Başlangıç Seviyesi Için Processor Tavsiyesi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda Dukins tarafından 14 Ekim 2015 tarihinde açılan konu

1. Başlangıç için iyi kötü bi processor almayı düşünüyorum. tavsiye edebileceğiniz bi ürün falan varmıdır ? yoksa direk istediğim 1-2 tane analog pedalı alıp kökten çözeyimmi sorunu ? ortalama bütçe 300-250 civarı

2. Ne amaçla istiyorsun? Efekt için mi simülasyon için mi?

3. efekt. çok extrem tonlar arıyorum :d

4. Amfi-kabin simülasyonu için bildiğim kadarıyla en iyisi Line 6. Ama efekt diyorsun, Boss ya da Zoom daha iyi olur sanırım.

5. efekt için line 6 önermezmisin ? tonları zoom ve bossa oranla daha gerçekçi geliyo tanıtım videolarında :d

6. Bende Pod X3 var. Çok memnunum ama yorumlara baktığımda Boss ya da Zoom'un efekt konusunda daha iyi olduğu söyleniyor. Denemekte yarar var yine de, internetteki videolara çok güvenmemek lazım. Ama dediğim gibi simülasyon işinde çok başarılı Line 6ler.

7. peki bi sorum daha olacak. processor yerine hedeflediğim analog pedallarla başlasam nasıl olur ?

8. Yani 300 liraya taş çatlasın 2 tane pedal alırsın. Prosesörde pedal kadar doğal ses olmaz elbette ama daha çok çeşitlilik olur. Başlangıç için -bütçeyi de göz önünde bulundurunca- bence prosesör daha doğru olur.

arda_xl bunu beğendi.
  9. tamam hocam teşekkürler

10. Yazdığın fiyatlarda boss me-25 bakabilirsin 2. ellerde. Usb bağlantısıyla bilgisayardan kayıt da alabiliyorsun ve tabi sitesinden yeni tonlar indirebiliyorsun.

Son düzenleme: 15 Ekim 2015
  11. Hocam tavsiyelerin için teşekkürler.

12. Extreme tonlardan kastınız ne örnek verebilirmisiniz ? Extreme müzik için kullanılan tonlar mı ( bunlar için efekte pek gerek yok zaten ) yoksa Tom Morello gibi aşırı derecede efekt kullanımı durumumu ?

13. Yok kastım fazla distortion. Mesela mxr'ın wylde overdrive veya dimebag distortion.

14. Wylde od seni cozmez. Cranked amp uzerine sololar icin kullaniyor. Yogun dist olan baska pedallara yonel. Boss Metalizer denen pedal ilk kullandigim pedaldi. O zamanlar cok severdim.

15. Eğer amfi yoksa amfi + kabin sim. bir prosesör yada pedal lazım. Onlardaki amfi sim. yeterli olur sert tonlar için. Pod XT Live bence iş görebilir. 500 TL civarında bulunabilinirse daha altı için ise Behringer Vamp2 olabilir. Kabin ve amfi sim. olmadan sadece distorsion pedalı almak hiç tavsiye edebileceğim bir şey değil.

16. Vamp için çok kötü yorumlar görmüştüm hocam. Pod alınacaksa bu bütçeye 2.0 ya da bütçeyi zorlayıp x3 almak daha doğru bir seçim olur.

17. Kutay_

Kutay_

696
    1,025
    9,605
    Boss ME 50 70 80 olabilir. Üstünde her ayarın bir düğmesi var. Hızlı sonuç alınıyor.

konudan bağımsız not!
    bu mesaj forumdaki 666. mesajım :D

HmzGkgz bunu beğendi.
  18. Masonik hareket engellenemez! :):)

Kutay_ bunu beğendi.
  19. Vamp2 ucuz çözüm olarak önerdim 250 TL'ye kadar 500 TL için ise POD XT Live yada X3 Live. Digitech GNX4 de iş görür bu arada.

20. Başlangıç seviyesinde hangi efekt nasıl kullanılır, ne sonuç verir deneme yanılma yöntemi için processor tabiki daha mantıklı bir başlangıç. Ben de öyle başlamıştım. Müziğe devam ettiğin sürece bu ekipman alıp satma olayı bitmeyen bir süreç. Ancak ne istediğini bilen tiplerdensen, aklındaki gitar ve amfi kombinasyonunu hayata geçirdikten sonra paran oldukça teker teker analog pedallar alman daha mantıklı. Hem bu sayede bütçen sarsılmaz hem de alırsın kalır. Değerinde başka ekipmanlarla kolay takas eder başka pedallar denersin. Gitar ve amfin nedir şu an bilmiyorum ancak elinde bir marshall 15 watt transistörlü amfi ve bir Cort gitar varsa hiç analog pedal olayına girme. Herhangi başlangıç seviyesi bir processor al geç. Çok inceleme bile. Ayrıca çok butik olmadığı sürece her türlü fiyat aralığındaki ekipmanı elden çıkartabileceğin birileri çıkacaktır karşına. Tek tavsiyem 2. El temiz ürünler bulman. Nasıl olsa bir noktada elden çıkartacaksın, analog setup yapacaksın, tekrar processore döneceksin tekrar bozacaksın vs vs... Değerinde aldığın 2. El ürünleri iyi bakarsan aynı fiyatlara elden çıkartırsın. Yatırım gibi düşün :)

Bu Sayfayı Paylaş