Stratocaster'a Yeni Sap

Ya da fender orijinal sap (ebay'den Fender spare parts sap getirtmek) aynı şekilde gitarın değerini korumada ne kadar yeterlidir ve bu ürünler ne kalitededir gibi (Fatih Usta biraz olumsuz konuştu fenderin işleri hakkında - net bir sorun alanı belirtmeden)

Kenan ustanın fret işçiliği çok iyidir. 150-200 TL. arası fret değişimi, sap, entonasyon, yeni tel vs. tutar. Trus rod olayı teferruatlıdır. Eğer klavye gül ise kolay ama tek parça maple sap ise biraz uğraştırır. Tabi bu fiyatı etkileyecektir. Bence Kenan ustaya danışmak ve detaylıca konuşmak daha doğru olur.

Gül klavye... teferruat gibi anlatılmadı bana sap ciddi deforme deniyor arkadan açilacak vs.. kenan ustayı bulurum da uzaktan bu işler sağlıklı olur mu onu bilemiyorum.. ilgine teşekkürler... Fatih hakkında görüşün var mı? hazır elimin altında o var.

Fatih ustayı bilmem. Ankara'da yaşadığım için Kenan ustayı tanıyorum. Daha önce Amerikan gül klavye stratıma fret çaktırdım. Son derece temiz ve kusursuz bir işçiliği vardı. Fret tesviyesi de yaptırdım yakın zamanda. O da çok iyiydi ve 75 TL. gibi uygun bir fiyat ödedim. İstanbul'dan kargoyla gitarını gönderen pfofesyonel insanlar olduğunu da biliyorum. Titizdir. İşini bilir. Sorunlu bir iş daha hiç duymadım.

Gül klavyede trasrod değişimi arkadan müdahale gerektirmez. Klavye ısıtılarak yapışkanlı kısımdan ayrılır ve trasrod yerinden çıkarılıp yenisi yerleştirilip klavye yeniden yapıştırılır. Tek parça akçaağaç saplarda arkadaki ince gül ağacı plaka sökülerek bu işlem yapılır. O da ciddi ince bir iştir.

Eğer Ankara'da işlem yapılması konusunda yardım lazımsa isterseniz gitarı bana gönderin Kenan ustaya gösterip durumu takip edeyim.

Çok sağol... Bunu düşüneceğim, karar vereyim ne yapacağıma da... artık hüsran istemiyorum o yüzden sapı ful yenilemek üzerinde de duruyorum.

Dediğim gibi yardım lazımsa Kenan usta konusunda devreye girerim. Haberleşiriz.
Yalnız Evrensel müziği (Kenan ustanın dükkanı) arayıp bir görüşün bence.

Gitara Fender USA ya da Musikraft, Warmoth, ya da USA Custom Guitars'dan yeni ya da ikinci el bir sap takarsaniz artik bir partscaster haline geleceginden (yani orijinalligini yitireceginden) tekrar satmaniz durumunda degeri bir miktar dusecektir. Gitari hic satmamayi dusunuyorsaniz ya da bir miktar deger kaybina razi iseniz bu sekilde cok iyi bir sonuc elde etmeniz ve sap profili, fret ve radius acisindan istediginiz ozelliklerde kaliteli bir sap elde etmeniz mumkun. Gitari ileride satma durumu varsa, isini bilen bir luthier'e danisip tamir ucretini ogrendikten sonra karar vermenizi oneririm. devastator'in cok comert Kenan Usta teklifini degerlendirmeniz faydali olabilir (150-200tl fret degisim ucreti de cok uygun diyebilirim). Telefonla Kenan Usta'nin fikrini aldiktan sonra karar verebilirsiniz. Usta bir luthier dokunusu ile hem gitarin orijinalligini bozmama ya da daha az bozma hem de daha dusuk bir ucretle sorunu cozme sansiniz var. Bunu da degerlendirmeniz iyi olur.

Bu arada mevcut fret işçiliğinde ve tesviye şeklinde ileri düzeyde problemler olduğu Fatih usta tarafından vurgulandı. Dolayısıyla yeni fret takılmadan (ki maliyete ekliyor ve bilmiyorum sapa zararı var mı ikide bir bu işi yapmanın) mükemmel bir sonuç almak zor gibi - bazı fretler dümdüz edilmiş resmen bu da anlaşılan gitardaki cızırtıya ekliyor. Bu kaygıları göz önünde bulunduran önerilerinizi bekliyorum. Mesela Musikraft sap gitarın değerini nasıl etkiler gibi.

Bu sorunlar ilk çıktığında yaptırdığınız kişiye götürseniz daha iyi olurdu. Anlamadığım şey sap düz hale getirilmeden nasıl fret çakılıp, tesviye yapılıyor? Daha o aşamada sapta problem olduğu görülmeliydi. Yapan kişi kimdi merak ettim.

Yükseklik farkları varsa yeni bir tesviye yeterli, tekrardan fret çakılmasına çok gerek yok. Sonuçta fret yeni takılmış ve metal miktarı yeterli. Truss rod'un bozulmasını da anlamadım, o da başka bir soru işareti. Çevrilebiliyorsa yayı sıkıştırıyor demektir ve değişmesine gerek yoktur. Sapa hafifçe iç bükey eğim verilebiliyorsa ve fretlerde aynı boydaysa bazı fretler hariç genel olarak cızlama olmaması gerekir.

gitara fret Cangöz müzikten Ömer usta tarafından yapıldı. Kısa sürede cızırdamaya başladı tekrar. Rıfat'a tesviye yaptırdık aynı durum gerçekleşti. Onlara gitsem kırk dereden su getirip üste çıkarlar, ben de ehil değilim onlarla tartışmak için bu konuyu. Görebildiğim kadarıyla bu tesviye işi de kafadan yanlıştı ve dediğim gibi bazı fretler dümdüz olmuş durumda onlardan iyi bir sonuç alınamaz gibi. Öğreniyoruz işte kazık yedikçe birşeyler. Luthierler işe yarasalar alıp çalacaktık hiç düşünmeyecektik. Truss rodun bozulması gibi birşey duymadım ve söylemedim sapın aşırı deforme olması söz konusu , truss rod çıkacak sap düzeltilecek vs.... bu kadarını anlamış durumdayım. Fatih'i tanıyanlar güvenebilirliği hakkında birşeyler söyleyebilirler.

Kenan ustayı aramak iyi de o görmeden detaylı şekilde sorunu iletebileceğimden emin değilim, Fatih ustanın ağzıyla konuşuyorum daha çok doğrusu. teşekkürler ilginize.

gitara fret Cangöz müzikten Ömer usta tarafından yapıldı. Kısa sürede cızırdamaya başladı tekrar. Rıfat'a tesviye yaptırdık aynı durum gerçekleşti. Onlara gitsem kırk dereden su getirip üste çıkarlar, ben de ehil değilim onlarla tartışmak için bu konuyu. Görebildiğim kadarıyla bu tesviye işi de kafadan yanlıştı ve dediğim gibi bazı fretler dümdüz olmuş durumda onlardan iyi bir sonuç alınamaz gibi. Öğreniyoruz işte kazık yedikçe birşeyler. Luthierler işe yarasalar alıp çalacaktık hiç düşünmeyecektik. Truss rodun bozulması gibi birşey duymadım ve söylemedim sapın aşırı deforme olması söz konusu , truss rod çıkacak sap düzeltilecek vs.... bu kadarını anlamış durumdayım. Fatih'i tanıyanlar güvenebilirliği hakkında birşeyler söyleyebilirler.

Anladım ve üzüldüm. Tam çorba olmuş. Dünya da masraf yapmışsındır. Anlamıyorum ki fret değiştikten sonra tesviyeye 2-3 sene gerek kalmaz. Başta cızlamıyor ve sonrasında cızladıysa demek ki problem fret yüksekliği değilmiş ve bunu anlamakta 1 tane fret cetveline bakar. Sebep sap ayarının bozulmasıymış ve bu tip işlerden sonra sap ayarının birkaç kez bozulması gayet normaldir.

Rıfat zaten paragözdür, dandik işlerden bile para alır. Biraz çakaldır. Aynı hiçbir hastalığı olmayan hastaya dünya röntgen, mr, kan testi verilmesi gibi şeyler yapar. Gitarın durumunu görmüyor mu? Yeni çakılan frete tesviye mi yapılır? Hadi yaptın saptaki durumu ve cızırdamayı görmüyor musun?

Foruma da giriyorsun, keşke luthiyerler hakkında bilgi edinseydin. Taksim'de güvenebileceğin 2 kişi vardır. Biri Fatih Usta, ikincisi Ekrem Usta. Kadıköy'de Feridun Usta. Özellikle Fatih Usta gayet iyi niyetlidir. Teşhisi doğrudur diye düşünüyorum ve gitsen 50 kere ilgilenir, para da istemez. Benim felsefem her enstruman çalanın araştırması ve kendisinin de belli seviyeye gelmesi yönünde, yoksa en ufak bir sorunda ustalara para veriliyor, bir işe de yaramıyor.

Fret degisimi ve tesfiyesinde yasadigin olumsuz deneyimlere ben de uzuldum dogrusu...Feridun Tanrikut Usta hakkinda (forumlardan) daima olumlu seyler okudum. Istersen Ankara'dan evvel Istanbul'da oldugun icin Kadikoy'e gidip Feridun Usta'dan gitarinin sorunlari ve cozumu icin ne yapilmasi gerektigi hakkinda detayli bilgi al. Ondan sonra karar verirsin.
Istersen ozel mesajla Feridun Usta'nin bende olan telefonunu verebilirim (ama kendisi ile tanismisligim yok maalesef).

Herkes'in her ustayla bir kavgasi elbet vardir. Fatih iyi niyetlidir. Isinin arkasindadir. Yine gitarimi veya baska arkadaslarimin gitarini bakima vs versem Fatih'e giderim. Fatih icin kotu konusanlar da duydum ama bana kotu is hic yapmadigi icin kendi deneyimlerimden dolayi severim.

Ekrem'de her is iyi sonuclanmiyor. Bazi gitarlari piyano gibi teslim ederken bazi gitarlari eh denecek seviyede yapiyor. Bazen de neden verdim bu ustaya denebiliyor.

Son tavsiyem butun ustalara sor. Nasil zor bir konuda her doktor ayri teshis koyuyor veya teshis koyamiyor, omru bir ay diyorsa bu da boyle bir konu. Doktor doktor gez. Danismaya da ucret almiyorlar. Ama Rifat'a sakin ola bir daha gitme. Gerekirse sapi Ankara'ya Kenan ustaya gonder. Birisi elbet caresini bulacak. Eger ki kurtarilamiyor deniyorsa tabi ki yeni sap arayislarina daha odaklanabilirsin. Gerekirse Fender'e mail at bu durumu. Cozumu nedir der gibi...

Sonrasinda gerekirse Cangoz'de bu islemi yapana da, Rifat'a da soyleyecegini guzelce soyleyebilirsin. Parasini verdiysen yarim yapilmis bir isi kabul etmemek veya sorun halledilememis bir ise para odememek gerekir.

Ben olsam sahibinden de ya da ebay de sap kovalardım aynen takar devam ederdim. İyi usta tabii ki var ama fenderi fender yapan peşpeşe aynı banttan çıkan iki sapın birbiriyle tutarlı olması. Gereğini yapmak lazım.

Geri