Dr.skull

Turkrock'ta dr.skull'la ilgili bir başlık bulamadım.Günümüz gençlerine hitap etmesiyle böyle bir başlık açmak istedim.Grupla ilgili katkı yapmak isteyen olursa seve seve güncellerim.

Ankara Fen Lise'sinde beraber okuyan 4 gencin (öncesinde de Ankara Anadolu Lisesi'nden tanışıyorlar),Hacettepe Tıp Fakültesi'ni kazanmalarıyla (2 yıl içinde 4 arkadaş da hacettepe tıp fakültesine yerleşiyor),1983'te kurdukları Türkiye'nin ilk heavy metal grubudur ''Dr Skull''. (Pentagram'ın gayri resmi kuruluş tarihi 1984/Bursa'dır,ancak ilk albümlerini Dr.Skull'dan önce piyasaya sürmüşlerdir).İlk konserlerini 1985'te verdiler (Milliyet Müzik Yarışması).İlk albümleri Wory Zover(1990),2.albüm Rools For Fools(1992),3.ve son albümleri Hershey Yolunda !?(1994) yılında piyasaya çıkmış ve sonrasında grup vokal/gitaristleri Baştepe'nin Amerika'ya gitme kararı alması sonucunda dağılmışlardır.
Grubun maskotu (Maiden'ın eddy'si gibi) bir kuru kafadır.Bu kuru kafa grup üyelerinin okulda anatomi çalışmak için edindikleri bir replika kafatasıdır.(tıp fakültelerinde anatomi eğitimleri kadavra yetersizliği nedeniyle maket-replika modeller üzerinden gitmektedir.Günümüzde de değişen bir şey yok)

(1983)
Murat Baştepe : Gitar/Vokal
Murat Ersöz : Gitar/Vokal
Mustafa Erman : Bas
Alper Yarangümeli : Davul/Vokal

2015
Murat Baştepe: Harvard Üniversitesi/Endokrinoloji,Doçent
Murat Ersöz: Ankara Eğitim Araştırma/Fizik Tedavi Rehabilitasyon,Doçent
Mustafa Erman: Hacettepe Üniversitesi/Onkoloji,Doçent
Alper Yarangümeli: Ankara Numune Eğitim Araştırma/Göz,Uzm.Dr

Son düzenleme:
2015 line-up(!)ını görünce aklıma gelen şey, geçtiğimiz aylarda grup elemanlarından sadece birinin profesör unvanını almadığını okumuştum, kendisinin de başarırsa grubu Prof.Dr.Skull olarak anabileceklerini söylemişti. Ne kadar önemli de belki oraya bi güncelleme gelmesi gerekiyor olabilir.

müthiş bir grup gerçekten, rules 4 fools albümü en sevdiğim albümü. Türkçe albümü de gerçekten iyi. İlk albümü de keşke remasteredlı şekilde dinleyebilsek diyorum bazen.

Tekrar yeni bir albüm yapsalar diye umduğum ama birinin yurtdısında olmasının durumu imkansız gibi gösterse de teknolojiden yararlanarak belki olabilir diye düşündüğüm gençliğimizin güzel gruplarından ...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
2015 line-up(!)ını görünce aklıma gelen şey, geçtiğimiz aylarda grup elemanlarından sadece birinin profesör unvanını almadığını okumuştum, kendisinin de başarırsa grubu Prof.Dr.Skull olarak anabileceklerini söylemişti. Ne kadar önemli de belki oraya bi güncelleme gelmesi gerekiyor olabilir.

Merhaba.Aynı yazıyı ben de okudum ve sonrasında bu durumu elimden geldiğince araştırdım.Bildiğim kadarıyla Murat Baştepe amerika'da associate professor akademik ünvanına sahip,ki bu da tam olarak bizde karşılığı olan bir ünvan değil.Diğer elemanların şuan çalıştıkları hastanelerdeki bilgilerine internetten ulaşabildiğim kadarıyla yazdım.Murat Ersöz'ü düzeltiyorum,o şuan profesör olarak görünmekte,sağlık bakanlığının sayfasından doğruladım.Bu arada Alper Yarangümeli de (ki ''benim dışındakilerin hepsi profesör oldu diyen ve şuan aktif olarak aralarında tek müzik yapan kendisi) Ankara Numune Eğitim Araştırma'da doçent doktor olarak görünüyor,onu da düzeltiyorum.

KISACASI HEPSİ AKADEMİK OLARAK ALMIŞ BAŞINI YÜRÜMÜŞ.Benim bu lafı demem artık çok klasik olacak ama helal olsun

Güncel bilgi için buyrun ;

Murat Baştepe: (Associate Professor Dr.)
Murat Bastepe | Harvard Catalyst Profiles | Harvard Catalyst

Murat Ersöz: (Prof.Dr)
http://ankaraftrh.saglik.gov.tr/s/68/egitim-gorevlileri

Mustafa Erman : (Doç.Dr)
Hacettepe Üniversitesi Kanser Enstitüsü

Ahmet Alper Yarangümeli : (Doç.Dr)
T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi - Personeller - Göz Hastalıkları Kliniği -

Turkrock'ta dr.skull'la ilgili bir başlık bulamadım.Günümüz gençlerine hitap etmesiyle böyle bir başlık açmak istedim.Grupla ilgili katkı yapmak isteyen olursa seve seve güncellerim.

Ankara Fen Lise'sinde beraber okuyan 4 gencin (öncesinde de Ankara Anadolu Lisesi'nden tanışıyorlar),Hacettepe Tıp Fakültesi'ni kazanmalarıyla (2 yıl içinde 4 arkadaş da hacettepe tıp fakültesine yerleşiyor),1983'te kurdukları Türkiye'nin ilk heavy metal grubudur ''Dr Skull''. (Pentagram'ın gayri resmi kuruluş tarihi 1984/Bursa'dır,ancak ilk albümlerini Dr.Skull'dan önce piyasaya sürmüşlerdir).İlk konserlerini 1985'te verdiler (Milliyet Müzik Yarışması).İlk albümleri Wory Zover(1990),2.albüm Rools For Fools(1992),3.ve son albümleri Hershey Yolunda !?(1994) yılında piyasaya çıkmış ve sonrasında grup vokal/gitaristleri Baştepe'nin Amerika'ya gitme kararı alması sonucunda dağılmışlardır.
Grubun maskotu (Maiden'ın eddy'si gibi) bir kuru kafadır.Bu kuru kafa grup üyelerinin okulda anatomi çalışmak için edindikleri bir replika kafatasıdır.(tıp fakültelerinde anatomi eğitimleri kadavra yetersizliği nedeniyle maket-replika modeller üzerinden gitmektedir.Günümüzde de değişen bir şey yok)

(1983)

2015

Bu adamlar için söylenebilecek pek çok şey var. Ama ben özellikle icare ve şarkı yazımı hakkında müthiş olduklarını düşündüm hep. Hele Baştepe dehşet bir gitaristti. "Gate of Brandenburg" ise akıllara ziyan bir parçaydı o günlerde benim için, hiç bu kadar güzel bir aranje ve kompozisyonel bütünlük ile icra becerisini bir arada Türkiye'de başka bir gruptan işitmemiştim. Çift gitar grubu olmakla birlikte bana Rainbow'u anımsatırlar. Çünkü hiç bir zaman harala gürele rifflerle iş yapmadı adamlar, inanılmaz melodik işlerdi hep yaptıkları.
Yaptıkları işler Türkiye'ye bol geldi. Bu klasta icra bugün bile halen yakalanamıyor.
Şimdi söyleyeceğim yanlış anlaşılmasın, adamlar gerçekten sıradışı tiplerdi belli ki, anadolu lisesi mezunu, Hacettepe gibi bir okul, bir taraftan Dr. Skull gibi bir proje, bir taraftan uzmanlık ve akademik kariyer...
Ama bence bu grubun mazide kalmış olması çok acıdır. Profesör çok dünyada. Ama böyle müzisyen az, hele de buralarda. Bu insanların da müzik kariyeri yerine bu işi seçmiş olmaları beni düşündürtüyor. Acaba önlerini göremedikleri için mi müziği bir noktada bıraktılar ?

Ne dinlemiştim bu albümü. Kaseti hala mevcuttur ara ara walkmane takıp nostalji yaparım.

Bu klibi izlediğimi hatırlıyorum. Adamların ne kadar iyi şarkı yazıp icra ettiğinin bir başka ispatı. Hakikaten Türkiye'den bu klasta başka bir grup çıkmadı. Adamların neleri nasıl etüt ettiğini merak ediyorum. 70ler prog rock ve hard rock, Yeni dalga İngiliz Heavy Metali (NWOBHM), bir miktar Motorhead, underground-punk etkileri bile var.

Son düzenleme:

(1983)

2015
Bu başlık için teşekkür ediyorum. Bu adamların ne kadar kıymetli işler yaptığını ve benim de adamları ne kadar sevdiğimi sayenizde tekrar hatırladım.

Bu arada benim en sevdiğim şarkıları ''Baby''dir.İnsana resmen cindrella ''coming home'' dinliyormuş hissi veriyor.O şarkının içinde o kadar farklı öğeler mevcut ki,LYNYRD SKYNYRD vari bir harmonica girişi,ASIA vari bir aor rock havası,CINDRELLA tarzı bir 80'ler ballad solosu,sonlara doğru BRYAN ADAMS esintisi.
Resmen ilmek ilmek örmüşler şarkıyı.

Bu arada giriş bana direk şunu anımsattı.Selam olsun Lynyrd Skynyrd'a

İmzalayıp bana gönderdikleri poster halen duruyor. Benim için ayrı yeri olan bir müzik grubu. Sağlam riffleri olan, güzel rock/metal/punk müziği yapabilen ender gruplardan. Müzik kaliteleriyle başka bir ülkede çok başka yerlere gelebilirlerdi. Samantha, Little Beach ve Way Home parçalarının bulunduğu Rools 4 Fools albümünü yedeklemek için kaset-mp3 çeviricisi almıştım, o derecede severim :)

Wory zover ve Rools 4 Fools tek kelimeyle mükemmel albümler, Hershey Yolunda albümüne ilk çıktığı günden beri bir türlü ısınamadım.

Hershey yolunda !? albümü tarz olarak ilk 2 albümden çok farklı.Bunda en büyük etken Baştepe'nin olmamasıdır diye düşünüyorum.Zaten bir röportajlarında (davulcuları Alper'in verdiği röportajdı sanırım) 2 gitardan 1 gitara indiklerini ve bunun da o zamana kadar 2 gitar üzerine kurulu olan müziklerinde zorunlu bir değişiklik yarattığından bahsetmişti.

Kesinlikle ilk 2 albümü daha başarılı buluyorum.

Geri