Stratocaster'a Yeni Sap

Arkadaşlar 98 roadhouse stratocasterımın sapıyle başım dertte. Fret değişti, tesviye yapıldı bana mısın demiyor bütün teller heryerde cızırdıyor. Son olarak gittiğim Fatih usta (Tünel) sapın aşırı içbükey olduğunu (yada o hale geldiğini ) ve en iyi seçeneklerin sapa cerrahi bir müdahele (truss rod çıkacak - gerisini anlamadım), amerikadan sap getirtmek, veya kendi üretimi strat saplarından koymak olduğunu ilan etti. Ben artık temiz bir sayfa açmak için yeni sap üzerinde duruyorum. Fatih ustanın saplarını kullanan yada amerikadan sap getirtip koyan var mı? Gitar Alder/maple/rosewood, bana önerdiği hazır sap direk maple (1000tl civarı). Sonu gelmez dertlerimi paylaştığınız ve yardım çabalarınız için teşekkürler. Daha önce manyetik arıyordum, arkadaşlara bir daha teşekkür ederim, çok iyi yönlendirdiler, bazılarının bir dövmediği kaldı ikna etmek için, o derece. Şimdi manyetiği nereye takacağım sorunsalı var gündemde.

Fatih abi'nin işçiliğine ve stratlar konusunda bilgisine benim güvenim sonsuz.Kendisine birkaç kez Samsun'dan gitar göndermişliğim var.Hatta şuanda da bir signature strat projem var ''rakuncaster'' diye.Kendi signature gitarımı oluşturacam.Seri numarası #0001,sapın arkasında ismim ve imzam bulunacak.Made in Samsun yazacak.Manyetik modifiyeleri,relic işlem vb.uygulanacak.Bu gitar için de Fatih abi'ye başvurmayı düşünüyorum yine.
Signature gitar için illa gilmour ya da mayer olmak gerektiğini düşünmüyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
tamam abi oluştur... elbette umarız fender bir türk gitarcısının signature gitarını dea yapar bir gün belki sen olursun o da. Yada sen piyasaya kendi gitarını çıkarırsın falan. Fatih abiyi beğenen çok da, herkes çok çenebaz bu piyasada, Fatih bey de para bozdurmadı bugün (bu deyimin anlamını düşüneceğim), iki ciddi kazık da yemiş durumdayım.Genel olarak 1000 tl makul mü ve bu saplar fender orjinalleriyle karşılaştırılırsa nasııl merak ediyorum doğrusu.

Bence olan sapa müdahale edilebilir, çok daha mantıklı olur, çünkü kendi sapı. Ayrıca hiçbir sap durduk yere bu hale gelmez. Zamanında yanlış ayarlanmış olması muhtemel ve çöpe gitmesine de gerek yok. Bir şekilde uzun süre truss rod aşırı gevşek bırakılmış ve sapı esnetmiş, hiç ayar da yapılmayınca hava şartlarının da etkisiyle trus rod sapı doğrultamamış olabilir. Önce dikleştirilip, sonra yine hassas ayar yapmaya hazır hale getirilmesi lazım.

Truss rod bozuksa değiştirip(değilse kalabilir), sap 1 gün işkencede kalırsa düzelecektir. Diğer türlü gitarın değeri inanılmaz düşer.

Amerika'dan Fender sap getirtmek bu dolar artışında çok mantıksız, ciddi gitar fiyatına gelebilir. Belki Warmoth, Allparts veya ucuzundan Mightymight düşünebilirsiniz. Alıp taktığınızda benzer şekilde oturacaktır.

Musikraft'a istediğin ölçülerde bir sap yaptır bence. Fender lisanslı zaten. Musikraft'da eski Fender Custom Shop çalışanları var vs. Harika iş yaparlar.
Gümrük ve kargoyla beraber 1000 lira civarına gelir, belki çok az geçer.

tamam abi oluştur... elbette umarız fender bir türk gitarcısının signature gitarını dea yapar bir gün belki sen olursun o da. Yada sen piyasaya kendi gitarını çıkarırsın falan. Fatih abiyi beğenen çok da, herkes çok çenebaz bu piyasada, Fatih bey de para bozdurmadı bugün (bu deyimin anlamını düşüneceğim), iki ciddi kazık da yemiş durumdayım.Genel olarak 1000 tl makul mü ve bu saplar fender orjinalleriyle karşılaştırılırsa nasııl merak ediyorum doğrusu.
Fender sap bulursan ne ala. 400$'dan aşağı bulman zor. Bulursan da zıpla hemen. Truss rod değişimi epey maliyetli ve kolay olmayan bir iş. Eğer Fati'in vakti var ve truss rod tamirine yanaşıyorsa, gitarını ileride satarken daha da zarar etmek istemiyorsan bu işe yönelebilirsin. Baktın ki olmuyor 400$ gözden çıkarıyorsan Fatih'te başka saplar da gördüm. Tek parça Pau Ferro vardı. Fiyatta anlaşırsan bu tarz saplara da yönelebilirsin.

Fender sap bulursan ne ala. 400$'dan aşağı bulman zor. Bulursan da zıpla hemen. Truss rod değişimi epey maliyetli ve kolay olmayan bir iş. Eğer Fati'in vakti var ve truss rod tamirine yanaşıyorsa, gitarını ileride satarken daha da zarar etmek istemiyorsan bu işe yönelebilirsin. Baktın ki olmuyor 400$ gözden çıkarıyorsan Fatih'te başka saplar da gördüm. Tek parça Pau Ferro vardı. Fiyatta anlaşırsan bu tarz saplara da yönelebilirsin.

Aslında çok zor değil, maple olduğu için klavyeyi açmasına gerek yok, sapın arkasındaki ince trus rod koruyucu ağacı çıkartıp onun yerine koyacak. Bazı rosewood gitarlarda ütüyle komple klavyeyi sökmek gerekiyor, o çok zahmetli işte. Koymadan önce de sapı düzleştirip 1 gün işkencede bırakacak. Tamamdır. Tabii sapı bilemiyorum, iç bükey harici çarpılmalar varsa işi zor olur. O tip durumlar da bence Roadhouse gibi gitarlarda olmaz.

Aslında çok zor değil, maple olduğu için klavyeyi açmasına gerek yok, sapın arkasındaki ince trus rod koruyucu ağacı çıkartıp onun yerine koyacak. Bazı rosewood gitarlarda ütüyle komple klavyeyi sökmek gerekiyor, o çok zahmetli işte. Koymadan önce de sapı düzleştirip 1 gün işkencede bırakacak. Tamamdır. Tabii sapı bilemiyorum, iç bükey harici çarpılmalar varsa işi zor olur. O tip durumlar da bence Roadhouse gibi gitarlarda olmaz.
Truss rod komple değişecek deniyor. Bullet değişimi değil olay.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
olayın ne olduğunu ben söyleyemem de, truss rod çıkacak o kadarını anladım. sizde de ne ilim var kardeşim nobeli bir daha siz götürürsünüz bence bu gidişle :)

Üst kısımdaki tros rod başından bahsediyorsan, ondan bahsetmedim zaten. Bunlar bullet da değil, standart somunludur. 70 modellerde bullet olur. Üstteki yazımda ayrıntılı açıkladım. 1-2 gerekli alet ile 1 saat bile sürmez. Zor olan diğer tip. Fenderlerde truss rod değişimi kolaydır genel olarak. Jacksonlarda çok zahmetlidir.

arkham_rock sen gitar imalatçısı falan mısın merak ettim, bir müzisyenin bu kadar teknik detay bilmesi ilginç geliyor. her zamanki gibi değişik fikirler var, ben de gitarın orjinalliğini bozmak istemem...

arkham_rock sen gitar imalatçısı falan mısın merak ettim, bir müzisyenin bu kadar teknik detay bilmesi ilginç geliyor. her zamanki gibi değişik fikirler var, ben de gitarın orjinalliğini bozmak istemem...

İmalatçı demek yanlış olur, mobilyacı gibi. :) Evet gitar yapımı ile ilgileniyorum. Aslında ilgili her müzisyenin belli seviyede bilmesi gerekli diye düşünüyorum.

kolay gelsin... tamam mobilya değil ama fender de bunu seri üretiyor sonuçta di mi o da güzel iş.... şimdi fatih ustaya güvenip al bunu aç düzelt mi diyim yada ne...

Pekala arkadaşlar teşekkürler öncelikle. Gördüğüm kadarıyla önerilere gitarın orijinalliğini koruma kaygısı hakim (satarken değeri düşmesin diye). Fatihin saplarından kullan diyen görmüyorum ama kötüdür uzak dur diyen de yok. Ön plana çıkan önerilenler:
Mevcut sapı üzerinde tadilat (Fatih usta yapacak, ama Ankara Kenan ustanın görmesi de önerildi)
Yeni yada ikinci el Fender sapı edinilip kullanılacak
Musikraft'a sap sipariş edilecek
Bu son iki seçeneğin gitarın değerine etkisi ne olur merak ediyorum doğrusu.
Mevcut sap üzerine çalışmanın kesin ve mükemmel sonuç getireceğine inansam direk girerim çünkü daha ucuza mal olacak gibi ve orjinallik korunuyor. Bu arada mevcut fret işçiliğinde ve tesviye şeklinde ileri düzeyde problemler olduğu Fatih usta tarafından vurgulandı. Dolayısıyla yeni fret takılmadan (ki maliyete ekliyor ve bilmiyorum sapa zararı var mı ikide bir bu işi yapmanın) mükemmel bir sonuç almak zor gibi - bazı fretler dümdüz edilmiş resmen bu da anlaşılan gitardaki cızırtıya ekliyor. Bu kaygıları göz önünde bulunduran önerilerinizi bekliyorum. Mesela Musikraft sap gitarın değerini nasıl etkiler gibi.

Geri