. 8 rakamlı bir seri numarası olması lazım. Bunun küçük bir şifresi var şöyle:

Örneğin gitarının seri numarası 93236544 olsun. Birinci ve dördüncü rakamlar yani 96, üretim yılını gösteriyor. İki, üç ve dört üretildiği günü gösteriyor yani örnekteki gitar yılın 323. günü, 19 Kasım'da üretilmiş. Son üç rakam ise üretildiği fabrikayı ve o gün üretilen kaçıncı gitar olduğunu söyler sana büyük ihtimalle seninki de 500 ile 999 arasında birşey olmalı. Bu rakamlar arasındaki gitarlar Nashville'de üretiliyor. 001 ile 499 arasındakiler ise Kalamazoo fabrikasında üretiliyor ki bu gitarlar normalden daha kaliteli, biraz daha özel. Zaten Gibson'ın Kuzeyde (Kalamazoo - Bozeman akustik gitarlar üretiliyor burada) iki ve Güneyde (Nashville) bir fabrikası var. Örnekteki gitar Nashville'de o gün üretilen 44. gitarmış.

Tabii bu sistem 1977'den sonraki gitarlar için geçerli. Bir de 1994'te üretilenler 94 ile başlıyor böyle de bir ayrıntı var. Vintage Reissue gitarlar ve Custom Shop'ların farklı seri numaraları var.

Umarım yardımcı olur bu sana. Kolay gelsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
teşekkür ederim.burdan gibsonların japonyada üretilmedikleri sonucunu çıkarabiliyor muyum :)
ya ben de gibson yok sadece bir muhabbette duydum gibsonların japon yapımları da olduğunu merak ettim :)

aslında zamanın koşullarına bakarsan akıllı bir satış politikası imiş. tokai, ibanez gibi markaların o fiyata sattıkları mallarla yasal yoldan rekabet edip üretimlerini engellemenin yanında o fiyat civarındaki müşteriye de mal satmış oldular.

bugün bile gibson için japonya çok önemli bir pazar ki bir çok japonyaya özel model + reissuelarda ağacın gitar haline gelmeden önceki fotoğrafını eklemek gibi bu işin manyaklarının en bol olduğu amerika'da bile yapmadıkları güzelliklerle devam ediyorlar.

moderatörlük hayırlı olsun bu arada, arı gibi çalışmışsın ilk günden, nazar değmesin :)

bu adam disko topu gibi gitarlar yapan gariban bi ingiliz luthier idi, öleli de bir kaç sene oluyor ki gitarları da kendisi öldükten sonra çok para etmeye başladı. japonu nerden çıktı? :)

secks demiş ki:
bu adam disko topu gibi gitarlar yapan gariban bi ingiliz luthier idi, öleli de bir kaç sene oluyor ki gitarları da kendisi öldükten sonra çok para etmeye başladı. japonu nerden çıktı? :)

Avrupalı bi luthierdi,yaptığı gitarların fiyatı da 50000 dolar civarıydı,sonra isim haklarını bi firma satın aldı,Japonya'da bi atölye kuruldu ve Zemaitis'in yetiştirdikleri ustaların kontrolünde seri üretimin etkisiyle 5000le 10000 dolar arası gibi daha mantık sınırları dahilinde,alınabilir seviyelere çektiler fiyatları...

DaveMustaine_64 demiş ki:
secks demiş ki:
gibson usa kalitesinde üretilmiş japon gibsonlar vardı, ama artık üretilmiyor diye bir sonuç çıkıyor sanırım.

Aynı Jackson gibi, akıllı bir satış politikası olmadığı için durdurdular o gitarların üretimini :)

Başlık ismini değiştirdim bu arada bir miktar :)
ya mazur görün de madem başlıkları, içerikleri değiştiriceksiniz ben hiç başlık açmayayım siz açın oralarda yorum yapalım..."bu başlığı beğenmedim dur şunu daha güzel yapayım değiştireyim" demenin ne mantığı vardır. sana göre iyi olan bana göre de mi iyi olmalıdır. madem başlığın bu şekilde olmasından gönlün yana atarsın özel mesaj bu şekilde başlığı değiştirsen dersin en azından insanların fikirlerine,yazdıklarına veya görüşlerine saygılı olduğunuzu anlardım... ki madem forum kuralları dahilinde olsa bile sizin istemediğiniz şeyler konuşulamayacak ne diye kurdunuz bu forumu...
ki bu yazımdan sonra kendi kişisel tatmininiz için üyeliğimi bile silersiniz...
söyliyim şimdiden çok da ......

Tartışma gereksiz..
Madem Gibson'la ilgili bir başlık var yenisini açmayayım, bu sitesinde reklamı olan Les Paul BFG'nin ne esprisi var acaba :) ? Music123.com'da Limited'ı 3600 Amerikan Doları iken, geçtiğimiz hafta içinde çıktığı yazan "normal" versiyonu neden 970 Amerikan Doları'dır :) ? Özellik olarak aralarında da hiçbir fark göremedim ben.. Ve tavsiye eder misiniz - bir Standard'la karşılaştırılamaz belki - ? Bir de BFG'nin kendi çapındaki Gibson.com bünyesindeki bölümünde "most powerful les paul ever made" yazıyor, şaka mı gerçek mi :D ?
Ve son birşey daha : "Pickup kill switch" ne demek ? Turbocharger-vari birşey mi ki :? ??

zetiman demiş ki:
DaveMustaine_64 demiş ki:
secks demiş ki:
gibson usa kalitesinde üretilmiş japon gibsonlar vardı, ama artık üretilmiyor diye bir sonuç çıkıyor sanırım.

Aynı Jackson gibi, akıllı bir satış politikası olmadığı için durdurdular o gitarların üretimini :)

Başlık ismini değiştirdim bu arada bir miktar :)
ya mazur görün de madem başlıkları, içerikleri değiştiriceksiniz ben hiç başlık açmayayım siz açın oralarda yorum yapalım..."bu başlığı beğenmedim dur şunu daha güzel yapayım değiştireyim" demenin ne mantığı vardır. sana göre iyi olan bana göre de mi iyi olmalıdır. madem başlığın bu şekilde olmasından gönlün yana atarsın özel mesaj bu şekilde başlığı değiştirsen dersin en azından insanların fikirlerine,yazdıklarına veya görüşlerine saygılı olduğunuzu anlardım... ki madem forum kuralları dahilinde olsa bile sizin istemediğiniz şeyler konuşulamayacak ne diye kurdunuz bu forumu...
ki bu yazımdan sonra kendi kişisel tatmininiz için üyeliğimi bile silersiniz...
söyliyim şimdiden çok da ......

sorunun cevabını almışsın gördüğüm kadarıyla, ne gerek vardı bu mesaja şimdi? eğer bu bilgilere ulaşabileceğin başka bir forum varsa tutmayalım biz seni.

ya neyse tartışma falan yok sadece düşüncelerimi söyledim ki herşey hakkında bilip bilmeden yorum yapılmamalı...biz mod arkadaşla meseleyi hallettik zaten sen kafanı başka şeylere yor :)

ChatKing demiş ki:
Tartışma gereksiz..
Madem Gibson'la ilgili bir başlık var yenisini açmayayım, bu sitesinde reklamı olan Les Paul BFG'nin ne esprisi var acaba :) ? Music123.com'da Limited'ı 3600 Amerikan Doları iken, geçtiğimiz hafta içinde çıktığı yazan "normal" versiyonu neden 970 Amerikan Doları'dır :) ? Özellik olarak aralarında da hiçbir fark göremedim ben.. Ve tavsiye eder misiniz - bir Standard'la karşılaştırılamaz belki - ? Bir de BFG'nin kendi çapındaki Gibson.com bünyesindeki bölümünde "most powerful les paul ever made" yazıyor, şaka mı gerçek mi :D ?
Ve son birşey daha : "Pickup kill switch" ne demek ? Turbocharger-vari birşey mi ki :? ??

Bir de bir hasmını ekleyeyim bu gitarın gözümde : Esp Ltd EC-1000, Vintage Black olanı.. Özellik olarak daha iyi (bilemem ağaç mağaç yazılardan konuşuyorum), ama hala şu 3600 Dolar meselesi aklımı çeliyo' :( .. Marka takıntısı da var biraz hani LTD / Gibson gibi :D Ne yapmam gerektiğini çözemedim :( ..

ChatKing demiş ki:
ChatKing demiş ki:
Tartışma gereksiz..

Bir de bir hasmını ekleyeyim bu gitarın gözümde : Esp Ltd EC-1000, Vintage Black olanı.. Özellik olarak daha iyi (bilemem ağaç mağaç yazılardan konuşuyorum), ama hala şu 3600 Dolar meselesi aklımı çeliyo' :( .. Marka takıntısı da var biraz hani LTD / Gibson gibi :D Ne yapmam gerektiğini çözemedim :( ..

ikisi de güzel gitarlar ama ltd olan les paule gibson olanından daha fazla benziyor sanki :) killswitch manyetiğe giden elektriği kesen bir şey, sesini tamamen kesmek için. aynı şeyi diğer manyetiğin sesini tamamen kapatıp selector ile oynayarak da yapabilirsin.

Geri