Kayıt Tavsiye

İyi geceler müziksever arkadaşlar, elimde RODE NT1-A kondenser mikrofon var ve ben profesyonel olmasa dahi iyi kalitede kayıtlar almak istiyorum, bunun için de hangi programı kullanmam konusunda sizlerden öneri/yardım bekliyorum. Yapmak istediğim şey vokal/ritm-solo elektro gitar kayıtları almak, esasında amfi ve prosessörden direkt kayıt alabilirim ancak ne yalan söyleyeyim Emulated çıkışı zayıf kalıyor. Gitar efektlerini prossesörden ayarlayacağım ancak vokaller için programda kullanabileceğim reverb, delay falan olması iyi olur. Konu hakkında az çok bilgim var ancak bu işi daha iyi bilen ve hakkıyla yerine getiren kişilerin önerileri doğrultusunda davranmak daha mantıklı geliyor şu aşamada.

Çok kapsamlı bir iş. Madem bu işte yenisiniz uzun uzun cevap verip kafanızı karıştırmadan kısa yoldan cevaplamaya çalışayım. Öncelikle bilgisayadınızdaki onboard ses kartı ile bu işler olmaz. Elinizde bir ses kartı olup olmadığını belirtmemişsiniz. Olmadığını ve prossesörünüzü ses kartı olarak bilgisayarınıza bağladığınızı kabul edecek olursak. Kayıt yapabilmeniz için Digital Audio Workstation (DAW) yani dijital ses işleme istasyonu denilen programa ihtiyacınız olacak. Bir çok daw internette mevcut . poüler olanlar "cubase" "pro tools" "logic proX" "Reaper" daha da bir çok daw mevcut. Malesef çoğu ücretli fakat benim de şu an kullandığım " reaper" programı çok popüler ve işinizi çok rahat görebilecek bir program. Gitarların efektlerini prosessorden alacaksanız . Vokal için de reverb yada comp. vs efektlere ihtiyacınız olacaksa bunlar için de yüklemiş olan daw'ın içine bu efektlerin ücretsiz plug-in lerini internetten indirip kullanabilirsiniz. bu plug-in ler için VST ( virtual studio technology) terimi de kullanılıyor reaper in kurulumu ve içine plugin(VST) eklenmesi ve kullanımı ile ilgili bir çok öğretici video nette mevcut. Eğlenceli bir iş. Bu şekilde çok profesyonel olmasa da çok iyi işler çıkakarabilirsiniz. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
İyi geceler müziksever arkadaşlar, elimde RODE NT1-A kondenser mikrofon var ve ben profesyonel olmasa dahi iyi kalitede kayıtlar almak istiyorum, bunun için de hangi programı kullanmam konusunda sizlerden öneri/yardım bekliyorum. Yapmak istediğim şey vokal/ritm-solo elektro gitar kayıtları almak, esasında amfi ve prosessörden direkt kayıt alabilirim ancak ne yalan söyleyeyim Emulated çıkışı zayıf kalıyor. Gitar efektlerini prossesörden ayarlayacağım ancak vokaller için programda kullanabileceğim reverb, delay falan olması iyi olur. Konu hakkında az çok bilgim var ancak bu işi daha iyi bilen ve hakkıyla yerine getiren kişilerin önerileri doğrultusunda davranmak daha mantıklı geliyor şu aşamada.

Nt-1A ile gayet üst seviye kayıtlar yapılabilir. Yani anlayan kişinin elinde süper sonuçlar verebilecek bir mikrofondur. Yeter ki vokalin iyi olsun, gitarlarını doğru mikrofonla. Tabii ilk şart üstte de bahsedildiği gibi iyi bir arabirim, yani ses kartı. Ardından iyi bir daw bilgisi. Bunlardan sonrası deneyim ve bol bol okumaya dayanıyor. Bunların yanında güzel bir ses monitörlemesine ihtiyacın var ki duydukların anlam kazansın. Yoksa ne kayıt ettiğini bilmeden sürüklenir gidersin. Bu iş de masaüstü Creative hoparlör ile olmaz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@teknocom
Ses kartı olarak elimde M-AUDIO Fast Track 2 var, Phantom 48V destekli XLR girişi olan USB bağlantılı basit bir ses kartı, yeterli olacağını düşünüyorum şimdilik ancak okuduğum birkaç yorumda mikrofonun sesinin daha kısık olduğundan bahsedilmişti, o biraz kafamı karıştırdı açıkçası. DAW kullanmam gerektiğini biliyorum ancak hangisini kullanmam gerektiğine dair bir fikrim yok zira kayıtların dışında VST aracılığıyla EZ-Drummer ile gerçeğe yakın davul kayıtları ya da MIDI klavye ile Piano/Hammond Organ(Piano için Pianissimo kullanıyorum ancak Hammond için gerçekçi bir VST bulamadım, bu konuda da önerileriniz büyük önem arz ediyor.) tarzı çalışmalar da gerçekleştirmek istiyorum. Giriş yapacak olduğum için arayüzü kullanıcı dostu olan bir DAW ile başlamam gerektiğini düşünüyorum, sizce Reaper bu tanıma uygun mudur?

@arkham_rock
NT1-A ile kaliteli kayıtlar alınabileceğinin farkındayım ki zaten Behringer ya da Samson yerine RODE ile başlamamın en önemli temel sebebi de bu, ancak kendime o kadar güvenmiyorum, en azından işleri kavrayana kadar geçecek olan sürede pek verimli kayıtlar alacağımı düşünmüyorum. Mikrofonlama konusuna gelince, genelde gitar kayıtlarında dinamik ya da dinamik/kondenser bir arada kullanılıyor bildiğim kadarıyla, sormak istediğim soru ise mikrofonun diyaframına(Terim doğru mu bilmiyorum, yanlışsa mazur görün.) zarar vermeden nasıl bir uzaklıktan ve açıdan kaliteli bir kayıt alabilirim? Tabi bu dediklerinden uzaklık ses seviyesi ve açı da biraz daha zevk meselesi olduğu için genel olarak kabul edilen seviyeleri belirtirseniz ben de o doğrultuda kendimce hoşuma giden bir şeyi +/- şekilde tutturmaya çalışırım. Monitörleme için referans kulaklık düşünüyorum, sizin bu konudaki fikirleriniz ve varsa f/p bakımından iyi bir kulaklık öneriniz nelerdir acaba?

Eğer amfiyi mikrofonlayacaksan tek kondenser pek önerilmiyor ve randımanlı olmuyormuş. Dinamik bir mikrofonla ya da hem dinamik hem de kondenser ile kayıt alman daha iyi diye biliyorum ben.

Benim de bilgim bu yönde, ancak Shure SM57 alırsam vokallerden, BETA58A alırsam gitar kaydından tam randıman alabilir miyim? Gerçi gördüğüm kadarıyla Robert Plant sahnede SM57 kullanmış. Ayrıca mikrofon konusunda sürekli bir sahte ürün alacağım korkusu yaşıyorum. Sıfır şekilde alacak olsam da bu sefer meblağ bayağı artıyor.

Beta58a ile her kayıdı yaparsın. Sm57 ile vokal kayıdı da alırsın. Yani öyle yazılsa da pratikte değişen fazla birşey olmuyor. sm57'nin kapsülü yoktur, bu sebeple vokalde özellikle canlı da ohh- oahh da patlamaya sebep olur. Buna dikkat etmek gerekir.

Nt1a ile gitar kayıdı alırken mesafe ile alınmaz. Yani amfiden uzaklaştmak kayıt tekniğini değiştirmiş olur. Genelde tek mikrofonla kayıt yapılıyorsa amfiye yakın kayıt etmek doğru olandır, burada da farklı yerleştirme metodları mevcut. İntertten bakabilirsin. Yüksek seste kondansantörler hassas oldukları için pik verir, distorte olur, ondan tavsiye edilmez ama ses kartından pre-amp'in gainini kısarak deneyebilirsin. Amfiye yapıştırmadan 3-5 cm uzaktan koniye dik bakmayacak şekilde denemeler yapabilirsin.

Teşekkürler, önerilerinizi en kısa zamanda deneyeceğim. DAW konusunda siz ne düşünüyorsunuz peki?

Açıkçası Windows üzerinden çalıştırabileceğim bir şey istiyorum. Hackintosh kullanmayı düşündüm bir ara ancak Wi-Fi kartım uyumlu olmadığı için gerçekleştiremedim.

Düzenleme: Yaptığım araştırmalar doğrultusunda Reaper ile başlamaya karar verdim, hepinize teşekkürler.
Logic'e hem görünüm, hem de kullanım olarak çok benzeyen Presonus Studio One'ı önerebilirim. Hatta Windows altıda çalışan kayıt/düzenleme yazılımları altında tek geçerim. Oldukça kapsamlı ve bir o kadar da basit bir program. Bu yüzden tüm kayıtlarımı ve kayıtların düzenleme işini Studio One'da çok rahat bir şekilde yapabiliyorum.

Logic'e hem görünüm, hem de kullanım olarak çok benzeyen Presonus Studio One'ı önerebilirim. Hatta Windows altıda çalışan kayıt/düzenleme yazılımları altında tek geçerim. Oldukça kapsamlı ve bir o kadar da basit bir program. Bu yüzden tüm kayıtlarımı ve kayıtların düzenleme işini Studio One'da çok rahat bir şekilde yapabiliyorum.
O zaman onu da bir deneyeyim, VST'leri yüklemek için yapılması gerekenlerde programlar arası ne kadar değişiklik oluyor acaba?

Başka programlarda nasıl bilemiyorum. Ben hayatımda bir kez Cubase'i denedim. Sonra Presonus AudioBox 22VSL aldığımda yanında gelen Studio One'ı denedim. O günden beri Studio One'ı kullanıyorum. Dolayısıyla diğer programlar ile arasında VST yüklemek bakımından ne fark olduğunu sayamam :)

Şu kadarını söyleyebilirim: VST'leri bilgisayarınızda hangi klasöre yüklediğinizi (bu klasör de VST'lerin dll dosyaları var, onların toplandığı yer. C:\Program Files\VST Plugins mesela) Studio One'a tanıtıyorsunuz kendi ayarlarından. O da açılışta burayı tarayıp bir liste çıkarıyor. Bu liste de programda sağdaki bölmenin bir sekmesinde görünüyor. Oradan da, kaydınızdaki hangi track için (gitar, davul, bas vs.) kullanacaksanız oraya sürüklüyorsunuz. O kadar.

Tamam hocam, o zaman Reaper ve Presonus Studio One'ı deneyeceğim bir süre için, bakalım hangisi ile devam edeceğim. Hepinize katkılarınızdan dolayı teşekkürler.

Geri