Teknikten Uygulamaya Geçiş

'Müzik - Genel' forumunda madbad tarafından 16 Ekim 2015 tarihinde açılan konu

 1. merhaba ,

  7 ayı aşkın süredir hem bass fitness hem de hocamın verdiği egzersizlerle bas tekniğimin oturmaya başladığını farkettik. Hem gelişmek , hem de tekniği ilerletmek amacıyla şarkı çalışmaya başlama kararı aldım.Ama kendime bir yol haritası çıkaramıyorum.Nerden başlayıp , ne yöne doğru ilerlemeliyim ? Gelişip , arkadaşlar edinip , barlarda veya kendi aramızda , çeşitli organizasyonlarda çalmak ve bir grubun içinde bulunmak istiyorum.Bu amaca beni en kısa yoldan ulaştırabilecek neler yapabilirim ? Benim yolumdan geçenlerin ,tecrubeli , değerli müzisyen abilerimin tavsiyelerine yoluma tutacağı ışığa ihtiyacım var.
   
 2. Bazı süreçleri hızlandırmak mümkün değil bence. Bir gruba girip çalmaya başlamalısınız, ama bunun kendisini de mutlaka değerli bir tecrübe olarak görmelisiniz. Sadece sahne almayı hedeflerseniz çabuk tükenebilirsiniz. "Piyasa" müzisyenlerinin pek çoğunun sorunu bu zaten. Sürekli sahne alıyorlar. Ama bu tek başına bir yere götürmüyor müzisyeni. Eğer büyük ölçüde popüler müzik icra edecekseniz, bu durumda mevcut hedefleriniz sizi çok da fazla zorlamayabilir. "En kısa yol" her zaman ideal de olmayabilir. Uzun vadede daha müzikal ve yaratıclığa dayalı hedefleriniz de olmalı. Evet, elbette sahne almaya bakın. Ama bununla yetinmeyin. Başka şeyler de hedefleyin. Mesela, elinizde sadece sözleri ve akor şeması olan bir parçaya emprovize bas hattı çalabilir hale gelmeti hedefleyin. Herhangi bir tonda emprovize solo alabilir hale gelmeyi hedefleyin.

  Bunları özellikle örnek verdim, çünkü basçıların pek çoğunda ciddi bir tembellik göze çarpıyor. Özellikle de rock-metal basçılarında. Ya çok basit çalıyor ya da tekniğe fazla sardırıyorlar. Akorun kök sesini vermekten öteye gitmeyen basçılar var.

  Bir diğer önerim de, eğer kulağınız iyi ise geri vokal yapmayı düşünmeniz olur. Bu da yine size çok şey katabilir, geri vokal yapabilen bir basçı çok değerli bir grup elemanı demektir.
   
 3. Aslında yol haritanızı hocanızla çıkarmalısınız zaten, eğitmenin bir fonksiyonu da budur.
  Bir gruba girmek faydalı olacaktır özellikle sizden iyi kişilerle çalarsanız öğreneceğiniz de çok şey olur. Parça çıkarmaya başlamak güzel fikir, kulaktan çıkarmayı deneyin tablardan başlamayın direk. Armoni çalışmak ise basçı olmanın gerekliliklerindendir...
  @barrios 'un dediklerine de ayrıca katılıyorum.
   
  madbad bunu beğendi.
 4. Çok iyi bir kulak, yani duyduğunu çarçabuk hafızaya almak veya çalmak, nota okumaya başlamak ki oturması zaman alır, kendi etütlerinizi de yaptığınız transkript ve repertuardan türetin. Bu arada tekniği saymıyorum o zaten her an akıcılığını korumalı. Bütün bunları süreklilik içinde devam ettirmekle beraber armoniyi içsel hale getirmeniz ancak mümkün olur. Tek başına " armoni çalışman gerek " o yüzden hiç birşey ifade etmez. " Dorian nedir ?" desen buna hemen cevap verecek bir sürü adam varken bunun müzikal değerini bilen azdır. Şuna benzer " Dolar nasıl birşeydir " sorusuna cevap verecekler çoktur ama doların neden bu kadar önemli olduğunu anlatmak iktisattan anlamayı, finans ve siyaset dünyasını bilmeyi vebenzeri bir sürü şeyi gerektirir. Repertuar da size kompozisyon ve yaratıcılık, tarzlar, müziğin tarihi akışı hakkında donanım kazandırır. Falanca tarzı ve ondan türeme tarzları bilmek tek başına gam biliyorumculuktan filan çok önemlidir. Mutlaka sürekli transkript çıkarın, nota nota yazın ve aynısını çalın, hazır tabla müzisyen olamazsınız. İmzamda bazı bas videolarım var göz atabilirsiniz. O kayıtları yapmadan evvel günlerce hazırlık yapıp öyle kayıt aldım, nota nota dökümünü yaptım ve sürekli çaldım. Sonunda bazı notaları farklı çalıyor insan ama eser sahibinin albüm yapma yoğunluğunda neler hissettiğini biliyor kafasının içine giriyorsunuz bu çok önemli. Hiç bir kitaptan alamayacağınız etütleri hazırladığınız şarkılardan çıkarırsınız. Çünkü onlar yaşanmıştır, kitaba konmuş kuru şeyler değil. Bir çok etüdümü şarkıların bölümlerinden hazırlarım, tavsiye de ederim.
   
  Son düzenleme: 17 Ekim 2015
  koray7 ve madbad bunu beğendi.
 5. Aslında benim rahatsızlık sebebim her hafta aynı şekilde , hocanın verdiği egzersiz yada teoriye çalış ,okuldan zaman kaldığı kadar 1 ya da 2 saat parmak egzersizleri yap ve sonrası yok.Evet Guitar Pro'dan çalışıp çalabiliyorum.Ama bu birşey ifade etmiyor , bilgisayar nasıl yazılanı sese dönüştürüyorsa benim yaptığımda gördüğümü sese dönüştürmek.Yorum ekleyememek , yada bu kısım zor bunu şu şekilde uyumlu çalabilirim diyememek.Sahne alsam yabancı şarkılar tamam tabtan çalış ve çal ama türkçe şarkıların guitar proları bile yok.Birşeyler işleniyor konuşuluyor. Matematikten örnek vermek gerekirse , herkes fonksiyonun temel özelliklerini bilir ya da çalışarak öğrenebilir.Ama karşısına çıkan sorularda biliyorum dediği şeyleri uygulayamaz.Uygulama , pratiğe dönüştürme , mantığını kavramakla ancak olabilir.Şimdi parmak egzersizlerini yapıyorum , hocanın egzersizlerine ,teori kısmına çalışıyorum , aslında fonksiyonların temel özellikleri pratikleri tamam , ama türkçe rock bir parça veriliyor ve ben tıkanıp kalıyorum.Önümde listem yok , ilk önce şuna dikkat etmeliyim , burdan şuraya ulaşacağım , daha sonra şöyle süsleyeceğim ve en sonunda ben bu parçayı çalabileceğim.Daha önce hiçbir enstrüman geçmişim yok.Hadi şunu çalıyoruz , notaları ,akorları burada dense , ben onun bas kısmını çalmak için uygulamam gereken adımları bilmiyorum.Sürekli aynı adımları yapıp , gitarı kılıfa koyup kaldırmak da hevesimi kırmıyor , üzüyor sadece beni.İçimde daha fazlasını yapmak için çok fazla istek var sadece gideceğim yolu bilmiyorum.Bunun için bir kitap ya da destek olacak birşey varsa onu edinip çalışmaya başlayabilirim.İlginiz ve ayırdığınız zaman için çok minnettarım , umarım derdimi anlatabilmişimdir.
   
 6. Önce kulak, duyduğunu mırıldanamayan müzisyen olamaz bu net. Sesim var yokla ilgisi yok. Mırıldanma kısmını geçersek, yani kulak olduğunu varsayarsak ki çoğu müzisyen görünümlü vatandaş kulakta çok zayıftır sizde varsa öndesiniz demektir, duyduğunuzu çalabilecek duruma gelmeye bakın. Sonrası nota okuma ve diğerleri. Parmak egzersizi diye birşey çok yalıtılımış bütünden kopuk bir anlayış. Tabı olmayan şarkıları siz üretin. Bu arada sürekli aynı şeyleri yapmak heves kırıyorsa nasıl olacak bu iş, müzik çalışmanın büyük kısmı rutindir, geri kalan yeni keşifler ve onların eskilerle entegre edilmesi sürecidir. Müzikte bir kez yaptın mı biten birşey yok, sürekli tekrar, hem de aynı şeyleri sürekli yeni vizyonlarla tekrar. Bu iş buradan mesajla olacak iş değil gerçi ama elden de birşey gelmiyor tabi. Sadece Do major ile ilgili yapılacak çalışmaları buraya yazsam bir tam sayfa dolar ki yapıp bitirmesi haftalarınızı alır tabi seviyeye göre, yeni başlayan birine fazla gelir mutlaka o ayrı da örnek veriyorum. Yeni başlayan müzisyen adayına fonksiyon filan gibi soyut mevzularla girilmesi sonucu sizde " ben bunu nasıl çalcam " sendorumu yaratmış anladığım kadarıyla. Nasıl olacak kulak ve ellerinizle tabiki, ne kadar basit. Soyutlama sonra oluşacak, soyut yani teorik düşünce tamam okula gidersiniz 5 saat uygulama yanında 3 saatte tahtada yazılanla olmaya başlar tamam, aynı anda hem protein hem vitamin olur ama haftada bir-iki saat özel dersde bu olamayacağına göre önce somut gerçeklik sonra dozunda teori olmalı. Listen-catch-play. Dinleyin, yakalayın/çıkarın hatta yazın ve nihayet çalın. Buna bakın.

  Ayrıca yazınızda şunu da gördüm, " yorum ekleyememek ", bu da çok yanlış anlaşılan bir mevzu. Ne demek ki bu ? Ben size söyleyeyim, istediğiniz 3 nota seçin tek pozisyonda sadece 8'liklerle 4/4 zamanda her ölçüde farklı birley çalın. Ne kadar kısıtlı ve ne kadar uçsuz bucaksız, hadi yorum yapın. Yorum meselesi öncelikli problem değil ama işi oraya sürecek etütler olması lazım. Yani aylar süren çalışmalar sonunda adım adım hatta bazen farkında bile olmadan geleceğiniz, sonra aşıp geliştireceğiniz noktadır yorum.

  Transkirpt yani nota dökümü, duyduğunuzu notaya alma işi. Bunun için duyum ve nota işini geliştirmeye devam etmeniz ama bir yandan da duyup yazmaya uğraşmanız gerek.

  Bu kadar yazdık soyut oldu şimdi pratikten de dem vuralım:

  1. kafaya taktığınız zor gelmeyecek ve de baslarını kolayca duyabildiğiniz bir şarkı seçin. bu aşama için bir arama tarama zamanı hacrayın. en ideali bulana kadar biraz uğraşın. tek şarkı olsun.
  2. ana rifini ya da en sevdiğiniz aklınıza yatan bölümü dinlemeye alın.
  3. bu rifi aynen çalmaya çalışın.
  4. çalma tamamsa pozisyon ve tel/parmak değişikliği ile ideal durumu yakalayın.
  5. metronom açın, metronom şarkınınkiyle aynı olsun, metronomla bu rifi yarı hızından başlayıp orjinal hızına kadar çalın.
  6. sonra bunu guitar pronuz varsa orada yazın. cepte dursun. durmasın tabi sürekli çalma devam, her gün.
  7. sonra başka şarkılardan yine önemli riflleri bu şekil öğrenin.
  8. kendinize güven gelmeye başladıkça komple kolay bir şarkıya girişin.

  20 yıldan fazladır gitar 5-6 yıldır bas çalıyorum. Emin ol o kadar gitar çaldığım halde basa başlarken gitara başlerken ki hataları yapmadım çok daha kısa sürede ilerledim. Yukarıda yazdığım gibi şeyleri ve nicelerini yaparak. " Bu kolaydır yahu 15 yıldır gitarda onca çalıştık ne yani şimdi bunları yapacağım" demedim. En az 15 yıldır çalan profesyonel sahne müzisyeni arkadaşlarımın en azından bazılarıyla aynı seviyedeyim basda, hepsiyle değil tabi o kadarına zamanım yok, benim için zaten zaman ayırma işi yani artık düşünün. Neyse çok yazdık:)

  Bir de bu işin bir filozofisi var. Mesajınızda bahsetmişsiniz " daha fazlasını yapmak " diye. Madem bu işe baş koydunuz, başınızla beraber içindeki düşünceyi de ona göre ayarlamak gerek. Etkili düşünce şu olmalı; " Yaptığımı mükemmelen her şartta yapabilmeliyim".

  Çalışılacaklar listesi:

  1. 4/4, 2/2, 3/4 uygulamaları.
  2. Aynı tempoda 8'lik, 16'lık uygulamaları.
  3. Form, verse-chorus-bridge kavramları, dolap, röpriz, senyo, koda, benzeri yazarak uygulayın.
  4. Senkoplar, offbeat vuruşlar, gruplamalar için basitten başlayarak sürekli tekrar edilecek etütler ve şarkı uygulamaları.
  5. Major-minor dizi, pentatonik minor/major, arpejler. Metronomla sürekli hergün çalma.
  6. Hergün bir pratik sırasında videonuzu çekin, sonra kendinizi izleyin. Objektif bakış açısı için.
   
  Son düzenleme: 17 Ekim 2015
  koray7, Quetzatcoatl ve madbad bunu beğendi.
 7. Emeğinize sağlık , dediklerinizi uygulayacağım.
   
 8. Ben daha çok yaşayabileceğin zorluklarla ilgili uyarayım seni hocam. En azından benim hevesimi kaçıran 2-3 şey konusunda.

  En başta nasıl bir kafa yapın var? Bence en önemli şey bu. Garantici, mantıklı bir insansan bazı zorluklar yaşayabilirsin. Ben ilk back in track denemelerimde tam anlamıyla kitlendim kaldım, evde tek başıma oturuyor olmama rağmen çok utanç vericiydi djdjdjs Böyle bir durumda hevesin kaçmasın. Diğer türlü biriysen de belki teorik şeyleri öğrenirken sıkılırsın ama bunun çok büyük bir sorun olacağını sanmıyorum, en fazla ilerlemeni yavaşlatır.

  2. olarak da beraber çalacağın arkadaşların. Senden iyi olsunlar tabi ama çok da iyi olmasınlar. Üstünde gereksiz aşırı baskı oluşmasın. O arkadaşlarının müzik geçmişi senden çok fazla olmasın. Beraber çalarken onlar önceden bildiği bir şarkıya hadi çalalım dediğinde sen köşede sıkılıp tripten tribe girebilirsin haklı olarak. Boşuna canın sıkılmasın. Ama mutlaka birileri de olsun, tek başına zevkten çok zulme dönüşüyor.

  Tabi müzik zevkiniz de benzer olsun mümkünse. Yoksa gene üsttekine benzer durumlar olabilir. Atıyorum sen evde arctic monkeys, black keys falan dinler çalarsın ama arkadaşların metallica falan çalalım der aynı olaylar gelişir.

  Bunlar beni basstan soğutan şeyler oldu. Sen hevesini koruduktan sonra ne yeteneğe ne kulağa ihtiyacın var zamanla olur her şey.
   
  madbad bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş