Dikkat! Müzisyenler Risk Grubunda

'Müzik - Genel' forumunda Aydın Antmen tarafından 15 Ekim 2015 tarihinde açılan konu

 1. Müzisyen ve Sahne Sanatçılarının yaşadıkları sağlık sorunlarına karşı özel bir rehabilitasyon programı uygulanması gerektiğini vurgulayan uzmanlar Türkiye’de farkında olunmayan bu eksikliğe dikkat çekiyor.

  Müzisyenler ve sahne sanatçıları meslek hayatları boyunca pek çok hastalık ve rahatsızlıkla mücadele ediyorlar. Kariyerlerini oldukça etkileyen bu rahatsızlıklara karşı uygulanması gereken Müzisyen ve Sahne Sanatçıları Rehabilitasyonu Türkiye’de üzerinde durulmayan fakat oldukça önemli bir konu. Müzisyenlerin kas iskelet sistemlerinden kaynaklanan sakatlanmalar, dansçı ve balerinlerin ise daha çok ayak ve eklem problemleri yaşadığı görülmektedir ve bu kişilere özel bir tedavi uygulanmalıdır. Örneğin omuz problemi yaşayan bir keman sanatçısına, herhangi bir omuz rahatsızlığı olan kişiye uygulanan tedavi uygulanmamalıdır.

  Türkiye’de sanatçı rehabilitasyonu konusunda çalışmalar yapan tek uzman olan Fonksiyon Manuel Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kliniği’nden Uzman Dr. Erinç Karacehennem Sabuncu: “ Her durum sanatçının kendisine özeldir. Kişinin vücut yapısına, vücudu kullanma ve çalıştırma alışkanlıklarına göre değişkenlik gösterir ve müzisyen ve sanatçıların rehabilitasyon programları onlara özel olmalıdır.” diyor. Türkiye’de müzisyen ve sahne sanatçısı ile çalışan Sabuncu haftalarca mesleğine ara verme ve dinlenme şansı olmayan müzisyenlere ve sahne sanatçılarına doğru ve özel tedavi yöntemleri uygulanarak kısa sürede olumlu sonuç alınabileceğinin altını çizdi.

  Yazının kaynağı ve ayrıntılar bu bağlantıda
  Dikkat! Müzisyenler Risk Grubunda - Tek Gitar
   
  hackeiommi bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş