Boss Me-80 Ile Line Pod Hd500

Ehee, Evren Hocam seni gözden kaçırmışım:) ben şu uzun topic lerde gördüğüm istanbul'lu bir iki arkadaş vardı,onların kulaklarını çınlatmıştım.Özeleştirin için teşekkür ederim. Neyse yukarıda yazdığım kulandığım prosesör listesine korg,TC Elec.,digitech markalarınıda eklersek bahsettiğin GAS hastalığının bende ve buradaki birçok arkadaşta da olduğu bir gerçeğimiz,biz bizeyiz sıkıntı yok.Yoksa 10 senedir burada olmazdık sanırım.Keşke beş sene önce senden aldığım stratı başkasının gazıyla satmasaymışım,benim için çok uygun bir gitarmış...Asıl problem o gaz üstadım.
Konuya dönersek bir dönemde Nova sistem ve g system çok övüldü,en iyisi bu dendi sonrasında 2.ele düştü çoğu.Hatta çok tecrübeli bir müzisyen arkadaşım aldı ve Nova sistem'e benim için son nokta dedi ve 2 ay sonra elinden çıkardı.Niye gözü AMT lere kaydı,çünkü onları denememişti.
Bahsettiğim prosesorlerde kullandığım bank sayısı 6-7 yi geçmemiştir,açık FX zincirimde 3-4'ü...Mesela en organik drive sesini daha 2.ayında durduk yere ekranı bozulan yok yere sattığım POD xt mi satıp,aldığım GT8'in digital çıkışında duymuştum.Temel FX lerden de çok memnundum.Sonra ne mi oldu?..Satıp 3. kere analog set up a geçtim:)
Öte yandan POD 2.0 'daki drive'ların tadının HD lerde bile olmadığını söyleyen hatrı sayılır gitarist yorumları okuyorum.Hatta o kadar fazla bu yoruma denk geldim ki uygun bir 2.0 ilanı görünce o namıssız GAS dürtmeye başlıyor ne yalan söyleyeyim.Pedalda da bu böyle,gitarda da,manyetikte de ,Allah ıslah etsin ne diyeyim.

Ehee, Evren Hocam seni gözden kaçırmışım:) ben şu uzun topic lerde gördüğüm istanbul'lu bir iki arkadaş vardı,onların kulaklarını çınlatmıştım.Özeleştirin için teşekkür ederim. Neyse yukarıda yazdığım kulandığım prosesör listesine korg,TC Elec.,digitech markalarınıda eklersek bahsettiğin GAS hastalığının bende ve buradaki birçok arkadaşta da olduğu bir gerçeğimiz,biz bizeyiz sıkıntı yok.Yoksa 10 senedir burada olmazdık sanırım.Keşke beş sene önce senden aldığım stratı başkasının gazıyla satmasaymışım,benim için çok uygun bir gitarmış...Asıl problem o gaz üstadım.
Konuya dönersek bir dönemde Nova sistem ve g system çok övüldü,en iyisi bu dendi sonrasında 2.ele düştü çoğu.Hatta çok tecrübeli bir müzisyen arkadaşım aldı ve Nova sistem'e benim için son nokta dedi ve 2 ay sonra elinden çıkardı.Niye gözü AMT lere kaydı,çünkü onları denememişti.
Bahsettiğim prosesorlerde kullandığım bank sayısı 6-7 yi geçmemiştir,açık FX zincirimde 3-4'ü...Mesela en organik drive sesini daha 2.ayında durduk yere ekranı bozulan yok yere sattığım POD xt mi satıp,aldığım GT8'in digital çıkışında duymuştum.Temel FX lerden de çok memnundum.Sonra ne mi oldu?..Satıp 3. kere analog set up a geçtim:)
Öte yandan POD 2.0 'daki drive'ların tadının HD lerde bile olmadığını söyleyen hatrı sayılır gitarist yorumları okuyorum.Hatta o kadar fazla bu yoruma denk geldim ki uygun bir 2.0 ilanı görünce o namıssız GAS dürtmeye başlıyor ne yalan söyleyeyim.Pedalda da bu böyle,gitarda da,manyetikte de ,Allah ıslah etsin ne diyeyim.

Hakikaten öyle [emoji3] bir ara foruma girmeme kararı aldım ama en fazla 3 ay kendimi tutabildim. Sonra yine aynı döngü içerisinde buldum kendimi. Bu arada o Strati sattığım icin bende cok pişman oldum ne yalan söyleyim.

GAS'den konu açılmışken, GAS öyle bir hastalıktır ki yaklaşık 2 yıl önce satın aldığım ve yanlış hatırlamıyorsam daha sonra sana sattığım lil59 manyetiği bana şimdi tekrar aldırtmıştır.

Özgür hayırlı olsun,güle güle kullan.Eğer vida bağlanıtı kulağı kırılırsa ilk benim haberim olsun;) zira çılgınlar gibi memnunum o manyetikten...Bu POD/Boss kararsızlığı kendimi bildim bilesi var bu forumda,sanırım bundan sonraki çıkan modellerinde de devam edecek. Bu nedenle benim tavsiyem sonucundan çok emin olmadığınız ekpmanlar için2.el uygun fiyata alınıp denenmesidir.Olmadı 50-100 TL zararla elden çıkıyor ki ben genelde bu yolu izledim.

Dene abi, almasan da bir dene! Boşver GAS muhabbetini. Ciddiyim. Şimdilerde 250'ye falan bulunur eski model olduğu için. Bende POD 2.0 var, diğer POD modelleri daha plastik kalıyor sanki yanında. Ha, efekt kısmı zayıf, ama booster od pedallarla arası iyi.

Zoom G9.2tt diyerek ortalığı daha da şenlendiriyorum. Nihayetinde lambalı, daha doğal ton olabilir mi? :)

Geyik kısmı bittiğine göre iş konuşalım. Şimdiye kadar kullandığım prosesörler, ki arada unuttuklarım da vardır, Digitech GNX4, Vox Tonelab SE,LE,ST, Boss GT-8, Boss GT-10, Behringer V-Amp 2, Line 6 Pod 2.0 (Fasulye :) ), Zoom G9.2tt, mevcutta ise Pod X3 Live.

Hepsinin eksisi artısı "şahsen" (yanlış anlaşılma olmasın, benim kullanma ve kullanamama durumlarım yani)

GNX-4 : Çok tutmadım elimde, gerçekten prosesör diyorsunuz. Efektler güzel ama modellemeler "ı-ıh"
Vox Tonelab SE : Çoooook büyük, çok ağır. Taşınmıyor hiçbir yere, insanı bezdiriyor. Tonları shredcilere uygun değil, böyle sıcak sıcak Gilmourvari tonlar istiyorsanız ideal. Ama boyuttan dolayı LE daha iyi bence.
Vox Tonelab LE : Güzel cihaz, SE için yazdıklarım boyut dışında bunun için de geçerli. Ses karakteri çok şahsına münhasır.
Vox Tonelab ST : Küçük canavar. Çok sevdiğim bir prosesördü, entegresi yandığı için çöp oldu. Temiz bulduğum takdirde hemen alırım (Duyurulur). Neredeyse hiç uğraşmadan yumuşacık sıcacık tonlar alabiliyorsunuz. Önüne bir de TriAc koyunca tadından yenmiyor.
Boss GT-8 : Uzay gemisi bence. 2 saat ayar yapmaktan sıkılıp gitarı kaldırtan tek prosesördür kendisi. Çok çok kapsamlı, ama ben o kadar kapsamlı değilim maalesef. Drive tonları organik değil, efektlere söz yok ama. 4 kablo şart.
Boss GT-10 : GT-8'in kolay kullanılanı. Bence sesleri aynı (fark göremedim ben), ama kullanımı çok daha kolay. Bunda da 4 kablo şart dijitallikten biraz uzaklaşmak için.
V-Amp 2 : Güzel cihaz, kayıtta fiyatına göre harikalar yarattı bende. Çok temel fonksiyonları var. Ama FS ya da üzerinden kontrolü unutun, gördğüm en dayanıksız cihaz. Ayrıca canlı kullanımda sıfır, patch geçişleri arası 1 saniye mute var.
Pod 2.0 : Üsttekinin sağlamı :) Çok tutmadım elimde, V-Amp vardı o sırada, 3'te 1'i parayla hemen hemen aynı işi yaptım. (sadece kayıt)
Zoom G9.2tt : Çok güzel, çok beğendim. Herkes "lambanın farkı var" diyor, ben bunun lambasız olanını kullanmadım ki farkını söyleyeyim. Efektle çok işiniz yoksa, ki hiç fena değiller, tavsiye edebilirim. Ama amfi seçiyor onu da belirteyim.
Pod X3 Live : Şu an kullanıyorum. Üstte yazdıklarımın hepsinden azar azar ama yeterli seviyede mevcut. Boyutu ideal (Tonelab SE), efektleri üzmüyor (Zoom G9.2tt), modellemeleri gayet başarılı (Boss GT-8/10), kayıtta çok başarılı (V-Amp / Pod 2.0), ama en önemlisi Tonelab ST'deki gibi 10 dakika içerisinde yepyeni bir tonla gitar çalabiliyorum. Sahne için elbette uğraşmanız gerekiyor ama evde çalarken, gerçekten üzmüyor.

Umarım biraz fikir vermiştir. ME serisi kullanmadım ama GT serisinden çok da farklı olduğunu düşünmüyorum.

Me 80 ile Pod HD500 aynı sınıfta prosesörler değil ki arkadaşlar,HD 500 Boss GT100 ile kıyaslanması daha doğru olmaz mı?...Ha Boss ve Line 6 markaları kıyaslanıyorsa müsadenizle iki kelamda ben edeyim.
Turkrock ve diğer forumların alım satımlarına baktığınızda yığınla satılık Pod ilanı görebilirsiniz.İsterseniz Boss GT ve POD prosesör ilanlarını tarayıp sayılarını kıyaslayın.Ayrıca forumda bundan önceki aynı içerikli başlıklarda "POD 500,300,xt vs..hayatımda gördüğüm en iyi prosesör,olağanüstü,mükemmel....." beyanatı verip 3 ay sonra gt100 takaslı satılığa çıkaran abilerimize de şahsen rastladım.Hatta sattıktan sonrada GT 100 ilanı açan bile oldu.
Forumlarda geçmiş 5 yılın kullanıcı yorumlarına bakarsanız POD ların ekran bozulması veya yanması ,switch ve potans arızası,slot temazsızlığı gibi arıza yorumlarına fazlasıyla rastlayabilirsiniz.Peki kaç tane bozulan boss duydunuz?...Hala 90'larda üretilmiş prosesörleri ortalıkta gezmekte.Sağlamlık yönünden OPEL'i Boss haketmektedir.Bana göre sahne kullanımında önemli bir etkendir.
Kullanmadığım için modelleme konusunda çok tecrübem ve bilgim yok ama gördüğüm kadarıyla Boss'un modellemelerinde Line 6'e ait herhangi bir klasik yok.Oysa Line 6 ve diğer markalara baktığınızda menulerde MT2,DS1,OD1,CH1,Jazzchorus vs birçok boss roland klasiğini görebilirsiniz.Line 6 klasiği gördüğümü hatırlamıyorum.
Doğrudur yanlıştır,vesselam benim gözlemlerimde böyledir.Boss gt8,PODX3,POD HD500,Boss me 70 uzun süreli kullandığım prosesörler.Şu an GR55 var ve çok beğeniyorum.Sonuç olarak Özgür'e katılıyorum.
Boss gt8 ve Pod X3 arasindayim. ME 70 imi satip bu ikisinden birini alicagim. Ne diyorsunuz, hangisi daha iyi.

Geri